Класний годину на тему «правила поведінки в школі», 1 клас

Конспект класної години з етикету для 1 класу

Побажання. Даний матеріал можна розбити на 2 уроки.

Мета. пояснити дітям правила поведінки в роздягальні, їдальні, бібліотеці.

Устаткування. пам'ятки для кожного учня.

хід заходу

Вступне слово вчителя

Учитель. Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в подорож по школі. Почнемо нашу подорож з класу, а потім вирушимо на екскурсію по школі. Отже, закрийте очі і уявіть, як ви вранці входите в школу. Куди ви йдете в першу чергу?

Учні. Ми проходимо в роздягальню, щоб зняти верхній одяг.

Учитель. А чи завжди вам буває приємно роздягатися в нашій роздягальні? Чому?

Учні. Іноді хтось штовхається, заважає, розкладають свої речі.

Учитель. Давайте разом подумаємо, що можна зробити, щоб уникнути неприємностей.

(Діти разом з учителем виводять правила поведінки в роздягальні. Учитель може поставити такі питання: «Чи ходять наші учні по впала одязі? Як треба вчинити, щоб цього не було?» При цьому необхідно стежити за тим, щоб процес обговорення таких ситуацій не перейшов в суперечку, у взаємні звинувачення. Щоб уникнути цього вчитель пропонує: «Давайте не будемо називати імена порушників, так як ці діти - ми в цьому впевнені - скоро навчаться поводитися».)

Правила поведінки в роздягальні

• вішати свій одяг на певний (своє) місце.

• Рукавиці, рукавички поклади в кишеню, головний убір - в рукав.

• Одяг вішай акуратно.

• У роздягальні не розмовляй, роздягайся швидко, не заважай іншим.

• Побачив впала одяг - підніми.

• У кишенях нічого не залишай.

• Будь ввічливий з товаришами, допомагай іншим.

Учитель. А тепер вирушимо в саме «смачне» місце в школі. Куди ж це?

Учні. У шкільну їдальню.

(Проводиться гра. Давайте покажемо, як йдемо до їдальні.)

- Ось так (марширують на місці).

- А як тихо йдемо?

- Ось так (йдуть на носочках).

- А як руки моєму?

- А як їмо в їдальні?

- Ось так (показують).

- А що говоримо по обіді?

Учитель. Ну ось ми і прийшли. Хлопці, а чи подобається вам приходити в шкільну їдальню?

Смачно чи готують наші кухарі? Чи потрібно їм дякувати за приготовлену їжу?

(Можна взяти інтерв'ю у шкільного кухаря. Питання можуть бути такими:

а) О котрій годині ви приходите на роботу, щоб приготувати сніданок учням?

б) Скільки склянок, вилок, ложок і тарілок потрібно вимити за робочий день?

в) Скільки тесту потрібно замісити, щоб спекти то кількість пиріжків, яке продають в їдальні за день?

г) Скільки разів за день ви чуєте слово «дякую»?)

1. У їдальні є закон такий - руки мій перед їжею!

2. Дуже їжа хороша - їж їжу не поспішаючи!

3. Якщо будеш все з'їдати - шанс навчатися є на п'ять!

4. Ти поїв? Чиста тарілка? Віднеси скоріше-ка!

5. Йдучи, скажи спасибі тим, хто стіл накрив красиво!

Учитель. А тепер назвіть вже відомі вам правила поведінки в їдальні.

(Вислуховуються висловлювання дітей. Учитель підводить підсумок: головне в поведінці за столом - вести себе так, щоб іншим було приємно з тобою обідати. Діти повинні запам'ятати, що є треба завжди акуратно, дбайливо ставитися до хліба, прибирати за собою посуд. Можна показати кілька сцен з різним поведінкою за столом, щоб діти запам'ятали, як слід поводитися під час їжі. Доцільно вироблені правила поведінки вивісити в класному куточку, щоб вони наочно нагадували дітям правила поведінки за столом.)

Як вести себе в їдальні

• Входити в їдальню треба організовано.

• Чи не штовхайся, не кричи, дотримуйся порядок.

• Перед їжею завжди мій руки.

• Не розмовляй під час їжі.

• Чи не відсовуй свою брудну тарілку в сторону сусіда.

• Прибери за собою посуд.

• Скажи «спасибі» тим, хто тебе нагодував.

Учитель. А тепер послухаємо вірш Г. Остера «Поради навпаки».

