Урок математики по темі - на скільки більше на скольно менше

Мета уроку: закріплення вміння виявляти, в якої групи предметів більше (менше) і на скільки, зрівнювати кількість предметів в групах, прибираючи або додаючи предмети.

Завдання уроку:
  • Дидактичні: закріпити вміння виявляти, в якої групи предметів більше (менше) і на скільки, зрівнювати кількість предметів в групах, прибираючи або додаючи предмети.
  • Розвиваючі: розвивати довільну увагу, логічне мислення в учнів.
  • Виховні: виховувати інтерес до предмету, вміння працювати в парах.

Устаткування: м'які іграшки, розрізний матеріал

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація знань.

- Згадайте, хлопці, чому ми з вами вчилися на попередніх уроках математики? (Вважати, визначати ліво - право, вгорі - внизу, перед - після)

- А зараз, я хочу перевірити, наскільки ви уважні, я прошу вас усіх закрити очі. Відкрийте і подивіться на дошку, хто сидить на дошці? (Іграшки - ведмедик, собака, зайчик і ведмедик). А тепер знову закрийте очі (учитель повертає іграшки в протилежну сторону). Відкривайте, подивіться на наших гостей (іграшок) і скажіть, що змінилося (спочатку вони дивилися в праву сторону, а потім в ліву).

- Молодці, ви дуже уважні.

- Порахуйте:
  • Від 1 до 10 і назад;
  • Від 3 до 7, від 5 до 9, від 2 до 5;
  • Від 9 до 5, від 6 до 4, від 8 до 3.
- Назвіть:
  • Число, яке називаємо при рахунку перед числом 3, 7;
  • Число, яке називаємо, при рахунку після числа 8,6;
  • Сусідів чисел 4, 7;
  • Число, яке стоїть між числами 5 і 7, 2 і 4, 8 і 10.

III. Робота по темі уроку

Практична робота. Гра "різнокольоровий килимок"

Зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається "Різнобарвний килимок". Але грати ми будемо в парах, тому всі завдання, які я вам даю, ви повинні виконувати разом з сусідом по парті. Подивіться один на одного, згадайте, як звуть сусіда по парті, назвіть його ім'я. І так приступаємо. Візьміть конверти у вас на столах і дістаньте з нього кольорові квадрати, приготуйтеся виконувати завдання.

- Викладіть перший стовпчик (стовпчик - це коли фігури розташовуються зверху вниз). Покладіть червоний квадрат вище зеленого, але нижче синього.

- Який квадрат вище червоного? (Синій)

- Викладіть другий стовпчик праворуч від першого так, щоб зелений квадрат знаходився нижче синього, але вище червоного.

- Викладіть третій стовпчик так, щоб червоний квадрат знаходився вище синього, а зелений вище червоного.

- Викладіть четвертий стовпчик: синій квадрат правіше зеленого, а зелений правіше синього. Між ними покладіть синій квадрат.

(Після виконання кожного завдання вчитель показує на дошці правильну відповідь. Діти перевіряють, чи всі вони зробили правильно. У підсумку виходить наступна картинка ..)

- Подивіться на перший ряд зверху. Який квадрат знаходиться між синім і зеленим? (Синій)

- В якому ряду між двома червоними знаходиться зелений квадрат? (в середньому)

- Яка фігура нижнього ряду правіше синього квадрата? (Зелений квадрат)

- Яких квадратів ми поклали більше? Як це дізнатися (об'єднати їх в пари)

Поставте парами червоні й зелені квадрати. Яких квадратів більше? (Більше зелених квадратів, тому що їм не вистачило пари)

- На скільки зелених квадратів більше, ніж червоних? (На 1. Один зелений квадрат залишився без пари)

- Яких квадратів менше і на скільки (на 1 червоний квадрат менше, так як одного червоного квадрата не вистачало, щоб вийшла пара.)

