Стаття 51 Земельного кодексу України в новій редакції з коментарями і останніми поправками на 2019 рік

Нова редакція ст. 51 ЗК РФ

1. У випадках стихійного лиха, аварій, епідемій, епізоотій та за інших обставин, які мають надзвичайний характер, земельна ділянка може бути тимчасово вилучений у його власника уповноваженими виконавчими органами державної влади з метою захисту життєво важливих інтересів громадян, суспільства і держави від виникаючих в зв'язку з цими надзвичайними обставинами загроз з відшкодуванням власникові земельної ділянки завданих збитків (реквізиція) і видачею йому документа про реквізиції.

2. Реквізицією не є вилучення земельних ділянок, здійснюване в порядок вилучення для державних або муніципальних потреб на умовах і в порядку, які встановлені главою VII.1 цього Кодексу.

3. У разі неможливості повернення реквізованого земельної ділянки його власнику відшкодовується ринкова вартість цієї земельної ділянки, яка встановлюється відповідно до статті 66 цього Кодексу, або за його бажанням надається рівноцінна земельна ділянка.

4. Власник земельної ділянки, у якого реквізований земельну ділянку, має право у разі припинення дії обставин, у зв'язку з якими здійснена реквізиція, вимагати повернення йому реквізованого земельної ділянки в судовому порядку.

5. У разі настання обставин, зазначених в пункті 1 цієї статті, за відсутності необхідності реквізиції земельної ділянки він може бути тимчасово, на період дії цих обставин, зайнятий для використання в цілях, зазначених у пункті 1 цієї статті, з відшкодуванням власнику земельної ділянки збитків , завданих у зв'язку з тимчасовим обмеженням його прав.

6. Оцінка, відповідно до якої власнику земельної ділянки компенсуються вартість реквізованого земельної ділянки, збитки, завдані в зв'язку з його реквизицией або тимчасовим обмеженням його прав, може бути оскаржена власником земельної ділянки в судовому порядку.

Пункт 4 ст. 51 ЗК гарантує власнику реквізованого земельної ділянки право вимагати в судовому порядку повернення йому цієї ділянки на випадок, якщо зазначена ділянка не повернуто в натурі при припиненні дії обставин, що стали підставою реквізиції. Юридичною підставою позову в таких випадках можуть служити, на думку М.Ю. Тихомирова, ст. 301 ГК (витребування майна з чужого незаконного володіння) та ст. 51 ЗК <470>. Однак, як ми вважаємо, питання про юридичну підставу в даному випадку не може бути вирішене однозначно, так як ні в ст. 51 ЗК, ні в ГК ми не знаходимо вказівок на те, на якому правовому титулі держава буде володіти і користуватися земельною ділянкою (про це ми також говоримо далі).
--------------------------------
<470> Тихомиров М.Ю. Указ. соч.

Так, наприклад, якщо порівнювати п. 1 ст. 51 ЗК і п. 5 цієї ж статті, то незмінно приходиш до висновку, що законодавець в ст. 51 ЗК передбачив два різновиди вилучення земельної ділянки: 1) тимчасове зайняття земельної ділянки, яке є тимчасовим обмеженням прав власника земельної ділянки; 2) тимчасове вилучення земельної ділянки, що є тимчасовим припиненням прав власника земельної ділянки. І хоча даний висновок по своїй суті є абсурдним (при цьому хотілося б підкреслити, що абсурдність висновків зовсім не тягне їх неправильності), законодавець в п. П. 1 і 2 ст. 51 ЗК, приводячи визначення тимчасової і постійної реквізиції земельних ділянок, змушує робити ще більш безглуздий висновок - тимчасове припинення прав власника земельної ділянки не є припиненням права власності на земельну ділянку і тягне тому не відшкодування вартості земельної ділянки, а всього лише компенсацію збитків. Безглуздість цього висновку полягає перш за все в тому, що відповідно до цивільного законодавства (як, втім, і в Відповідно до загальної теорії права) тимчасового припинення прав бути в принципі не може. Право або належить одній особі, або припиняється при передачі іншій особі або при знищенні речі.

