Що росте на підвіконні
цілі:- освітні:
- сприяти збагаченню уявлень про різноманіття світу рослин;
- познайомити учнів з найбільш поширеними кімнатними рослинами
- розширити уявлення про значення кімнатних рослин в житті людини;
- формувати поняття і практичні вміння щодо правил догляду за ними;
- Розвиваючі:
- розвивати здібності спостерігати, мислити, робити висновки;
- сприяти формуванню вміння виділяти головне з інформації вчителя, розвитку пізнавального інтересу, фантазії;
- виховні:
- сприяти формуванню емоційно-ціннісного ставлення до дивних за своєю різноманітністю кімнатних рослин, вихованню прагнення дбайливо ставитися до природи в повсякденному житті;
- виховувати почуття відповідальності, формування вміння спілкуватися, домовлятися, чуйно ставитися до однолітків.
- комп'ютер, проектор;
- диск до уроку з ІКТ;
- презентація.
1. Організаційний момент
- Сьогодні я пропоную вам пограти зі мною. Уявіть, що ви жителі іншої планети. Перетворюємося в інопланетян (учитель надягає на голову ободок, на обідку пружинки з очками).
- Увага! Немає сигналу. Всім терміново вийти на зв'язок. Налаштуйте ваші антеннки на робочу хвилю.
- Споряджаємо експедицію. Вирушаємо досліджувати планету Земля і дізнаємося «Навіщо люди розводять рослини у себе вдома» і привеземо екзепляри для розмноження на нашу планету.
- Отже, приготувалися до польоту. Рухаємося зі швидкістю світла. Посадка успішно завершена.
- Подивіться, яка гарна планета Земля!
- Наближаємося до місця дослідження.
2. Відкриття нових знань
- Сансев'єра родом з Африки. Назвали цю рослину на честь італійського князя сансевієрія. Але у цієї рослини є інше ім'я, його легше запам'ятати, «Щучий хвіст». Як ви думаєте, чому сансевьеру так назвали? (За його довге листя, які квіткою нагадують забарвлення щуки)
- Фіалка - невисока рослина, їй необхідно багато світла, тепло. Тому фіалки прекрасно себе почувають на підвіконнях. Родина - гори Африки. Фіалки відрізняються різноманітністю забарвлення і форм квіток і листя.
- Вимовте повільно назва квітки гиппераструмів. Чи не почуєте ви якесь знайоме слово?
- Правильно, «Аструм» схоже на «астра». «Астра» в перекладі - зірка. Якщо перекласти назву квітки повністю, то вийде кавалер із зіркою ». До нас цей кавалер приїхав з Америки.
- Кала. Це слово в перекладі з грецької мови означає «прекрасна»
Невибаглива, теневинослива, вологолюбна. Її вирощують для зрізання і створення букетів.
- Бегонія. Родина - тропічні ліси Південної Америки, Азії та Африки. Листя бегонії найрізноманітнішого забарвлення - зелені, коричневі, сріблясто-сірі, червоні з різними візерунками, плямами, цятками, з чітким малюнком жилок, часто опушені. Бегонія - кімнатна рослина
- Вимовте повільно назва квітки гиппераструмів. Чи не почуєте ви якесь знайоме слово?
- Правильно, «Аструм» схоже на «астра». «Астра» в перекладі - зірка. Якщо перекласти назву квітки повністю, то вийде кавалер із зіркою ». До нас цей кавалер приїхав з Америки.
- Подивіться, які рослини зображені в підручнику на сторінці 10. Прочитайте назви. Які з цих рослин є у нас в класі?
- Зафарбуйте гурток поруч з кожним названим рослиною зеленим кольором. Які назви здалися вам складними?
- Прочитайте питання Мудрого Черепахи.
- Художник на стор.11 зобразив кактус і бегонію в природних для цих рослин життєвих умовах. Зверніть увагу на те, яких розмірів може досягати бегонія в природі.
3. Дидактичні ігри
- Подивіться на картинки, а тепер закрийте очі (йде зміна картинок місцями, діти відкривши очі повинні сказати, що змінилося). Мета гри: розвиток уваги, розвиток пам'яті - діти повинні дати назви кімнатним рослинам, поміняв місце. Цю гру можна замінити такою:
Педагог показує 4 рослини. Діти називають їх. Потім педагог просить дітей закрити очі і прибирає одну рослину. Розплющивши очі, діти повинні назвати рослина, прибране учителем.
