Конспект відкритого заняття з розширення уявлень дітей середньої групи про комах «шестиногие

Євгенія Чікіш
Конспект відкритого заняття з розширення уявлень дітей середньої групи про комах «шестиногих малюки»

Конспект відкритого заняття з навколишнього світу в середній групі дитячого садка.

Мета. Уточнити і розширити уявлення дітей про комах.

Освітні. Уточнити і розширити уявлення дітей про комах. їх характерні ознаки, пристосованості до умов життя.

Вчити дітей відповідати на запитання повним відповіддю, підтримувати діалог.

Розвиваючі. Тренувати дітей у вживанні в мові слів у множині в родовому відмінку.

Розвивати уяву, вміння формулювати свої відповіді.

Виховні. Виховувати дбайливе ставлення до комах. любов до природи.

Діти стають в коло разом з вихователем.

Вимовляють традиційну пісню.

Всі ми дружні хлопці. Ми хлопці - дошкільнята.

Нікого не ображаємо. Як піклуватися, ми знаємо.

Нехай усім буде добре, буде радісно, ​​світло.

Сприймали. Хлопці, яке у вас настрій? Якщо хороше, то руки в сторони. Якщо сумне, то долоньки разом. На мою рахунку 1-2-3 настрій покажи. Молодці! Я дуже рада, що у вас гарний настрій.

перший мед принесла.

Хто скаже, хто знає,

коли це буває?

Сприймали. Скрізь ми бачимо прихід весни.

А чому птахи від нас летіли? З настанням холодів поховалися жуки, мошки, гусениці, якими годувалися птиці. А раз вони повернулися, значить, комахи прокинулися. Але все комахи такі маленькі. їх важко розгледіти.

- Для того щоб краще розглянути комах. давайте звернемося до дідуся - Лесовичка з проханням. Нехай він зробить нас на час зовсім маленькими, з мурашки. Уявіть. що ви стоїте на галявині, над головою дерева шумлять, під ногами молода трава. І починаєте ви ставати все менше і менше. Ось ви стаєте з кущик, з травинку, з мурашки ... - Що ви бачите навколо себе? Трава - як дерева, піщинки - як великі валуни і т. Д. (Присядьте на квіточки).

Подивіться, хто йде? Спина червона, на ній чорні кола, з кожного боку по три ноги. Це - сонечко. Підійшла до травинці і почала їсти невеликі, круглі істоти. Це? (Тля) - Тля - це дуже маленький жучок, який запускає свій хоботок в листочок рослини і смокче з нього сік. - Як ви думаєте, хто з них корисний людині, а хто приносить шкоду? (Тля приносить шкоду, сонечко - користь, тому що їсть тлю - цим вона дуже допомагає рослинам - не дає попелиці погубити все листочки у квітів і чагарників).

- А чому сонечко така яскрава? Адже її добре видно на зеленому листку, її птах помітить. Виявляється, ця маленька добре захищена. У хвилину небезпеки вона виділяє рідину схожу на молоко тільки жовтого кольору, яка погано пахне. Воно то й відлякує від ворогів.

Корівки бувають різні:

Як гудзики, в чорну цятку,

На травичці, як червоні крапельки.

Ось перед нами велика гора, а навколо бігає величезна кількість рудих «конячок».

- Як ви думаєте, хто це? (Це мурахи.)

На самому початку весни мурашник більше схожий на купу сміття і старої хвої, ніж на мурашник. жодного мурашки поруч не видно. Але як тільки зійде сніг, мурахи вилізуть погрітися на сонечку. Після довгого зимового сну вони зовсім знесилені і лежать - не ворушаться. У них навіть немає сил, відстрілюватися від непрошених гостей їдкою мурашиної кислотою. Але пройде ще кілька днів, і мурахи візьмуться за роботу. Мурахи дуже працьовиті, цілими днями вони трудяться. лагодять свій мурашник. Ось мурахи несуть велику і важку паличку. Вони справжні силачі - адже паличка важить у багато разів більше їх самих! Видобувають корм для всієї родини. Ось гусеницю тягнуть. Дивись, яку велику осу вони роздобули! Їм її надовго вистачить.

Мураха знайшов билинку,

Багато було з нею клопоту.

Як колода, зваливши на спинку,

Він додому її несе.

