Тема уроку «рельєф суші

Рельєф СУШІ. ГОРИ.

Тема урока. «Рельєф суші. Гори. »

Тип уроку *. традиційний урок з використанням інформаційних технологій. (* По С.Г. Манвелову).

Мета уроку. познайомити учнів з основними формами рельєфу суші; сформувати світоглядну картину єдності світу, навички роботи з картою; виховання почуття прекрасного через споглядання картин гір.

Оснащення уроку. комп'ютер і інтерактивна дошка, електронний підручник (6 клас), атласи і підручники, Мета - план уроку, картини із зображенням гір і рівнин, література з даного питання, фізична карта світу.

^ Хід уроку.

  1. Оргмомент.

Учитель. Приготували все необхідне для успішної роботи на уроці: підручники, зошити, атласи, лінійки, прості олівці, ручки.

^ 2. Постановка мети уроку.

Хлопці, подивіться будь ласка на оформлення дошки, на екран. Що ви бачите?

(Картини природи, гори). Як ви вважаєте, яку тему ми будемо вивчати сьогодні на уроці? Так, вірно, гори і рівнини. А гори і рівнини яким одним словом можна назвати? (Рельєф)

- Що ви вже знаєте з даної теми?

- Що б ви хотіли дізнатися на цьому уроці?

- А за допомогою чого ми це можемо зробити так, щоб було цікаво, наочно і легко?

(Формулюємо тему уроку і мети уроку, виходячи з відповідей учнів).

Записали в зошиті число і тему уроку «Рельєф суші. Гори ». Сьогодні ми почнемо вивчення теми, а на наступному уроці продовжимо пізнання рельєфу і вивчимо рівнини.

  1. ^ Вивчення нового матеріалу.

Вступне слово вчителя. Хлопці, поясніть, будь ласка. слово «рельєф» (нерівності земної поверхні). Вірно. Рельєф земної кори створений під дією двох процесів: зовнішніх і внутрішніх. Внутрішні сили - це рух земної кори і вулканізм. До чого вони призводять? (До утворення розломів, складок, підняттів і опускань). Назвіть зовнішні сили. (Робота вітру, води, температур, рослин і тварин і людини). А ці процеси що роблять з рельєфом? (Вони його вирівнюють, згладжують). А як? (Руйнуючи гірські породи та переміщаючи їх з одного місця на інше).

Найбільші форми рельєфу на Землі це виступи материків і западини океанів. І на дні океанів і на материках виділяють дві основні форми рельєфу: гори і рівнини. (Запишемо в зошит)

Сьогодні ми почнемо знайомство з рельєфом суші, а саме, з рельєфом гір.

І почну я з загадки. Її склали дві учениці нашої школи, зараз вони навчаються в 10а класі, а тоді були такі ж як ви. Це ^ Скляр Саша, Байтлер Маша.

Що таке? Що таке?

Дуже грізне, велике!

З льодовиками нагорі

I. Опис гір. Давайте спочатку зробимо таку справу. Я даю вам 2 хвилини, а ви постарайтеся усно складе маленький розповідь про горах. (Помічники: картини на дошці, в підручнику (стор.53, рис.34, проекція панорами гір через комп'ютер на дошку).

Отже, слухаємо, що таке гори? (Заслуховуємо 1-3 учнів).

Назвіть відомих поетів і прозаїків, хто писав про горах (хлопці називають).

Але виявляється і серед наших учнів є талановиті поети. Решитова Олена - член геологічного клубу «Каюга», учасниця нашої експедиції по Південному Уралу так описала свої враження від Уральських гір:

Серед старовинних гір Уральських

Є чудо - місце - Таганай.

Там будівель немає і видів сільських,

Там лише загадки - розгадай.

Ідеш стежкою кам'янистій

Двоголового сопки бачиш лик.

Потім болотом і тасьма ...

Запам'ятається надовго цю мить!

Зустрічає добротою тебе «Притулок»

Своїми шестигранними будинками.

