Числівник
Рейтинг: / 4
Муніципальне бюджетне освітня установа
«Ніжнекуюкская середня загальноосвітня школа»
Атнінского муніципального району
Республіки Татарстан
Тема. Числівник як частина мови.
1. Мета. Ознайомити з основними ознаками імені числівника як частини мови (загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль у реченні), дізнатися, чим відрізняються порядкові і кількісні числівники;
розвивати творчу, мовну і розумову діяльність учнів;
виховувати екологічно грамотне ставлення до свого здоров'я.
Хід уроку.
Орг. момент.
I. Вступне слово 2 хв.
Вітаю! Друзі, сьогодні у нас з вами незвичайний урок. Ми бачимо в нашому класі гостей, які хотіли б подивитися, як ми з вами вміємо працювати, наскільки ми цілеспрямовані і зібрані, як ми вміємо долати труднощі. Дозвольте привітати всіх гостей з наступаючим святом і побажати успіху.
Учитель!
Світлих днів, здоров'я,
щастя
Я хочу Вам побажати
Якщо будуть дні непогожих,
Я прошу не сумувати
Мирних днів, тобі, учитель,
Жити сто років, творити,
Нехай при зустрічі з Вами
кожен
Вам «спасибі» говорить!
2. Повідомлення теми і мети уроку. 2 хв
У п'ятому класі на уроках ми вивчили тільки чотири частини мови: іменник, прикметник, займенник і дієслово. На цьому уроці ми переходимо до наступної частини мови - імені числівника.
Як обійтися б без числа
Наука точна могла?
Розрахунок у всякій справі потрібен.
Ти і з числівником будь дружний.
Метою нашого уроку є навчитися знаходити числівників в тексті, розрізняти кількісні та порядкові числівники.
Працюючи над темою, ми виконаємо різноманітні тренувальні завдання по темі, що вивчається, творчу роботу, не забудемо і про хвилинах здоров'я.
Відкрийте зошити. Напишемо дату. Тему. Класна робота.
Проведемо хвилинку чистописання.
- Прочитайте пропозицію.
Пишемо з нового рядка, що не поспішаємо.
Дев'яносто відсотків нашого щастя залежить від здоров'я. СЛАЙД
Ручки поклали. Тепер слухаємо мене.
3. Розповідь вчителя про походження числівників. 5 хв.
Хлопці, числівники грають важливу роль в житті людини, рахунок виник ще в глибоку давнину.
СЛАЙД Спочатку люди використовували для рахунку тільки такі слова: один, два, три і багато. Чи не нагадує вам ця система бачення світу і себе в цьому світі слова іншої частини мови? Так, ця система рахунку нагадує нам займенники: я (один, перший, єдиний), ти (другий, інший, не я), він (третій) і ми (багато). Напевно, таке близьке відношення людини до самої себе пояснює і те, що в українській мові числівник один має всі три роду: один, одна, одне - і навіть множина: одні.
СЛАЙД Порівняйте: два має вже тільки дві форми - два і два, а інші числівники мають тільки одну форму.
СЛАЙД Коли ж виникала необхідність в більш точній підрахунку (наприклад, домашніх тварин), стали вважати і десятками. Десять стало головним словом: числа від 11 до 19 так і утворилися: один на десяти - одинадцять, два на десяти - дванадцять.
Два десятка - двадцять, три десятка - тридцять. Чотири десятки -.
СЛАЙД Так, за законами логіки мало б вийти слово четиредцать або четиредесят. Але такого числівника в українській мові немає, а є слово сорок. Звідки ж воно взялося? У Древній Русі цим словом називали мішок, куди містилося рівно чотири десятки болючих або соболиних шкур - набір на одну шубу. Незабаром мішок зник, а словом сорок стали називати будь-які предмети в кількості чотирьох десятків.
Від п'ять десятків утворилося п'ятдесят. Від шість десятків -. і так до 80. І ось знову порушення закономірності.
СЛАЙД Замість девятьдесят ми маємо дев'яносто.
СЛАЙД На Русі не було слова тисяча, а було інше слово - тьма. Залишилося воно зараз тільки в фразеологізмах. Чи можете ви їх згадати? (Людей тьма-тьмуща, тьма народу.)