Він згинається під тягарем.

Він повзе вже насилу.

Але зате який хороший

Мурахи будують будинок!

Подивіться, по мурашник стрибає птах. Це дрізд. Він розгрібає лапами верх мурашиної купи, але мурах не їсть. Він витягає в сторони крила і сидить так хвилин десять. Багато птахів так надходять. Мурахи заповзають їм під крила і швидко «вичісують» все, що там накопичилося, а заодно і обприскують тіло птахи гостро пахне кислотою.

Раптом зверху пролунав сильний шум. «Ж-ж-ж». Летить щось величезне, кошлате. Хто це? Це бджола летить збирати солодкий сік з перших квітів - нектар і квітковий пилок, щоб потім у нас був смачний і дуже корисний мед. Бджола теж яскраво забарвлена. Як ви думаєте чому? Бджола як би говорить. "Не підходь! Вжалила! »

Физминутку «Комахи над лугом».

Жу - жу - жу, - дзижчить бджола. Я лечу здалеку. (Діти піднімають руки в сторони і ритмічно ними махають, як «крильцями»)

Зу - зу - зу, - комар пищить. (Ритмічно «викидають» вказівні пальці вперед) Вкусити скоріше поспішає.

Уф - УФ - Ех, - як паровоз. Джміль пихкає, пилок повіз. (Ритмічно притупують ногами)

Жук гуде. «Гу - жу, гу - жу, я будь-якого розбуджу» (Ритмічно плескають у долоні)

Дивіться, сонце закрило жовте хмарка. Це крило метелика. Воно все покрито маленькими лусочками, які дуже важливі для метелики. Якщо навіть деякі лусочки будуть стерті, метелик не зможе літати і загине. Ви можете розглянути ці лусочки тільки зараз, коли ви дуже малі і крило метелика здається вам величезним. А коли ви знову станете свого звичайного росту, то на крилах ви побачите просто пилок, яка залишиться на пальцях, якщо взяти метелика в руки.

У метелика довгий тонкий вигнутий хоботок, який вона опускає всередину квітки і п'є солодкий сік. Любить метелик відкриті квітки. щоб сісти на них і бачити, що навколо відбувається.

- А де будинок у метелика?

У мурашки будинок -. (Мурашник)

Немає у метелики будинку. Будинок для неї - кожна шовковиста травинка, кожне дупло, кожна зручна гілка. Та й навіщо їй будинок, якщо живе вона всього два тижні. І якщо за такий короткий час їй треба дізнатися цілий світ.

Гімнастика для очей.

Вихователь. (Тримає в руках іграшкову метелика на паличці) Слідкуйте очима за метеликом.

Метелик летить всюди:

Ліворуч летять, направо летить.

Метелик пурхає по колу,

Вверх вниз…. і тому поспішає.

Чуєте, здалеку наближається інший звук. «З-з-з». Видає його істота з дуже довгим носом. Хто це? Це комар. Його укуси болючі і довго сверблять. Взагалі комарі не є небезпечними, але завдають багато незручностей людям і домашнім тваринам.

Гра «Маскування» - Але все комахи такі маленькі. їх важко розгледіти. Та й не всіх помітити можна. Спробуйте заховати листочок кольорового паперу на столі. Кожна дитина бере невеликий квадрат зеленого, жовтого або коричневого кольору (різних відтінків). На столі лежать великі листи таких же кольорів і відтінків.

- Чому комахи легко ховаються. Тому що забарвлення у них така ж, як і місця, на яких вони люблять перебувати. - Навіщо їм така забарвлення? Для захисту від ворогів. (Показую дітям зображення коника на зеленій траві, жука - короїда на стовбурі дерева.)

