Методична розробка з української мови (4 клас) на тему урок української мови по темі - "ім’я

Ідеєю уроку на тему «Прикметник. Коротка форма »є знайомство з утворенням короткої форми якісних прикметників. У зв'язку з цим поставлено триєдина мета:

· Знайомство з утворенням форм якісних прикметників, їх роллю в реченні;

· Розвиток вміння розпізнавати в тексті якісні прикметники, вживати їх у мовленні;

· Виховувати почуття любові до рідного краю.

Перший етап: введення в тему за допомогою повторення ознак імені прикметника і актуалізація раніше отриманих знань.

Другий етап: знайомство з утворенням короткої форми якісних прикметників, їх роллю в реченні.

Третій етап: підсумок уроку, перевірки тест.

imya_prilagatelnoe_na_konkurs.doc

  1. познайомити учнів з короткою формою якісних прикметників, з утворенням форм якісних прикметників;
  2. розвивати вміння розпізнавати в тексті якісні прикметники, визначати, яким членом речення вони є;
  3. розвивати вміння вживати в мові прикметники;
  4. вдосконалення мовної культури учнів;
  5. прищеплювати любов до української мови;
  6. виховувати почуття любові до рідного краю і дбайливого ставлення до природи.

I. Організаційний момент

Здрастуй, сонце золоте!
Здрастуй, небо блакитне!
Здрастуй, вільний вітерець!
Здрастуй, маленький дубок!
Ми живемо в одному краю -
Всіх я вас вітаю!

II. Введення в тему

У. Назвіть виділені слова. Визначте, якою частиною мови вони є?
Д. Золоте, блакитне, вільний, маленький. Це імена прикметники.
У. Що ви знаєте про ім'я прикметник?
Д. Прикметник - це частина мови, яка називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? Які саме? чий? чия? чиє? чиї?
- Імена прикметники змінюються за родами, числами і відмінками - ставляться в тугіше форму, що і іменники, від яких вони залежать.
- У реченні прикметники найчастіше є визначеннями, а іноді - бувають присудком.
- За значенням прикметники поділяються на якісні, відносні і присвійні.
У. Опишіть пейзаж, використовуючи в своїй розповіді, якісні прикметники.

(Діти описують пейзаж. Можна використовувати фотографію пейзажу своєї місцевості.) (Рисунок 1)

1. Знайомство з короткою формою якісних прикметників

У. Перед вами пропозиції (запис на дошці). Слайд 3.
- Прочитайте їх. (Читає добре Новомосковскющій учень.)

Гарні троянди в саду.
Ох, і ледачий наш Коля!
Море сьогодні спокійно.
Моя собака розумна.

У. Назвіть виділені слова.
Д. Гарні, ледачий, спокійно, розумна.
У. Як ви думаєте, це теж прикметники?
Д. Це теж прикметники. Вони називають ознака.
- Так це прикметники: красиві троянди і красиві троянди. Вони відповідають на один і той же питання які?
- Напевно, прикметники. Тільки вони якісь інші. коротенькі. У них інші закінчення.
У. Так, ви маєте рацію. Це прикметники. Красива і красива - це одне слово, але різні його форми. Красива - повна форма, а красива - коротка форма. У неї інші закінчення.

2. Освіта форм повних і коротких прикметників

У. Розгляньте таблицю. Слайд 4.

- Що можна сказати про коротких прикметників? Чим вони відрізняються від повних прикметників?
Д. І короткі та повні імена прикметники змінюються за родами і числами.
- Повні прикметники змінюються за відмінками, а короткі немає.

3. Робота за підручником

У. Виконаємо вправу 1 с.108.
Утворіть коротку форму прикметника в чоловічому роді. Запишіть форми прикметників і виділіть в них закінчення.

Чистий - ..., гнучкий - ..., зручний - ..., гордий - ..., дзвінкий - ....

У. Порівняйте основи короткої і повної форм. Що ви помітили?
Д. При утворенні короткої форми якісного прикметника чоловічого роду в їх основах може з'являтися побіжний голосний про або е.

Кожен день вранці
Робимо зарядку.
(Діти ходять на місці.)
Дуже подобається нам
Робити по порядку:
Весело крокувати,
Руки піднімати,
(Піднімають руки вгору, ставлять їх до плечей.)
Присідати і вставати,
(Присідають 4-6 разів.)
Стрибати і скакати,
(Діти стрибають.)
Читати і малювати,
Нове дізнаватися.
(Повертаються на місця.)

V. Роль прикметників у реченні. слайд 5

У. Прочитайте пропозиції:

Вранці річка особливо красива.
На березі річки росла красива береза.

- Визначте, яким членом речення є прикметники.
Д. Вранці річка особливо красива. - Красива - присудок. тому можна перевірити. Вранці річка була особливо красива.
- На березі річки росла красива береза. - Красива - визначення. тому відповідає на питання яка? і позначає ознака.
У. Правильно. Красива - це коротка форма якісного прикметника. У пропозиціях ці прикметники є присудком. Вони все називають то головне, що йдеться про підметі. У сучасній російській мові короткі прикметники, на відміну від повних, можуть бути тільки присудком.

У. Розгляньте репродукцію з картини Ф. А. Васильєва «Мокрий луг».

- Який стан природи зобразив художник?
Д. Темне, похмуре небо, вітру немає.
- Наче пройшла гроза і скоро вигляне сонце.
У. Прочитайте, як описують цей пейзаж А. Дітріх і Г. Юрмин. (Вправа 1 с.107)

Тільки що промчала над болотистій рівниною гроза. Сині хмари повні вологи, і важкі мокрі гілки дерев і чагарників. Але на обрії вже засвітилося ясною блакиттю небо, виглянуло сонце. Повітря чисте і прозоре.
Все це ми бачимо на картині «Мокрий луг» українського художника Ф. А. Васильєва. Пейзаж, зображений художником простий і прекрасний.

(По А. Дітріха, Г. ЮРМІНО)

- Випишіть речення з прикметниками в короткій формі і підкресліть їх як члени речення. Вкажіть їх рід і число, виділіть закінчення.

У. З якою формою якісних прикметників ми познайомилися сьогодні на уроці?
Д. З короткою формою якісних прикметників.
У. Щоб перевірити, як ви засвоїли тему уроку, виконаємо тест: Слайд 7.
- Поставте галочки для вірні відповіді

1) Прикметники у короткій формі в сучасній російській мові змінюються

за родами і числами
за родами, числами і відмінками

2) В пропозиції короткі прикметники є

3) Від цих прикметників правильно утворена коротка форма

розумний - розумний, розумна, розумно, розумні
свіженький - свеженек, свіженька, свіженьке, свіженькі
тихий - тихий, тиха, тихо, тихі

У. А тепер перевіримо, як ви впоралися із завданням.

2. Домашнє завдання

- Хлопці, ви все добре працювали, але щоб закріпити отримані на уроці знання, вдома ви виконаєте вправу 4 на с.109.

По темі: методичні розробки, презентації та конспекти

Урок української мови по темі "Безликі дієслова" в 4 класі система Ельконіна-Давидова

Урок української мови по темі "Частини мови" в 4 класі

Урок узагальнення і систематизації знань про частини мови в 4 класі у формі дидактичної гри "Аукціон".

Урок української мови за програмою ШколаУкаіни в 4 класі Тема: Правопис відмінкових закінчень прикметників чоловічого і середнього роду (узагальнення)

Презентація до уроку української мови по темі: "Склад слова" 3-4 клас.

Презентація допоможе вчителю в побудові уроку, в ігровій формі викласти новий матеріал і закріпити вже пройдений. У презентації присутні всі етапи уроку.

Урок української мови по темі "Однорідні члени речення" 4 клас УМК "Гармонія"

На уроці діти вчаться визначати пропозиції з однорідними членами, знаходити в реченні однорідні підлягають (однорідні присудки, однорідні другорядні члени).

Урок української мови за програмою А.В.Поляковой 4 клас. Тема: "Словосполучення дієслів з іменниками в непрямих відмінках".

Презентація до уроку української мови по темі "Числівник" для 4 класу, 16 слайдів з ілюстраціями.