Якщо руки за обідом

Ви забруднили салатом

І соромитеся про скатертину

Пальці витерти свої,

Їх під стіл і там спокійно

Витирайте ваші руки

Про сусідські штани.

Учитель. Чому так не треба вести себе за столом? А як вчинити правильно?

Добре поводься в шкільній їдальні

Дзвінок! Всі дружно гуртом

В їдальню летять стрілою.

А тут є правила свої,

Запам'ятай їх і повтори!

Їж акуратно, не поспішай,

Чи не бризкати, на підлогу не криши,

Хліб бережи і поважай,

Його всюди не кидати,

Поїв - і прибери, друже мій,

Свою посуд за собою.

Учитель. Давайте трохи відпочинемо і вивчимо гру «крижинка, картопля і метелик».

- Скажіть, хлопці, якщо ви в руках потримали крижинка і руки замерзли, і як їх треба буде після цього зігріти? (Подихати в долоні, зігнуті «чашкою».) Правильно, подихати в долоні.

- А якщо у вас в руках опинилася раптом гаряча картопля, тоді як треба вчинити? Правильно, відкинути її від себе, щоб не обпектися. (Зробити кидки вперед пальцями долонь.)

- А якщо у вас в руках опинилася метелик, то її треба дбайливо підняти вгору, щоб вона змогла злетіти в небо. (Підняти долоні догори.)

Тепер ваше завдання: не помилитися, коли я називаю одне з трьох слів - крижинка (дихаємо на руки), картопля (кидаємо її вперед), метелик (піднімаємо долоні вгору).

Після цього кілька разів вимовити: «крижинка, картопля і метелик».

Продовжуємо нашу подорож. А куди ми зараз потрапимо, дізнаєтеся, отгадав загадку.

Панує в ній тиша.

Там багато цікавого

Дізнаєшся для себе.

Учні. Це бібліотека.

Учитель. Для чого в школі потрібна бібліотека? (Вислуховуються висловлювання дітей.)

Намагайся побільше дізнатися

Жаба книжок не Новомосковскла,

І хоч завдання виконуються,

Навчалася слабо. І подружка

Таку пораду дала Лягушке.

Мене послухай, люба,

Я абсолютно твердо знаю,

П'ятірки хочеш отримувати -

Ти кожен раз в години дозвілля

За читання сідай, подруга.

Трохи книжку почитай -

Розумніше будеш, так і знай!

Учитель. Головний скарб бібліотеки - книга, джерело знань. Книга потрібна всім, тому поводитися з нею треба дбайливо. Може трапитися так, що книга може «захворіти». Як ви думаєте, чому? Бережіть книги! Це найголовніше багатство, яке люди можуть передати своїм нащадкам. А як правильно вести себе в бібліотеці?

Пам'ятка поведінки в бібліотеці

• У бібліотеці треба дотримуватися порядку, вести себе тихо, голосно не розмовляти.

• Увійшовши, треба привітатися з бібліотекарем, а отримавши книгу, обов'язково сказати «спасибі».

• Книгу треба брати тільки чистими руками.

• У книзі можна загинати кути, слід користуватися закладкою.

• Якщо книга пошкоджена, її треба «полікувати».

• Бібліотечні книги треба особливо берегти, тому що вони призначені для багатьох людей.

(Пам'ятку можна подарувати кожній дитині.)

Учитель. Є ще одна важлива приміщення в школі. Це - актовий зал. Туди ми з вами будемо ходити на концерти, свята, вистави. Як вести себе в актовому залі?

Пам'ятка поведінки в актовому залі

• На свято приходь в святковому одязі, підтягнутим, причесаним, в начищеної взуття.

• Зайняти своє місце треба спокійно, не заважаючи оточуючим; непристойно, випереджаючи всіх, штовхаючись, бігти, щоб сісти раніше інших.

• В очікуванні початку свята або концерту слід проявляти терпіння. Можна розмовляти, не можна кричати, штовхатися, бігати.

• Як тільки оголошується початок вистави, треба припинити всі розмови, уважно дивитися і слухати.

• Не переходьте з місця на місце і не йдіть до закінчення заходу.

• Не смійтеся, якщо на сцені щось не ладиться, виникла якась незручність (наприклад, якщо виступаючий забув текст, зніяковів, впав під час танцю).

• Після закінчення, що не штовхаючись, вийди спокійно із залу. Не поспішай. Не забудь поаплодувати артистам.