І метелики, і мухи, жуки ніколи не бувають діточками. Вони з'являються на світ одразу дорослими. Ось метелик відклала яйця, багато яєць. Частина скльовують птиці, частина віднесуть мурахи, мухи. А якась частина все-таки вціліє. З них-то і вийдуть гусениці. Для того щоб гусениці стати метеликом, їй потрібно підрости. А щоб вирости, їй потрібно їсти (як і вам). Гусениця дуже любить, є смачні листочки рослин. Подивися на цей листочок! Його прогризла гусениця! Гусениця дуже хоче, швидше за вирости і тому вона за своє життя з'їдає багато листя. Коли гусениця виростає, вона починає перетворюватися на метелика. Для початку вона загортається в кокон - тоненький мішечок, який покриває її з ніг до голови. Поки гусениця сидить в своєму коконі, у неї виростають гарні крила - вона поступово перетворюється на метелика. Заворушиться раптом нерухома лялечка, лопне у неї на спині шкурка, з'являться спочатку крильця, а потім і вся метелик. Крила у неї висять, як мокрі ганчірочки. Але пройде час, інший, і крила обсохнуть. Метелик поворухне ними, розправить їх і раптом. полетить.

- Як багато ми з вами сьогодні побачили! І сонечко, і комара, і бджолу, і метелика, і мурашки. Вони всі такі різні! Давайте порівняємо сонечко і метелика.

- Чим вони відрізняються?

- А що у них спільного?

- Що спільного у мурашки і бджоли?

У них у всіх по три ноги з кожного боку. Всього шість ніг. І всі вони називаються комахами.

-Яких ще комах ви знаєте. (Кузнечика, бабку, осу, муху)

- Хто з них шкідливий людині? (Ті, хто псують рослини, переносять заразу, кусаються.)

- Хто корисний? (Ті, хто знищує шкідників, хто збирає смачний і корисний мед.)

Давайте подякуємо лісовичка і попросимо знову зробити нас великими (діти закривають очі, вихователь знаходить конверт від лісовичка, в ньому розмальовки-комахи).

Сюрпризний момент. Дивіться хлопці, я знайшла цікавий конверт. Вихователь роздає їх дітям.

Вірш «Сонечко» в ньому йдеться про те, що не можна ловити комах. їм погано живеться в неволі.

Гуляла за містом Божа корівка,

По стеблах травинок карабкалась спритно.

Дивилася, як в небі пливуть хмари,

І раптом опустилася Велика Рука.

І мирно гуляла Сонечко,

Засунула в сірникову коробку.

Ах, як тужила в коробці бідолаха!

Їй снилася галявина, і конюшина і кашка,

Невже в неволі залишитися навік?

Корівка вирішила готувати втечу.

О Боже! Заблагала нещасна крихта,

І раптом побачила за шторою віконце.

А там за вікном, все від сонця світло,

Але до світла її не пускає скло.

Однак корівка на рідкість вперта,

Знайшла, де нещільно захлопнутися рама.

І ось вилазить вона з вікна,

Ура! Нарешті на свободу вона!

І я ту коровушку Божу

Вдень річним, погодою доброю,

Тихенько візьму на долоньку,

Щоб злітну зробити доріжку.

І сонечко зрозуміє,

З долоньки моєї упорхнёт.

Додаткові дидактичні ігри по темі «шестиногих малюки».

Вихователь. А тепер прийшла пора, пограти нам дітвора.

1. Гра «Посади сонечко на листок, де стільки ж цяток,

скільки точок на спинці сонечка ».

На килимі розкладають листочки з намальованими точками. граючим

роздають «сонечок» і вони знаходять листочки з такою ж кількістю

точок як і у сонечок.

2. Дидактична гра «Один - п'ять».

Вихователь. Зараз ми з вами пограємо. Я буду називати комаха зі словом один. а ви повинні назвати його зі словом п'ять.

Один комар - п'ять комарів.

Одна оса - п'ять ос.

Один жук - п'ять жуків.

Одна бджола - п'ять бджіл.

Один мураха - п'ять мурах.

Одна муха - п'ять мух.

Одна метелик - п'ять метеликів.

• Вахрушев А. А. Кочемасова Е. Е.

• Веретенникова С. А. «Ознайомлення дошкільнят з природою» М. Просвітництво 1973

«У світі музичних інструментів». Конспект інтегрованого заняття з навколишнього світу в старшій групі дитячого садка Мета заняття: Формувати основи музичної культури дошкільнят. Розвивати музичні і творчі здібності дітей старшого дошкільного.

Конспект заняття з навколишнього світу «Тварини Півночі» для дітей старшої групи дитячого садка Хід заняття. Вихователь запитує у дітей: - Яка пора року настала? (Діти відповідають зима) - Зима яка? (Діти дають відповідь холодна.