План-конспект уроку з географії (6 клас) на тему урок - "озера і болота - quot, скачати
Місце проведення. МБОУ Школа № 96, каб. 401
Навчальна тема. Озера і болота.
Вік учнів (клас) 12 років (6 клас)
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Мета: познайомити учнів з різноманіттям озер і їх походженням.
1. Повторити склад гідросфери та вод суші.
2. Сформувати в учнів уявлення про озеро.
3. Сформувати в учнів уявлення про різноманітність озер.
4. Сформувати елементарні знання про освіту озер.
1. розвивати вміння описувати озер по типовому плану;
2. розвивати вміння знаходити і показувати озера на карті;
3. формувати вміння працювати з картами атласу;
виховні: розвивати інтерес до предмету.
Знання та вміння.
знати. -що таке озеро; типи озерних улоговин; стічні і безстічні, солоні і прісні озера.
-Як утворюються озерні улоговини
-Як утворюються болота, чим вони корисні
вміти. знаходити озера і болота на карті, давати характеристику озера за планом.
Технології: урок з використанням ІКТ.
-підручник «Географія.Землеведеніе» 5-6 клас В.П.Дронов, Л.Е.Савельева,
-презентація «Подорож в країну озер» (Додаток 1)
-фізична карта світу
- Розробка презентації.
- Складання маршрутних листів.
2. Вивчення нового матеріалу з поетапним закріпленням.
4. Домашнє завдання.
Плановані результати: записати визначення «Озеро», заповнили схему «Класифікація озер», виконали практичну роботу «Опис озера за планом», підвели підсумок уроку і виставили себе оцінку.
СТРУКТУРА І ХІД УРОКУ
Сьогодні я запрошую вас в подорож. Куди? Ви самостійно відгадаєте місце нашої подорожі.
Сподіваюся, що наша подорож буде не тільки цікавим, але і корисним.
1. Актуалізація знань.
Учитель. Послухайте і відгадайте загадку, яка підкаже нам тему сьогоднішнього уроку.
Слайд 1 (Додаток 1)
Посеред поля лежить дзеркало.
Скло блакитне, рама зелена.
Дивляться в нього молоді рябінкі,
Кольорові свої, направляючи косинки
Дивляться в нього молоді берізки,
Свої перед ним поправляючи зачіски.
І місяць, і зірки - все в ньому відбивається ...
Як це дзеркало називається? (Озеро).
Слайд 2. Учитель. Правильно. Це озеро. Саме озера стануть об'єктом нашої уваги на уроці, який ми назвемо "Подорож в країну озер".
- Вивчення нового матеріалу
Хлопці, як ви думаєте, навіщо нам потрібно вивчати тему «Озера»? (Озера різні, їх багато: бувають солоні і прісні, великі і маленькі. Потрібно дізнатися як вони з'явилися на землі.)
Слайд 3. Мета нашого уроку:
Познайомитися з різноманіттям озер на нашій планеті і їх походженням.
Що нам потрібно зробити, щоб досягти поставленої мети?
(Сформулювати поняття «озеро», з'ясувати які бувають озера, як показують озера на карті, навчитися описувати озеро за планом.)
З ьогодні на уроці ми здійснимо подорож по різним озерам і будемо записувати свої спостереження в зошитах, які лежать у вас на парті.
Почнемо нашу подорож, в путь.
Хлопці, а хто з вас бачив озеро? Підніміть руки.
Озер на Землі дуже багато - близько 5 млн. Я пропоную вам на кілька секунд закрити очі і уявити собі своє озеро. А тепер відкриємо очі і розповімо, що ми побачили. З якими словами у вас воно асоціюється? (Відповіді дітей маленькі і великі, глибокі і дрібні і т.д.)
Хлопці, спробуйте самостійно сформулювати визначення поняття "озеро". (Діти відповідають)
Озеро - це заповнений водою природне поглиблення на поверхні суші.
Записуємо визначення в зошит.
Як ви думаєте, чи всі озера однакові? (Немає)
Незважаючи на видиму схожість озера дуже різноманітні.
-А чим вони відрізняються один від одного ми дізнаємося в ході подорожі.
Всі свої спостереження ми відобразимо в схемі «Класифікація озер».
Байкал. (Показати на мапі). Дивовижної краси озеро, унікальне творіння природи, кристально чиста вода ...
Напевно, кожна людина в більшій чи меншій мірі чув про найбільшому сховищі прісної води на нашій планеті. А що ви ще знаєте про Байкалі?
Байкал-найглибше в світі озеро. У ньому зосереджена 1/5 частина світових запасів прісних вод.
Ельтон. (Показати на мапі). Озеро Ельтон - один з найцікавіших природних об'єктів на території Полтаваской області. Це справжнє диво природи, - найбільше в Європі солоне озеро. Серед пустельні заволжской степу - величезна чаша озера Ельтон з водою золотисто-рожевого відтінку облямована широкою смугою виблискуючих на сонці білосніжних кристалів солі. Важко знайти місце, яке могло б зрівнятися з Ельтон по красі і різноманітності ландшафтів: озерні мілководдя, пляжі, солончаки, мальовничі дельти впадають річок, балки, яри, долини.
Які солоні озера вам ще відомі? (Мертве море - озеро)
Мертве озеро. (Показати на мапі). Мертве море - це один з найбільш солоних водойм на Землі, солоність досягає 340-350 ‰ [6]. Людина може лежати на поверхні Мертвого моря. Його навіть називають асфальтового озером.
Давайте подивимося на карту. На жаль, нам не видно озера Ельтон на мапі врезкеУкаіни, але воно схоже на інші виділені озера Балхаш, Убсу Нур (Показати на карті). а Байкал відрізняється. Чому. (Є озера солоні - вони показані рожевим кольором, а прісні озера - блакитним).
Чи означає це, що ми можемо зробити висновок про те, що озера розрізняються по солоності? Які види озер ви виділите? (Солоні і прісні).
Ладожське озеро. (Показати на мапі). Ладозьке озеро - озеро в Карелії і Ленінградської області, найбільше прісноводне озеро в Європі. Ще в VIII ст. Ладозьке озеро було частиною водного торгового шляху "з варяг у греки", в роки Вов по ньому проходила «дорога життя» з блокадного Ленінграда. У Ладозьке озеро впадають 35 річок. Найбільшою річкою, що впадає в нього, є річка Свір, а Нева - єдина річка, яка випливає з Ладозького озера.
Озеро Балхаш (Показати на карті). В озеро впадають річки Або, Каратал, Аксу, Лепсе, Аягуз і інші, але не випливає жодної.
Який висновок ви можете зробити, побувавши на цих озерах?
Слайд 13 (Озера бувають стічні і безстічні)
Відзначте це в своїх схемах.
Хлопці, давайте згадаємо визначення озера.
(Озеро - це замкнутий водойму, що утворився на поверхні суші в природному поглибленні.)
У глубленіе, в якому утворилося озеро називається - озерна улоговина. За походженням озерних улоговин розрізняють і самі озера. Ми продовжимо заповнювати схему. Тепер ми будемо розглядати класифікацію озер по ... (Походження улоговин)
Урвановское озеро. (Показати на мапі). Озеро-стариця в долині річки Оки. Озера стариці утворюються в старих руслах річок. Подивіться на стор. 97 як це відбувається.
Як правило, озера стариці мають дугоподібну або серпоподібну форму. Урвановское озеро знаходиться під Смелаской області і є водним пам'ятником природи.
Ці озера маленькі, тому на карті не позначаються.
Псковско- Чудській водойму - це озера утворилися на місці западин, поглиблених льодовиком. До складу цієї водойми входять три озера: Псковське, Чудское і Тепле (Показати на карті), на якому А. Невський розбив шведів.
Б Айка. Повернемося на Байкал. Котловина цього озера утворилася при русі ділянок земної кори, коли утворювалися розломи, які заповнювалися водою. Як правило, такі озера дуже глибокі. Байкал - це найглибше озеро в світі. Найбільша глибина - 1620 м. У популярності і слави Байкал не знає собі рівних. Воно унікальне. Письменники, поети, художники. композитори в своїх творах приділяють йому багато уваги.
Озеро в кратері вулкана Малий Семячик на Камчатці. (Показати на мапі). У кратері вимерлих вулканів часто утворюються озера. Так як кратер має, як правило, форму кола і високі стінки, вулканічне (кратерне) озеро округле і не має стоків. Озеро, як і кратер, вулкана Малий Семячик називається Троїцьким по прізвищу учасника багатьох камчатських експедицій В. Д. Троїцького. Це дивовижне кислотне озеро, води якого мають таку казково-бірюзову забарвлення. Діаметр його складає приблизно 500 метрів, а глибина - 140 метрів.
Озеро Шадхурей (Показати на карті).
Ми знаємо, що в земній корі і на її поверхні зустрічаються легко розчинні гірські породи (вапняк, сіль і ін.) При їх розчиненні утворюються порожнечі, печери, а на земній поверхні через просідання грунту утворюються улоговини, які і заповнюються водою.
Фізкультхвилинки, пов'язана з темою «Гідросфера»
А над морем чайки кружляють,
Полетимо за ними дружно.
Бризки піни, шум прибою,
А над морем - ми з тобою!
Ми тепер пливемо по морю
І граємося на просторі.
веселіше загрібати
І дельфінів догоняй.
(Плавальні рухи руками)
Подивіться: чайки важливо
Ходять по морському пляжу.
(Ходьба на місці)
Сядьте, діти на пісок,
Продовжуємо наш урок.
Озера бувають прісні і солоні. Солоної вода стає в безстічних озерах в жаркому посушливому кліматі.
Найсолоніше в світі озеро-Мертве море. Його солоність досягає 310%, це майже в 9 разів більше солоності Світового океану.
Болота. Болота на Землі займають близько 2% площі суші. ВУкаіни найбільше боліт в Західному Сибіру.
3. Закріплення вивченого матеріалу
Щоб закріпити отримані знання ми виконаємо практичну роботу «Опис озера за планом». Роботу виконуємо в маршрутних листах. 1 ряд описує озеро Вікторія в Африці. 2 ряд описує озеро Каспійське в Євразії, 3 ряд - озеро Ейр в Австралії. План опису на слайді. Працюємо в парах.
Підіб'ємо попередній підсумок і згадаємо, що ми дізналися на уроці.
Хлопці, давайте перевіримо, як ви заповнили свої листи.
- Озеро - це ...
- Озера розрізняються по ...
- За солоності озера бувають ....
- За сточності озера розрізняють ...
- За походженням озера бувають
У світі багато дивовижних місць, серед озер теж багато унікальних озер. (Додатковий матеріал про незвичайних озерах, якщо дозволяє час)
Наш урок і подорож в країну озер добігає кінця. Хотілося б дізнатися, наскільки він був плідним. Дайте відповідь на питання: що нового ви дізналися? чому навчилися? Свої відповіді починайте зі слів ...
Мені не сподобалося….
6. Домашнє завдання. слайд 26
Параграф 49, питання 5 письмово.
Скласти кросворд «Озера світу» за бажанням.
Дякую за урок.
Список використаної літератури.
Заступник директора ГО _________________________________________