Конспект уроку по навколишнього світу - чому веселка різнокольорова 1 клас - початкові класи, уроки

Тема: Чому веселка різнокольорова?

Мета: формувати первинне уявлення про світло і колір Завдання: познайомити дітей з кольорами веселки, їх послідовністю; забезпечити досвід дослідження і пояснення природних явищ; виховувати інтерес до вивчення нового. Тип уроку: рішення приватних завдань

Обладнання:. смужки кольорового паперу, кольорові олівці, фломастери, пісня, презентація, альбомні листи.

В ході уроку учні матимуть можливість: -визначає почуття, що виникають при вигляді веселки; -називають кольори веселки за своїми спостереженнями та малюнку підручника; -запомніть послідовність кольорів веселки; -висказивать припущення про причини виникнення веселки; -Працювати в парі: відображати послідовність кольорів веселки за допомогою кольорових смужок; -Здійснювати взаємоперевірку, взаємодопомога.

Формування УУД: Предметні - перераховувати кольори веселки в правильній послідовності. Пізнавальні - здобувати нові знання: знаходити відповіді на питання, використовуючи підручник, свій життєвий досвід і інформацію, отриману на уроці, виконувати індивідуальні завдання, переробляти отриману інформацію: робити висновки в результаті спільної роботи всього класу. Комунікативний - слушать і розуміти мову інших, працювати в парі, домовлятися. Регулятивні - Вчитися висловлювати своє припущення (версію) на основі роботи з ілюстрацією підручника. Вчитися працювати за запропонованим учителем планом. Вчитися спільно з учителем та іншими учнями давати емоційну оцінку діяльності класу на уроці Особистісні - освоєння ролі учня; формування інтересу до навчання.

1. Організаційний момент

На уроці будь старанним,

Будь спокійним і уважним.

Все пиши, не відстаючи,

Слухай, не перебиваючи.

Бажаю (стикаються великими пальцями)
Успіху (вказівними)
Великого (середніми)
У всьому (безіменними)

І всюди (мізинцями)

Здравствуйте! (Дотик всією долонею руки)
Удачі тобі завжди! (Пальці дітей переплітаються в замок).

2. Актуалізація знань

- Я приготувала вам завдання, виконавши яке, ми дізнаємося тему нашого уроку.
Почнемо наш урок з казки.
Одного разу Муравей Вопросик потрапив під сильний дощ і сховався під листочком. А коли дощ майже закінчився, і з'явилося сонце, Мураха почув, як високо в небі хто - то заспівав тоненьким голоском:
Я завжди зі світлом дружний. Якщо сонечко в вікні,
Я від дзеркала, від калюжі пробігаю по листю.
- Хто ти? - запитав Мурашка.
- А ви, хлопці, як думаєте, хто це був? (Сонячний зайчик.)
- Що ти робиш там, так високо? - запитав Мураха.
- Я роблю чудеса! - відповів Сонячний зайчик.
І тут Мурашка побачив в небі ...
- Давайте відгадає загадку і дізнаємося, що побачив Мурашка:
Що за диво - краса!
Писані ворота здалися на шляху,
У них ні в'їхати, ні увійти (веселка)
- Як же так? - здивувався Мурашка. - Ти Сонячний зайчик сам білий, а веселка різнокольорова! Чому веселка різнокольорова?
Засміявся Сонячний зайчик і нічого не сказав. А нам з вами треба відповісти на це питання.

3. Тема уроку. Постановка проблемного питання. - Які явища природи ви знаєте? - Про яке явище природи ми сьогодні з вами будемо говорити на уроці? (Про веселці.) - Коли в небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ.)
- Поговоримо про веселку. Слайд 1 Повинні дізнатися, що таке веселка, як і коли вона з'являється.
- Від якого слова походить слово веселка? (Радість). Чому виникло утруднення? Що нам допоможе?
- Хлопці, коли в небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ)
- Діти, хто з вас бачив веселку? слайд 2

- Який настрій був, коли ти побачив веселку? На яке слово схоже слово веселка?

Слово «веселка» схоже на слово «радість». І справді, радісно буває, коли раптом на небі виникає напрочуд гарна дуга. «Райська дуга» називали її в старовину і вірили, що вона приносить щастя. З тих пір так і звуть - веселка. Які прикмети ви знаєте? слайд 3

Іноді на небі можна побачити не одну, а дві веселки. слайд 4

Виконання завдань з елек. додатки по окр.міру. (Чому веселка різнокольорова?)

Коли ми дивимося на веселку з землі, вона здається нам дугою. Якщо на веселку подивитися з висоти, наприклад з літака, вона буде здаватися колом.

Всі ви влітку любите шльопати по калюжах під час теплого дощу! Як під душем, тільки краще! Тому що пахне дощем, мокрою землею, травою, а повітря чисте, свіже. Добре!

Але ось дощ стихає. Негайно ж прослизає сонячний промінь, а великі краплі дощу ще падають і падають. І раптом хтось радісно кричить:

- Веселка! Дивіться - веселка! І справді, через все небо перекинулася різнобарвна дуга, немов величезні ворота в небі. - Хлопці, хто помітив, коли в небі з'являється веселка? (Коли світить сонце і йде дощ).

Звідки вони взялися? Хто їх побудував так швидко і так красиво?

Відкриваємо підручник сторінка 41 і прочитаємо як виходить веселка.

4. Рішення проблемного питання - Хто ж побудував веселку? Хто майстер-будівельник?