- Поставте нижче сині квадрати, що ви можете сказати про їх кількість? (Їх більше, ніж червоних і зелених, так як їм не вистачає пар)

- На скільки синіх квадратів більше, ніж зелених? (на 1)

- На скільки зелених квадратів менше, ніж синіх (на 1)

- На скільки синіх квадратів більше, ніж червоних? (на 2)

На скільки червоних квадратів менше, ніж синіх? (на 2)

- Порахуйте, скільки всього червоних квадратів. (3)

- Скільки всього зелених квадратів? (4)

- Скільки червоних і синіх квадратів разом? (8)

- Оцініть себе і підніміть руки ті, хто все зрозумів і виконав всі завдання правильно.

- Підніміть руки ті, хто ще помиляється.

- А тепер підніміть руки ті, хто ще не до кінця розібрався і допускає багато помилок.

IV. Физкультминутка.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Робота за підручником.

- розгляньте малюнок на с. 14. У яку казку ми потрапили? (Вовк та семеро козлят)

- Порахуйте, чи дійсно козенят сім. (Та)

- Прочитайте завдання до ілюстрації (хором). Скільки питань у завданні?

- А зараз ви знову будете працювати в парах. Перші 2 питання Новомосковскет перший варіант, відповідає на них і пояснює сусідові (пошепки), наступні 2 питання - учні 2 варіанти.

- У який пари виникли питання? (Утруднення обговорюються колективно).

- Підніміть руки ті, хто зрозумів все і відповів на всі питання.

- Підніміть руки ті, у кого ще іноді зустрічаються помилки.

- Ті хлопці, у яких виникли труднощі, підійдіть до мене після уроків.

- А зараз давайте розглянемо таблицю, наведену нижче. Що зображено (яблука, груші, лимони).

- Як їх можна назвати одним словом? (Фрукти)

- Прочитайте питання до таблиці.

- Чого більше? (Груш)

- Чого менше? (Лимонів)

- Як зробити, щоб стало стільки ж? (Покласти 1 лимон, і лимонів стане стільки ж, скільки яблук. Покласти 2 лимон, і лимонів стане стільки ж, скільки і груш. Покласти 1 яблуко, і яблук стане стільки ж, скільки і груш. Прибрати 1 яблуко, і яблук стане стільки ж, скільки і скільки лимонів. Прибрати 1 грушу, і груш стане стільки ж, скільки яблук. Прибрати 2 груші, і груш стане стільки ж, скільки лимонів)

- Як можна двома способами зрівняти дві групи предметів? (Додати відсутні або прибрати зайві предмети.)

Розгляньте малюнок на станиці 15. Прочитайте запитання до нього. Дайте відповідь на питання. Однією лопатки не вистачає. По одному відру вистачить усім.)

- Яке завдання потрібно виконає на полях? Прочитайте його пошепки. Як ви зрозуміли, що потрібно зробити? (Знайти закономірність, відповідно до якої нанизані намистинки на верхню нитку, і перевірити, на якій з нижніх ниток вона дотримується)

- Яка нитка підійде для продовження бус? (Перша)

- Чому не підходить друга?

2. Робота в зошиті з друкованою основою

- Відкрийте зошит на с.8. Прочитайте перше завдання.

- Як, не рахуючи, визначити, чого більше? (Поставити парами)

З'єднайте кожну картинку з відповіддю.

- Подивіться на наступне завдання. Що змінюється при переході від одного малюнка до іншого? (Форма фігур)

- Як зробити, щоб змінювався ще й колір? (Зафарбувати кожну фігуру своїм кольором)

- Простежте, що змінюється на наступному малюнку (колір і кількість трикутників).

- Що ви намалюєте в останній рамці? (2 трикутника червоного кольору)

- Прочитайте, яке завдання потрібно виконати в клітинах.

- Скільки прапорців ви намалюєте? (4)

- В який бік вони повернені? (Вліво)

VI. рефлексія

- Відкрийте підручники на с 15. Дайте відповідь на питання.

- Які способи зрівнювання ви знайшли? Прибрати 1 помідор з куща на малюнку зліва, або додати 1 помідор на кущ на малюнку справа)

VII. Підведення підсумків уроку.

- Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?

- Чим ви поділіться вдома з батьками?

- Хлопцям, які найактивніше попрацювали на уроці, Буратіно тисне руку, тим, хто не досить добре попрацював, бажає бути більш активними.