Екологічна лабораторія »

ЮЛІЯ ОНАШВІЛІ
«Екологічна лабораторія»

Діти дошкільного віку за своєю природою - допитливі дослідники навколишнього світу.

Безпосередній контакт дитини з предметами або матеріалами, елементарні досліди з ними дозволять пізнати їх властивості, якості, можливості, пробуджують допитливість, бажання дізнатися більше, збагачують яскравими образами навколишнього світу. В ході дослідної діяльності дошкільник вчиться спостерігати, міркувати, порівнювати, відповідати на питання, робити висновки, встановлювати причинно-наслідковий зв'язок, дотримуватися правил безпеки.

У дитячому садку повинна бути створена необхідна для проведення досліджень розвиваюче середовище - екологічна лабораторія. оснащена спеціальним обладнанням, різноманітними матеріалами і т. д. Робота проводитися з невеликими підгрупами з урахуванням рівня розвитку і пізнавальних інтересів дітей. Дитина може самостійно проводити досліди, обговорювати їх результати з іншими дітьми і вихователем, фіксувати на картках або в альбомі. Під час заняття проводяться один-два експерименти з дітьми молодшого, середнього віку і два-три експерименту з дітьми старшого дошкільного віку (в залежності від складності). Експерименти можуть бути не тільки короткочасними, але і тривалими.

Молодша і середня група.

«Нюхаємо, пробуємо, чіпаємо, слухаємо»

Мета. Закріпити уявлення дітей про органи почуттів, їх значенні (вуха-чути, впізнавати різні звуки; ніс - визначати запах; пальці - визначати форму, структуру поверхні, язик - визначати на смак).

Матеріал. Ширма з трьома круглими прорізами (для рук і носа, газета, дзвіночок, молоток, два каменю, брязкальце, свисток, лялька, футляри для кіндер-сюрпризів з дірочками; в футлярах. Часник, шматочок апельсина; поролон з духами, лимон, цукор .

Хід заняття.

На столі розкладені газети, дзвіночок, молоток, два каменю, брязкальце, свисток, лялька. Знайка пропонує пограти з ним. Дітям надається можливість самостійно вивчити предмети. В ході цього знайомства Знайка розмовляє з дітьми, ставлячи питання, наприклад. «Як звучать ці предмети?». «За допомогою чого ви змогли почути ці звуки?» І т. Д.

• Гра «Вгадай, що звучить» - дитина за ширмою вибирає предмет, яким потім видає звук, інші діти відгадують. Вони називають предмет, за допомогою якого видано звук, і кажуть, що почули його вухами.

• Гра «Відгадай за запахом» - діти підставляють свої носики до віконця ширми, а вихователь пропонує відгадати по запаху, що у нього в руках. Що це? Як дізналися? (Нам допоміг ніс).

• Гра «Відгадай на дотик» - діти опускають руку в отвір ширми, відгадую предмет і потім дістають його.

• Гра «Відгадай на смак» - вихователь пропонує дітям відгадати за смаком лимон, цукор.

• Назвіть наших помічників, які допомагають дізнаватися нам предмет по звуку, по запаху, на смак. Що було б, якби їх у нас не було? (На фланелеграфе за допомогою картинок фіксується призначення органів почуттів).

Мета. Ознайомити з процесом приготування соку, розвивати спостережливість, допитливість.

Матеріал. Один мандарин, дві марлеві серветки, одна ситцеве, скляний стаканчик, блюдце, дерев'яна толкушкой, аркуш паперу, олівці (на кожну дитину).

Хід заняття.

Вихователь. Ми ділили мандарин,

Багато нас, а він один.

Ця часточка для тебе,

Ці часточки для хлопців.

Який гарний мандарин!

Давайте ми його з'їмо.

Ви любите соки? 1

Вихователь. Хочете навчитися їх готувати?

Перший етап. Діти очищають мандарин від шкірки. Що при цьому відбувається? (Шкірка запашна, соковита, крапельки розлітаються в усі сторони).

Другий етап. Діти відокремлюють дольки один від одного. (Їх багато, вони м'які, соковиті).

