Чому веселка кольорова - презентація до уроку навколишній світ
Цілі: 1форміровать початкове уявлення про світло і колір; 2. познайомити дітей з кольорами веселки, їх послідовністю; 3. Забезпечити досвід дослідження і пояснення природних явищ; 4.воспітивать інтерес до вивчення нового. В ході уроку учні матимуть можливість: - описувати почуття, що виникають при вигляді веселки; - називати кольори веселки за своїми спостереженнями та малюнку підручника; - запам'ятати послідовність кольорів веселки; - висловлювати припущення про причини виникнення веселки, - працювати в парі: відображати послідовність кольорів веселки за допомогою кольорових смужок, здійснювати взаємоперевірку. Формування УУД: Предметні - перераховувати кольори веселки в правильній послідовності. Пізнавальні - здобувати нові знання: знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці, виконувати індивідуальні завдання, переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу. Комунікативний - слухати і розуміти мову інших. Регулятивні - Вчитися висловлювати своє припущення (версію) на основі роботи з ілюстрацією підручника. Вчитися працювати за запропонованим учителем планом вчитися спільно з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу на уроці Особистісні - освоєння ролі учня; формування інтересу до навчання.
Хід уроку. 1.Організаціонний момент. Починається урок, Він піде хлопцям на користь. Постарайтеся все зрозуміти, Багато повинні дізнатися. - На яке питання Мурашки ми сьогодні відповімо, ви дізнаєтеся пізніше, а зараз ...
2. Актуалізація знань. Учитель: Я прочитаю вірш, а ви за змістом будете показувати руху. Чому всюди калюжі? (Діти розводять руки в сторони і помахують плечима) Мама парасольку свій бере. (Імітують рух) Чому ж? Чому ж? (Руху, як в 1-ій рядку) Тому що ....... (Хором: «Дощ іде!») Діти плескають у долоні, показуючи який сильний дощ. -Д ождік закінчився і ... Що за диво-краса! Писані ворота Показались на шляху. У них ні в'їхати, ні увійти. (Веселка)
3. Тема уроку. Постановка проблемного питання. Так, хлопці, ми сьогодні з вами поговоримо про веселку. Повинні дізнатися, що таке веселка, як і коли вона з'являється. -Діти, хто з вас бачив веселку? - Який настрій був, коли ти побачив веселку? - Хлопці, коли в небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ) Читання вірша Летний дождь пройшов з ранку, Виглянуло сонце. Здивувалася дітвора, Подивившись в віконце, - семикольоровій дуга заслін хмари - Скільки кольорів у веселки? (Сім) - Як поетеса назвала веселку в вірші? (Семикольоровій дуга) -Все ви бачили, що крапелька безбарвна, і промінчик безбарвний. Проблемне питання. Чому ж веселка різнокольорова? Як ви думаєте? (Висловлювання дітей)
4.Решеніе проблемної ситуації. Вивчення нового матеріалу. а) -На що потрапляють в небі сонячні промені? (На крапельки дощу) -Що відбувається з сонячними променями? (Розпадаються на різнокольорові промінчики.) -Що при цьому утворюється? (Веселка). б) пояснення вчителя Побудували веселку сонячні промені і дощові краплі. Дощ закінчується. Рідкісні краплі ще падають на землю, але через хмари вже виглянуло сонце. Сонце світить крізь падаючий дощ, промені його проходять через дощові краплі, і на небі навпроти сонця виникає незвичайна кольорова дуга. Чим більше дощові краплі, тим яскравіше веселка. Якщо краплі дрібні, веселка здається блідою, ледве помітною. Що таке веселка? (Це сонячне світіння) Сонячні промені, потрапляючи на крапельку дощу, розпадаються на різнокольорові промінчики. в) Виявляється, колір - це хвилі, які ми сприймаємо оком. Якого кольору сонячне світло? Сонячне світло є хвилі різної довжини і тому вони різного кольору. Давайте їх розглянемо.
