Стаття 1 закону «про поліцію» в Україні з коментарями
1. Поліція призначена для захисту життя, здоров'я, прав і свобод громадян Укаїни, іноземних громадян, осіб без громадянства (далі також - громадяни, особи), для протидії злочинності, охорони громадського порядку, власності та для забезпечення громадської безпеки.
2. Поліція негайно приходить на допомогу кожному, хто потребує її захисту від злочинних та інших протиправних посягань.
3. Поліція в межах своїх повноважень сприяє федеральним органам державної влади, органам державної влади суб'єктів Укаїни, іншим державним органам (далі також - державні органи), органам місцевого самоврядування, іншим державним органам (далі також - муніципальні органи), громадським об'єднанням, а також організаціям незалежно від форм власності (далі - організації), посадовим особам цих органів і організацій (далі - посадові особи) в захисті їх прав.
2. Підрозділи (служби) поліції є в кожному органі внутрішніх справ аж до центрального апарату Міністерства внутрішніх справ РФ.
3. Начальники даних служб одночасно є начальниками поліції. Зазвичай вони ж - заступники начальника органу внутрішніх справ.
5. Поліція є не тільки в нашій країні. Справжній же нормативний правовий акт стосується лише поліції, яка є органом виконавчої влади Укаїни. Відповідно, її повноваження в основному реалізуються лише на території нашої країни. На території інших держав поліція Укаїни може діяти лише в межах повноважень, наданих їй (співробітникам поліції) міжнародними договорами, однією зі сторін яких є Україна.
- захист життя, здоров'я, прав і свобод громадян Укаїни, іноземних громадян, осіб без громадянства;
- захист кожного від злочинних та інших протиправних посягань;
- охорона громадського порядку, власності;
- забезпечення громадської безпеки;
- надання сприяння державним, муніципальним органам, громадським об'єднанням, організаціям і посадовим особам цих органів і організацій в захисті їх прав.
9. Першим призначенням поліції законодавець назвав захист життя, здоров'я, прав і свобод громадян Укаїни, іноземних громадян, осіб без громадянства. У зв'язку з наявністю такого призначення поліція повинна розробляти і здійснювати передбачені законами та іншими нормативно-правовими актами заходи, спрямовані на приведення суспільних відносин, пов'язаних з життям, здоров'ям, честю, гідністю правами і свободами людей, в стан захищеності від суспільно шкідливих, суспільно небезпечних діянь і наслідків таких.
10. Друге призначення - протидія злочинності. Під протидією злочинності тут мається на увазі діяльність поліції в межах їх повноважень:
а) щодо попередження злочинів, в тому числі щодо виявлення та подальшого усунення причин злочинності (профілактика злочинів і злочинності в цілому);
б) щодо виявлення, попередження, припинення, розкриття та розслідування правопорушень (боротьба зі злочинністю);
в) по мінімізації і (або) ліквідації наслідків вчинення злочинів.
13. Ще одне визначення громадського порядку було викладено в роботі І.М. Даньшина. На його думку, громадський порядок - "це порядок вольових суспільних відносин, що складаються в процесі свідомого і добровільного дотримання громадянами встановлених в нормах права і інших нормах неюридичного характеру правил поведінки в сфері спілкування і тим самим забезпечують злагоджену і стійку спільне життя людей в умовах розвинутого суспільства " <3>.
--------------------------------
<3> Див. Даньшин І.М. Кримінально-правова охорона громадського порядку. Харків, 1971. С. 68.
<5> Див. Серьогін А.В. Радянський суспільний лад і адміністративно-правові засоби її зміцнення. М. 1975. С. 4.
16. Відмінності в судженнях вчених з приводу поняття "громадський порядок" і його змісту на цьому не завершуються.
<7> Див. Веремеєнко І.І. Сутність і поняття громадського порядку // Рад. держава і право. 1982. N 3. С. 27.
18. Фахівці в галузі кримінального права також намагалися дати визначення громадському порядку. Наприклад, П.Ф. Гришаев пише, що під громадським порядком слід розуміти порядок, який регулює відносини між членами суспільства, згідно з яким кожен з них зобов'язаний дотримуватися правил в суспільстві, закріплені як в правових нормах, так і в нормах моралі. Дотримання цих правил поведінки усіма громадянами гарантує громадську безпеку, тобто безпечні умови повсякденного життя і діяльності членів суспільства <8>.
--------------------------------
<8> Див. Гришаев П.Ф. Злочини проти громадської безпеки. М. 1959. С. 4.
23. Як правильно зазначає С.С. Яценко, якщо громадський порядок втілюється в створенні обстановки громадського спокою, сприятливих зовнішніх умов життєдіяльності людей, що забезпечує нормальний ритм суспільного життя, то громадська безпека проявляється в створенні безпечних умов при поводженні з джерелами підвищеної небезпеки і проведенні робіт підвищеної небезпеки <13>. Істотні відмінності між поняттями "громадський порядок" і "громадська безпека" пов'язані з нормативними засобами врегулювання даних явищ. Громадський порядок досягається в результаті упорядкування суспільних відносин за допомогою всіх форм нормативного регулювання, тоді як громадська безпека - тільки з використанням правових та технічних норм <14>.
