Педразвітіе - публікація педагога на тему бджоли і мурахи - суспільні комахи
середня загальноосвітня школа с. другі Тербуни
Тербунського муніципального району Алчевської області
Конспект відкритого уроку
з біології в 7 класі
Бджоли і мурахи -
2
мета:
виділити особливості будови медоносної бджоли і мурашки в зв'язку з суспільним способом життя, показати їх роль в природі і значення в житті людини; довести необхідність охорони цих комах.
завдання:
Освітні: - закріпити знання про комах; - познайомити з життям бджіл і мурах; користь і шкоду громадських комах для людини; - вчити дивуватися звичайному. Розвиваючі: - розвивати вміння добувати інформацію з різних джерел, вміння спостерігати; - розвивати комунікативні навички та здібності учнів за допомогою групової та колективної форм роботи на уроці; - розвивати мислення і творчі здібності учнів; вміння застосовувати вивчений матеріал в повсякденному житті. Виховують: - виховувати інтерес до комах, шанобливе ставлення до їх працьовитості, бажання берегти цих корисних комах. Пізнавальні: - дізнатися, яких комах називають громадськими і чому.
Тип уроку:
вивчення нового матеріалу
.
Форма організації роботи в класі
: Класно-урочна, групова, індивідуальна.
Форма організації заняття
: Навчальний проект.
типологія проекту
: Інформаційно - дослідницький, короткостроковий.
Методи навчання
: Репродуктивний, пошуковий, дослідницький, метод колективного прийняття рішення
устаткування:
ноутбуки з виходом в Інтернет, мультимедійний проектор, презентація «Бджоли і мурахи - суспільні комахи», книги, роздатковий матеріал, дидактичні картки.
Форма організації роботи в класі
: Класно-урочна, групова, індивідуальна.
Хід уроку
організаційний момент
Встало сонечко давно, завітали до нас у вікно. На урок квапить нас, Біологія зараз - Здрастуйте хлопці, сьогодні ми з вами будемо працювати разом. думаю,
3 у нас все вийде, тому що ми будемо працювати дружно, як одна єдина родина. - А девізом нашого сьогоднішнього уроку нехай буде казахська прислів'я
«Легка ноша, піднята спільно».
- Як ви розумієте це прислів'я? (Відповіді дітей)
II. Підготовка до основного етапу засвоєння навчального матеріалу
. Учням пропонується перелік слів, певним чином характеризують якусь комаху. В даному випадку це бджоли і мурахи.
учитель:
Перед вами два ряди слів, кожен з них характеризує певну комаха.
ЛІС, ДЕРЕВО, ЖИТЛО, СІМ'Я, НЕКТАР, МЕД.
ЛІС, ПЕНЬ, горбок, СІМ'Я, ТЛЯ.
Як ви думаєте, що це за комахи? Чому ви так думаєте? Добре хлопці тепер я пропоную вам розглянути наступні три схеми: ієрархія в бджолиної, мурашиної сім'ях і ієрархія нашої школи. Що можна сказати про ієрархію нашої школи? (Існує розподіл обов'язків) Учитель: Правильно. Давайте подумаємо, що таке суспільство в цілому? Учні: Це об'єднання людей. Учитель: А що їх об'єднує? Учні: Будь-яка діяльність. Учитель: Правильно.
Суспільство-це група людей, об'єднана
колективною діяльністю.
Що спільного між представленими схемами? Учні: Що у комах, як і у людей існує розподіл обов'язків. Як ви думаєте, у мурах і бджіл існує спільна праця? Якщо так, то чому ви так думаєте? Учні: Тому, що у них існує розподіл обов'язків, вони працюють спільно і утворюють сім'ю. Учитель: Чи можна вважати, що мурашина і бджолина сім'ї утворюють свого роду суспільство? Як можна назвати бджіл і мурах? (
громадські
комахи - це комахи, які живуть сім'ями, в одному житлі та
між якими розподілені обов'язки.
