Урок навколишнього світу у 2-му класі по темі - весняні зміни в природі

цілі:
  • Узагальнити і привести в систему знання дітей про весняні зміни в природі.
  • Формувати інструментальні навички та вміння дослідницького поведінки: бачити проблему, робити припущення, давати визначення поняттям, робити висновки й умовиводи, структурувати матеріал, спостерігати, доводити і захищати свої ідеї.
  • Розвивати пізнавальний інтерес, увагу, пам'ять, уяву, мовну та інформаційну культуру, здатність до рефлексії, розширити кругозір дітей.
  • Виховувати дбайливе і правильне ставлення до природи.

1. Організаційний момент:

Звучить фонограма з співом птахів.

Діти по черзі Новомосковскют уривок з вірша А. Н. Плещеєва "Весна".

Вже тане сніг, біжать струмки,
У вікно повіяло весною:
Засвищуть скоро солов'ї,
І ліс одягнеться листям!
Чиста небесна блакить,
Тепліше і яскравіше сонце стало;
Пора хуртовин злих і бурь
Знову надовго минула.
І серце сильно так в грудях
Стукає, як ніби чекає чогось;
Як ніби щастя попереду
І забрала зима турботи.

- Так чудово написав Олексій Миколайович Плещеєв про весну.

- А які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово "весна"?

2. Повідомлення теми і мети уроку:

- Ми не випадково заговорили про весну. Цьому часу року буде присвячений наш урок. Це буде не просто урок, а урок-подорож по весняній природі.

- Прочитайте тему подорожі на дошці і припустити, яким словом доречно її закінчити.

"Весна. В природі." (Пожвавлення, зміна, потепління)

- Мета нашої подорожі: повторити і привести в систему знання про весну. А саме, відповісти на питання: яке пожвавлення (які зміни) відбуваються в природі навесні і чому? (Показ на слова теми).

В кінці уроку на дошці у нас повинна утворитися схема, яка допоможе вам краще запам'ятати те, про що сьогодні піде мова. <Приложение 1>

А "Красуня Весна" відкриє нам своє обличчя, якщо ми подолаємо всі перешкоди в дорозі.

3. Запуск ігрової моделі уроку і вибір маршруту:

- Так як ми зібралися відправитися в подорож, то нам необхідно вибрати найзручніший для цього випадку вид транспорту.

Вибір засобу пересування: машина, автобус, вертоліт, літак, килим-літак (картинки на дошці) і обгрунтування вибору дітьми.

Вибір пілота. Рухатися ми будемо за схемою на дошці.

- Бажаю вам бути уважними, активними, цікавими і обов'язково дружними і чуйними по відношенню один до одного в дорозі.

Діти беруться за руки, а пілот крейдою на дошці прокладає "повітряну" дорогу до 1 станції.

Рух на уявному килимі-літаку супроводжується словами вчителя: "Ми летимо, відчуваємо запах талої землі, яскраве світло сонця і його тепло".

4. Основна частина уроку: (назви станцій перевернуті на дошці, в момент прибуття на станцію пілот перевертає картку, діти Новомосковскют назва станції)

1 станція "Нежива природа"

План (на картках на дошці, а відповіді у дітей на партах, вони виходять до дошки і складають схему, допомагаючи один одному).

Сонце - вище, ніж взимку.

День - довше, ніж взимку.

Температура повітря - підвищується.

Опади і інші явища - сніг з дощем, дощ, перші грози.

Водойми - розкриваються від льоду, льодохід, повінь.

- Яке з перерахованих змін найважливіше і чому?

- Розмістіть весняні місяці в порядку їх слідування в році (картки з назвою місяців).

- Молодці! Вирушаємо далі.

Вибір пілота. Діти встають і виходять з-за парт, а пілот крейдою на дошці прокладає "повітряну" дорогу до 2 станції.

Слова учителя: "Ми пролітаємо над лісом, над лугом і бачимо безліч рослин".

2 станція "Мир рослин".

- Зміни в неживій природі тягнуть за собою і зміни в живій природі (пілот відкриває назва 2 станції).

А саме в світі рослин.

- Що змінюється в житті рослин? Назвіть.

- Назвіть рослини, зображені на картинках.

- Що їх об'єднує?

- Де раніше всього з'являються квіти мати-й-мачухи?

- Хто з вас знає, чому ця рослина так назвали? (Показати книгу А. Плешакова "Зелені сторінки" і порекомендувати для читання).

- Які рослини спостерігали під час екскурсії, і який можна зробити висновок? Узагальнення матеріалу листа-спостереження. <Приложение 2>

- Летимо далі: "Ми пролітаємо над річкою і бачимо, як ведмедиця з ведмежатами ловлять рибу, чуємо спів птахів, пролітаємо повз болота і чуємо дзвінке квакання жаб".

(Під час польоту діти сідають навпочіпки біля парт і закривають очі).