СЛАЙД У слова мільйон цікава історія. Кажуть, коли всесвітньо відомий мандрівник Марко Поло побачив незліченні багатства Китаю, він так висловив своє здивування: «Мільйон!». Дослівно, якщо перевести на українську мову все італійські морфеми, вийде тисячіща. Сміх сміхом, а світ таким чином отримав нове числівник, яке позначає тисячу тисяч.
3 хв
Ось перед вами числівники. В якій колонці вони позначають кількість предметів відповідають на питання скільки?
- В якій колонці вони позначають число і теж відповідають на питання скільки?
- В якій колонці вони позначають порядок предметів при рахунку і відповідають на питання який?
Три золоті медалі
П'ять срібних медалі
Сім бронзових медалей
Дві тисячі тринадцятий рік
А тепер сформулюємо правило. 3 хв
Числівник - це самостійна частина мови, яка позначає кількість предметів, число, а також порядок предметів при рахунку.
За значенням слова цієї частини мови діляться на два розряди: кількісні та порядкові.
Порядкові числівники відповідають на питання ЯКИЙ? І вказують на порядок предметів при рахунку (п'ятий номер, перше питання, п'ятисотий маршрут).
Кількісні числівники відповідають на питання СКІЛЬКИ? І позначають кількість предметів (дванадцять років, п'ять штук).
Кількісні і порядкові числівники змінюються по-різному.
Кількісні числівники змінюються тільки за відмінками. Роду і числа вони не мають, крім слів ОДИН і ДВА.
Порядкові числівники змінюються і за родами, і по числах, і за відмінками.
Перевіримо себе за підручником. Відкрийте параграф 91. Прочитаємо правило за підручником. 2 хв
Подумаємо тепер ще над одним питанням.
Про що говорять ці числівники? 1 хв
- Правильно, хлопці, недавно наші спортсмени повернулися з зимової олімпіади. Ці числівники показують їх досягнення. На олімпіаді беруть участь найсильніші, здорові спортсмени.
А щоб стати сильним і здоровим потрібно вести здоровий спосіб життя.
- Хлопці, повернемося до нашої пропозиції. Ще раз прочитайте пропозицію, робимо синтаксичний розбір пропозиції. - 5 хв
(Оповідає. Невоскл. Просте, поширення. Двусост.)
Знаходимо числівник, визначимо розряд
Дев'яносто - кількісне, тому що позначає число, відповідає на питання скільки?
Тепер робимо розбір по членах речення. Знаходимо граматичну основу.
- хлопці, подивіться, яким членом речення є словосполучення дев'яносто відсотків?
- Правильно, хлопці. У реченні числівники різних розрядів теж поводяться по-різному. Кількісні можуть бути різними членами речення, а порядкові зазвичай бувають визначеннями. Кількісний числівник в поєднанні з іменником є одним членом пропозиції.
СЛАЙД
Прийшов час фізкультхвилинки. - 1 хв
Вийшли з-за парт, руки на пояс, посміхнулися і слухаємо музику.
Піднімає руки клас - це раз,
Повернулась голова - це два,
Руки вниз, вперед дивись - це три,
Руки в сторони ширше розгорнули на чотири
З силою їх до плечей притиснути - це п'ять
Всім хлопцям тихо сісти - це шість.
Дійсно, здоров'я - ні з чим незрівнянна цінність. Кожній людині притаманне бажання бути сильним і здоровим. А щоб це бажання збулося, не завадить займатися самовихованням. Який «рецепт» самовиховання запропонував нам Ушинський, дізнаємося, коли познайомимося з текстом Сальникова. Знайшли упр 557. - 10 хв
Прочитаємо текст.
Про що йде мова?
Чи згодні ви з Ушинського?
Знаходимо пропозиції, де зустрічаються числівники. Що вони означають? Якими членами речення є? Визначте розряд.
(В шістнадцять років - обст. Колич; в 23 роки - обст. Колич .; перші - визна. Поряд; десять - кільк. Підлий .; першим, другим, третє, п'ятому, шостому, дев'ятий - поряд, визна;)
Творча робота. «Секрети здоров'я» 10 хв
Зараз ми з вами будемо відкривати секрети здоров'я.
