рельєфне зображення
Презентація до уроку
Мета: Формувати практичні вміння та навички учнів; навчити ліпити рельєфне зображення; познайомити з поняттям і видами рельєфу.
Навчальні:- познайомити з поняттям "рельєф" і його видами;
- навчити створювати форму предмета, на основі сприйняття і самостійного спостереження;
- навчити узагальнювати форму виробу.
- Виховувати творче ставлення до навколишнього світу;
- Виховувати акуратність, увагу, працьовитість, терпіння;
- Виховувати інтерес до навчальної діяльності.
- Розвиток в дітей здатності до творчого сприйняття і мислення;
- Розвинути навички до самостійних рішень в процесі роботи над виробом;
- Розвивати дрібну моторику пальців рук.
Тип заняття: комбіноване.
Форма роботи: групова.
Методи навчання: словесні (бесіда, пояснення), наочні (демонстрація презентації, ілюстрацій, схем, зображень), частково-пошукові, практичні (самостійна робота з виконання вироби).
Устаткування заняття:- Для педагога: презентація "Рельєфне зображення. Натюрморт з фруктами ", схеми по способам ліплення, ілюстрації і зображення рельєфу і натюрморту.
- Для учнів: глина, стеки, скалка, тканину для розкочування пласта, баночка з водою, губка, баночка з шликером.
I. Організаційний момент. Психологічний настрій на заняття.
Педагог. Привіт, хлопці. Я рада вас бачити на занятті. Як ваш настрій, робоче?
Педагог розповідає притчу:
В одному дуже відомому і людному парку стояв камінь. Простий собі такий камінь. Нічим не примітний. І ось, одного разу, повз йшов великий скульптор. Він побачив камінь. Підійшов ближче. Обійшов навколо нього кілька разів. І пішов у задумі.
Через деякий час, скульптор повернувся в той парк, але вже прихопив з собою свої інструменти. І тут почалося чарівництво. Творець створив скульптуру з каменю скульптуру. Працював не покладаючи рук і не шкодуючи сил. А коли закінчив свою роботу, навколишні завмерли в захваті.
- Це ж треба! Яка краса. А раніше був просто нічим не примітний камінь! - говорили одні.
- Так, це велика робота талановитого скульптора! - вигукували інші.
Похвала сипалася з усіх боків.
А скульптор сказав:
- Що ви! Я не зробив нічого особливого. Ця скульптура завжди була в цьому камені. Я просто прибрав зайве.
Сьогодні і ми хлопці спонукаємо з вами в ролі скульпторів і спробуємо зі звичайної ні чим ні примітною глини зробити витвір мистецтва.
II. Постановка теми заняття.
Педагог. Хлопці подивіться будь ласка на екран, твір якого виду мистецтва ви бачите на зображення?
Відповідь дітей: рельєф.
Правильно, сьогодні мова піде саме про рельєф.
Що ж таке РЕЛЬЕФ?
Рельєф - (від латинського revelo - "виступ, опуклість, підйом") подібний до об'ємному малюнку, виконаного в глині або в камені. На рівній поверхні каменя, дерева або іншого матеріалу скульптор виліплює, вирізає або висікає зображення фігур, предметів, нерідко створюючи складні сюжетні композиції при цьому зображення залишається пов'язаним з фоном, виступає з нього - опукло або зовсім трохи, залишаючисьплоским.
Скульптурні рельєфи нерідко є частиною декоративного оздоблення храмів і палаців. Вони безпосередньо пов'язані з архітектурою, а їхні сюжети часто розповідають нам про будівлю або про його господаря.
Які буваю види рельєфу. схема:
Види рельєфу:- Барельєф - низький, досить плоский рельєф. Використовується на медальйонах, для прикраси архітектурних споруд.
- Горельєф - високий рельєф, скульптурне зображення відступає від фону і дається майже в повний обсяг. У горельефе фігури здаються дуже опуклими, майже круглими. Іноді вони виглядають як статуї, приставлені до площини гладкого фону.
- Мальовничий рельєф - за своїми особливостями нагадує мальовничу картину.
- Врізаний рельєф - зображення в такому рельєфі не виступає над фоном, а, навпаки, йде вглиб. Контури і зображення немов подряпано скульптором на поверхні каменя.