--------------------------------
<13> Див. Яценко С.С. Відповідальність за злочини проти громадського порядку. Київ, 1976. С. 19.
24. Громадський порядок поліція охороняє, а громадську безпеку забезпечує.
25. Юридичний енциклопедичний словник поняття "громадська безпека" трактує як систему суспільних відносин і юридичних норм, що регулюють ці відносини з метою забезпечення громадського спокою, недоторканності життя і здоров'я населення, нормального праці і відпочинку громадян, нормальної діяльності державних і громадських організацій, установ і підприємств <15>.
--------------------------------
<15> Див. Юридичний енциклопедичний словник. М. Сов. енциклопедія, 1984. С. 204.
26. Виходячи з назви даного різновиду призначення поліції і зі змісту наведеного визначення, функцією поліції є розробка і здійснення передбачених законами та іншими нормативно-правовими актами заходів, спрямованих на приведення системи існуючих суспільних відносин в безпечне (що відповідає нормам права) стан.
30. Ніхто не сперечається з тим, що до профілактики пожеж (правопорушень, підвідомчих ФСБУкаіни, митним органам і т.п.) і забезпечення пожежної безпеки доцільно залучати не тільки підрозділи МЧСУкаіни, ФСБУкаіни, митні органи тощо але і поліцію. У ряді випадків, лише забезпечивши чітку взаємодію між названими відомствами, можна домогтися ефективності пожежної охорони (державної, митної і т.п. безпеки) як одного з елементів суспільної безпеки. Тим часом взаємодія зазначених установ (міністерств і відомств) неможливо здійснити, поки не будуть розділені функції між суб'єктами взаємодії <18>.
--------------------------------
<18> Див. Білозеров Ю.Н. Гуткин І.М. Чувілев А.А. Чугунов В.Є. Органи дізнання та попереднього слідства системи МВС і їх взаємодія. М. 1973. С. 70.
31. Якщо призначення поліції - забезпечення пожежної, державної, митної і т.п. безпеки, значить, її співробітників можна притягнути до відповідальності за незабезпечення такої, за нездійснення свого призначення. А це дещо не узгоджується з тим комплексом повноважень, який їм надано.
32. Відповідно, напрошується висновок: призначення поліції - забезпечення громадської безпеки - має реалізовуватися співробітниками поліції з урахуванням компетенції (підвідомчості правопорушень) поліції і з урахуванням наявності інших правоохоронних органів, перед якими законодавцем також поставлено завдання забезпечення певного роду громадської безпеки. Взаємодія між поліцією та іншими відомствами в рамках охорони громадського порядку, власності та забезпечення громадської безпеки можливо. А ось дублювання раніше вже виконаних робіт видається недоцільним.
33. Одна з пріоритетних різновидів призначення поліції - охорона власності. Виходячи зі змісту ч. 1 ст. 209 ГК РФ. право власності складається з права володіння, користування і розпорядження своїм майном. У Укаїни майно може перебувати у власності громадян і юридичних осіб, а також Укаїни, суб'єктів Укаїни, муніципальних утворень (ч. 2 ст. 212 ЦК України). Призначення поліції - в межах її компетенції вживати заходів до захисту всіх існуючих в Укаїни форм власності, законно придбаних прав і законних інтересів усіх можливих суб'єктів права власності. Згідно ч. 2 ст. 8 Конституції України та ч. 4 ст. 212 ГК України в Укаїни визнаються і охороняються так само приватна, державна, муніципальна й інші форми власності (права всіх власників).
34. Причому державною власністю в Укаїни визнається майно, що належить на праві власності Укаїни (федеральна власність), і майно, що належить на праві власності суб'єктам Укаїни - республікам, краях, областям, містам Москві і Харкову, автономної області, автономним округам (власність суб'єкта Укаїни ).
35. Державною власністю також є не перебувають у власності громадян, юридичних осіб або муніципальних утворень земля та інші природні ресурси.
36. Муніципальної власністю, в свою чергу, визнається майно, що належить на праві власності міських і сільських поселень, а також іншим муніципальним утворенням (ч. 1 ст. 215 ЦК України).
37. Відповідно до правил, викладених у ст. 301 ГК РФ, власник має право витребувати своє майно з чужого незаконного володіння. , Відповідно до вимог ст. 304 ГК України власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоча ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння. Наведені тут права належать не тільки власнику. Вони є і в особи, хоча і не є власником, але володіє майном на праві довічного успадкованого володіння, господарського відання, оперативного управління або на іншій підставі, передбаченій законом чи договором. Ця особа має право на захист його володіння навіть проти власника (ст. 305 ЦК України).
38. Надання в межах своєї компетенції сприяння фізичним і юридичним особам (державним, муніципальним органам, громадським об'єднанням, організаціям і посадовим особам цих органів і організацій) в захисті зазначених та інших прав, свобод і законних інтересів - ще одне призначення поліції.