Учитель. Подорож в класі закінчилося. Тепер ми вирушаємо на екскурсію по школі. Побуваємо в роздягальні, їдальні, бібліотеці.

(Під час екскурсії повторюються і закріплюються отримані знання.)

- Що ви запам'ятали з нашої подорожі?

Додатковий матеріал

До нас, безпритульні книжки - каліки,

В зали просторі бібліотеки!

Книжки - бродяги, книжки - нечупара,

Тут з паперу пошиють вам сорочки.

З перкалю куртки пошиють,

Вилікують скоро і паспорт дадуть.

До нас, безпритульні книжки - каліки,

В зали просторі бібліотеки!

- Кого звуть в бібліотеку? Чому?

- Чому книжки стали каліками?

- Як в бібліотеці можуть допомогти таким книжкам?

Ми всьому навчимося, багато знатимемо,

Будемо наші правила Дружно виконувати.

- Чому ви збираєтеся навчитися в школі?

- Які правила ви знаєте?

(Можна з дітьми поговорити про правила поведінки на шкільному подвір'ї. Шкільне подвір'я - це обличчя школи. Щоб воно було красивим, на ділянці школярі висаджують квіти і самі доглядають за ними. Слід берегти зелені насадження.)

Якщо ви з друзями разом веселіться у дворі,

А з ранку на вас наділи ваше нове пальто,

То чи не варто повзати в калюжах і кататися по землі

І підійматися на паркани, повисаючи на цвяхах.

Щоб не псувати і не бруднити ваше нове пальто,

Потрібно зробити його старим. Це робиться так:

Залазьте прямо в калюжу, катайтеся по землі.

І трошки на паркані повисіть на цвяхах.

Дуже скоро стане старим ваше нове пальто,

Ось тепер спокійно можна веселитися на подвір'ї.

Можна сміливо повзати в калюжах і кататися по землі.

І підійматися на паркани, повисаючи на цвяхах.

- Як не треба поводитися на шкільному дворі і у дворі свого будинку? А як треба?

У школі пролунав дзвінок,

Всі поспішаємо ми на урок.

А Максим приплентався в клас

Із запізненням на годину.

Восьмий рік вже пішов

Пора в школу збиратися -

В сторону іграшки.

Цифри різні писати:

Чи то 7, а то 5 -

Нічого не розібрати!

Ну а прописи у нас -

Ми малюємо там звірят

І пишемо пропозиції!

Рано в школу я пішла,

Так хочеться вчитися!

Хоч і немає мені семи років,

Будуть мною пишатися.

Дуже люблять поговорити,

Немов дві синички.

Продзвенів дзвінок по школі.

Немов смерч летить підстрибом

За обідом я крутилася -

Вправо, вліво і кругом!

З Олею, Катею я базікала,

Облила їх молоком.

Букварі нас навчили

Різні вірші писати.

Писати свої частівки

Будемо далі продовжувати!

Основні правила для повторення

• У школу слід приходити акуратно одягненим, причесаним.

• Всі шкільні речі повинні бути в порядку, акуратно покладені в портфель.

• У школу треба приходити вчасно, без запізнень. Коли входиш в школу, не штовхайся, не поспішай випередити всіх, перед входом добре витри ноги.

• Хлопчики при вході в школу знімають шапки.

• Коли входиш в клас, поздоровайся спочатку з учителем, а потім з товаришами.

• Якщо ти запізнився на урок і заходиш в клас після дзвоника, запитай дозволу у вчителя.

• Якщо в клас входить дорослий (учитель, директор, батько), все дружно, але тихо і спокійно встають за партами, вітаючи увійшов. Сісти можна тільки після дозволу.

• Якщо вчитель задає питання класу і ти хочеш відповісти, не викрикують, а підніми руку. Руку треба піднімати і тоді, коли хочеш запитати що-небудь у вчителя.

• Звертаючись з проханням до вчителя або товаришам, вживай «ввічливі» слова: «будь ласка», «дякую».

• Виходити на зміну можна лише після того, як дозволить учитель.

• У коридорі не можна бігати і кричати.

• Під час змін можна грати в різні ігри.

• З усіма дорослими, яких зустрічаєш перший раз в цей день в школі, треба вітатися.

• Якщо в дверях зустрівся дорослий, поступися йому дорогу. Якщо поруч з тобою йде дівчинка, пропусти її вперед.

• Папірці, огризки слід кидати в спеціальний кошик, урну.