Гра: «Дізнайся рослина за фрагментами»
Гра: «Вгадай рослина за описом»
Педагог докладно розповідає про один з рослин. Він зазначає, на що схоже рослина, які у нього стебло, форма листя, забарвлення квітів і їх кількість. Діти повинні показати і назвати рослина.
Мета цих дидактичних ігор: вивчити назви кімнатних рослин і запам'ятати, як вони виглядають.
4. Закріплення вивченого
5. Дослідження: «Для чого людина розводить квіти в приміщенні»
- Як ви думаєте, навіщо люди вирощують кімнатні рослини? (Діти висловлюються і переглядають слайди приміщення зі квітами і без них. Роблять висновок: квіти приносять затишок і красу в приміщення)
Кімнатні рослини лікують людей
- Рослина, що володіє лікарськими властивостями. Друге його назва - столітник. (Алое)
- Рослина з товстим м'ясистим листям, що володіє лікарськими властивостями, застосовується для полоскання горла. (Каланхое)
- Турбота про кімнатних рослинах робить людину добрішою.
... Ти повинен над квітами нахилитися
Чи не для того, щоб рвати або зрізати,
А щоб побачити добрі їх особи
І добре обличчя їм показати. (С. Вургун)
- Отже, хлопці, ми з вами бачимо, що кімнатні рослини - це джерело краси, гарного настрою, доброти, чистого повітря, здоров'я. Я бажаю вам полюбити їх і піклуватися про них.
6. Правила догляду за кімнатними рослинами
- Зараз ми з вами проведемо невелику дослідницьку роботу по темі: «Що необхідно кімнатним рослинам, щоб вони були здоровими і красивими?»
- Припустимо, що рослини ми поставимо в темні кути і не будемо поливати. Що станеться?
- Поспостерігайте за рослинами, зображеними на слайді. Що ви помітили?
- Давайте подумаємо, як допомогти рослинам. (Вислуховуються відповіді дітей по кожному малюнку на слайді)
- правильне освітлення,
- достатню кількість води,
- тепло,
- свіже повітря,
- дозоване добриво,
- турбота людини.
7. Формування умінь і навичок по темі.
1) Практична робота по догляду за кімнатними рослинами. (На партах горщики з квітами, робота в парах).
- До нас в гості прийшов квітникар (один з учнів в ролі квітникаря). Він дасть нам кілька порад по догляду за квітами.
квітникар:- Розпушувати грунт потрібно злегка на поверхні і тільки по краю горщика, щоб не пошкодити коріння.
- Поливати обережно, щоб не розприскати землю.
- Вода повинна бути кімнатної температури, теплою, ні в якому разі холодної.
- Чи не замочіть листя, багато рослин цього не виносять.
- Один раз на місяць протирати гладкі великі листя вологою ганчіркою, щоб очистити від пилу.
2) Діти працюють в парах. Рихлять землю, поливають, обприскують або протирають листочки квітів. Звертають увагу і запам'ятовують назву кімнатної рослини, за яким вони доглядали на уроці.
8. Творча робота
- У прямокутнику на стор 11 діти малюють своє улюблене кімнатна рослина і в робочому зошиті з 5 №1
Візьміть ножиці і клей. Вони знадобляться для виконання завдання № 2 на стор.5. Знайдіть в додатку зображення прямокутника з колючками. З цього прямокутника вам треба вирізати «коржі» довільної форми і наклеїти їх на малюнок.
9. Рішення проектної задачі:
- Нам треба відвезти для розмноження на планету ... кімнатні рослини «Давайте виберемо потрібні» (Робота в групі - слайди в допомогу для перевірки)
- З кімнатними рослинами ми повернулися на свою планету.
- Візьміть листочки зі своїм портретом - інопланетянином. Який дивний у нас інопланетянин. Чого бракує?
- Намалюйте йому обличчя. якщо,
- я задоволений, я запам'ятав назви кімнатних рослин і правила догляду за ними, урок мені сподобався.
- я не все зрозумів і не все запам'ятав, але я обов'язково навчуся.