Урок - як відбувається передача повідомлення в мистецтві

Презентація до уроку

Мета: Вчити розуміти і інтерпретувати мову мистецтва.

завдання:
  • Систематизувати знання про мову мистецтва.
  • Узагальнити знання про засоби виразності різних видів мистецтва.
  • Розвивати комунікативну культуру учнів.

Зоровий ряд: електронна презентація "Як відбувається передача повідомлення в мистецтві".

Устаткування для вчителя: проектор, екран, комп'ютер або ноутбук, роздатковий матеріал.

2. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні ми почнемо наш урок з загадки:

Там, де коло перехрестя,
шість подруг танцювали.
Три - з плоті, три - зі сталі.
Давні сни їх шукали,
але обіймав їх яро золотий Полифем.
(Гітара)

Гітара - один з найпоширеніших у світі струнних музичних інструментів. Історія гітари сягає глибокої давнини. Її колискою були країни Близького і Середнього Сходу, де вона з'явилася кілька тисячоліть тому.

Але її появи в традиційному вигляді передував довгий шлях розвитку. На думку ряду дослідників, цибулю первісного мисливця міг використовуватися не тільки як зброя, а й як музичний інструмент. Так, якщо на цибулю натягнути не одну тятиву, а кілька, то в силу їх різної довжини, сили натягу і товщини змінюється висота видаваного звуку. Ймовірно, саме такий вигляд мав музичний інструмент, який став прототипом ассиро-вавилонської та єгипетської кіфари. У свою чергу, стародавні кіфари стали "предками" гітари.

У Месопотамії та Єгипті деякі різновиди кіфар (в тому числі єгипетська Набла і арабська ель-ауд) отримали подальший конструктивний розвиток і поширилися по всьому середземноморського узбережжя вже в III - II тисячоліттях до нової ери.

У перших століттях нової ери в середземноморських країнах Європи була поширена латинська гітара, споріднена грецької. Була відома і найближча родичка гітари - лютня. Саме назви "лютня" походить від арабського слова "ель-ауд", що означає "дерев'яний" або "милозвучна". Є припущення, що лютню і гітару занесли до Європи араби - через завойовану ними і VIII столітті Іспанію. Швидше за все, однак, ці інструменти поширилися в Європі через Стародавньої Греції - завдяки її культурних зв'язків з країнами Близького і Середнього Сходу.

До XVI століття гітара була трьох- і четирехструнной. Грали на ній пальцями і плектром (кістяний і черепаховій платівкою).

У XVI столітті в Іспанії з'явилася п'ятиструнній гітара, і з цього часу вона стала називатися іспанською гітарою. Струни ставилися подвійні, іноді перша струна ( "співуча") була одинарної. З усіх європейських країн найбільшого поширення гітара отримала в Іспанії, де вона стала справді народним інструментом.

У другій половині XVIII століття з'являється шестиструнна гітара (за твердженнями істориків - знову в Іспанії). З появою шостої струни і заміною подвійних струн одинарними починається тріумфальний хід гітари по країнах і континентах; в такому вигляді існує до цих пір. Музичні можливості шестиструнної гітари виявилися настільки великі, що вона стає з найулюбленіших інструментів. Починається "золотий вік" гітари. У ХХ столітті була винайдена електрична гітара, яка справила великий вплив на розвиток масової культури. У всі часи для гітари складали безліч оригінальних творів Н. Паганіні, Е. Віла-Лобос, А, Іванов-Крамськой, В. Зінчук та ін. Грою на гітарі захоплювалися і в вищих колах суспільства, і в середовищі простого народу. Гітару любили багато музикантів, письменники, художники, вона природним чином з'являлася і в живопису художників.

Творці різних епох, створюючи свої твори (музичні, живописні, поетичні), передають нам, глядачам, певні повідомлення. Як же відбувається передача повідомлення в мистецтві? В якості відправника повідомлення в мистецтві виступають художник, композитор, письменник, а як одержувачів - глядач, слухач, Новомосковсктель. Але письмове або усне повідомлення доходить до одержувача за допомогою мови, якою спілкуються люди тієї чи іншої національності, а повідомлення, яке міститься у творі мистецтва, передається мовою мистецтва, що є інтернаціональним за своєю природою. Отже, тема нашого уроку: "Як відбувається передача повідомлення в мистецтві?".

3. Пояснення нового матеріалу

- Отже, завдання сьогоднішнього уроку. Ви повинні подивитися презентацію, розглянути картини, послухати звучну музику, прочитати довідку про кожну картину і визначити, яке ж повідомлення хотіли донести до нас художники і музиканти. Перевести це повідомлення з мови мистецтва на зрозумілий нам українську мову. А зробити це вам допоможуть вірші, які лежать перед вами на партах (Додаток №1). Тобто до кожного слайду вам необхідно підібрати вірш, найбільш повно, на вашу думку, яка передає враження від картини і звучала музики. Свій вибір вам необхідно аргументувати.

4. Закріплення вивченого.

- Отже, вам вдалося "розшифрувати" повідомлення від художників і музикантів, підібравши до картинам і музиці віршований текст. А тепер спробуйте дізнатися, як могла б звучати кожна з шести зображених на малюнку гітар, керуючись графічним чином інструментів.

5. Пояснення домашнього завдання

- Не тільки гітарі присвячували свої твори художники, а й багатьом іншим музичним інструментам. Вашим домашнім завданням буде створення презентації "Історія музичного інструменту в картинах художників". Інструмент, яким ви присвятіть свою презентацію може бути будь-яким: скрипка, флейта, орган, фортепіано і т.д.

6. Організаційний момент