Заняття для підлітків - вмій сказати «ні! »

Мета: формування вміння протистояти чужому тиску, висловлювати відмову оптимальними способами, відпрацювання навичок впевненої поведінки, відстоювання своєї позиції.

Завдання. розвивати здатність робити самостійно свій вибір і вміння діяти у відповідності з власним рішенням; формувати уявлення про силу групового тиску на особу, розширювати поведінковий репертуар підлітка в процесі конфронтації з групою.

Устаткування заняття. комп'ютерна презентація, м'яч, картки з описом ситуацій, силует хлопчика (з паперу) на класній дошці, силуети долонь рук (з паперу), «Чаша одкровення», картки для проведення рефлексії.

хід заняття

1. Орг. момент.

Діти сідають на стільці по колу.

2. Привітання

дітей в формі презентації: «Ти Маша - весела, а я Віктор - добрий.

3. Повідомлення теми, мети заняття.

Тема нашого заняття: «Умій сказати« Ні! ».

- Як ви це розумієте?

Сьогодні будемо вчитися говорити «Ні!», Тобто протистояти чужому тиску, висловлювати відмову оптимальними способами, вчитися впевненому поводженню при відстоюванні своєї позиції.

4.Вводная частина. Вправа «Активатор» [1]

- Зараз будемо вмовляти одного учасника (вибираємо все разом) розтиснути кулак.

- Що відчував при такому спілкуванні? Чи важко було опиратися груповому тиску?

Висновок: про те, зміг протистояти групі чи ні.

5. Бесіда з елементами тренінгу.

У кожного з нас є своє коло спілкування. Це наші приятелі в класі. Друзі, які живуть в одному дворі, товариші по інтересам і т. Д.

- Чому майже у кожної людини існує потреба в приналежності до якої-небудь групи? (Висловлювання дітей зі свого досвіду).

- Загальні захоплення, однакові інтереси, захоплення об'єднують групи, проте збіги не можуть бути повними - кожен з нас - індивідуальність і чимось відрізняється від інших. І ось саме це може відбитися на відносинах в групі: часом група вимагає від людини відмовитися від своєї думки. Часто це відбувається непомітно від нас. Простий приклад - одяг. Двоє з твоїх приятелів ходять в запаморочливих куртках. І ти купуєш таку саму, незважаючи на те, що вона тобі зовсім не личить. [2]

Психологи називають таке явище груповим тиском. (СЛАЙД - 4)

Аналіз. - Хлопці, кому доводилося відчувати груповий тиск? Що вам відомо про поведінку людей в ситуаціях групового тиску. (Відповіді дітей).

Підсумок педагога-психолога: поведінка людей при груповому тиску можна розділити на дві групи: [2]

- хтось завжди готовий стати як усі - це конформісти;

- інші постійно готові до опору - це нонконформісти.

У житті найбільш часто зустрічаються такі види групового тиску (СЛАЙД - 6). (Після кожного виду діти повинні привести приклад) [1]

а) Лестощі, похвала;
б) Шантаж, підкуп;
в) Умовляння, обман;
г) Загроза, залякування;

- Хлопці, дуже часто виникають такі ситуації, в яких єдиний можливий варіант поведінки при груповому тиску - відмова. Це ситуації, в яких, відповідаючи «Так», ти можеш завдати шкоди собі чи комусь із навколишніх.

- Наведіть приклади таких ситуацій.

- До таких ситуацій слід заздалегідь бути готовим. Як же це зробити?

6. Вправа з елементами тренінгу. Гра «Відмовся по-різному». [3]

- Я буду кидати деяким з вас м'яч, який впіймав робить мені пропозицію (наприклад: відправитися в тундру, погуляти)

Ведучий висловлює відмову по-різному.

- Що ви можете сказати про почуті відмовах? [2]

а) Відмова - угода. людина в принципі згоден з пропозицією, але з якихось причин не вирішується дати згоду. Наприклад: хлопці, - спасибі, але мені так незручно вас турбувати.

- Хто отримав на свою пропозицію такий вид відмови? (СЛАЙД - 7):

б) Відмова - обіцянка. Людина в принципі згоден з пропозицією, але в даний момент він не може його прийняти. Дається зрозуміти, що за інших обставин пропозиція була б прийнято. «Підемо завтра в кіно» - «Із задоволенням, але завтра у мене заняття з математики.