- Геми - рельєфи на дорогоцінних і напівкоштовних каменях, прикрасах. Заглиблене зображення, тобто врізане вглиб твердого мінералу, називається "інталія", а опукле, що виступає під поверхнею каменю - "камея".
III. Перевірка домашнього завдання. підбір ілюстрацій за якими буде виліплює рельєфне зображення "Натюрморт з фруктами". Консультація педагога щодо подальшої роботи.
IV. Физкультминутка. Відкладемо свої ескізи в сторону і підготуємо свої пальчики до практичної роботи:
Руки до верху піднімаємо, (руки вгору)
А потім їх опускаємо, (руки вниз)
А потім їх розведемо (руки в сторони)
І до себе скоріше пригорнемо (руки вниз)
А потім швидше, швидше,
Ляскай, ляскай веселіше. (Удари в долоні).
Педагог. Хлопці, давайте подивимося чи готове ваше робоче місце, чи всі в фартухах, інструменти та матеріали лежать на своїх місцях?
Перш ніж ми приступимо до ліплення нашого вироби, давайте згадаємо правила техніки безпеки з колючими і ріжучими предметами, а так само з глиною:
Перед початком роботи з глиною учневі необхідно одягнути фартух.
На робочому столі повинні знаходитися тільки необхідні інструменти і пристосування: стеки, скалка, тканину, глина, лопатка, баночка з водою.
Не можна робити різких рухів стеком при роботі з глиною в напрямку поруч сидячої людини.
Забороняється торкатися обличчя руками, що знаходяться в глині.
По закінченню роботи необхідно прибрати своє робоче місце, вимити руки.
Хлопці, давайте повторимо, яку техніку ліплення ви знаєте? Відповіді дітей: пластова техніка і Налепи.
V. Практична робота.
Педагог (доповнює): Пластової техніці більше 10 тисяч років, за своєю суттю цей спосіб ліплення дуже нагадує клаптиків шиття. Тому пластову техніку можна зустріти так само під назвою "текстильна кераміка". Для розкочування пластів, як правило застосовують звичайну кухонну качалку. Щоб товщі була однакова, під качалку під час розкочування підкладають рейки. З готових пластів стеком вирізують деталі "викрійки". Далі деталі, як конструктор з'єднують між собою за допомогою шликера.
У пластової техніці можна створювати як прості предмети побуту, так і складні скульптурні композиції. Тож не дивно, що серед майстрів-керамістів, текстильна кераміка дуже популярна.
Сьогодні ми будемо застосовувати ці два способи на практиці.
Послідовність виконання рельєфу:
1. Пласт товщиною 0,5-1 см, розкочується на ганчірці, щоб глина не прилипала до поверхні столу, обробляємо краю пласта.
2. Якщо рельєф робиться не з шамоту, а з фаянсу або гончарної глини, на його зворотному боці потрібно зробити ребра міцності. Ребра не повинні бути занадто дрібними або занадто глибокими. Виїмки повинні робитися уздовж всієї поверхні (від краю відступаємо не менше 10-15 мм), глибиною близько 3-5 мм.
3. Наносимо за допомогою стека або будь-якого іншого гострого предмета готовий малюнок. Далі розгортає джгути, кульки і накладаємо на готовий малюнок, шликером намазуються прикріплюються деталі, а не поверхня пласта.
4. Опрацьовуємо форму кожної деталі, обробка рельєфу може включати використання фактури, штампів.
5. Отвори для підвішування робляться в самому кінці роботи.
6. Сушити рельєф потрібно під целофаном, не на протязі, і на поверхні, не вбирає вологу.
VI. ефлексія.Подведеніе підсумків заняття.
- Ну, що ж, наше заняття підходить до кінця. Хлопці, поділіться враженнями про виконану роботу, оціните роботи, виконані іншими хлопцями.
- Дійсно, чудові рельєфи ви змайстрували. Я думаю роботу сьогодні кожного з вас можна оцінити вищою оцінкою.
- Хлопці, як ви думаєте, де можна застосувати ці вироби?
Відповіді дітей: подарувати, прикрасити інтер'єр будинку.
Молодці! Прибирання робочого місця.