Позакласне заняття - в світі професій

Мета: продовжувати профорієнтаційну роботу з дітьми.

  1. Освітня: закріплювати в учнів уже наявні знання про різноманітні професіях.
  2. Розвиваюча: розвивати увагу, уміння працювати в колективі через виконання конкурсних завдань.
  3. Корекційно-розвиваюча: працювати над корекцією зв'язного мовлення, через виконання конкурсних завдань.
  4. Виховує: виховувати шанобливе ставлення до праці, до людей праці.
  • картки до назви професій і характеристиками професій (5);
  • конверти з прислів'ями про працю, розрізані на слова (5);
  • коробочки з малюнками інструментів:
    • рубанок, ножівка, молоток;
    • гайковий ключ, викрутка;
    • ложка, ніж, поварешка;
    • фарба, шпаклівка, валик;
    • голка, нитка, ножиці, шматок тканини (5);
  • картки з професіями: столяр, кухар, швачка, доярка, двірник (5);
  • картки з назвами професій: ветеринар, токар, бухгалтер, вчитель, програміст, екскурсовод, фермер, актор, бібліотекар, водій, художник, кравець, швець, лікар (5);
  • жетони із зображеними представниками різних професій (30);
  • грамоти «Знавець професій» I ступеня (10), II ступеня (10), III ступеня (10).

хід заняття

I. Організаційний момент.

(Діти сідають на свої місця.)

Привіт, дорогі хлопці, мені дуже приємно бачити вас на нашому занятті! Розташовуйтеся на своїх місцях. Для кожного з вас скоро настане відповідальна пора - самовизначення в житті. Це дуже відповідальний вибір. Він може істотно вплинути на подальший ваш життєвий шлях. Вибір професії у вас попереду. Багато з вас, напевно, вже замислювалися над цією проблемою. Щоб знайти улюблену роботу, потрібно, перш за все, добре знати, які професії взагалі є на світі. Тему нашої конкурсної програми прочитайте на дошці: «Калейдоскоп професій». Сьогодні на занятті ми будемо закріплювати знання про світ професій, через виконання конкурсних завдань. Вам необхідно буде проявити своє знання професій, логічне мислення, пам'ять і увагу.

II. Основна частина.

1. Вступна бесіда.

У світі налічується понад 40 тисяч професій. Але ця величезна цифра далека від визначеності. Тому, що життя не стоїть на місці. Змінюються технології, старі професії відходять у минуле на зміну їм приходять нові. Море професій неозора.

2. Умови конкурсної програми.

Наша конкурсна програма складається з шести конкурсних завдань, які ви будете виконувати по парам. За кожне правильно виконане завдання ви будете отримувати жетони із зображеними на них представниками різних професій. Хто більше набере жетонів той і буде переможцем в нашій конкурсній програмі і отримає грамоту «Знавець професій» I ступеня, II ступеня, III ступеня. Ну, що, позмагатися за звання «Знавець професій».

Давайте з'ясуємо, наскільки ви поінформовані про світ професій, чи багато професій ви знаєте. Пропоную кожному з вас картки з незвичайними характеристиками професій. Зачитайте їх.

(Діти зачитують характеристики: сама зелена професія, найсолодша, сама дитяча, сама ганчіркова, сама дерев'яна.)

Вам потрібно з слів для довідок підібрати ті професії, які, на вашу думку, найбільшою мірою відповідають даній характеристиці, підкресліть їх.

Наприклад, характеристика - найгарячіша професія. Які професії є найбільш гарячими? (Найгарячішою професією є пожежник.)

(Лунають картки з характеристиками професій і з їх назвами.)

- Зачитайте ще раз характеристику професії і назви тих професій, які їм відповідають.

(Діти виконують завдання на картках з характеристиками професій відповідні до них назви. Зачитують виконане завдання.)

Підбиття підсумку конкурсного завдання. Подивіться на слайд і порівняйте свої відповіді з правильними відповідями на слайді. Молодці з цим завданням ви все легко впоралися. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.) Чи всі професії вам знайомі. Може хтось з вас не знає значення якогось назви професії. (Учитель пояснює не зрозуміло дітям назви.)

2. Конкурсне завдання «Збери прислів'я».

Професія - основний вид трудової діяльності людини.

Перевіримо, чи добре ви знаєте прислів'я про працю. Наступне конкурсне завдання прочитайте на слайді. Конкурсне завдання називається «Збери прислів'я». Вам необхідно із запропонованих слів зібрати прислів'я. Виграє та пара, яка впорається із завданням швидше і правильніше.