- А хто з вас знає, як це відбувається? слайд 5

Причина появи веселки - сонячне світло і дощик. Ми вважаємо, що світ білий, але насправді він різнокольоровий. Коли промені сонячного світла проходять через повітря, ми бачимо їх як білий світ. А коли на їх шляху зустрічається крапля води, вона заломлює світло, як призма, і розкладає його на різнокольорові промені. Слайд №6 Таким чином на небі, навпаки сонця виникає незвичайна кольорова дуга. Чим більше дощові краплі, тим яскравіше веселка. Якщо краплі дрібні, веселка здається блідою, ледве помітною.

Що таке веселка? (Це сонячне світіння.)

Закріплення за підручником. Откриваемучебнік сторінка 41І ще раз прочитаємо як виходить веселка. (Діти Новомосковскют самостійно, потім вголос.)

5. Физкультминутка. З музикою

6. Постановка проблемного питання

- Скільки квітів у веселки? (сім)

- Хто знає, з яких кольорів складається веселка? (Висловлювання дітей.)

У веселці сім кольорів, і всі вони завжди розташовані завжди в одному порядку: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій і фіолетовий

- Як запам'ятати їх по порядку і дуже швидко?

7. Рішення проблемної сітуаціі.Слайд 7

- Щоб запам'ятати кольори веселки, люди придумали такі фрази - підказки: «Кожен Мисливець Бажає Знати, Де Сидить Фазан». (Вчити порядок веселки)

8. Первинне закріплення знань. Робота за підручником (с. 41).

- Що роблять Черепаха і Мурашка? (Поливають.)

- Як ви думаєте, що вони хочуть отримати? (Веселку.)

- Чи може вийти у них веселка? (Так.)

- Чому? (Сонячні промені пройдуть через краплі води і вийде веселка.)

9. Закріплення. Робота по робочому зошиті.

а) Завдання 1 (самостійно) прикрасили веселку. (Підказка з підручника)

Завдання 2 Розфарбувати кульки і вагончики.

13. Рефлексія
Хлопці, про що ви сьогодні розповісте своїм батькам про наш уроці?
- Хто для себе зробив відкриття?
- Хто про себе може сказати, я активно працював на уроці!
- Кому на уроці було цікаво?
- Кому урок подарував гарний настрій?

14. Підсумок уроку. - Як виникає веселка? (Сонячні промені, потрапляючи в небі на крапельки дощу, розпадаються на різнокольорові промінчики.)

- Скільки квітів у веселки? Назвіть їх по порядку. - Згадаймо фразу - підказку.

Щоб сонечко завжди світило і з'явилася веселка. (Виконання пісні мир на планеті).

Вашій увазі було надано урок навколишнього світу в 1 класі на тему «Чому веселка різнокольорова?». Урок вивчення нового матеріалу. Даний урок відповідає програмі «ШколаУкаіни».

Мета уроку - сформувати початкове уявлення про веселку, її кольорах і їх послідовності, уявлення про розкладанні сонячного світла. Розвивати мислення і просторову уяву, спостережливість і збагачувати словниковий запас. Виховувати любов і дбайливе ставлення до оточуючого нас світу, розвивати почуття прекрасного, вчити помічати красу навколо нас, формувати УУД.

Тип уроку - урок постановки і рішення навчальних завдань, тобто урок відкриття нових знань.

Форма уроку - урок з елементами подорожі.

Технології - спиралася на технологію діяльнісного підходу, проблемно-діалогічне навчання, ікт.

Методи - частково-пошуковий, наочний, словесний, стимулювання, контроль та самоконтроль.

Форма навчання - фронтальна, робота в парах.

Будь-який процес пізнання починається з імпульсу, з виникнення в учнів внутрішньої потреби включитися в навчальну діяльність. Тому при підготовці до уроку я ретельно обмірковувала мотивацію всього уроку і кожного етапу окремо, підбирала завдання і питання, використовувала різні прийоми активізації діяльності учнів.

1 етап уроку - мотиваційний провела, використовуючи вірш і прийом асоціацій, спиралася на чуттєве сприйняття, на емоції, які виникають при спогляданні прекрасного.

На 2 і 3 етапах уроку. слідуючи технології, сформулювали тему і навчальні завдання. І далі був дан посил в майбутнє - а навіщо нам потрібно вивчення даної теми.

4 етап - з'ясування незнання. був проведений для того, щоб зрозуміти, що діти вже знають по даній темі, і для того, щоб сфокусувати увагу на нових для дітей знаннях, для того, щоб націлити дітей на головне.

На цих етапах йде активний розвиток метапредметних навчальних універсальних дій -регулятивні, комунікативних - вміння ставити навчальні завдання під керівництвом вчителя, виходячи з теми, планувати свою діяльність, утримувати мета і завдання, будувати монологічні висловлювання. А також - особистісних УУД - проявляти мотивацію до вивчення нового навчального матеріалу

На 5 - 6 етапах - відкриття нових знань і закріплення - використовувала елементи проблемно-діалогічного навчання - припущення дітей, спонукає діалог.

На наступному етапі відбувається коригування отриманих знань, їх уточнення, практичне застосування отриманих знань, розширюємо знання про веселку.

На етапі рефлексії працюють регулятивні (утримання мети, самооцінка), особистісні (здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності та компетентності отриманих знань). Проведено етап рефлексії за допомогою підсумкової бесіди.

Навчальний матеріал відповідав принципом науковості, доступності і був посильним для учнів 1 класу. Час розподілялося ефективно, запланований обсяг матеріалу виконаний. Інтенсивність уроку була оптимальною, наближеною до індивідуальних особливостей класу.

Вважаю, що поставлених цілей ми з хлопцями домоглися,