Урок - вивчення нового матеріалу по темі числівник як частину мови
МЕТА:- ознайомити з ознаками числівника як частини мови (загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль у реченні);
- вчити розрізняти кількісні та порядкові числівники; відрізняти числівники від інших частин мови з числовим значенням; розвивати вміння працювати з книгою;
- прищеплювати повагу і уважне ставлення до рідної мови.
I. Організаційний момент.
1. Сьогодні, хлопці, ми приступаємо до вивчення нової теми, який, ви скажете мені пізніше самі, а поки спишіть пропозиції і скажіть, що між ними спільного. (Це загадки).
Два кінця, два кільця, посередині гвоздик (ножиці). Чотири братика під одним больш: й дахів: й живуть (стіл). Сто одежинок і все без застібок (капуста).
3. - Назвіть знайомі частини мови, надпишіть їх.
- Які слова ви не назвали? Що вони означають? (Два, чотири, сто; число).
- Як назвати таку частину мови? (Числівник). Це і є тема нашого уроку. Відкрийте підручники.
4. Повідомлення теми, цілей.
5. Якщо ви уважно подивитеся навколо, то побачите, що числівники оточують нас всюди. За яких обставин ви зустрічаєтеся з числівниками?
Труднощі усуваються за допомогою навідних запитань:
- В якій школі ви навчаєтесь?
- Скільки уроків у вас сьогодні?
- За якою партою ви сидите?
- А на яких уроках ви зустрічаєтеся з числівниками?
- В середньому рослини поглинають до 55% енергії сонячних променів.
- Скількох метрів досягає цунамі у берега? (10 - 50)
6. Знову зверніться до числівником з пропозицій. На яке питання вони відповідають? Запишіть їх у перший стовпчик. Що вони означають? (Число).
- Утворіть і запишіть у другій стовпчик слова, що відповідають на питання ЯКИЙ? А що вони позначають (порядок предметів при рахунку)
- Стор. 143. сам. раб. Виконуємо завдання підручника.
- Як називають числівники, які відповідають на питання СКІЛЬКИ? і позначають число або кількість предметів?
- Як називають числівники, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКИЙ? І позначають порядок предметів при рахунку?
7. - Подивіться на екран і вирішите ребус (м / м сім в про сім).
- В якій стовпчик ви їх запишіть? Чому?
- Утворіть від них порядкові числівники. Доведіть свою правоту.
8. Поверніться до підручника: порівняйте другий приклад кожного стовпчика. Визначте, як змінюється числівник? (По пад.)
- Зверніть увагу, що в числительном одинадцять пишеться дві букви Н. Хто знає, чому? (Виступає підготовлений учень)
Приблизний текст виступу:
Числівники від 11 до 19, а також деякі інші, раніше представлялися поєднаннями окремих слів і виглядали так: Додаток 1 (слайд № 3 - ілюстрація повідомлення) Сучасне складні числівники 11, 12 і т. Д. Відбулися з назв одиниць, прийменника НА і числівника ДЕСЯТЬ. Вони Новомосковсклісь так. Поступово складові елементи цих числівників зблизилися, друга частина втратила ознаки старої форми і перетворилася в дцять. Слово стало єдиним цілим. Цим і пояснюється сусідство двох букв Н: одна - кінцевий приголосний основи числівника ОДИН, друга - перша буква приводу НА.
9. До якої групи числівників належить 11? Аргументуйте відповідь.
- А на яке питання відповідають порядкові числівники?
- Я називаю кілька числівників. Якщо ви чуєте кількісні - встаєте, якщо порядкові - сідайте.
25, четверте, 7, восьме, 60, 345, дві тисячі восьмий, 564, дев'яносто третій.
11. А тепер увага на екран. Запишіть пропозиції. Визначимо, яку синтаксичну функцію виконують числівники в реченні.
- Подивіться в підручник, яким ще членом пропозиції може бути числівник?
12. Підсумуйте, якими членами речення можуть бути числівники.
- А що ще ви дізналися про цю частину мови сьогодні?
13. Скажіть, хлопці, а слова двійка, подвоїти, семиповерховий - теж числівники? Це слова інших частин мови, тобто іменник, прикметник, дієслово з числовим значенням.
- Упр. 346 (частково письмово).
14. Впр. "Третє зайве" Додаток 1 (слайд № 5). Два слова в кожному рядку - числівники, одне - інша частина мови. Знайдіть її і випишіть. (Взаимопроверка - Додаток 1 - слайд № 6.)
Отже, що ви дізналися про ім'я числительном сьогодні?
Домашнє завдання. Упр. 345, вивчити правило.
- Хлопці, а ви знаєте, що числівники можуть ховатися усередині слів?
Незабаром 7я 40 о5 сяде за 100л, блискучий чі100тою. Сес3ци 40І е2 ухі3лісь пре2рітельно приготувати обід, відшукати вме100 осе3ни 100лько ус3ц, що пред100іт цілий бенкет.
- Розшифруйте текст. Будинки замість виконання вправи можете спробувати написати подібний розповідь або скласти кілька пропозицій.