Фразеологізми як засіб виразності


Фразеологізми як засіб виразності

(Курс за вибором з української мови в 9 класі «Таємниці слова»)

Руніна Е.М. учитель

української мови та

літератури МОУ гамовських

Середня загальноосвітня школа

Мета уроку - систематизація, розширення і поглиблення знань про фразеологічних оборотах, застосування фразеологізмів у мові як засоби виразності мови.
Хід уроку.

1. Дуже часто у вашій мові доводиться чути вислів: «А я що Пушкін чи що?».



    • Коли ви про це заявляєте і що під цим розумієте?

    • А чи можна сказати, що це словосполучення носить стійкий характер?

    • Як називаються такі вирази? (Фразеологізми)

Дошка: фразеологізми

Давайте подивимося етимологію (походження) цього терміна.

Фразеологізми - «фраза» + «логос»

2 і більше слів «мова»


Що значить фраза? (2 і більше слова, пов'язані між собою за змістом і граматично).
А чому саме Пушкін, чому не Лермонтов, що не Толстой?
2. Ім'я О.С.Пушкіна вам знайоме з дитинства. Ви всі пам'ятаєте казку «Про рибака і рибку». Зараз я вам прочитаю уривок, а вам необхідно в мові старого знайти фразеологічний зворот.
От тиждень, інший проходить,

Ще більше баба здуріла:

Знову до рибки старого посилає.

«Вернися, поклонися рибці:

Не хочу бути столбовою дворянкою,

А хочу бути вільною царицею ».

Злякався старий, заблагав:

«Що ти, баба, блекоти об'їлася?

Ні ступити, ні мовити не вмієш,

Насмішиш ти ціле царство ».


(Блекоти об'їлася)
3. Чи знаєте ви, що позначає цей фразеологізм? Що таке блекота?

(В селах на звалищах можна зустріти високі кущі з брудно-жовтими, в лілових прожилках квітами і неприємним запахом. Це і є блекота - дуже отруйна рослина. Її насіння нагадують мак, але той, хто з'їсть, стає як би божевільним: марить, буяє і нерідко вмирає. Тому слова «він точно блекоти об'ївся» застосовуються в народі до людей, які роблять всілякі дурниці, до Буян і диваків, до тих, у кого «розум за розум зайшов».)

Фразеологізми як засіб виразності

4. Проведемо експеримент і подивимося, чим же відрізняється фразеологізм від словосполучення? (Дітям пропонуються наступні робочі матеріали, на підставі яких робляться висновки.)

тримати язик за зубами