Завдання: з даного списку виберіть номера висловлювань, які ставляться до правил здорового способу життя, і прочитайте їх як порядкові числівники.
.
1. Дотримання правил гігієни.
2. Непомірний прийом їжі.
3. Читання при поганому освітленні.
4. Розумне поєднання праці і відпочинку.
5. Малорухливий спосіб життя.
6. Тривала робота на комп'ютері.
7. Правильне харчування.
Заняття фізкультурою і спортом.
Шкідливі звички.
Гармонія з собою і навколишнім світом.
Відкрили словнички і запишемо слово гармонія в словничок.
Словникова робота.
Гармонія - узгодженість, стрункість в поєднанні чого - небудь
Перевірка: перший, четвертий, сьомий, восьмий, десятий.
Всі ці висловлювання є секретами здоров'я.
Ми відкриємо п'ять секретів,
Як здоров'я зберегти.
Виконуючи всі секрети,
Без хвороб будемо жити.
Робота виконується під тихе звучання класичної музики
1-2 учні Новомосковскют свою роботу.
А зараз подивимося, що говорять нам цифри про здоровий спосіб життя Украінан. Прочитайте виразно, чітко вимовляючи числівники
Текст №1 Новомосковскет ...
За даними наукових досліджень на дві тисячі дев'ятий рік, вісімдесят відсотків жітелейУкаіни прагнуть бути здоровими, а сімдесят шість відсотків Украінан стан свого здоров'я безпосередньо пов'язують зі здоровим способом життя Кожен третій жітельУкаіни для підтримки здорового способу життя готовий приймати вітаміни, дотримуватися дієти і займатися спортом. Кожен другий готовий регулярно здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, а кожен п'ятий хотів би мати особистого консультанта щодо здорового способу життя.
На думку багатьох, здоровий спосіб життя в першу чергу має на увазі відмову від шкідливих звичок.
-Як ви розумієте вираз відмова від шкідливих звичок?
Завдання. 1 варіанту виписати кількісні числівники, а 2 - порядкові.
Перевірка
Кількісні числівники:
Вісімдесят, сімдесят шість.
Порядкові числівники: дві тисячі дев'ятий, третій, другий, п'ятий, першу.
- Встаньте, хто не помилився.
Молодці! Сідайте. Продовжимо роботу. Сіли правильно.
1. У якому реченні з творів С. Маршака вжито порядковий числівник?
а) «Так почувся здалеку постріл з рушниці».
б) «розпустити конвалія в травні, в саме свято, в перший день».
в) «Б'є годинник Кремлівської вежі, свій салют дванадцять разів».
г) «На столі він будує вежі, будує місто в п'ять хвилин».
2. Вкажіть вірне твердження.
а) Числівник - це самостійна частина мови, яка позначає предмет і його порядок при рахунку.
б) Числівник - це самостійна частина мови, яка позначає кількість предметів, число, а також порядок предметів при рахунку.
в) Числівник - це службова частина мови, яка позначає кількість предметів, число, а також порядок предметів при рахунку.
г) Числівник - це самостійна частина мови, яка позначає ознаку предмета.
Сьогодні на уроці ми вивчили тему «Числівник», говорили про здоровий спосіб життя, переконалися, що цифри розповідають нам багато про що. На закінчення хотіла б познайомити вас з мудрими думками:
Наш організм створений для 120 років життя. Якщо ми живемо менше, то це викликано не недоліками організму, а тим, як ми з ним звертаємося. (К. Купер)
Нехай будуть лікарями твоїми троє: веселий характер, спокій і впевненість в житті. (Давня мудрість)
Здоров'я - це вершина, на яку людина повинна піднятися самостійно. (І. Брехман)
Мені б хотілося вам всім побажати, щоб ви досягли цієї вершини.
Дякую за урок!
1) Знайдіть і запишіть 10 прислів'їв і приказок з числівниками.
2) Домашнє завдання: скласти казку, в якій є числівники.
3) Знайти і записати чотири фразеологізму, в яких є числівники.