Практична робота №1: "Проходження променя світла через скляну призму". Учитель дзеркальцем "ловить сонячного зайчика" і направляє його на призму. Призма - прозоре скло, що заміняє крапельку води. Так можна отримати невелику веселку. Що нам заміняла призма? (Крапельку води) Що стало із сонячним промінчиком, коли він пройшов через призму? (Розпався на кольорові промінчики) Головний "художник" в природі? (Сонце) Читання пояснення Мудрого Черепахи за підручником. Стр41.
Призма - це тригранник з прозорого скла або пластику. Призма «малює» міні-веселку, коли на неї потрапляє сонячне світло.
Практична робота №2: "Ефект веселки в домашніх умовах". Радуга являє собою оптичне явище, яке виникає при ламанні і відображенні сонячних променів в мільйонах дощових крапель. Ви можете самі будинки розщепити видимий сонячне світло на окремі кольору, відтворивши ефект веселки. Для цього в дуже ясний, сонячний день вам знадобляться миска з водою, лист білого картону і маленьке дзеркальце. Поставте миску з водою на саме сонячне місце. Опустіть дзеркальце в воду і притулите його до краю миски. Поверніть дзеркальце під таким кутом, щоб на нього падало яскраве сонячне світло. Потім переміщайте картон перед мискою так, щоб на ньому з'явилася відбита "веселка"
5.Фізмінутка- музична У небі веселка-дуга Замикає берега, Розцвітаючи все ясніше, Чудо-фарби світять в ній! Нехай дадуть відповідь Той, хто знає Або зможе порахувати, скільки фарб У ній грають, осяваючи моря гладь? -Скільки кольорів у веселці? (Учні хором вважають ще раз)
6.Постановка проблемного питання -Хто знає, з яких кольорів складається веселка? (Висловлюється дітей) У веселці сім кольорів, і всі вони завжди розташовані в одному порядку: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий - Як запам'ятати їх по порядку і дуже швидко? 7. Рішення проблемної ситуації. -Щоб запам'ятати кольори веселки, люди придумали такі фрази - підказки: «Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан»
8. Узагальнення відповідей учнів. Слово «веселка» схоже на слово «радість». І справді, радісно буває, коли раптом на небі виникає напрочуд гарна дуга. «Райська дуга» називали її в старовину і вірили, що вона приносить щастя. З тих пір так і звуть - веселка. Веселка з'являється тільки тоді, коли одночасно йде дощ і світить сонце. Іноді на небі можна побачити не одну, а дві веселки. Коли дощ стихає, ніби хтось стирає веселку з неба. Коли ми дивимося на веселку з землі, вона здається нам дугою. Якщо на веселку подивитися з висоти, наприклад з літака, вона буде здаватися колом.
9. Первинне закріплення знань. Робота за підручником (стор.41). Що роблять Черепаха і Мурашка? (Поливають) - Як ви думаєте, що вони хочуть отримати? (Веселку) -Чи може вийти у них веселка? - Чому? (Сонячні промені пройдуть через краплі води і вийде веселка.)
10. Закріплення. Робота над проектом (робота в парах) .а). Вибір проекту, обгрунтування. - Щоб підняти весняний настрій і запам'ятати порядок кольорів у веселці, пропоную створити веселу веселку. б). Вибір матеріалів та інструментів. - Давайте подумаємо з чого можна зробити веселку? (Олівець, пластилін, акварель, кольоровий папір.) - Який спосіб підходить нам сьогодні? в). Планування проекту. - На білому аркуші намалюємо дуги веселки за шаблоном. Скільки дуг ви будете малювати? (7) - Визначимо кольору наших смужок (Діти відзначають буквами назви кольорів.) Г). Практична робота. (Діти самостійно прикрашають веселку.) Д). Захист проекту. - У кого ж найвеселіша веселка?
11. Домашнє завдання по вибору. Пошукати загадку про веселку. Вивчити вірш про веселку. Вивчити фрази - підказки.
13. Рефлексія.Ітог уроку. - Як виходить веселка? (Сонячні промені, потрапляючи в небі на крапельки дощу, розпадаються на різнокольорові промінчики.) -Чому наша веселка вийшла така весела? -Чим вона рада? -діти запам'ятали всі її кольору. - Молодці!