Третій етап. Накривають стаканчик серветкою з марлі. Одну часточку мандарина загортають в серветку з марлі, кладуть на тарілку, тиснуть товкачем, вичавлюють сік над стаканчиком.

Четвертий етап. Проціджують сік через серветку. Можна пробувати!

Вихователь. Молодці! Мийте руки.

Далі діти малюють спочатку цілий мандарин, потім - часточки. Підводять підсумки діяльності. сік мандарина смачний; він «ховається» і в шкірці, і в часточках.

Висновок. сік можна готувати з овочів і фруктів.

Мета. Виявити властивості води (прозора, без запаху, ллється, має вагу).

Матеріал. Дві непрозорі банки (одна заповнена водою, скляна банка з широким горлом, ложки, маленькі коновки, таз з водою, піднос, предметні картинки.

Хід заняття.

В гості прийшла Капелька. Хто така крапелька? З чим вона любить грати?

На столі дві непрозорі банки закриті кришками, одна з них наповнена водою. Дітям пропонується відгадати, що в цих банках, не відкриваючи їх. Чи однакові вони по вазі? Яка легше? Яка важче? Відкриваємо банки. одна порожня - тому легка, інша наповнена водою. Як ви здогадалися, що це вода? Якого вона кольору? Чим пахне вода?

Дорослий пропонує дітям заповнити скляну банку водою. Для цього їм пропонуються на вибір різні ємності. Чим зручніше наливати? Як зробити, щоб вода не була пролита на стіл? Що ми робимо? (Переливаємо, наливаємо воду). Що робить водичка? (Ллється). Послухаємо, як вона ллється. Який чуємо звук?

• Коли банку заповнена водою, дітям пропонується пограти в гру «Дізнайся і назви» (розглядання картинок через банку). Що побачили? Чому так добре видно картинку?

• Яка вода? (Прозора). Що ми дізналися про воду?

Старша і підготовча група.

Мета. Продовжувати знайомити з різною силою потоку повітря, розвивати дихання, кмітливість, спостережливість.

Матеріал. Ванночка з водою, кораблик з пінопласту, серветка з тканини, аркуш паперу, олівці (на кожну дитину).

Хід заняття.

Вітер, вітер! Ти могутній,

Ти ганяти зграї хмар,

Ти вільніше синє море,

Усюди веешь на просторі.

Перший експеримент. Діти дмухають на кораблик тихенько. Що відбувається? (Кораблик пливе повільно).

Другий експеримент. Роблять те ж з силою. (Кораблик пливе швидше і може навіть перевернутися).

Діти замальовують хід експерименту і підводять підсумки (при слабкому вітрі кораблик рухається повільно; при сильному потоці повітря збільшує швидкість).

Мета. Виявити, що лід - це тверда речовина, плаває, тане, складається з води.

Матеріал. Шматочки льоду, холодна вода, тарілочки, картинка з зображенням айсберга.

Хід заняття.

Перед дітьми - миска з водою. Вони обговорюють, яка вода, якої вона форми. Вода змінює форму, тому що вона рідину.

Чи може вода бути твердою? Що станеться з водою, якщо її сильно охолодити? (Вода перетвориться на лід).

Розглядають шматочки льоду. Чим лід відрізняється від води? Чи можна лід лити, як воду? Діти пробують це зробити. Якої форми лід? Лід зберігає форму. Все, що зберігає свою форму, як лід, називається твердою речовиною.

• Плаває чи лід? Вихователь кладе шматочок льоду в миску, і діти спостерігають. Яка частина льоду плаває? (Верхня). У холодних морях плавають величезні брили льоду. Вони називаються айсбергами (показ картинки). Над поверхнею видно тільки верхівка айсберга. І якщо капітан корабля не помітить і наткнеться на підводну частину айсберга, то корабель може потонути. Вихователь звертає увагу дітей на лід, який лежав в тарілці. Що сталося? Чому лід розтанув? (В кімнаті тепло). На що перетворився лід? З чого складається лід?

• «Граємо з крижинками» - вільна діяльність дітей. вони вибирають тарілочки, розглядають і спостерігають, що відбувається з крижинками.