) Як ви думаєте, який може бути тема нашого уроку? (Відповіді учнів)
Тема сьогоднішнього уроку «Бджоли і мурахи - громадські
комахи »
Учитель: Яку мету ми перед собою поставимо? (Відповіді дітей) -
розглянути особливості будови медоносної бджоли і мурашки в
зв'язку з суспільним способом життя і показати їх роль в природі і
4
значення в житті людини;
За допомогою яких завдань ми цю мету реалізуємо?
розвивати вміння здобувати знання через роботу в групах використовуючи
III. Робота по темі уроку
Учитель: З причини того, що інформації про цих комах дуже багато, вивчати цю тему ми будемо в рамках проекту. Яку мету ми поставимо, працюючи над проектом?
цілі
проекту:
розглянути особливості будови і поведінки медоносної бджоли і мурашки в зв'язку з суспільним способом життя і визначити значення громадських комах у природі та житті людини. Хлопці ми сьогодні будемо з вами працювати в групах т. Е теж створимо невеликі осередки суспільства - сім'ї (1 група - «Теоретики», 2 група - «Бджолярі», 3 група - «Біологи») як ви вже здогадалися в кожній родині є певні члени сім'ї, вам потрібно розподілити ролі в кожній групі. На групову роботу відводиться 15 хвилин, час виступу оратора 3-4 хвилини. Час ви побачите на екрані. Давайте повторимо правила роботи в групах. (Читають учні) 1.Слушай, не перебиваючи 2.Прідержівайся теми 3.Любить ідеї мають цінність 4.Уважай різні думки 5.Любие питання важливі Почнемо нашу роботу. Кожна група отримує інструктивну карту, на якій надруковано план вивчення області теми. Листи - відповіді. Прохання до учасників груп пам'ятати правила роботи в групі, дотримуватися час. Прохання почати роботу з ознайомлення інструктивно карти. Я бажаю вам удачі.
Командна карта «Теоретики»
мета:
розглянути склад бджолиної сім'ї, з'ясувати їх значення в природі та житті людини 1. Склад бджолиної сім'ї. 2. Яке значення бджіл і мурах в природі та житті людини. 3. Що називається роением? У чому його біологічна роль? 4. Зробіть висновок, чому бджіл називають громадськими комахами?
Проблемне питання: Які переваги дає громадський образ
життя бджолам, мурашкам і іншим перетинчастокрилих комах?
Сім'ї громадських комах зазвичай будують великі житла, створення яких не під силу одиночним видам. Наявність такого житла, іноді до того ж вельми міцного (термітники), підвищує захищеність як самих комах, так і, що набагато важливіше, їх потомства і запасів їжі,
5 які можна в такому житлі зберігати. За рахунок спільної діяльності громадські комахи (бджоли, мурашки) можуть підтримувати в своїх оселях оптимальний мікроклімат (температуру, вологість), що недоступно поодиноким видам. Важливі переваги дає можливість спільних дій. Разом можна захищатися від більших ворогів, оволодіти більшою здобиччю, недоступною для одиночного комахи такого ж розміру (мурахи).
Командна карта «Бджолярі»
мета:
вивчити історію бджільництва. 1. Звідки ми могли дізнатися інформацію про те, що бджола з незапам'ятних часів стала домашньою твариною людини? 3. Якими продуктами бджільництва платили данину, податки і податки? 4. Що використовували стародавні слов'яни замість цукру, а що - для світу? 5. Як називалося стародавнє бджільництво? 6. Що винайшов в 1814 році український поміщик Петро Іванович Прокопович? 7.Сделайте висновок, в якому відображено значення бджіл у природі та житті людини.
Проблемне питання: Як спілкуються між собою бджоли?
