Урок фізики по темі - що таке звук
Мета уроку: формування поняття звуку з фізичної точки зору.
Завдання уроку:- Освоєння знань таких понять, як звукова хвиля, джерело звуку, швидкість звуку.
- Забезпечення засвоєння умов необхідних для виникнення звукової хвилі, залежно швидкості звуку від середовища.
- Забезпечення міжпредметних зв'язків між фізикою, біологією, архітектурою.
- Оволодіння вміннями проводити спостереження, виконувати досліди, висувати гіпотези, доводити їх спроможність або неспроможність.
- Формування причинно-наслідкових зв'язків.
- Формування навичок навчальної роботи.
- Формування ставлення до природи, як до пізнаваного об'єкту.
- Розвиток пізнавальних інтересів, інтелектуальних і творчих інтересів учнів.
- Розвиток мовлення, мислення, уваги.
- Виховання інтересу до предмета через практичну значимість досліджуваного матеріалу.
- Виховання співробітництва в процесі спільного виконання завдань.
- Виховання шанобливого ставлення до думки опонента під час обговорення питань теми.
- Забезпечення сприятливого психологічної обстановки на уроці, мотивації учнів до навчальної діяльності (через посильность завдань і ситуації успіху).
- Використання набутих знань і умінь для вирішення практичних завдань повсякденного життя.
Тип уроку: урок отримання нових знань.
Методи: Спостереження, діалог, постановка проблемних питань, пошук.
Технологія: ІКТ при вивченні нового матеріалу.
Обладнання: ПК, мультимедійний проектор, електронна презентація (ЕП) "Звук", камертон, намистинка, що звучать предмети: свистулька, шарманка, сопілка, дзвіночок, гонг.
I. Організаційний момент
II. Підготовка до засвоєння нового матеріалу.
У мене на столі є кілька предметів: свистулька, шарманка, сопілка, дзвіночок, гонг. Що об'єднує всі ці предмети?
Ці предмети видають звук.
Про що ми будемо говорити сьогодні на уроці?
Відкрийте в зошиті теоретичну частину, запишіть сьогоднішнє число і тему уроку "Звук". Презентація "Звук": слайд 1 (Додаток №1).
III. Перевірка знань учнів
Згадаймо матеріал минулих уроків. З чим ми познайомилися з вами на минулих уроках?
З механічними хвилями.
Що таке механічна хвиля?
Обурення, що поширюються в просторі, віддаляючись від місця їх виникнення.
Які умови виникнення механічної хвилі?
1. нестійке тіло
2. пружного середовища
Назвіть види механічних хвиль.
Поздовжня і поперечна
Що таке поперечна хвиля?
Хвиля, частинки якої рухаються перпендикулярно напрямку руху хвилі.
Які деформації виникають в поперечної хвилі?
Де можуть поширюватися поперечні хвилі?
Тільки в твердих тілах і на поверхні рідини.
Що таке поздовжня хвиля?
Хвиля, частинки якої рухаються вздовж напрямку руху хвилі.
Які деформації виникають в поздовжньої хвилі?
Деформації стиснення і розрідження
Де можуть поширюватися поздовжні хвилі?
У будь-якому середовищі: твердої, рідкої, газоподібної.
Перерахуйте характеристики хвиль
Джерела звуку діляться на природні і штучні. Презентація "Звук": слайд 6 (Додаток №1).
Наведіть приклади природних і штучних джерел звуку. Після висловлювань учнів. Презентація "Звук": слайд 6 (Додаток №1).
Природні. грім, спів птахів, шипіння змій, шелест листя і т.п.
Штучні. дзвін дзвонів, звук машини.
Бувають випадки, коли неможливо побачити коливання тіла. Але можна знайти спосіб зробити коливання видимими. Наприклад, досвід з камертоном.
Досвід: камертон, молоточок, намистинка.
Камертон винайшли на початку VIII століття для настройки музичних інструментів. Він складається з V-подібної трубки і резонаторного шухлядки. Наш камертон видає хвилю з частотою 440Гц, в музиці це відповідає ноті "ля". Якщо вдарити по галузі камертона, то він почне звучати, але коливань гілок камертона ми не помічаємо. Піднесемо до гілки намистинку на нитки. Бусинка буде відскакувати. Це свідчить про те, що гілки камертона коливаються.
Джерелами звуку є також тіла, що рухаються в газах і рідинах з великою швидкістю. Наприклад, свистять у польоті куля або стріла, завиває вітер. Стрімко мчить тіло як би розтинає оточуючий його потік, при цьому періодично породжуються в середовищі області розрідження і стиснення. В результаті виникають звукові хвилі.
Робота з підручником: Відкрийте параграф 37 стор 128, прочитайте матеріал, починаючи з 5 абзацу та до кінця.
Про поганих і хороших провідниках звуку.
Де в життя необхідно враховувати це?
Різні варіанти відповідей учнів.
Ми з вами говорили про те, що існує два види хвиль: поперечні та поздовжні, а звук - це хвиля поздовжня або поперечна?
Різні варіанти відповідей учнів.
Звук від мене до вас йде в якому середовищі?
В повітрі, тобто в газі.
А що являє собою звук?
Різні варіанти відповідей учнів.
Люди вже давно почали замислюватися про те, що з себе представляє звук. Давньогрецький філософ Аристотель вірно пояснив природу звуку (Презентація "Звук": слайд 7 (Додаток №1).). звучить тіло створює поперемінне стиснення і розрідження повітря. Так як повітря має пружністю, то даний процес поширюється в простір. Так виникає звукова хвиля.
Будь-яка хвиля поширюється в просторі з певною швидкістю. Наведіть приклад, який доводить, що звук поширюється на деяку відстань.
Людина каже - його чують на деякій відстані.
Тоді яку характеристику має звук?
Групова робота: Вас чекає робота в групах. Кожній групі дається листок, на якому зображені таблиці (Додаток №2). . Ваше завдання: спираючись на таблиці, сформулювати закономірності швидкості звуку.
Після висловлювань учнів. Презентація "Звук": слайд 8 (Додаток №1).
Швидкість звуку залежить від:- Агрегатного стану речовини
- температури середовища
- Роду речовини.
Повернемося до наших таблиць. У яких агрегатних середовищах може поширюватися звук? Привести приклади.
У газах, рідинах, твердих тілах.
Яка швидкість звуку в повітрі в середньому?