Мета. Ознайомити з властивостями і призначенням мила; розвивати спостережливість, кмітливість; закріпити правила безпеки при роботі з милом.

Матеріал. Ванночка, шматочок мила (туалетного або господарського, губка, трубочка, серветка з тканини, аркуш паперу, олівці (на кожну дитину).

Хід заняття.

Вихователь. Хочете пограти з милом?

Перший експеримент. Діти чіпають і нюхають сухе мило. (Воно гладке, запашне). Обстежує воду. (Тепла, прозора). Роблять швидкі рухи руками у воді. Що відбувається? (У воді з'являються бульбашки повітря).

Другий експеримент. Діти занурюють мило в воду, потім беруть його в руки. Яким воно стало? (Слизьким). Натирають мокру губку милом, занурюють її введення, віджимають. Що відбувається? (Вода змінює колір, в ній з'являється піна). Грають з піною. роблять долоні трубочкою, набирають мильної води, дмуть. Що відбувається? (В ній з'являються великі бульбашки). Опускають в мильну воду кінець трубочки, виймають, повільно в неї дмуть. Що відбувається? (З трубочки з'являється мильний міхур, він легкий, переливається на світлі). Занурюють кінець трубочки в воду і дмуть в неї. Що з'являється на поверхні води? (Багато мильних бульбашок).

Діти роблять замальовки і підводять підсумки (сухе мило гладке; мило, змочений у воді, теж гладке, але слизьке; якщо намилити вологу поролонову губку, з'явиться піна; при попаданні повітря в мильну воду з'являться мильні бульбашки, вони легкі і можуть літати; мильна піна викликає печіння - очі треба берегти).

«В яку пляшку швидше наллє вода?».

Мета. Продовжувати знайомити з властивостями води, предметами різної величини, розвивати кмітливість, допитливість, вчити дотримуватися правил безпеки при поводженні зі скляними предметами.

Матеріал. Ванночка з водою, дві пляшки різного розміру - з вузьким і широким горлом, серветка з тканини, пісочний годинник, аркуш паперу, олівці (на кожну дитину).

Хід заняття.

Вихователь. Яку пісеньку співає вода?

Діти. Буль, буль, буль ...

Вихователь. Послухаємо відразу дві пісеньки. яка з них краще?

Перший експеримент. Діти порівнюють пляшки по величині, розглядають форму горлечка у кожної з них; занурюють у воду пляшку з широким горлом; дивлячись на пісочний годинник, відзначають, за який час вона наповниться водою і яку пісеньку виконуватиме; занурюють у воду пляшку з вузькою шийкою, відзначають, за скільки хвилин вона заповниться водою, яку пісеньку співатиме.

Другий експеримент. За допомогою пісочного годинника визначити, з якої пляшки швидше виллється вода - з великою або маленькою? Чому? Яку пісеньку співають пляшки, коли витікає вода?

Третій експеримент. Діти занурюють у воду відразу обидві пляшки. Що відбувається? (Вода в пляшки набирається нерівномірно, і пісеньки вони співають різні).

Діти грають в гру «проліз в трубу». Проповзають в широку і вузьку трубу. З якої вони з'являться швидше? Чому? (Широка труба просторіше, ніж вузька).

Діти роблять замальовки і підводять підсумки (в пляшку з широким горлом вода надходить швидко і видає гучний звук; в пляшку з вузьким горлечком надходить повільно і видає мелодійний звук; вода з пляшки з широкою шийкою випливає швидко - звуку майже не чути; з пляшки з вузьким шийкою вода виходить повільно і видає гучні звуки).

Екологічна лабораторія »
Фотозвіт про зимовій прогулянці. Знайомтеся - це ми! Сьогодні на прогулянку до нас прийшов Зайченя, він дуже допитливий і разом з дітками вирішив дізнатися якомога.

Пізнавальна активність дітей дошкільного віку в процесі експериментування Дошкільнята - природжені дослідники. І тому підтвердження - їх допитливість, постійне прагнення до експерименту, бажання самостійно.