Хімічні властивості кислот у світлі теорії електролітичної дисоціації

Мета: вивчити хімічні властивості кислот у світлі теорії електролітичної дисоціації.

завдання:
  • вивчення алгоритму зі складання рівнянь хімічних реакцій в повній і скороченій іонній формі;
  • складання рівнянь хімічних реакцій в молекулярній, повної та скороченої іонної формі
  • проведення лабораторного досвіду, уявлення отриманих результатів в таблицю.

Обладнання: таблиця розчинності, електрохімічний ряд напруг металів, набори посуду та реактивів для проведення хімічного експерименту, комп'ютер, проектор

Планований результат:
  • вміють складати рівняння хімічних реакцій в молекулярній, повної та скороченої іонної формі;
  • знають ознаки класифікації кислот;
  • знають реакції, характерні для розчинів кислот (соляної або сірчаної);
  • вміють користуватися таблицею розчинності;
  • вміють користуватися електрохімічним рядом напруг;
  • вирішують експериментальні завдання по даній темі.

Хід навчального заняття

1. Організаційний момент

2. Перевірка домашнього завдання

Учням задаються приватні питання

Які кислоти вам відомі? Запишіть формули відомих вам кислот на дошці (2-3 учня записують формули кислот на дошці, дають їм назви, інші працюють в зошиті)

Що ми називаємо кислотою?

На які групи діляться електроліти за ступенем дисоціації?

Які речовини відносять до електролітів? До неелектролітів?

Що таке ступінь дисоціації?

Ваше домашнє завдання було таким, користуючись різними джерелами інформації приготувати відповідь на наступні питання: Поширеність кислот в природі?

Які кислоти використовуються в якості харчових добавок?

(Завдання видається учням за тиждень до проведення заняття)

Компетентнісно-орієнтовані завдання (КІЗ)

Компетентність - комунікативна / публічний виступ. Рівень 1.

Уяви себе в ролі вчителя, підготуй виступ на 5 хв. і виступи перед учнями свого класу. Для підготовки використовуй Інтернет-ресурс.

Підготуй план свого виступу і будь готовий відповісти на питання слухачів.

3. Пояснення нового матеріалу

Розглянемо в світлі ТЕД властивості речовин, розчини яких володіють електропровідністю

Кислоти - це електроліти, які при дисоціації утворюють катіони водню і аніони кислотного залишку (приклади учні записують в зошити)

За ознакою основності кислоти поділяють на 3 групи:
  • одноосновні
  • двохосновні
  • багатоосновні

Хлопці, наведіть приклади даних кислот.

Ми вже знаємо, що дисоціація многоосновних кислот протікає східчасто. Розглянемо кілька прикладів реакції електролітичноїдисоціації.

Вийти до дошки і записати дисоціацію азотної, сірчаної та фосфорної кислот.

4. Найважливіші загальні хімічні властивості кислот

Учитель пояснює матеріал (пояснення супроводжується демонстраційними дослідами). Всі реакції проектуються на екрані, учні їх записують в зошити.

HCl + NaOH = NaCl + H 2 O

H + + Cl - + Na + + OH - = Na + + Cl - + H 2 O

Реакція між кислотою і оксидами металів

СаO + 2H + + SO4 2- = Са 2+ + SO4 2+ H 2O

СаO + 2H + = Са 2+ + H2O

Реакція між кислотою і сіллю

Кислоти взаємодіють з металами. При цьому утворюються солі, і виділяється водень. Однак метали, що стоять в електрохімічному ряді напруг металів правіше водню, витісняють його з кислот:

Zn 0 + 2H + + 2Cl - = Zn 2+ + 2Cl - + H2 0

Zn 0 + 2H + = Zn 2+ + H2 0

Cu + HCl = реакція неможлива

Концентровані азотна і сірчана кислоти реагують з металами інакше.

5. Робота з проблемних питань

Де в повсякденному житті ми застосовуємо знання про властивості кислот?

Як, використовуючи лише індикатор визначити розчини таких речовин: сірчана кислота, вода, гідроксид натрію?

Як треба провести реакцію, щоб побачити її ознаки?

Наступний етап роботи - робота в парах.

Учням видається коза.

Перед проведенням лабораторного досвіду учням нагадують правила з техніки безпеки.

Компетентнісно-орієнтовані завдання (КІЗ)

1. Компетентність дозволу проблем (ідентифікація (визначення) проблеми, дії щодо вирішення проблеми - 1 рівень)

У відомого письменника Герберта Уеллса є чудовий науково-фантастичний роман про те, що один винахідник створив дивовижну машину, яка могла переносити людини в будь-яку епоху минулого чи майбутнього. Уявімо собі на хвилинку, що ми володіємо подібною машиною. Перенесемося з її допомогою на кілька століть назад.

У ті далекі часи люди вважали, що всемогутні, надприродні сили можуть зробити все. Священнослужителі, для переконання віруючих в чудеса, проробляли наступне: повільно, урочисто, з молитвами чиста вода наливається в посудину, де вона негайно червоніє, набуваючи колір вина. Це "вино" виливають в інший прозорий посудина, де відбувається його знебарвлення. "Вино" не дається для проби на смак, а цікавість віруючих задовольняється лише зміною кольору рідини.

І сьогодні нам належить з'ясувати: це чудо або ж знання хімії?

Для відповіді на це питання виконаєте завдання, дотримуючись інструкції.

1. У пробірку налийте 2 мл розчину гідроксиду натрію і додайте 2-3 краплі фенолфталеїну. Яку забарвлення придбав розчин?

2. За допомогою піпетки до отриманого розчину поступово додайте 2 мл розчину соляної кислоти. Що ви спостерігаєте?

Звіт про виконану роботу занесіть в таблицю

Реактиви (формула і назва речовини)

Рівняння хімічної реакції (в молекулярної та іонної формі)