Також законодавець, говорячи в ст. 51 ЗК про тимчасове вилучення земельної ділянки у його власника (п. 1 ст. 51 ЗК) і про тимчасове зайняття земельної ділянки (п. 5 ст. 51), жодним чином не вказує, на якому правовому титулі держава буде володіти і користуватися земельною ділянкою . Законодавець в ст. 51 ЗК передбачив для держави можливість виникнення бестітульним володіння при реквізиції земельної ділянки.

Ще одним аргументом на користь того, що реквізиція земельної ділянки тягне перехід права власності, є, на думку М.С. Ромадіна, то, що ст. 51 ЗК знаходиться в розділі VII ЗК "Припинення і обмеження прав на землю" і в цьому розділі тільки ст. 56 ЗК присвячена обмеженню прав на землю, всі інші статті регулюють припинення прав на землю, в тому числі і ст. 51 ЗК <474>.
--------------------------------
<474> Ромадин М.С. Указ. соч.

Порядок застосування такого інструменту вилучення державою приватної власності в суспільних інтересах при надзвичайних ситуаціях, як реквізиція, визначений в ст. 242 ГК РФ. Так, законодавство допускає можливість застосування реквізиції тільки в надзвичайних ситуаціях: у випадках стихійних лих, аварій, епідемій, епізоотій та за інших обставин, які мають надзвичайний характер. Земельна ділянка може бути реквізований тільки в інтересах суспільства. Підставою реквізиції і тим самим припиненням права власності може бути рішення державних органів, а не суду. При цьому вилучення майна (земельної ділянки) пов'язано з обов'язковою виплатою власнику вартості реквізованого майна.

В якості гарантій захисту майнових інтересів власника, у якого реквізовано майно, передбачено наступне. Закон допускає можливість визначення розміру компенсації, яка повинна бути виплачена за реквізоване майно в судовому порядку (п. 2 ст. 242 ЦК України). Крім того, особа, майно якого реквізовано, вправі при припинення дії обставин, у зв'язку з якими проведена реквізиція, вимагати по суду повернення йому майна, яке збереглося (п. 3 ст. 242 ЦК України). Ця норма дуже багато важить у випадках реквізиції земельної ділянки.

Відповідно до ст. 1 Федерального закону "Про санітарно-епідеміологічне благополуччя населення" епідемією визнаються інфекційні захворювання, що представляють небезпеку для оточуючих, - інфекційні захворювання людини, що характеризуються важким перебігом, високим рівнем смертності та інвалідності, швидким поширенням серед населення.

При наявності таких подій з метою захисту життєво важливих інтересів громадян, суспільства і держави земельну ділянку може бути тимчасово вилучений у власника. Рішення про це приймається виконавчими органами державної влади. Власнику повинні бути відшкодовані завдані збитки і йому видається в такому випадку відповідний документ.

Реквізицію слід відрізняти від вилучення земельної ділянки. Основна відмінність полягає в тому, що в разі вилучення ділянки він уже ніколи не буде повернутий власнику. Реквізиція зазвичай застосовується для тимчасового вилучення. Реквізувати земельну ділянку (на відміну від вилучення) не можуть органи місцевого самоврядування.

У тому випадку, якщо неможливо повернути реквізований земельну ділянку власнику, йому повинна бути відшкодована ринкова вартість земельної ділянки, яка визначається відповідно до законодавства про оціночну діяльність, або надано рівноцінна земельна ділянка. Причому власник має право оскаржити оцінку, за якою йому компенсується вартість реквізованого земельної ділянки, а також завдані збитки.

Власник має також право вимагати повернення реквізованого ділянки в разі припинення надзвичайної ситуації, звернувшись за захистом своїх прав до суду.

ЗК допускає також можливість при наявності надзвичайних обставин тимчасового зайняття земельної ділянки, не вдаючись до процедури реквізиції. В цьому випадку власнику повинні бути відшкодовані всі завдані збитки.