Локальні нормативні правові акти і трудові договори як джерела трудового права
Локальні нормативні правові акти, про які йдеться в пункті 3 частини першої ст. 7 ТК, - це акти, прийняті з метою їх застосування у конкретного наймача (наймачів).
Вони можуть виражатися в формі договорів (колективного або угод) або самостійних рішень наймача, в тому числі за участю, за погодженням або спільно з трудовим колективом або профспілками.
До іншим локальним нормативно-правовим актам, зокрема, відносяться статути та інші засновницькі документи організацій, правила внутрішнього трудового розпорядку (ст. 195 ТК), положення про форми і системах оплати праці та виплати винагороди за підсумками роботи за рік, інструкції з охорони праці.
Поняття «локальний нормативний правовий акт» стосовно його висвітлення в ст. 1 ТК вже розкривалося при розгляді глави 1 даної дипломної роботи, тому немає необхідності ще раз звертатися до його визначенню з позицій трудового законодавства. Разом з тим, виходячи з ст. 1 Закону «Про нормативних правових актах Республіки Білорусь» під локальним нормативно-правовим актом слід розуміти нормативно-правовий акт, дія якого обмежена рамками однієї або декількох організацій. Ці норми застосовуються наймачем, як правило, з урахуванням думки, спільно або за погодженням з профспілкою. Повноваження наймача на локальне регулювання встановлюються Трудовим кодексом та іншими нормативно-правовими актами. У цих актах містяться норми, якими держава дає правомочність наймачеві на локальне регулювання, наділяє його необхідними правами, а в деяких випадках покладає на нього і певні обов'язки.
Основне завдання локальних нормативних правових актів - це конкретизація або доповнення актів, прийнятих в централізованому порядку, а також у заповненні прогалин.
Перехід до економічних методів управління вимагає гнучкості в правовому регулюванні праці, чому і сприяє локальне регулювання трудових відносин.
Значну роль в системі локального регулювання як це показує практика, грають колективні договори, угоди.
Умови колективного договору, угоди, які погіршують становище працівників порівняно з законодавством, є недійсними (частина перша ст. 362 ТК).
Колективний договір може мати додатки, які є його невід'ємною складовою частиною.
У свою чергу угоди укладаються на республіканському (генеральна угода), галузевому (тарифна угода) і місцевому (місцеве угоду) рівнях.
Сторонами угоди можуть бути: на республіканському рівні - республіканські об'єднання профспілок і роботодавців, а також Уряд Республіки Білорусь; на галузевому рівні - відповідні профспілки (їх об'єднання) і об'єднання наймачів, а також відповідні органи державного управління; на місцевому рівні - відповідні профспілки (їх об'єднання) і наймачі (їх об'єднання), а також місцеві виконавчі і розпорядчі органи.
Профспілки (їх об'єднання) не мають права вимагати від органів виконавчої влади, які не є наймачами (або представниками наймачів), укладення з ними угод.
Генеральна угода є основою для тарифних і місцевих угод, колективних договорів.
Слід звернути увагу на те, що колективний договір поширюється на наймача і всіх працівників, від імені яких він укладений. Дія колективного договору поширюється на працівників, від імені яких він не укладався (новоприйнятих і ін.), За умови, якщо вони висловлять згоду на це в письмовій формі.
Сфера дії угоди визначається сторонами в межах їх повноважень.
Колективний договір, угода укладаються в письмовій формі. У тексті не повинно бути виправлень і помилок, що спотворюють їх зміст.
Колективний договір, угода укладаються на термін, який визначають сторони, але не менше ніж на один рік і не більше ніж на три роки.
Колективний договір, угода набирають чинності з моменту підписання або з дня, який встановлюється сторонами, і діють до укладення нового колективного договору, угоди, якщо в них не передбачено інше.
У разі реорганізації організації колективний договір зберігає свою дію протягом терміну, на який його укладено, якщо сторони не прийняли інше рішення.
При зміні власника майна організації чинність колективного договору зберігається протягом трьох місяців.
Проекти колективного договору, угоди обговорюються сторонами в певному ними порядку. Також проекти колективного договору, угоди можуть публікуватися у пресі.
Згідно ст. 369 ТК колективний договір, угода підписуються уповноваженими представниками сторін. При цьому повинна бути підписана кожна сторінка колективного договору, угоди.
Підписаний відповідно до ст. 369 ТК колективний договір реєструється в місцевому виконавчому або розпорядчому органі за місцем розташування (реєстрації) наймача.
Орган, який здійснює реєстрацію колективного договору, угоди, не пізніше двох тижнів з моменту подачі заяви робить відповідний запис у спеціальному журналі і на першій сторінці представленого колективного договору, угоди ставить штамп про реєстрацію.
Один примірник зареєстрованого колективного договору, угоди залишається в органі, який здійснив реєстрацію.
В період дії колективного договору, угоди можливе внесення в них змін і доповнень.
Так, зміни і доповнення до колективного договору, угоди вносяться за взаємною згодою сторін в порядку, встановленому ТК для їх укладення.
Всі працівники, в тому числі вперше прийняті, повинні бути ознайомлені наймачем з діючими у нього колективними договорами, угодами.
Законом встановлено, що про виконання колективного договору, угоди в терміни, визначені в них, але не рідше одного разу на півріччя, інформуються працівники, від імені яких вони укладені.
Способи та порядок інформування визначаються сторонами.
3 цього кодексу.
В силу ст. 1 ТК Республіки Білорусь трудовий договір - це угода між працівником і наймачем (наймачами), відповідно до якого працівник зобов'язується виконувати роботу за певною однієї або декількох професіях, спеціальностям або посад відповідної кваліфікації згідно зі штатним розкладом і дотримуватися внутрішній трудовий розпорядок, а наймач зобов'язується надавати працівникові обумовлену трудовим договором роботу, забезпечувати умови праці, передбачені законодавством про працю, локальними нормативними ін вовимі актами і угодою сторін, своєчасно виплачувати працівникові заробітну плату.
Наймачами відповідно до законодавства Республіки Білорусь про працю можуть виступати юридичні особи (комерційні, некомерційні організації), індивідуальні підприємці та особи, які застосовують працю домашніх працівників (глава 26 ТК «Особливості регулювання праці домашніх працівників», ст. 308 - 314).
Працівниками можуть бути громадяни, які перебувають у трудових відносинах з наймачем на підставі укладеного між ними договору.
Таким чином, можна говорити про те, що трудовий договір (контракт) - це акти індивідуальної застосування, які ґрунтуються на нормах законодавства, локальних нормативних правових актів, зокрема, колективних договорів, угод, а отже їх можна цілком віднести не тільки до джерел регулювання трудових і пов'язаних з ними відносин, але і до джерел трудового права, які мають локально - індивідуальний характер. Cоответственно, було б доцільно в ТК Республіки Білорусь вказати, що трудовий договір - це джерело трудового права, що має локально - індивідуальну спрямованість і базується на нормах законодавства про працю, локальних нормативних правових актів.
Разом з тим, завершуючи розгляд даного розділу глави 2 цієї дипломної роботи можна зробити висновок про те, що локальні нормативні правові акти, є джерелами регулювання трудових і пов'язаних з ними відносин і поширюються на найманих працівників, які здійснюють трудову діяльність в складі конкретного виробничого (трудового) колективу.
У свою чергу трудові угоди (договори, контракти) - це індивідуальні акти, що регулюють коло прав та обов'язків працівників і наймачів і сприяють розвитку норм законодавства про працю, локальних нормативних правових актів на рівні двосторонніх відносин. Як акти індивідуального застосування вони не можуть погіршувати правове становище працівника в порівнянні з актами законодавства про працю та локальними нормативними правовими актами.
Отже, локальні нормативні правові акти і трудові договори можна цілком віднести до джерел правового регулювання відносин з праці.