(Лунають конверти зі словами з прислів'їв.)

- Зачитайте, отримані прислів'я і поясніть їх.

  • "Зробив справу гуляй сміливо".
  • "Терпіння і труд все перетруть".
  • «Про людину судять по його праці».
  • «Без праці не витягнеш і рибку зі ставка».
  • «Праця годує, а лінь псує».

Підбиття підсумку конкурсного завдання. Молодці, ви добре знаєте прислів'я про працю. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.)

3. Конкурсне завдання «Назви професію».

Прочитайте назву наступного конкурсу. ( «Назви професію».) А тепер попрацюємо по ланцюжку. Кожній парі, по черзі, потрібно назвати професію. Наприклад, я називаю професію лісничий. Виграє та пара, яка останньою назве професію.

(Діти працюють по ланцюжки, називають професії.)

Підбиття підсумку конкурсного завдання. Відмінно! Ви знаєте багато професій. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.)

Діти повторюють рухи динамічної паузи за вихователем.

4. Конкурсне завдання «Дізнайся професію».

Прочитайте назву наступного конкурсного завдання. ( «Дізнайся професію».) До Вашої уваги пропонуються коробочки з малюнками інструментів. Вам необхідно назвати професію, до якої належать предмети. Не забувайте відповідати повним відповіддю.

(Пропонуються коробочки з інструментами. Діти називають предмети, що лежать в коробках, і відповідну їм професію.)

  • Рубанок, ножівка, молоток - це інструменти столяр.
  • Гайковий ключ, викрутка інструменти, якими користується механік.
  • Ложкою, ножем і ополоником користується кухар.
  • Фарба, шпаклівка, валик потрібні для роботи штукатуру-маляра.
  • Голка, нитка, ножиці, шматок тканини необхідні речі для роботи швачки.

Підбиття підсумку конкурсного завдання. Добре ви правильно назвали професію, до якої належать предмети і відповідали повним відповіддю. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.)

5. Конкурсне завдання «Вгадай професію».

А зараз пропоную вам наступне конкурсне завдання. Зачитайте його. ( «Вгадай професію».)

Кожному з вас я пропоную картки з вказаною там професією (столяр, кухар, швачка, доярка, двірник). Показувати вміст картки іншим не можна. Необхідно зобразити професію, зазначену в картці за допомогою жестів і міміки, без слів. Решта вгадують, яку професію їм демонструють.

(Діти отримують картки з вказаною там професією. Зображують професію, зазначену в картці за допомогою жестів і міміки. Решта вгадують, яку професію їм демонструють.)

Підбиття підсумку конкурсного завдання. Молодці ви добре продемонстрували представників професій, що хлопці змогли правильно назвати професію. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.)

6. Конкурсне завдання «Розподіливши професії».

Прочитайте назву наступного конкурсного завдання.

Щоб людині легше було орієнтуватися в світі професій, вчені розділили їх на 5 типів в залежності від предмета праці. Повторимо їх. Зачитайте. ( «Розподіливши професії».)

  • Людина - природа.
  • Людина - техніка.
  • Людина - людина.
  • Людина - знакова система.
  • Людина - художній образ.

На столах у вас лежать картки з назвами професій: ветеринар, токар, бухгалтер, вчитель, програміст, екскурсовод, фермер, актор, бібліотекар, водій, художник, кравець, швець, лікар. Згрупуйте їх за типами професій. Підбиття підсумку конкурсного завдання. Добре ви правильно згрупували всі професії. Отримайте заслужені жетони. (Учитель роздає жетони.)

III. Заключна частина.

Наше конкурсне заняття «Калейдоскоп професій» підійшло до кінця. Сьогодні ми закріпили знання про світ професій, через виконання конкурсних завдань. Ви показали свої знання професій, логічне мислення, пам'ять і увагу. Я думаю, що все сьогодні продемонстрували багато знань про професії, свою ерудицію, кмітливість. Протягом всієї гри ви випробували багато почуттів, думок, зробили для себе якісь висновки.

Кожна пара підрахуйте у себе жетони, зароблені при виконанні конкурсних завдань. Назвіть отримане їх кількість.

Найбільше жетонів набрали ... (називає прізвища і імена дітей). Їм вручається грамота «Знавець професії I ступеня» і т.д.