Тема урока

Цілі: продовжити роботу над визначенням ознак тексту, його теми і основної думки; формувати вміння виявляти структуру тексту, розкривати межфразовой зв'язку; сприяти формуванню комунікативних умінь і навичок. Обладнання: схема, навчальні тексти.

Тип уроку: урок застосування знань і формування умінь.

I. організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань Бесіда

- Що таке тема, основна думка тексту?

- За допомогою чого зв'язуються пропозиції в тексті?

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Текст - це твір мови, яке складається з ряду пропозицій, розташованих в певній послідовності і пов'язаних між собою за допомогою різних мовних засобів. Тексти можуть бути великими і маленькими. Наприклад, будь-яка казка або розповідь є текст. У той же час відомості, вміщені в шкільних підручниках мови, інших предметів, також є текстами.

IV. Робота над культурою і розвитком мовлення учнів

1. Колективне складання схеми «текст» (з опорою на раніше вивчені відомості про текст)

Текст (цілісне закінчене висловлювання)

Наявність теми і основної думки

Наявність або можливість заголовка

Смислова зв'язок між пропозиціями

Певна послідовність пропозицій

Використання мовних засобів зв'язку між пропозиціями

В основній частині описуються події, введенням до яких був зачин, передаються дії, мови, думки персонажів.

Висновок - це підсумок розповіді. Узагальнюється те, що сказано в основній частині тексту, підводиться підсумок. Висновок складається з одного або декількох пропозицій.

3. Практична робота над визначенням структури тексту

У короля І його королеви Були три дочки, Три юні діви.

Жили всі три Королівські дочки Чи не в палаці, А під жолобом в бочці.

Перекинулася І лопнула бочка. Випали дочки з бочки. І крапка.

Будь ця бочка Трошки міцніше, Пісня про дочках Була б довше.

Основні мовні засоби зв'язку між реченнями в тексті

Порядок слів у реченнях

Займенники і прислівники

Близькі за змістом слова

- Пропозиції в тексті тісно пов'язані між собою за змістом. Кожне нове пропозицію розвиває або продовжує думку попереднього. Якщо ми почнемо читання тексту з останніх пропозицій тексту, нам буде незрозуміло, про що йде мова. Для того, щоб мова була зв'язковою, часто використовується повтор слів, а також слова, які вказують на предмет або дію, про які йшлося в попередньому реченні. Кожен текст складається з зачину, основної частини і висновку.

Зачин зазвичай складається з одного-двох пропозицій. Він є ніби вступом, вводить Новомосковсктеля в розповідь.

- Де, на вашу думку, тут зачин? (В цьому вірші зачином є перша строфа, в якій говориться, що у короля і королеви були три дочки.)

- Кожен текст ділиться на абзаци. Кожен абзац починається

З нового рядка. Новий рядок являє собою невелике від

Ступление від лівого поля аркуша або сторінки. Сама назва червоної

Рядки пов'язано з появою книгодрукування. Перший рядок абзацу пе

Чату не чорним, а червоним шрифтом.

Від однієї думки кдругу, зі зміною подій, появою новихперсо-нажей і т. Д.

5. Практична робота

Розділіть текст на абзаци. Поясніть.

ЛАСКАВИЙ ВІТЕР І ХОЛОДНИЙ ветрище

У темному лісі, в глибокому яру, спали два вітру. Ласкавий Вітер - хлопчик з синіми очима. А холодний ветрище - дід з колючим бородою. Прийшла зима. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верхівки дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний ветрище. Стало зрозуміло, вийшов з лісу. Застогнала хуртовина. Але ось піднялося сонечко вище над землею. Заболіла спина у холодного ветрище. Поплентався він в темний ліс, заліз в глибокий яр. Прокинувся ласкавий Вітер, вийшов з лісу. Засміялося сонечко, потекли струмочки, зацвіли квіти, зашуміли трави.

Спробуйте переставити абзаци місцями. Що порушилося в тексті?

6. робота над розвитком комунікативно-мовних навичок

Прочитайте текст, визначте його тему.

Випишіть речення, в якому виражена основна думка. • Доведіть, що це текст.

Поясніть значення слів супроводжувати його увагу, зафіксувати. В якому значенні вживається в тексті багатозначне слово словник? Підберіть синоніми, щоб пояснити це значення.

Людина знайшов слова для всього, що виявлено їм у всесвіті. Але цього замало. Він назвав будь-яка дія і стан. Він визначив словами властивості і якості всього, що його оточує. Словник відображає всі зміни, що відбуваються в світі. Він зобразив досвід і мудрість століть і, не відстаючи, супроводжує життя, розвитку техніки, науки, мистецтва. Він може назвати будь-яку річ і має в своєму розпорядженні засобами для вираження самих абстрактних і узагальнюючих ідей і понять. Яке ж це неосяжне і невичерпне море - людська мова!

Завдання 2 Прочитайте текст. Чому він вчить?

Користуючись матеріалом тексту, складіть пам'ятку «Що таке культура мови?».

Поясніть значення слів марнослів'я, зверхньо, ​​міміка, емоційний, образно, вульгарний, гідність.

Уміння ясно висловлювати свої думки, вміння слухати співрозмовника - все це, як ми знаємо, важливі ознаки того, що людина володіє культурою мови. Уміння говорити просто, без зайвих слів, емоційно і образно досягається не відразу. Слід вчитися правильній літературній вимові, виразною інтонації, володінню мімікою і жестами, які допомагають передати емоційне забарвлення мови.

Прагни свої думки висловлювати коротко, точно і зрозуміло, уникай марнослів'я, повторення одного і того ж.

Вживай тільки ті слова, значення яких для тебе абсолютно ясно.

Уникай непотрібних слів: «знаєте», «розумієте», «так ось», «так би мовити», «значить».

Будь в словах так само ввічливий, як і в усьому. Словом можна порадувати людини, а можна грубо образити.

Ніколи не давай прізвиська і клички товаришів. Це принижує людську гідність, інших боляче ранить, змушує замкнутися в собі.

Поважай свого співрозмовника; дивись на того, з ким говориш, - неприпустимо під час розмови оглядатися по сторонах, відвертатися, висловлювати своє нетерпіння позирком на годинник.

Не розмовляй з товаришами і дорослими зверхньо, ​​тоном, що не терпить заперечень і сумнівів.

Неввічливо повністю заволодіти розмовою, говорити тільки про себе (де я був, що бачив, що переживав).

Не говори швидко і з зайвою запалом. Чи не старайся перекричати співрозмовника.

Якщо він говорить голосно, ти говори тихо, тоді співрозмовник теж перестане кричати.

Привітний, доброзичливий тон створює можливості для взаєморозуміння; грубий тон породжує у відповідь грубість.

Особливо стеж за собою, коли говориш з молодшими, вони копіюють тебе: наслідують як в хорошому, так і в поганому.

(За книгою «Світ дитинства»)

V. рефлексія. Підведення підсумків уроку Бесіда

- Що таке текст?

- Які ознаки тексту?

- Що таке тема і основна думка тексту?

- Які ви знаєте мовні засоби зв'язку між реченнями в тексті?

VI. Домашнє завдання

1. З художнього твору, що вивчається на уроках літератури, підібрати уривок, що представляє собою текст (6-7 речень).

2. Визначити його структуру, тему, основну думку.