- Хто отримав таку відмову? (СЛАЙД - 8)

в) Відмова - альтернатива. Відмова спрямований на альтернативну пропозицію. Труднощі такого відмови в тому, щоб придумати цінне альтернативну пропозицію: Підемо завтра в спортзал »-« Давай краще погуляємо по селищу ». (СЛАЙД - 9)

г) Відмова - заперечення. Людина дає зрозуміти, що не погодиться ні за яких обставин на пропозицію. «Ні, я не поїду на човні, тому що боюся води. Ні, я ні за що не поїду в ліс ». (СЛАЙД - 10)

д) Відмова - конфлікт. Крайній варіант відмови - заперечення. Агресивний по формі. Може містити образи або погрози. «Давай сходимо на дискотеку» - «Ще чого! Сам топай! »Цей вид відмови ефективний у разі вираженого зовнішнього тиску». (СЛАЙД - 11)

Висновок: про різні види відмови.

7. Вправа - тренінг «Зумій відмовитися» (СЛАЙД - 12)

Зараз ви зможете перевірити і оцінити себе самі, як ви можете протистояти груповому тиску. [3]

Класу пропонується розділитися на три групи (по 2-3 людини). Кожна команда отримує картку з описом ситуації, потім по ситуації розіграти відмову. Решта учасників гри (не зайняті в інсценуванні) оцінюють ефективність обраної форми відмови за параметрами:

  • реальна можливість уникнути проби речовини при використанні даної форми відмови;
  • можливість уникнути даного конфлікту, агресії;
  • доцільність спроби вплинути на погляди, вчинки людини, що пропонує речовина (коли варто намагатися переконати пропонує пробу в небезпеці знайомства з наркотичними речовинами, а коли потрібно думати лише про свою безпеку).

Оцінювання, обговорення проводиться після кожної інсценованої ситуації. Під час оцінювання ведучий повинен непомітно спрямовувати думку дітей на те, що знайти вірний відмова може тільки людина з упевненою поведінкою. Впевненими повинні бути голос, інтонація, жести, міміка, рухи.

У двері подзвонили. Інга відкрила двері - на порозі стояла Дарина, її давня подружка. Дівчата сіли на кухні і стали жваво обговорювати новини. Дарина. «Слухай, Інга, давай покуримо».

Інга: «Зараз, тільки сигарети принесу».

Дарина. «Та не треба, у мене є, правда, з травичкою. Ти ж такі ще не пробувала? »

Дарина простягнула Інге сигарету: «Слухай, такий кайф, і не небезпечно зовсім! На, спробуй! »

Цих хлопців Сергій зовсім не знав. Просто у дворі крім них нікого не було, тому хлопчик прилаштувався поруч на лавці. Хлопці ліниво обговорювали останній футбольний матч.

1 підліток дістав з кишені тюбик з клеєм: «Ну що, мультяшки чи подивимося?»

Хлопці було рушили до дверей під'їзду, але раптом зупинилися.

2 підліток запитав: «А ти чого розсівся? А ну, давай разом з усіма! »Хлопці загрозливо рушили в бік Сергія.

Цього дня Димка чекав дуже довго. Абсолютно несподівано Лена - дівчинка з сусіднього під'їзду, яка дуже подобалася Димке, запросила його на день народження. Свято вийшло дуже веселим. Всі танцювали, грали, навіть пускали феєрверки, нарешті, всі посідали за стіл з іменинним пирогом. У цей момент тато Олени дістав із шафи велику красиву пляшку.

Папа Олени: «Ну що, думаю, заради свята можна випити!»

Більшість хлопців за столом радісно оживилися. Димка насторожився.

Зробимо висновок: які якості повинен проявити людина, щоб протистояти чужому тиску?

На дошці прикріплені силует хлопчика-підлітка і силуети долонь з написами якостей людини: невпевненість (голос, інтонація, жести, міміка, рухи), впевненість (голос, інтонація, жести, міміка, рухи), агресивність, спокій, боягузтво.

(СЛАЙД - 13) Діти Новомосковскют зі слайда характерні риси впевненої людини, при цьому намагаються зобразити поведінку впевненого людини.

Рефлексія результатів заняття: «Нове і важливе для мене».

- Що нового дізналися?

- Що сподобалось? Що здивувало, засмутило? Чого навчилися?

Висловіть свою думку про заняття. Допоможе в цьому «Чаша одкровення». На столах розкладені картки різного кольору з написами: жовтий - заняття сподобалося; помаранчевий - дечому навчився; зелений - хотілося б продовжити подібні заняття; синій - мене засмутило, що мені ще потрібно вчитися говорити «Ні», біла - заняття пусте, нікому не потрібне ».

Ритуал прощання (СЛАЙД - 14)

Заняття для підлітків - вмій сказати «ні! »

Список використаної літератури: