Урок економіки в 10-му класі на тему - ринок і його функції
Мета уроку:- ввести поняття ринок, ринкова економічна система, конкуренція;
- виявити функції ринку, визначити види ринкової економіки;
- розширити знання учнів в розділі "Ринкова економіка", поглибити розуміння ними процесів функціонування ринкової економічної системи;
- розвиток комунікативної культури учнів.
- познайомити учнів з новими знаннями;
- виділити основні поняття і встановити зв'язки всередині цього матеріалу з вивченим раніше;
- встановити правильність і усвідомленість розуміння головних моментів викладеного матеріалу;
- виявити, сформулювати провідні ідеї теми, вибудувати знання в систему;
- оцінка.
- Комп'ютер.
- Мультимедійний проектор.
- Екран.
Клас ділиться на чотири групи самостійно або за допомогою вчителя.
Урок супроводжується презентацією PowerPoint (Додаток 2).
1. Організаційний етап. (1 хв.)
2. Повторення, перевірка домашнього завдання. (5 хв.)
Перевірка домашнього завдання реалізується в два етапи:
1. Фронтальне опитування з основних питань попередньої теми (слайд № 2).
2. Робота з блок-схемою. Необхідно доповнити пропуски в блок-схемі, яка в роздрукованому вигляді є у кожної групи (слайди № 3-4).
3. Вивчення нового матеріалу:
Слайд № 5: Фронтальна робота з класом - відповідь на питання: "Що таке ринок?". В ході обговорення з'ясовуються два значення цього слова, визначається ринок як економічна система:
Ринок - це форма контактів між продавцями і покупцями товарів і послуг, нерухомості, цінних паперів і валюти. На основі цих контактів укладаються угоди купівлі-продажу предметів торгівлі.
Слайд № 6: В ході обговорення з'ясовуються основні причини виникнення ринкової економіки:
Розвиток поділу праці (спеціалізація; можливість і необхідність обміну, купівлі-продажу).
Приватна власність (формування вільних цін).
II етап. (15 хвилин)
Слайди № 7-11: Функції ринку.
ІНФОРМАЦІЙНА:- Через постійно мінливі ціни ринок повідомляє виробникам, де і якої продукції не вистачає і де і яка продукція вироблена з надлишком.
- Ціни допомагають встановлювати пропорційність у розвитку економіки, регулювати розподіл ресурсів по галузях і сферах господарства таким чином, щоб рівень і структура виробництва були максимально наближені до рівня і структуру потреб.
- Фірми, які не здатні удосконалювати технологію, знижувати витрати на виробництво продукції і покращувати її якість, перестають отримувати прибуток і навіть зазнають збитків. Тому для приватного підприємства зниження витрат є питанням його виживання в умовах ринкової економіки. Ринок стимулює технічний прогрес.
- Ринок очищає суспільне виробництво від економічно нестійких, нежиттєздатних господарських одиниць і, навпаки, дає зелене світло більш заповзятливим і ефективним.
Слайд № 12. Робота в групах. Учням необхідно підібрати приклади, що ілюструють кожну з функцій ринку в дії.
III етап. (5 хвилин)
Слайди № 13-15. Конкуренція. Фронтальна робота з класом. Необхідно заповнити пропуски в висловлюваннях. Учителем вводиться поняття конкуренції. Визначення записується в зошиті:
Конкуренція - це боротьба між виробниками товарів і послуг за ринки збуту своєї продукції і за отримання доходу від її продажу.
Учні в ході дискусії виявляють позитивні наслідки конкуренції: розширення асортименту товарів, підвищення якості товарів, оздоровлення ринку, формування оптимальних цін на товари і послуги.
IV етап. (5 хвилин)
Слайди № 16-21. Види ринкової економіки.
1. Ринкова економіка вільної конкуренції (чистий капіталізм).
Хоча ця система склалася в XVIII в. і припинила своє існування в кінці XIX - перших десятиліттях ХХ ст. (В різних країнах по-різному), значна частина її елементів увійшла в сучасну ринкову систему.
Відмінними рисами цієї економічної системи були приватна власність на економічні ресурси; ринковий механізм регулювання макроекономічної діяльності, заснований на вільній конкуренції; наявність безлічі самостійно діючих покупців і продавців кожного товару.
Однією з головних передумов чистого капіталізму виступає особиста свобода всіх учасників економічної діяльності, тобто не тільки капіталіста-підприємця, а й найманого працівника. Вирішальною умовою економічного прогресу стала свобода підприємницької діяльності тих, хто мав капітал, і свобода найманого працівника продавати свою робочу силу.
Який механізм вирішення ключових економічних завдань у розглянутій економічній системі? Вони вирішуються опосередковано, насамперед через ціни, що складаються на ринку під впливом попиту і пропозиції. Орієнтуючись на кон'юнктуру ринку, яка визначається насамперед рівнем і динамікою цін, товаровиробники самостійно вирішують проблему розподілу всіх ресурсів, виробляючи ті товари, які користуються попитом на ринку. Таким чином, ринок, перш за все через ціни, координує діяльність мільйонів людей.
Підприємці прагнуть отримати все більший дохід (прибуток), гранично економно використовувати природні, трудові ресурси, капітал, знання і максимально широко реалізувати такий ресурс, як свої творчі та організаційні (так звані підприємницькі) здібності в обраній ними сфері діяльності. Це служить потужним стимулом розвитку і вдосконалення виробництва, розкриває творчі можливості приватної власності.
2. Сучасна ринкова економіка (сучасний капіталізм).
У порівнянні з усіма попередніми ринкова система виявилася найбільш гнучкою: вона здатна перебудовуватися, пристосовуватися до мінливих внутрішніх і зовнішніх умов. В ході тривалої еволюції, переважно в ХХ ст. ринкова економіка вільної конкуренції перетворилася на сучасну ринкову економіку. Її основними рисами є:
1) різноманіття форм власності, серед яких як і раніше провідне місце займає приватна власність в різних її видах (від трудової індивідуальної до великої, корпоративної);
У розвинутій ринковій економіці істотні зміни зазнає господарський механізм. Планові методи господарювання отримують подальший розвиток в рамках окремих фірм у вигляді маркетингової системи управління. У той же час на макрорівні розвиток планових методів пов'язані з державним регулюванням економіки, аж до здійснення загальнонаціональних програм і планів.
Планомірність виступає як засіб активного пристосування до вимог ринку. В результаті і ключові завдання економічного розвитку отримують нове рішення. Так, питання про обсяг і структуру вироблюваної продукції вирішується на основі маркетингових досліджень в рамках фірм, а також прогнозу розвитку потреб. Прогноз ринку дозволяє завчасно скорочувати випуск застарілих товарів і переходити до якісно новим моделям і видам продукції. Маркетингова система управління виробництвом дає можливість ще до початку виробництва приводити індивідуальні витрати компаній, що виробляють основну масу товарів даного виду, у відповідність склалися на ринку цінами.
Завдання використання ресурсів вирішується в рамках великих компаній на основі стратегічного планування. У той же час перерозподіл ресурсів на розвиток новітніх галузей відбувається багато в чому за рахунок бюджетних асигнувань, на основі державних загальнонаціональних і міждержавних програм, державного стимулювання НДДКР у пріоритетних напрямках розвитку науково-технічного прогресу.
3. Постіндустріальна економіка.
В останні десятиліття в країнах Заходу і найбільш розвинених країнах інших регіонів світу все більш рельєфно виступають контури майбутнього, що йде на зміну сучасному капіталізму постіндустріального суспільства. Його характерними рисами є:
• зміна структури виробництва і споживання, переважно за рахунок зростання ролі послуг. Так, вУкаіни вже на початку 90-х рр. послуги стали переважати над товарами в структурі валового внутрішнього продукту (ВВП);
• зростання рівня освіти, перш за все за рахунок післяшкільного. Наприклад, вУкаіни вже 52% працюючих мають вищу (включаючи незакінчена вища) і середню професійну освіту;
• нове ставлення до праці, так як для високоосвічених працівників характерно творче ставлення до нього і високі вимоги до моральних норм на роботі;
• підвищення уваги до навколишнього середовища, перш за все через перехід до сталого розвитку, тобто обмежує безоглядне використання природних ресурсів;
• гуманізація (соціалізація) економіки, в результаті чого головним об'єктом докладання інвестицій, а також витрат бюджету стає сама людина ( "людський потенціал");
• інформатизація суспільства, внаслідок чого в світі постійно збільшується чисельність виробників знань (зайнятих в науці і науковому обслуговуванні), їх розповсюджувачів (інформаційних мереж, навчальних закладів, інноваційних фірм) і споживачів (все суспільство);
• ренесанс малого бізнесу, перш за все через швидке оновлення та високої диференціації продукції, що випускається;
• глобалізація господарської діяльності, в результаті якої для помітного числа фірм світ став єдиним ринком, для багатьох фірм єдиним ринком став їх регіон земної кулі, для ще більшого числа компаній експорт та імпорт продукції і економічних ресурсів став не епізодичним, а систематичної операцією.
Види ринків:- За економічним призначенням об'єктів ринкових відносин: ринок товарів і послуг, ринок нерухомості, ринок праці, ринок цінних паперів, валютний ринок і ринок капіталу.
- По географічним розташуванням: місцевий, національний, світовий.
- По галузях: ринок зерна, бавовни, автомобілів, комп'ютерів і т.д.
Моделі в рамках економічних систем.
Вивчення цих моделей має практичне значення для розробки моделі развітіяУкаіни. При цьому мова йде не про копіювання чужого досвіду, а про творчий його використанні з урахуванням конкретних умов, що склалися в нашій країні.
Якщо залишається час, то можна познайомити учнів з найбільш відомими моделями ринкової економіки.
Японська модель характеризується певним відставанням рівня життя населення (в тому числі рівня заробітної плати) від зростання продуктивності праці. За рахунок цього досягається зниження собівартості продукції і різке підвищення її конкурентоспроможності на світовому ринку. Така модель можлива тільки при виключно високому розвитку національної самосвідомості, пріоритеті інтересів нації над інтересами конкретної людини, готовності населення йти на певні жертви заради процвітання країни. Ще одна особливість японської моделі розвитку пов'язана з активною роллю держави в модернізації економіки, особливо на її початковій стадії.
Південнокорейська модель має багато спільного з японської. Це, зокрема, відноситься до особливостей психологічного складу населення країни, його високому працьовитості і відповідальному ставленню до своїх обов'язків, що базуються на моральних нормах конфуціанства. Загальним для обох моделей є і активну участь державних органів у розбудові економіки. З метою її прискореної модернізації широко використовуються податкова, тарифна та валютна політика. Тривалий час існував контроль над цінами на ресурси і широке коло товарів виробничого і споживчого призначення. Сформована в Південній Кореї система державного регулювання економіки сприяє підвищенню конкурентоспроможності південнокорейських товарів на світовому ринку.
Внаслідок відносно меншого, ніж в Японії, розвитку ринкових відносин південнокорейське держава цілеспрямовано сприяло створенню потужних плацдармів ринкової економіки в особі великих корпорацій, так званих чеболь, які переросли потім у фінансово-промислові групи.
І нарешті, ще один елемент південнокорейської моделі, що представляє безперечний інтерес дляУкаіни, - це надання державними органами всебічної підтримки дрібного та середнього підприємництва, що сприяло створенню в стислі терміни середнього класу. У той же час, як показав кінець 90-х рр. у південнокорейської і японської моделей з їх особливо сильним державним втручанням в ринковий механізм виникає знижена пристосовність останнього до світових фінансових криз.
4. Рефлексія (3 хвилини).
Проходить у вигляді роботи груп над тестовими завданнями (див. Додаток 1).
Перевірка здійснюється учнями самостійно - правильні відповіді на слайді №24.
5. Оцінка роботи учнів на уроці (1 хвилина).
Учні самостійно оцінюють діяльність своєї групи на уроці за допомогою таблиці оцінки знань.
6. Домашнє завдання (1 хвилина):- По групах: характеристика національних моделей ринкової економіки: США, Швеція, Німеччина, Японія.
- Конспект.
- Підручник: глава 2, пункт 3.
- Питання 3-6 (усно).
При підготовці уроку використана література: