Стаття на тему плануємо урок по ФГОС, скачати безкоштовно, соціальна мережа працівників освіти

Як підготувати урок по ФГОС

1. Основною формою організації освітнього процесу в школі залишається урок. Від якості уроку в першу чергу залежить реалізація вимог федерального державного освітнього стандарту (ФГОС).

У Стандарті йдеться про навчальні предмети, вивчення яких здійснюється на уроці. Навчальні предмети знайшли відображення в Стандарті в розділі «Вимоги до результатів освоєння основної освітньої програми початкової освіти». Ці вимоги поділяються на вимоги до особистісних, метапредметний і предметним результатами освоєння основної освітньої програми.

Стає актуальним питання: як же підготувати урок відповідно до ФГОС?

2. Отже, після позначення теми в проекті уроку позначається його мета (цілі, завдання). В даний час підхід до визначення цілей уроку інший. Цілі повинні виводитися з заданих в Додатку до Стандарту планованих результатів освоєння учнями основної освітньої програми. Виділяють три рівні опису планованих результатів, заданих у вигляді цілей:

1) Цілі-орієнтири. Це такі загальні цілі освіти, як формування ціннісних та світоглядних установок, розвиток інтересу, розвиток пізнавальних потреб. У Стандарті ці цілі задані у вигляді вимог до особистісних результатами. Оскільки досягнення цих цілей - справа не одного уроку, то і намагатися якось сформулювати ці цілі при складанні плану конкретного уроку не обов'язково.

2) Цілі, які стосуються основного (опорного) досліджуваного матеріалу. Ця група цілей наводиться в блоці «Випускник навчиться».

Наприклад, при вивченні розділу «Людина і суспільство» учень навчиться розрізняти державну символіку РФ. Звертаємо увагу: плановані результати включають вміння ( «учень навчиться»), але не знання, як було раніше. Кожен сучасний урок в якості цілей повинен включати формування тих чи інших умінь. При цьому вміння повинні бути позначені таким чином, щоб їх можна було легко перевірити. «Перевірятися буде тільки те, що школяр дійсно вміє» - записано в Стандарті.

Завдання уроку повинні бути сформульовані для школярів: вчитися, а не навчити, сформувати, тощо

Наприклад, цілі і завдання уроку «Головні і другорядні члени речення», 2 клас сформульовані наступним чином: вчитися розрізняти головні і другорядні члени речення; вчитися визначати, якою частиною мови виражені члени речення.

Крім предметних, в цілі уроку повинні включатися і УУД. Над усіма УУД на одному уроці неможливо працювати. Необхідна певна вибірка і відповідне визначення цілей уроку. Критеріями відбору можуть бути:

- составляемая учителем програма формування УУД. в якій повинна бути зафіксована послідовність формування УУД по роках навчання. Так, в 1 класі може включатися в завдання уроку регулятивне УУД «здійснює дії по реалізації плану» у варіанті «вчиться працювати за запропонованим планом», в 3 і 4 класах - «навчання самостійного складання плану і роботі по ньому».

3) Можливо і визначення цілей, що стосуються вивчення більш складного матеріалу, ніж той, що заданий системою опорних знань і умінь. У Зразкових програмах ці цілі наводяться в блоках «Випускник отримає можливість навчитися». Ці цілі відпрацьовуються не з усіма учнями і вимагають реалізації індивідуального підходу.

Отже, головний висновок - цілі повинні відображати задані в Додатку до Стандарту плановані результати. При цьому передбачається, що цілі уроків в комплексі повинні охопити всі плановані результати.

3. УУД. Як включити їх в урок?

В першу чергу мова йде про регулятивних - цілепокладання, планування, оцінці. Варіанти підведення школярів до усвідомлення мети:

  1. Діти дізнаються про мету уроку з підручника (Ми навчилися ... тепер давайте навчимося)
  2. Мета уроку або етапу повідомляє вчитель.
  3. Мета виводиться з проблемної ситуації.
  4. Мета уроку входить в структуру навчального завдання. Після того, як діти продемонструють володіння старим способом.

Формування та розвиток у школярів здатності приймати і зберігати цілі і завдання навчальної діяльності має бути системним і здійснюватися протягом усіх чотирьох років навчання в початковій школі.

Наведемо приклад послідовності розвитку цього УУД:

1 клас (необхідний рівень) - школяр вчиться приймати навчальну задачу в готовому вигляді, а також визначати мету діяльності на уроці за допомогою вчителя;

2 клас (необхідний рівень, для 1 класу це підвищений рівень) - визначає мету навчальної діяльності за допомогою вчителя і самостійно;

3-4 класи (необхідний рівень, для 2 класу це підвищений) - вчиться виявляти і формулювати навчальну проблему і визначати мету навчальної діяльності спільно з учителем;

3-4 класи (підвищений рівень) - виявляє і формулює проблему, визначає мету навчальної діяльності, уроку, проекту (тему) за допомогою вчителя і самостійно.

4. Якою має бути структура «діяльнісного» уроку?

Виходячи з положень Стандарту системно-діяльнісний варіант планування уроку повинен бути основним. Для того, щоб учень включився в «діяльність» на уроці, він повинен усвідомлювати мету (плановані досягнення), спосіб (метод і засоби) досягнення мети і одержуваний результат. У цьому випадку позначення етапів уроку може бути таким:

- підведення учнів до мети уроку (мета);

-освоєння нового матеріалу (процес, засоби, результат);

- застосування освоєного в практичній діяльності (формування умінь по використанню отриманого результату);

- оцінювання планованих досягнень.

Інший варіант етапів уроку:

- Самовизначення до діяльності (організаційний момент, хочу, тому що зможу).

-Постановка навчальної задачі;

-«Відкриття» нового знання (побудова проекту виходу зі скрути);

- Самостійна робота з перевіркою за зразком;

-Включення нового знання в систему знань і повторення;

-Рефлексія діяльності (підсумок уроку).

5. Загальні положення реалізації проекту уроку.

- презумпція правильної відповіді. Всякий відповідь, в якому можна знайти хоч якийсь сенс, повинен вважатися правильним.

- нехай учень говорить, як може, а вчитель нехай завжди говорить правильно;

- на будь-який цікавий творчий питання може бути більше однієї правильної відповіді. Не слід боятися різних відповідей учнів, багато з них виявляються вірними.

5) Учитель намагається уникати оцінок особистості і роботи дітей. Учитель погоджується і коригує самооцінку і взаімооценкі дітей. Звертає увагу на досягнення один одного. Діти повинні відчувати доброзичливість і спокійний настрій вчителя до всіх дітей.

6. Урок може вважатися вдалим, якщо:

а) реалізований задум уроку (тобто досягнутий запланований зрушення в способах роботи дітей, досягнуті заплановані досягнення), навіть, якщо спроектований хід уроку порушений;

б) цей результат отриманий не насильницьким по відношенню до дітей шляхом, тобто діти працювали ініціативно, з інтересом, говорили на уроці більше, ніж учитель; пішли з уроку, бажаючи продовжити це заняття.

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок по ФГОС по УМК "Перспективна початкова школа" Навколишній світ 1 клас "Як тварини весну зустрічають"

Конспект уроку по ФГОС по предмету "навколишній світ" в 1 класі УМК "Перспективна початкова школа".

Тема уроку: Віднімання виду 8- *, 9 - * (розробка уроку по ФГОС)

Мета уроку: Створити умови для закріплення знань прийому додавання і віднімання на основі зв'язку між сумою і доданками, розвитку вміння вирішувати задачі.Создавать умови для розвитку інтелектуальних сп.

Конспект уроку по ФГОС з української мови (навчання грамоти) в 1 класі.

Урок з навчання грамоті по ФГОС.

розробка уроку по ФГОС українську мову по темі Корінь слова

Розробка уроку з української мови у 2 класі на тему "Корінь слова. Однокореневі слова". Даний урок розроблений з урахуванням вимог ФГОС.

Відкритий урок по ФГОС по темі "Вчимося писати букви згодних від початку слова"

Відкритий урок по ФГОС по темі "Вчимося писати букви згодних від початку слова".

Технологічна карта уроку по ФГОС в 3 класі з англійської мови. Тема уроку: Активізація навичок усного мовлення за темою "Розпорядок дня"

Цілі для учітеляСодержательная - познайомити учнів з особливостями визначення часу та шляхів сполучення про нього англійською мовою, розвивати вміння усного мовлення, слухання, читання і письма деятельноси.

виступ пед.совет Наступність при переході з початкової загальної освіти на основну загальну щабель в умовах впровадження ФГОС в загальноосвітньому процесі по образотворчої діяльності. Сучасний урок по ФГОС.

Принциповою відмінністю нового стандарту є і те, що на перше місце ставиться дитина, і нам педагогам доводиться викладати по-новому: організовувати з дітьми роботу над проектами, розробника.