Урок з по темі - перспектива в інтер’єрі

Цілі: закріпити раніше отримані знання про інтер'єр і лінійної перспективі; розвивати навички роботи різними художніми матеріалами; прищеплювати художній смак; використовувати ігрову форму уроку, що сприяє розвитку уяви і фантазії.

Обладнання уроку:
  • для вчителя - методичні посібники з лінійної перспективі, ілюстрації до казок із зображенням казкових героїв на тлі інтер'єру; педагогічний малюнок кімнати.
  • Для учнів - індивідуальний робочий альбом з образотворчого мистецтва "Подорож в країну Фантазії". або папір формату А-3, фарби або кольорові олівці і фломастери, пензлі, склянка з водою.

Словник. Інтер'єр, лінійна перспектива.

Етапи уроку:
  1. Організаційний момент - 2 хв.
  2. Пояснення нової теми-15 хв.
  3. Практична робота - 25 хв.
  4. Підсумок уроку - 3 хв.

Урок з по темі - перспектива в інтер'єрі

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку. Привітання.

II. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні ми з вами згадаємо, що таке перспектива і інтер'єр. Використовуючи фантазію і уяву, перетворимо звичайний інтер'єр в казковий.

III. Повідомлення теоретичних відомостей.

Так що ж таке перспектива?

Перспектива - це точна наука про передачу глибини і простору на площині.

Існує два види перспективи - лінійна і повітряна. Воздушнаяперспектіва - це зміна кольору в міру віддалення.

Лінійна перспектива - це побудова з урахуванням правил і законів, чим ближче, тим крупніше; в міру віддалення предмети зменшуються. Лінійна перспектива ділиться на фронтальну і кутову. (Слайд №2)

Тепер перейдемо до інтер'єру. Що називається інтер'єром? Інтер'єром називається внутрішній вигляд приміщення в цілому або окремих його частин. Сюди ж відносяться меблі, декоративні прикраси та багато іншого, що бере участь в оформленні. Слово "інтер'єр" з французького перекладають як "всередині". Інтер'єр має три виміри: висоту, ширину, глибину. Інтер'єр особливо поширений в живописі та графіці, а також в театральній живопису.

Перший план великий, чіткий.

2. Лінії, що йдуть в глибину, сходяться в одній точці, яка знаходиться на лінії горизонту.

3. Вертикальні лінії скорочуються на відстані, але залишаються вертикальними і паралельними між собою.

Для малювання інтер'єру важливо знати лінію горизонту і точку сходу, тому що звідси виникає задача передачі в малюнку глибини простору приміщення. Для цього і користуємося засобами лінійної перспективи. (Слайд № 3)

Що таке лінія горизонту?

У природі, якщо вона не закрита будинками, її добре видно. А де вона знаходиться в кімнаті?

Лінія горизонту - це уявна лінія, і вона завжди знаходиться на рівні наших очей, де б ми не знаходилися.

Інтер'єр поділяють на: фронтальний і кутовий. Фронтальний інтер'єр - це коли ми бачимо три стіни: ліву, центральну і праву, а також - підлога і стеля.

Паралельні лінії в перспективі зійдуться в одну точкусхода.

Художник в композиційному рішенні картини може змінювати висоту лінії горизонту і головну точку картини (вліво або вправо від центру картини). Якщо точка зору знаходиться в центрі картини - зображення називається центральної фронтальної перспективою. Якщо ж точка зору розташована праворуч або ліворуч від центру картини - зображення називається бічний фронтальної перспективою.

- Що називається фронтальною перспективою інтер'єру? Перспективне зображення інтер'єру, у якого одна зі стін розташована паралельно картинній площині, називається фронтальною перспективою.

Для того щоб дізнатися інтер'єр якого казкового персонажа ми будемо малювати відгадайте загадку, яку придумала учениця нашої школи Зав'ялова Софія: (слайд №7)

Чарівниця-старенька,
Живе в лісі в хатинці,
Хатинка не проста,
Але шкода, що не літає.
На двох ногах хатинка
І ходить по галявині.
І щаслива бабуся,
Живучи в такій хатинці!
(Баба Яга)

Правильно, хлопці! Сьогодні ми будемо малювати інтер'єр хатинки на курячих ніжках, в якому живе Баба-яга.

IV. Педагогічний малюнок.

1.Построеніе кімнати з використанням лінії горизонту і однієї точки сходу.

Урок з по темі - перспектива в інтер'єрі

2. Характерні особливості дерев'яної хати (промальовування рублених стін, дерев'яної підлоги і стелі)

V. Самостійна робота учнів.

Перед вами старовинні і сучасні предмети інтер'єру (стіл, стілець, лавка, табурет, дзеркало, ліжко, килим, піч, ступа і помело, скриня, годинник з зозулею). Розташуйте їх правильно в хаті казкового персонажа, надавши інтер'єру старовинний або сучасний вигляд. Можна придумати і додати свої предмети, а також намалювати головного персонажа в інтер'єрі.

Завдання по перспективі в інтер'єрі "В гостях у казки" учні виконують в робочому альбомі "Подорож в країну фантазії" або на аркуші паперу формату А-3, використовуючи олівці, фломастери або фарби на вибір.

Виставка і оцінка робіт учнів.

Домашнє завдання: Намалюйте на великому аркуші паперу свою кімнату. Розмістіть предмети правильно, використовуючи лінійну перспективу.

Список використаної літератури та дидактичного матеріалу.

1. Арніна Н.Л. "Уроки прекрасного".

3. Виготський Л.С. "Уява і творчість в дитячому віці", психологічний нарис.

5. Ельконін Д.Б. "Психологія гри". М. Педагогіка, 1978.

6. українські народні казки.