Композиційні схеми, соціальна мережа працівників освіти
Методична розробка педагога дополнтельная освіти. Може використовуватися на гуртках фото і кіносправи, дизайну, інформаційно-комп'ютерних гуртках і секціях.
Тип уроку. урок вивчення нового матеріалу
Мета уроку. вивчення та первинне закріплення нових знань
- засвоєння нових понять про композиційних схемах;
- засвоєння способів дій через фотомистецтво;
- самостійна дослідницька діяльність
- словесний (усне ознайомлення учнів з темою);
- наочний (показ презентацій за темами «Композиція» та «10 правил композиційних схем на прикладі фотомистецтва»);
- практичний (самостійне складання композицій з навколишніх предметів і практичне застосування через складання фотокомпозицій);
- вивчення нового навчального матеріалу;
- закріплення нового навчального матеріалу;
Конспект склав Ларіков Олександр Олександрович
педагог додаткової освіти ГБОУ школа 102
Тема "Композиція кадру"
- Освоїти основи побудови композиції
- Розвивати художнє бачення фотографує.
Педагогічна технологія: технологія інтегрованого навчання
Форма заняття: лекція з практичною частиною
Тип заняття: урок вивчення нового матеріалу
Устаткування педогог: комп'ютер, мультимедійна приставка, презентація, предмети і драпірування для складання натюрморту.
Устаткування для учнів: цифровий фотоапарат, зошит і ручка.
I. Організаційний момент.
Мета: сформувати навички по організації робочого місця (приготувати зошит,
ручку, пристрої для фотозйомки).
Завдання: навчити правильним прийомам роботи на уроці.
Метод: стимулювання мотивації активної пізнавальної діяльності учнів
II. Опитування учнів
Презентація 1 «Художні фотографії»
Мета: налаштувати учнів на тему уроку.
- виявити попередні знання учнів по темі «Композиція»;
- розвиток творчого мислення.
Метод: евристична бесіда
Навідні запитання викладача:
Хто знає - що таке композиція?
Що потрібно враховувати при складанні картини?
III. Вивчення нового навчального матеріалу
Мета: вивчення понять «Композиція» та «Фотомистецтво».
- засвоєння нових понять і способів дій;
- виховання естетичного смаку (показ робіт відомих художників)
Презентація 2 «Композиція»
Художники створюють для ока певний «маршрут», схожий на прості геометричні фігури:
Борис Кустодієв «Купчиха з дзеркалом» (2 кадр)
Леонардо да Вінчі «Джоконда» (3 кадр)
Віктор Васнецов «Оленка» (4 кадр)
У композиції існує три основних закону:
1) Закон цілісності та неподільності
Це означає, що ваш малюнок повинен сприйматися цілісно незалежно від кількості зображених на ньому об'єктів. Тут дуже важливо саме розташування об'єктів. Кожен з них справляє на людину своє враження, і якщо їх не впорядкувати - малюнок буде носити хаотичний характер, дратувати і знизить загальний ефект від малюнка. Всі елементи повинні бути пов'язані за смисловим і просторовому розташуванню, композиції слід бути різноманітною, але не строкатою.
Ілля Рєпін «Яблука і листя» (5 кадр)
2) Закон контрасту
Контраст величин (маленьке-велике), колірний контраст, тональний (світлий-темний), навіть смисловий контраст. Контраст допомагає виділити головне, створити загальний настрій малюнка. Контраст - це дуже хороший засіб зробити свій малюнок більш виразним. Якщо всі об'єкти будуть виконані на нюансах (однаковий розмір, одне колірне рішення, близькі по тону), оці глядача буде просто нема за що «зачепитися», він не побачить і не зрозуміє головного.
Колірний контраст Борис Кустодієв «Масляна» (6 кадр)
Контраст величин Б. Кустодієв «Вербний торг біля Спаських воріт» (7 кадр)
3) Закон підпорядкованості всіх елементів і засобів композиції єдиним задумом
Композиція завжди повинна вибудовуватися навколо головного об'єкта або дії. Всі другорядні елементи повинні підкорятися, не повинні відволікати увагу або бути зайвими (необов'язковими). За допомогою другорядних предметів погляд людини повинен постійно спрямовуватися до головного. Вони повинні, немов за певним маршрутом, вести погляд глядача до змістового центру композиції.
Щоб зробити хорошу композицію, існують певні правила і прийоми.
Тетяна Булгакова «Скакалка» (8 кадр) - Тут центром є фігурка. Погляд глядача до неї ведуть не тільки лінії, фон, але і те, що центр композиції виділено тональним контрастом, тобто центр композиції виділено понад світлою плямою.
Ритм - рівномірне чередо¬ваніе повторюваних фігур, обсягів, відтінків кольору через певні інтервали.
Архип Куїнджі «Березовий гай» (9 кадр) дає нам класичний
приклад ритму в пейзажі.
Статика і динаміка.
У композиції може бути рух, а може його і не бути. Це залежить знову-таки від задуму художника. Статичні об'єкти створюють стан спокою, або мертвої тиші. Кому що потрібно. Тут простіше. До статичним об'єктам добре застосовується правило вертикаль / горизонталь.
Якщо в малюнку присутній яскраво виражена динаміка, то тут потрібно запам'ятати одне - кожному руху необхідно протіводвіженіе. Це врівноважить малюнок, щоб не було враження того, що предмет «падає» або «вилітає» за межі малюнка.
Віктор Васнецов «Богатир» (статика) і «Галоп богатирі» (динаміка) (10 кадр)
Принцип вертикалі і горизонталі.
Тут теж все нескладно. Малюнок може вибудовуватися на поєднанні вертикальних і горизонтальних об'єктів (або напрямків). Головне щоб вони були врівноважені. Щоб не вийшло так, що в малюнку одні вертикалі або навпаки.
Ісаак Левітан «Свіжий вітер. Волга »(11 кадр)
Пейзаж розділений на п'ять частин по вертикалі і горизонталі. Відносини 2: 3 по вертикалі і горизонталі вказали головну точку перегляду, яка виявилася на білому вітрилі вище червоного корабля. При смотрении в цю точку як в центр уваги всі складові частини пейзажу добре сприймаються. Тут ми бачимо тонові і колірні контрасти, розробку деталей. Все навколо підпорядковане цьому зоровому центру. Пейзаж вільно «входить» в око, його розгляд не втомлює зір.
Рада - виберіть одне-два засоби, прийому і користуйтеся тільки ними. Не перевантажуйте малюнок, це не поліпшить його, а тільки створить непотрібний хаос.
І ще одне - потрібно пам'ятати завжди, що правила створені для того, щоб їх порушувати. Головне для художника - чи не створити картинку по шаблонної схемою, а зробити красиву гармонійну композицію.
IV. Знайомство з композиційними схемами на прикладі фотомистецтва
Композиція - ось що відрізняє звичайний знімок від неймовірного знімка. Так як один і той же об'єкт фотограф може бачити абсолютно по-різному.
Мистецтво фотографії - це мистецтво отримання фотознімків, де основний творчий процес полягає в пошуку та виборі композиції.
Потрібно поставити собі питання: "Що я власне кажучи, знімаю?". А то іноді незрозуміло, що знято - людина на тлі архітектурної споруди, наприклад пам'ятника, або головне - пам'ятник, а людину толком і не видно. Недосвідчений фотолюбитель прагне зняти все, що бачить. Не можна осягнути неосяжне. Іноді гілка дерева з набряклими нирками говорить про весну більше, ніж зображення з великою кількістю деталей.
(1 кадр - гілка дерева)
Основа фотокомпозиції - це сюжетний центр фотографії, головний елемент зображення. Фотознімок повинен притягувати увагу глядача. А щоб привернути увагу глядача необхідно як би провести його погляд через фотографію. Іншими словами людина, глянувши на якусь точку знімка, повинен потім розглянути його цілком.
Сюжетний центр фотографії виділяється світлом. Світло - головний художник на площині фотознімку. (2 кадр).
На фото 1-немає акценту. Передній і задній план зливаються в результаті досить важко розібратися в деталях. Такий знімок сприймається погано.
На фото 2 сюжетний центр фотокомпозиції - колода, лежить через струмок. Воно виділено падаючим світлом. Його зображення досить різке, контрастне. Задній план затемнений, менш контрастний. А від колоди погляд йде далі, вглиб лісу.
А тепер розглянемо ще один приклад (3 кадр).
На цьому знімку дівчина сфотографована в красивому залі. Але її зображення настільки невелика, що з працею розглядається. Природно, що увага концентрується не так на ній а на елементах архітектури залу. В цьому випадку можна було б зробити фотографію краще, якби вона підійшла ближче, її зображення стало б більшими. І це дозволило б виділити її на тлі залу, і погляд б зупинявся на ній а потім на навколишнього архітектурі. І краще було б, якби вона ще й не дивилася в об'єктив фотоапарата, а розглядала статую, тоді з'явилася б взаємозв'язок елементів знімка, тобто фотокомпозиція, як, наприклад, на наступному знімку.
Розглянемо тепер такий інструмент фотографа, як світло. Світло виступає як основа фотокомпозиції, служить засобом для виділення сюжетного центру зображення.
У лісі промені сонця з тіні вихопили початківець червоніти кущ горобини - ознака що починається осені. І погляд глядача відразу звертається на цей кущ. Сюжетний центр зображення виділено більш яскравим освітленням. Навколишній фон прітемніть і не заважає враженню.
V. Композиційні схеми.
10 правил композиції: (5 кадр)
1. Контраст (6 кадр)
Як привернути увагу глядача до вашої фотографії? У кадрі повинен бути контраст:
Більш світлий предмет знімають на темному тлі, а темний на світлому.
Чи не фотографувати людей на жовтому або коричневому тлі, колір фото буде неприродним.
2. Розміщення (7 кадр)
Важливі елементи сюжету не повинні бути хаотично розміщені. Краще, щоб вони утворювали прості геометричні фігури.
3. Рівновага (8 кадр)
Об'єкти, розташовані в різних частинах кадру, повинні відповідати один одному за обсягом, розміром і тону.
Під композиційним рівновагою в кадрі зрозуміло правильно знайдене співвідношення правої і лівої його частин верхньої та нижньої частини, при якому виникає відчуття гармонії, стійкості-композиційної стрункості картини. Зображуваний матеріал - фігури, предмети та інші можливі елементи композиції - розміщується рамці видошукача і на знімку так, що жодна з частин фотографічної картини не виявляється перевантаженою і гармонійно поєднується з іншими її частинами.
4. Золотий перетин (9, 10 кадри)
Золотий перетин в фотографії є основним і потужним інструментом для отримання динамічних, цікавих знімків. Правило золотого перетину в фотографії має на увазі, що всі важливі об'єкти стоять уздовж уявних ліній, які ділять зображення на три частини, по вертикалі і горизонталі.
На цій фотографії зверніть увагу, як гірська порода вирівнюється по правій третині зображення, в той час як горизонт вирівняний по верхній третині. Темний передній план теж вирівняний по лівій і нижній третині.
Якщо ви фотографуєте людини і хочете додати вашій фотографії динаміку, помістіть його в ліву частину знімка. При цьому з'явиться відчуття напрямку.
На цій фотографії видно, що птах може злетіти в будь-який момент. Цей ефект досягнуто приміщенням об'єкта в ліву область. Зсув центру в знімку є потужним засобом, щоб передати рух.
Так же правилом золотого перетину дуже добре користуватися, якщо у вас вже є готова фотографія, але ви незадоволені її видом. Наприклад, часто при зйомці пейзажу виходить більш сильне захоплення неба, в той час, коли вже зроблено хочеться сконцентруватися на передньому плані. В цьому випадку ви можете спробувати обрізати фотографію таким чином, щоб перемістити лінію горизонту і поєднати її з лінією верхньої третини. Таким чином, ви додасте акцент на передній план.
5. Діагоналі (11, 12, 13 кадри)
Один з найефективніших композиційних прийомів - це діагональна композиція.
Суть її дуже проста: основні об'єкти кадру ми маємо в своєму розпорядженні по діагоналі кадру. Наприклад, від верхнього лівого кута кадру до правого нижнього.
Цей прийом гарний тим, що така композиція безперервно веде погляд глядача через всю фотографію.
(12 кадр - 2 малюнки)
Діагоналі можуть бути «повільними» (рис.1) і «швидкими» (рис2). Припустимо, що ми фотографуємо автомобіль, який їде по похилій площині, зазначеної на рис.1. Створюється враження, що автомобіль піднімається в гору, тим самим сповільнюючи рух. А на рис.2 автомобіль котиться з гори, що асоціюється з рухом і підсвідомо передає відчуття швидкості.
6. Формат (14,15 кадри)
7. Точка зйомки (16,17 кадри)
Вибір точки зйомки прямим чином впливає на емоційне сприйняття знімка. Запам'ятаємо кілька простих правил:
Для портрета найкраща точка на рівні очей.
Для портрета в повний зріст - на рівні пояса.
Намагайтеся кадрувати так, щоб лінія горизонту не поділяла фотографію навпіл. Інакше глядачеві буде складно сфокусувати увагу на об'єктах в кадрі.
Тримайте камеру на рівні об'єкта зйомки, інакше ви ризикуєте отримати спотворені пропорції.
Об'єкт, знятий зверху, здається менше, ніж є насправді. Так, знімаючи людини з верхньої точки, на фотографії ви отримаєте людини маленького росту.
Фотографуючи дітей або тварин, спустіться до рівня їх очей.
8. Напрямок (18, 19 кадри)
Дуже важливим смисловим елементом є напрямок руху в кадрі. Якщо рух об'єкта відбувається зліва направо, створюється відчуття «старту» і простежується ефект динаміки, а рух об'єкта справа наліво навпаки створює відчуття «завершеності».
(18 кадр - 2 малюнки)
Наприклад, можна припустити, що автомобіль, який ви бачите на рис.1 приїхав, а на рис.2 тільки починає свій рух.
Це правило важливо врахувати в тому випадку, якщо Ви хочете на фотографії передати динаміку, а не просто зафіксувати сам факт руху.
При побудові композиції завжди враховуйте цей момент.
9. Кольорове пляма (20 кадр)
Якщо в одній частині кадру присутній пляма кольору, то в інший повинно бути щось, що приверне увагу глядача. Це може бути іншим колірною плямою або, наприклад, дією в кадрі.
10. Рух у кадрі (21 кадр)
Знімаючи рухомий об'єкт (автомобіль, велосипедиста), завжди залишайте вільний простір попереду об'єкта. Простіше кажучи, розташовуйте об'єкт так, як ніби він тільки "увійшов" в кадр, а не "виходить" з нього.
Мета: самостійна пошукова діяльність.
Завдання: контроль за ходом вивчення навчального матеріалу.
Самостійна робота: самостійне виконання фотографій (натюрморт, пейзаж, портрет).
Використана література та інтернет ресурси