Мова бджіл - це інстинкт. Вони не вчаться йому, а просто, досягнувши певного віку, автоматично володіють нею. Бджолиний мова - це мова запахів і танців. Коли бджола виявляє нектар або пилок, вона повертається додому і починає танцювати, описуючи одну за одною правильні кола. Танець привертає увагу інших бджіл і розповідає їм, де був знайдений нектар або пилок. Інші бджоли по запаху повернулася можуть дізнатися, що та знайшла. Якщо бджола жваво танцює, то це означає, що виявлено велику кількість їжі, і багато бджіл відлітає на пошук. Таким чином, бджола може повідомити про кілька речей. За танцю можна визначити, нектар або пилок були знайдені. По запаху самої бджоли можна сказати, яку квітку слід шукати. Повільність танцю говорить про кількості знайденої їжі. Але все це відноситься тільки до квітів, розташованим в межах 100 метрів від вулика. Коли бджола знаходить потрібну рослину далі, при поверненні додому вона показує інший вид танцю. Замість описування кіл вона рухається по вісімці, сполучаючи дві петлі прямою лінією, одночасно розгойдуючи черевцем з боку в бік. Крім попередньої інформації, цей танець пояснює бджолам, як далеко і в якому напрямку летіти.
Командна карта «Біологи»
мета:
вивчити поліморфізм в мурашнику; запропонуйте заходи з охорони
6 комах 1.Дайте поняття поліморфізм? (Існування особин одного і того ж виду з різними за будовою формами) 2. Склад мурашиної сім'ї. 3. 4. Зробіть висновок, у чому полягає поліморфізм у бджіл і мурах, з чим це пов'язано.
Проблемне питання: Як спілкуються між собою мурахи?
При спілкуванні один з одним мурахи використовують різноманітні сигнали, в основному шляхом дотику один до одного вусиками, ногами, головою. Ис користуються також і хімічні сигнали. Потривожені мурахи приймають оборонну позу: піднімаються високо на задніх лапках і направляють кінець черевця вперед. І відразу відчувається різкий запах. Це мураха вибриз- нул рідина, що складається з мурашиної кислоти і речовини тривоги. Потрібно зауважити, що у більшості мурах, хоча вони і відносяться до жалоносного перетинчастокрилих, жала немає. Однак отруйні залози на кінці черевця у них збереглися. Як же вони їх використовують? У мурашки потужні щелепи, ко торимі він під час нападу або захисту кусає ворога. Одночасно він подгіба- ет черевце так, що його кінець виявляється біля голови, і вибризкує отрута в нанесену щелепами ранку. Якщо поруч знаходяться інші мурахи, то запах вибризнутой рідини сприймається ними як сигнал тривоги, і вони не- повільно приєднуються до першого мурашки. А на дорогах, по яких му- равьі тікають з мурашника і до мурашника, вони виділяють інші, так називаються ваемие слідові, речовини, які дозволяють їм не збиватися з дороги. Всі мурахи з одного гнізда мають загальний запах, що дозволяє їм пізнавати один одного і не допускати мурах з чужих гнізд в своє гніздо.
Физкультминутка "Бджоли на галявинці".
Вранці бджілки прокинулися. (Встають і протирають очі.) Посміхнулися, потягнулися. (Посміхаються і потягуються.) Якщо - росою вони вмилися. (Вмиваються.) Два - витончено покружляли. (Крутяться.) Три - нахилилися і присіли. (Нахиляються і присідають.) На чотири - полетіли. (Літають і дзижчать.) Звіти груп про виконану роботу. За допомогою документ - камери проектують і розповідають. Якщо буде час то проблемні питання.
Закріплення вивченого матеріалу
учитель
: Ми багато інформації дізналися про бджіл і мурах як громадських комах. Як ви думаєте, поведінку суспільних комах складне? (Та).
учитель
: Чи означає це, що дані комахи мають розум? (Відповіді
7 дітей)
учитель
: А хто-небудь з вас знає, що таке інстинкт? (Думка дітей) Учні висловлюють свою думку. Таким чином виникає проблема і висунення різних гіпотез. Дану проблему учням пропонується вирішити за допомогою підручника.
учитель
: Що б вирішити дану проблему, давайте звернемося до підручника, і запишемо, що ж таке інстинкт, і чи дійсно комахи мають розум. Учням пропонується відкрити сторінку 137, знайти і записати інформацію про те, що таке інстинкт. Орієнтовна запис в зошиті:
Інстинкт - сукупність вроджених моментів поведінки, закріплених
Перевіримо наші знання виконавши тест за допомогою системи голосування
Тестові завдання по темі «Бджоли і мурахи - суспільні комахи»
1.За якими ознаками можна вважати бджіл і мурах громадськими