Методична розробка по навколишнього світу (1 клас) на тему що у нас під ногами, скачати

Урок з предмету «Навколишній світ» в 1-му класі.

Тема: Що у нас під ногами? Мета уроку:

  1. познайомити учнів з гранітом, вапняком, кременем;
  2. закріплювати уявлення про форму, розмір і колір предметів.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: атлас-визначник, схеми сузір'їв, лупи, камінчики, колекції «Граніт» та «Вапняк».

  1. організаційний момент
  2. Повторення пройденого матеріалу
  1. Відгадайте загадку.

З якого ковша не п'ють, не їдять, А тільки на нього дивляться?

(Сузір'я Велика Ведмедиця)

Що ви запам'ятали про це сузір'ї? Учитель прикріплює на дошку схеми сузір'їв.

  1. Знайдіть серед цих сузір'їв Велику Ведмедицю. Що ще можна побачити над головою?
  1. Повідомлення теми уроку
  1. На минулому уроці разом з Мурашкою і Черепахою ми дізналися про те, що у нас над головою. Мураха Вопросик задає нам наступне питання. Прочитайте його на сторінці 8 підручника.
  1. Робота по темі уроку
  1. Під час прогулянки ми з вами зібрали багато всяких камінчиків. Розкладіть їх на партах, розгляньте уважно. Однакові у вас камінці або вони чимось відрізняються один від одного?

Розкладіть камінчики групами, розділивши їх за формою, розміром і кольором. Подивіться на першу групу намальованих каменів. Який вони форми? (Круглі, прямокутні, чотирикутні)

Виберіть з ваших камінчиків зразки, схожі за формою і покладіть їх зверху на малюнки.

На які розміри розділені камені? (Маленькі, середні, великі) Розподіліть ваші камені на групи відповідно до їх розмірами.

Якого кольору зібрані вами камені? Якщо у вас є камінці таких кольорів, як зображені в підручнику, покладіть їх зверху малюнків в третій смузі.

Виконання будь-яких дій учнів учитель контролює, проходячи по рядах.

  1. Якщо подивитися по сторонам, то всюди можна побачити гірські породи, або, як їх називають, камені. Уже первісні люди використовували їх. З каменю робили знаряддя праці, зброю, прикраси.

Придивляючись до того, що їх оточує, люди помітили, що деякі камені дуже міцні і з них можна будувати. Інші, розплавляючись, змінюють форму і з них можна щось зробити. Згодом був знайдений камінь, за допомогою якого можна було розводити вогонь.

З деякими камінням ми сьогодні познайомимося.

Розгляньте малюнок у верхній частині сторінки 9. Кого ви бачите? Що люди роблять? За допомогою чого чоловік намагається розвести вогонь?

В руках чоловіка два камені. Б'ючи один про інший, він тесав іскри. Під малюнком дані фотографії трьох каменів. Прочитайте їх назви. Може бути, хтось із вас чув, який з цих каменів допомагав древнім людям розводити вогонь.

Мова йде про кремені. Що це за камінь? Прочитаємо про нього в атласе- визначнику.

Діти відкривають атласи на сторінках: 8-9, розглядають ілюстрації. Учитель Новомосковскет текст про кремені.

  1. Щоб познайомитися з наступними гірськими породами, вам треба розділитися на групи.

Діти сідають. Учитель в цей час роздає лупи і колекції «Граніт» та «Вапняк».

  1. Візьміть в руки коробки з написом «Вапняк». Розгляньте зразки. Якого вони кольору? (Білого, сірого, жовтого)

Вапняк часто зустрічається в природі. З нього можуть бути складені цілі гори, або він може залягати глибоко в землі потужними товстими шарами.

З давніх-давен люди отримували з вапняку вапно, вапняні розчини, будівельне каміння. Вдома і стіни часто робили з цього каменю. Існує вислів «Москва білокам'яна». Багато будинків в старій Москві були побудовані з вапняку.

Учитель демонструє репродукцію картини «Москва білокам'яна».

  1. Зараз з особливих сортів вапняку роблять цемент, бетон, залізобетон, які використовуються в сучасному будівництві.

У звичайному вапняку залишки організмів, з яких він складається, не помітні. Але у вас в коробках є зразок під назвою ізвестняк- черепашник. Розгляньте його. Знайдіть раковинки, з яких він складається. Завдяки цим черепашок вапняк-черепашник не сплутаєш з його іншими родичами. Знайдіть цих «родичів» в коробках. Прочитайте назви. (Мел, мармур)

Мел - це різновид вапняку. Мармур - видозмінений вапняк. Він буває білим, сірим, рожевим. Мармуром обробляють стіни вокзалів, метро, ​​сходи.

Ми з вами познайомилися з сім'єю вапняку. Який камінь у нас залишився?

Покладіть перед собою коробки з написом «Граніт».

Граніт відомий людям дуже давно - це міцний і красивий камінь. Залягає він в глибині землі і на її поверхні. З нього можуть бути цілі гори.

«Граніт» - назва неросійське і перекладається як «зернистий». Щоб зрозуміти, чому цей камінь так назвали, розглянемо його. Візьміть лупи, піднесіть їх до каменів. Що ви бачите?

До складу граніту входять маленькі зернятка. Чорні - це слюда; дрібні зерна, схожі на скло, білого або димчастого кольору - кварц; рожева або сіра частина - польовий шпат. Шпат надає граніту колір і відповідно граніт буває червоний або сірий. Слюда, кварц і шпат - складові частини граніту.

Діти розглядають зразки цих мінералів.

  1. Прочитайте перше питання, яке задає вам Мудра Черепаха.

Де саме можна побачити граніт?

З цього каменю роблять пам'ятники, стіни в метро, ​​щаблі на сходах. Ще граніт використовують при будівництві мостів, будівель, доріг. Це дуже міцний камінь, тому люди часто роблять з нього речі, які повинні бути міцними і довговічними.

Розгляньте камінчики, які ви принесли на урок. Чи є серед них граніт? Якщо є, то покладіть їх на ілюстрацію граніту в підручнику. 5. Підсумок уроку

- Як ми можемо відповісти на питання Мурахи про те, що у нас під ногами? З якими гірськими породами ви познайомилися на уроці? Що про них запам'ятали?

Діти виконують завдання №2 на сторінці 4 в робочому зошиті.