Як ми отримуємо інформацію
Мета: формування уявлення про механізм отримання інформації з навколишнього світу людиною.
завдання:- згадати систему органів почуттів людини;
- ввести класифікацію видів інформації;
- показати можливі переваги і недоліки при отриманні інформації різними органами почуттів;
- удосконалювати навички роботи з мишею.
Устаткування: лимон, цибуля, часник, хліб, мандарин; чай, молоко, кава, сік, вода; кубик, м'яч, машинка, граблі, грибок, м'яка іграшка; запис фрагмента балету "Лускунчик" П. І. Чайковського; електронний підручник "Світ інформатики" 1 рік навчання Могильов; аудіозапис казки "У страху очі великі"; підручник "Світ інформатики" 1 рік навчання Могильов
1. Організаційний момент. (Слайд 1. Презентація)
2. Повторення вивченого раніше матеріалу
- Кожен день ми дізнаємося щось нове, кажучи по-науковому, отримуємо інформацію. Без неї людина жити не може. Чому? Доведіть. Згадайте, останній урок, на якому ми знайомилися з поняттям "інформація". (Пряме запитання: при переході вулиці, загорівся червоний сигнал світлофора, ви цього не помітили, що може статися?)
- Що таке "інформація"? (Відомості про навколишній світ)
- Чи можна на дане питання відповісти так? (Слайд 2)- то, що передають по телевізору у випусках новин;
- прогноз погоди;
- то, що друкують в газеті.
- Який з цих відповідей найповніший? Доведіть
3. Бесіда про отримання інформації людиною
- Сьогодні на уроці ми повинні з'ясувати, як людина отримує інформацію, які види інформації розрізняють, виконаємо практичну роботу,
3.1. Вступна бесіда
- Як людина дізнається про різні події, новини, отримує цікаві відомості? (Слайд 3)
- Все, що ви назвали, це джерела отримання інформації.
- Але ж людина дізнається новини, події з цих джерел за допомогою чогось. Може, ви здогадалися, як? Давайте наведемо приклади: (слайд 4)- вранці задзвонив будильник, нам допомогли його почути ... вуха
- по телевізору йде цікавий мультфільм, ми його бачимо за допомогою ... очей
- вогонь багаття сильно пече, ми відчули це за допомогою ... долонь рук
- коктейль виявився дуже солодким, це ми дізналися з допомогою мови
- з вулиці в кімнату проник запах квітки, відчути цей запах нам допоміг ... ніс.
- Виявляється, всю інформацію про навколишній світ ми отримуємо за допомогою п'яти почуттів сприйняття: зір, слух, нюх, дотик, смак. У людини є спеціальні органи, за допомогою яких виникають різні почуття
3.2. Практична робота
1. Учням пропонується по запаху визначити предмет: лимон, цибуля, часник, хліб, мандарин.
За допомогою якого органа почуттів ви визначили предмет? (Слайд 5)
Ця інформація називається слухова. Як ви думаєте, чому?
2. Учням пропонується за смаком визначити предмет: чай, молоко, кава, сік, вода.
За допомогою якого органа почуттів ви визначили предмет? (Слайд 5)
Як називається ця інформація? чому
3. Учням пропонується на дотик визначити предмет (чарівний мішечок): кубик, м'яч, машинка, граблі, грибок, м'яка іграшка
За допомогою якого органа почуттів ви визначили предмет? (Слайд 5)
Ця інформація отримана від органу дотику, тому її називають дотикова або тактильна.
- А чи завжди варто чіпати предмет?
Як називається ця інформація?
На слайді фігури: трикутники, Чотирикутники, Кола, Овали, Зірочки.
Закрити очі. У цей час змінюється або фігура, або колір, або розташування фігур, або розмір
Як називається ця інформація?
3.3. Узагальнення про органи почуттів і видах інформації
Якого виду буває інформація? (Зорова, звукова, нюхова, смакова та дотикова)
З чим пов'язана назва виду інформації? (З органом почуттів, який передає інформацію)
3.4. Прослуховування МЛ "Як ми отримуємо інформацію"
- Повторимо правила техніки безпеки при роботі за ПК.
Інформацію про навколишній світ отримують не тільки люди, але і всі живі організми. Собака-пастух може відчути наближення вовка і гавкотом попередити про це свого господаря. В Індії по берегах річок зустрічаються зарості дивного рослини "Сором'язлива мімоза". Коли починається тропічна злива, і перші краплі дощу падають на рослину, мімоза поспішає згорнути свої листочки. Інформація закладена в кожній клітині живого організму, і це дозволяє йому рости, розвиватися, справлятися з хворобами.
- Тварини також отримують інформацію за допомогою своїх органів почуттів, але значимість того чи іншого органу чуття, для різних тварин різна.
- Подивіться на картинку і дайте відповідь на питання: Яке, на вашу думку, почуття є найголовнішим і найбільш розвинене у орла; вовка; кажана; дельфіна; крота? Слайд 6)
- Подивіться на картинку і дайте відповідь на питання: Якого вигляду інформацію не отримує середня мавпочка? (Слайд 7)
4. Виконання вправ по закріпленню матеріалу
4.1. Бесіда за казкою "У страху очі великі". (Слайд 8)
Інформація буває корисна, зрозуміла, достовірна, повна. Це властивості інформації. На доказ цих слів ми прослухаємо казку "У страху очі великі".
- Чи завжди ми правильно сприймаємо інформацію, яку нам передають органи чуття?
- Про які властивості інформації можна говорить після читання казки?
Висновок: при передачі інформація може спотворюватися, стати невірною.
Написати 5 загадок про органи почуттів
6. Підсумок. (Слайд 16)