3 станція "Мир тварин".

- Змінюється навесні і життя тварин.

- Які групи тварин вам відомі. Перерахуйте.

- Назвіть, як змінюється їхнє життя з приходом весни.

Птахи - прилітають додому, будують гнізда, висиджують пташенят, годують їх.

Комахи - виходять із зимової сплячки, розмножуються.

Звірі - народжують дитинчат, вигодовують їх молоком, линька.

Риби - розмножуються, піднімаються у верхній шар води.

Земноводні - виходять із зимової сплячки, розмноження.

Плазуни - виходять зі сплячки, розмножуються.

- Що спільного в поведінці тварин?

Висновок: стають активні, розмножуються.

Діалог Зозулі та Мухоловки (у виконанні 2 дітей).

- Чому Мухоловка відмовилася від допомоги?

- Що ж ти плачеш, Мухоловочка? Бідненька!

- Як же мені, Зозуленька, не плакати. Було у мене в гнізді п'ять яєчок, залишилося чотири. Сойка одне яєчко потягла!

- Ах, душогубка! Ах, негідниця! Не плач, Мухоловочка, я допоможу твоєму горю. Я тобі своє яєчко покладу.

- Ні ні ні! Минуле літо одна зозуля допомогла мені, так я всіх своїх діток позбулася. Вилупився зозуленя-лиходій і всіх моїх діток з гнізда викинув! Знаю я тебе, помічницю. Пролітай, пролітають!

- Чому Мухоловка відмовилася від допомоги?

- Можна сказати, що зозуля - це шкідлива птиця?

- А ось група учнів дізналися про зозулю трохи більше нас і дозволять наші сумніви.

Здавалося б, все ясно, зозулі - це дуже шкідливі птиці, що гублять пташенят багатьох корисних птахів. Але висновок поки робити рано. Подивимося на це з іншої точки зору.

Доросла зозуля за годину може з'їсти до 100 гусениць, причому "працювати" вона може кілька годин поспіль. А якщо в лісі, де живе зозуля, з'являється багато шкідників, вона буде їсти їх без перерви, поки не з'їсть усіх. На "бенкет" злітається багато зозуль, прилітають навіть здалеку. Одна зозуля знищує набагато більше шкідливих комах, ніж знищили б все замордовані зозуленям птиці.

Але ненаситність - не єдина перевага зозуль. Серед комах, особливо серед гусениць, є такі, яких не їдять інші птахи, наприклад, багато птахи не їдять "волохатих" гусениць. А зозуля їсть, і з великим задоволенням. У неї шлунок влаштований так, що "волосся" гусениць упиваються в особливе покриття стінок, а потім це покриття виводиться зі шлунка разом з "волоссям".

Так що зозуля - корисний птах.

- Ми пролітаємо над полем і бачимо, як тракторами орють землю, а птахи важливо ходять по свіжій ріллі.

4 станція "Мир людей".

- Як змінилися життя і працю людей?

люди поміняли одяг

Садово-городні роботи (відкриваються картки на дошці)

- Порадьтеся і дайте відповідь на питання (питання дані кожній парі)

1. Як ти вчиниш, якщо побачиш дерево, з якого випливає сік?

б) Заплющу ранку глиною або пластиліном.

в) Поп'ю соку і піду далі.

2. Ви побачили випали з гнізда пташенят. Що ви будете робити?

а) Спробую кладе пташенята в гніздо.

б) Пройду повз, і не буду заважати птахам.

в) Заберу пташенят додому і буду доглядати за ними.

3. Чому особливо навесні і на початку літа можна шуміти в лісі і розпалювати багаття?

а) Вас оштрафують за неправильну поведінку.

б) Шум, запах диму лякають лісових мешканців, змушують птахів кидати гнізда, тварин шукати затишні місця.

5. Підведення підсумків уроку:

- Зараз ми повертаємося назад в клас, щоб підвести підсумок.

- Подивіться на назви станцій і скажіть, де в природі відбуваються зміни з приходом весни?

- Що є головною причиною цих змін?

- Мета уроку була така: повторити і привести в систему наші знання про весну. А саме, відповісти на питання: яке пожвавлення (які зміни) відбуваються в природі навесні і чому?

В кінці уроку на дошці у нас повинна була утворитися схема, яка допоможе вам краще запам'ятати те, про що сьогодні піде мова.

- Як ви думаєте, ми сьогодні виконали поставлену мету?

- Встаньте зараз ті, хто вважає, що його сусід по парті був уважний і працював в силу своїх можливостей.

- А мені сьогодні було цікаво з вами в подорож. Я хочу сказати вам спасибі! Я думаю, що після сьогоднішнього уроку ви будете ще уважніше ставитися до природи.

"Красуня Весна відкриває своє обличчя" (вчитель перевертає картку)

Домашнє завдання (на індивідуальних картках)

- Урок завершено. Всім дякую!