І духи гірські вперед звуть

Роси кришталевими сльозами.

І прямо до неба, повз Заячою Поляни,

Долини Казок, все поспішаючи,

Але перш, ніж зійти на скелі,

Туристи п'ють з Білого Ключа.

І ось на Кругліца високою

Стоїш і бачиш хрест перед собою,

А далі, в стороні далекій,

Магнітка, Гребінь озвуся.

Спустівшіся до Великого Кіаліму,

Нап'єшся крижаної води.

Залишитися б тут, зараз, на зиму,

Але це лише прекрасні мрії.

Кордон. Сидиш на містку,

Іцил витончено дивиться з висоти.

І серце знову стрибає в грудях

Від цієї дивовижної краси!

І ось підйом останній,

Зустрічає сам господар - Таганай -

Гора і шлях заповітний,

Він найкращий, так і знай!

1. Робота з підручником.

Ви, хлопці, молодці, але давайте знайдемо в нашому підручнику, яке визначення горах дають вчені. (Розділ 2, параграфи 20.) Прочитаємо визначення вголос і запишемо в зошити. Як воно виділено в підручнику? (Блакитним шрифтом.) Що це значить? Знати напам'ять.


^ 2. Робота із зображенням гір на проекційної дошці.

Хлопці, уважно прочитайте розділ 2 до кінця, знайдіть нові поняття, запишіть їх у зошит. Після того, як зробите свої записи, знайдіть згадані елементи рельєфу гір на зображенні. Хто першим підніме руку, той і піде розповість про свої знахідки всьому класу. А однокласники стежать за відповіддю, допомагають, виправляють неточності.

^ II. Різниця гір за висотою.

Завдання. Я задаю питання, ви, хлопці, працюючи з фізичної карті півкуль (атлас стор.14). знаходите відповідь, піднімаєте руку. Якщо вчитель назвав вас, бігом біжите до дошки і показуєте потрібний географічний об'єкт.

  1. Найдовші гори на Землі. (Анди)

  2. Найвищі гори на суші. (Гімалаї)

  3. Найвища гора світу. (Джомолунгма або Еверест)

  4. Найбільша гірська країна в Азії. (Тибет)

  5. Гори, які мають найкоротший назву. (Анди).

  6. Найвища вершина Кавказьких гір. (Ельбрус).

^ IV. Зміна гір в часі.

Розповідь вчителя про те, як змінюються гори з часом. Особливу увагу приділяємо читання карти.

-Як по карті визначити молоді це гори або старі, зруйновані?

Якщо хлопці не можуть відповісти самі, я прошу їх порівняти молодої людини і старого. А потім вони легко виділяють ознаки старих зруйнованих гір: низькі, розколи і тріщини. Потім ми дивимося висоти на карті і роблять мої учні висновок, що старі гори позначені блідими відтінками коричневого кольору, а високі - яскравими насиченими кольорами, і чим колір темніше, тим і гори вище.

Читаємо вголос матеріал підручника. Потім виділяємо головне і записуємо в зошити ..

VI. Закріплення отриманих знань. Отже, ми розглянули з вами всі пункти нашого плану. Давайте ж коротко поговоримо про те, що ж ми дізналися.

^ Питання 1, 2 на стор.56. (Відповідаємо усно)


VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Підводимо підсумки уроку.

- Підніміть руки, кому урок сподобався, чому?

- Що вам особливо сподобалося на уроці? Що легко давалося, було зрозуміло? У чому зазнавали труднощів?

- Дякую за урок.

- А яка тема нашого наступного уроку? (Ми будемо вивчати рівнини. Обов'язково принести контурні карти)

Параграф 20, вміти пояснити нові поняття і процеси, що проходять в горах.


^ Технологічна карта уроку

по темі «Рельєф суші. Гори »6 клас.

Цілі: познайомити учнів з основними формами рельєфу суші; сформувати світоглядну картину єдності світу, навички роботи з картою; виховання почуття прекрасного через споглядання картин гір.