Конспект уроку по ОБЖ 7 клас

План-конспект уроку з ОБЖ з учнями 7 класу

Урок № 21. Тема: Захист населення від наслідків повеней.

Мета уроку. Ознайомити учнів з основними заходами щодо захисту населення від наслідків повеней. Ознайомити учнів з основними реко-мендації фахівців МЧСУкаіни з безпечного пове-ня, розробленими для населення, що проживає в небез-них зонах.

Тип уроку: комбінований

  1. Загальні профілактичні заходи щодо захисту населення від повені.
  2. Оперативні заходи щодо проведення рятувальних та інших невідкладних робіт в районі надзвичайної ситуації.
  3. Правила підготовки до повені.
  4. Правила поведінки під час повені.
  5. Правила поведінки після повені.

I. Організаційний момент.

II. Повторення пройденого матеріалу.

1. Бесіда з питань:

- Чим небезпечні для людини урагани і бурі?

- Які ознаки зміни погоди можуть свідчити про наближення урагану і бурі?

2. Повідомлення теми і мети уроку

III. Виклад навчального матеріалу

ВУкаіни щорічно затоплюються великі території, площа яких становить близько 15 млн га. Чисельності населення, що проживає на цих територіях, близько 4,5 млн осіб. Затоплюються житла, промислові та сільськогосподарські об'єкти, руйнуються будівлі і споруди.

1. Захист населення від наслідків повеней включає в себе, перш за все, комплекс профілактичних заходів: прогнозування, виявлення зон катастрофічних затоплень, захист від затоплень, в тому числі і за допомогою інженерних споруд. Прикладом може служити дамба, що з'єднує острів Котлін, на якому розташоване місто Кронштадт, з берегами Фінської затоки. Дамба призначена для захисту міста Харкова від нагінних повеней.

Поряд з довготривалими способами захисту населення від наслідків повеней проводяться і сезонні протипаводкові заходи.

На закінчення уроку узагальнити, що для захисту і-ти населення від наслідків повеней в рамках Єдиної державної системи попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій (РСЧС) передбачені і здійснюва-ляють профілактичні та оперативні заходи (прогноз воз-нення повені та його наслідків для населення, оповіщення населення про загрозу повені, евакуація на-селища, інженерний захист, проведення рятувальних та інших невідкладних робіт в районі повені і ряд інших заходів).

Разом з тим необхідно підкреслити, що кожна людина повинна і сам піклуватися про свою безпеку при загрозі воз-нення і під час повені. Для цього необхідно хо-рошо знати рекомендації фахівців МЧСУкаіни по пра-вил поведінки під час повені.

3. Як підготуватися до повені

Якщо ваш район часто страждає від повеней, вивчіть і запам'ятайте межі можливого затоплення, а також піднесені, рідко затоплюються місця, розташовані в безпосередній близькості від вашого будинку, і найкоротші шляхи до них. Запам'ятайте місця зберігання човнів, плотів і будівельних матеріалів для їх виготовлення. Заздалегідь складіть перелік документів, майна і медикаментів, що вивозяться при евакуації. Покладіть в спеціальну валізу або рюкзак необхідні теплі речі, запас продуктів і медикаментів.

4. Як діяти під час повені

За сигналом оповіщення про загрозу повені і про евакуацію відразу виходите (виїжджайте) з небезпечної зони в призначений безпечний район або на піднесені ділянки місцевості, захопивши з собою документи, цінності, необхідні речі, дводенний запас псуються продуктів харчування. В кінцевому пункті евакуації зареєструйтеся.

Перед відходом з будинку вимкніть електрику та газ, загасіть вогонь у опалювальних печах, закріпіть всі плавучі предмети, що знаходяться поза будинками, або розмістіть їх в підсобних приміщеннях. Якщо дозволяє час, цінні домашні речі перемістіть на верхні поверхи або горище житлового будинку. Зачиніть вікна та двері, при необхідності і наявності часу забийте вікна та двері перших поверхів.

Якщо евакуація не була організована, чекайте прибуття допомоги або спаду води на верхніх поверхах і дахах будівель, на деревах або інших піднімаються предметах. При цьому постійно подавайте сигнал лиха: вдень вивішування полотнища або розмахування добре видимим полотнищем, прибитим до древка, а в темну пору світловий сигнал і голос. При підході рятувальників спокійно, без паніки і суєти, з дотриманням запобіжних заходів переходите в їх човен, виконуючи вимоги рятувальників і не допускаючи перевантаження човна. Під ча-ма руху не покидайте свого місця, не сідайте на борт, суворо виконуйте вимоги екіпажу.

Самостійно із затопленого району вибиратися можна лише в безвихідних ситуаціях - коли одному з потерпілих потрібна медична допомога, коли вода піднімається і немає ніякої надії на рятувальників. Стрибати у воду з підручними засобами можна лише в самому крайньому випадку, коли немає надії на порятунок і піднесеність повністю затоплюється.

Вибираючись із зони затоплення самостійно, не припиняйте подавати сигнал лиха.

5. Як діяти після повені

Будьте обачні перед тим, як увійти до будівлі: вам може загрожувати обвал або падіння будь-якого предмета. Провітріть приміщення (для видалення газів, що накопичилися). Дочекайтеся перевірки справності електропроводки, трубопро-водів газопостачання, водопроводу і каналізації. Для просу-вування приміщень відкрийте всі двері і вікна, приберіть бруд з підлоги і стін, відкачати воду з підвалів. Не вживайте в їжу продукти, які були в контакті з водою. Чи не користуйтеся-тесь водою з колодязів, поки вони не будуть очищені.

На закінчення уроку необхідно нагадати, що наводнивши-ня відрізняється від інших видів стихійних лих тим, що його можна передбачити. Це дає можливість заздалегідь визна-лити час, характер і масштаби повені та вжити заходів щодо зниження наслідків повені.

Слід врахувати, що на терріторііУкаіни серйозні навод-вати відбуваються регулярно, по числу жертв посідають друге місце і входять в першу трійку за величиною матеріальних збитків. Тому жителі зон, де повені регулярно повторювали ряют, повинні бути заздалегідь готові до небезпеки і вміти дей-ствовать при загрозі і під час повені.

  • Що таке повінь?
  • Як підрозділяються повені з причин, їх ви-яка кликала?
  • Як підрозділяються повені по потужності і нанесеному матеріальних збитків
  • Яке місце займають повені за небезпекою для людини серед стихійних лих?
  • Які заходи щодо захисту населення від наслідків повеней проводяться завчасно?
  • Які заходи щодо захисту населення проводяться під час повеней?
  • З якою метою і якими засобами здійснюється прогноз виникнення повеней?
  • Що необхідно зробити, щоб підготуватися до навод-рівняно?
  • Як діяти за сигналом оповіщення про загрозу на-водненія?
  • У яких випадках рекомендується вибиратися з затоплений-ного району самостійно?
  • Які запобіжні заходи необхідно дотримуватися, щоб увійти в будинок після повені?

1. Вивчіть § 4.1-4.3 підручника.

2. Підберіть приклади повеней, які мали місце на терріторііУкаіни, вкажіть їх наслідки.