Географія - наука про природу землі, населенні і його господарської діяльності
Урок 1. Географія - наука про природу Землі, населенні і його господарської діяльності. Що вивчає географія в школі
Мета: сформувати в учнів систему знань про предмет і об'єкт вивчення географії; почати формування в учнів початкових навчальних умінь працювати з навчальними посібниками з курсу; сприяти розвитку в учнів інтересу до географічної науці, виховувати в учнів потребу в розширенні знань.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: фізична карта півкуль, глобус, атлас, підручник.
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Які науки ви вивчаєте в школі? Про що саме вони?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Першим вжив термін «географія» давньогрецький вчений Ератосфен ( «гео» - земля, «графо» - опис) в III в. до н. е. Назва відповідала тодішнім умовам, вона описувала природу нашої планети, її гори, рівнини, океани, річки.
Першими географами були мореплавці, мандрівники, воїни, люди, які займалися торгівлею.
Виникла географія тому, що державним діячам треба було знати свою країну, своїх сусідів, для того щоб знати, чим торгувати, як вести каравани. Виникла тому, що моряки водили кораблі по океанах, а хлібороби щороку засівали поля і з тривогою стежили за погодою.
У давнину людські цивілізації відділялися один від одного тисячами кілометрів і були тут і ліси, і пустелі, не було тільки доріг. Так і сиділи на тих землях, де народилися. Рідко коли хтось не витримував і йшов в пошуках невідомого. Кожна така поїздка була подією. Ім'я відважного обростало легендами, про нього розповідали старші дітям.
З року в рік більше людей ставало на обжитих територіях. Далі доводилося йти мисливцям в пошуках їжі. Іноді й цілі племена переходили на інші землі. Чому ж люди кидали обжиті місця? Причини різні: одні йшли від голоду, інші - від сусідів. А бувало, і сама Земля проганяла людей і тварин (заледеніння).
Ось чому серед тих, кого ми сьогодні називаємо географами, так часто зустрічаються люди незвичайних професій; вони були географами не по диплому, не за освітою, а за родом діяльності.
Жодної науці не обходилися так дорого знання. У географію йшли відважні люди, які не могли сидіти на місці, любили малювати, ті, хто не знав іншого щастя, ніж відкривати.
Раніше географія була описової наукою. Кожна людина, повертаючись в свої місця, розповідала про те, що бачила. Мореплавці Полінезії, не знаючи писемності, робили карти з раковин, наклеєних на солом'яній сітці.
Пройшовши довгий шлях, географія змінилася. Тепер основне завдання географії - вивчення природи, населення, господарства. Академік І. П. Герасимов писав: «Об'єктом вивчення сучасної географії є давно відкриті землі і країни, освоєння людиною, з глибоко зміненої природою, великою щільністю населення, з розвиненим господарством. Головним завданням сучасної географії в усьому світі, виявляється, є не допомога в справі освоєння нових земель і природних багатств, а отримати широкий спектр послуг великої роботи людства по використанню вже відкритих багатств, перетворення природи і господарства вже освоєних районів і країн ».
Вивчаючи природу, вчені вказують, як краще використовувати природні багатства на благо народу. Людина використовує багатства річок, озер, морів, лісів, видобуває корисні копалини. Але з подальшим розвитком цивілізації людина почала здійснювати на природу такі спустошливі набіги, що остання почала відступати, нерідко залишаючи людям пустирі, заболочені вирубки, безплідні яри.
Питання. Як ви вважаєте, яке завдання перед географами поставило посилення людського впливу на природу?
Географи можуть прогнозувати наслідки людської діяльності, для цього вони складають географічні прогнози.
Географія, як і будь-яка наука, має свої методи дослідження.
Робота з підручником
Вивчаючи географію, отримувати різноманітну географічну інформацію можна за допомогою не тільки підручника, а й з інших джерел.
Робота з підручником
Зараз важко уявити галузь людської діяльності, де б не застосовувалися знання з географії.
Питання. Які географічні знання можуть стати в нагоді вам в житті?
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
• Хто ввів термін «географія»? Зробити розшифровку цього терміна.
• Які проблеми вирішують сучасні географи?
• Які географічні науки ви можете назвати?
• Які джерела знань допоможуть вам при вивченні географії?
• Яке значення мають географічні знання?
VII. Домашнє завдання
Опрацювати відповідний параграф у підручнику.