Арбітражне управління в системі антикризового менеджменту - студопедія

Глава 1. Поняття про арбітражного керуючого

Умовно існуючі на даний момент роботи можна розділити на що мають юридичну спрямованість і роботи окремих економістів, адаптовані під проблеми неспроможності (банкрутства). В окремих дослідженнях по відношенню до підприємства, що знаходиться в процесі банкрутства, застосовується поняття "арбітражне управління".

Дійсно, якщо звернутися до терміна управління, то управління як процес не закінчується автоматично з прийняттям заяви про неспроможність (банкрутство). Воно набуває нових ознак і риси. Таким чином, арбітражне управління на наш погляд слід розглядати як специфічну форму антикризового управління.

Арбітражне управління - це система методів розробки і реалізації управлінських рішень, пов'язаних зі здійсненням процедур, які застосовуються в рамках законодавства про неспроможність (банкрутство).

Мета арбітражного управління - максимальне задоволення вимог кредиторів підприємства або шляхом відновлення його платоспроможності, або його ліквідації. Для досягнення поставленої мети потрібно вирішити такі завдання: проаналізувати причини перевищення витрат над надходженнями; вибрати найбільш оптимальну форму управління; оцінити ступінь розбалансованості системи; визначити розмір майбутніх заходів.

Тому арбітражне управління має ряд відмінностей від звичайного: здійснюється спеціально затвердженим фахівцем - арбітражним керуючим; його учасники мають протилежні інтереси; має чітко визначені законодавством тимчасові рамки; комплекс заходів, що проводяться визначено законом; здійснюється при практично повній відсутності грошових коштів.

Арбітражне управління на наш погляд має виконувати дві основні функції. По-перше, належне функціонування механізму "невидимої руки". Сучасне підприємство засноване на поділі права власності та права на управлінні. У цьому контексті арбітражне управління в рамках законодавства про банкрутство виконує посередницькі функції між винятковим контролем за переміщенням "дефіцитного" майна підприємства і необхідністю делегувати повноваження по його "вторинного" використання. Це дозволяє зменшити транзакційні витрати. В рамках арбітражного управління кредиторам надано право "викупити" свої ресурси у неплатоспроможних підприємств, з тим, щоб використовувати їх більш ефективно. Тобто кредиторам в даному випадку надано право реінвестувати з неспроможного підприємства.

По-друге, в рамках арбітражного управління повинен здійснюватися відповідний контроль за боржником, а також передача повноважень від колишніх органів управління в разі прийняття рішення про ліквідацію.

Інститут банкрутства відносно новий для української системи правового регулювання. Разом з тим в дореволюціоннойУкаіни інститут банкрутства був досить розвинений. У дореволюційній термінології щодо сучасних арбітражних керуючих вживався суто український термін - "опікун". Піклувальник обирався з числа присяжних повірених - адвокатів. Основною метою попечителя-опікуна було забезпечення законності всіх дій неспроможного підприємства.

1. Арбітражне управління - це специфічний вид діяльності, який полягає в управлінні боржником при реалізації судових процедур банкрутства. Особливості арбітражного управління визначаються законодавством про банкрутство.

2. Антикризове управління, в свою чергу, має на увазі управління юридичною особою в несприятливих умовах. При цьому мова не обов'язково йде про банкрутство, кризова ситуація може виникнути і за його межами. Банкрутство - це завжди криза, а криза - це не завжди банкрутство.

3. Управління юридичною особою здійснюється тільки в його інтересах і відповідно до цілей певними в установчих документах. У той час як арбітражне управління переслідує цілі, визначені в законі про банкрутство, і в інтересах всіх учасників банкрутства.

4. Довірче управління - це різновид управління чужим майном на користь третьої особи. Саме майном, а не юридичною особою, як в попередніх випадках.

Таким чином, поняття "арбітражний керуючий" має досить довгу історію своєї еволюції. Це дає нам підставу стверджувати, що на сьогоднішній момент у законодавця вже є достатньо знань і практичних навичок, щоб точно визначити призначення і статус арбітражного керуючого у новостворених законах.

Відгук в установленому Законом порядку ліцензії арбітражного керуючого в період здійснення ним повноважень є підставою для усунення арбітражним судом такого арбітражного керуючого від виконання ним своїх обов'язків (п.2 ст. 19 закону про банкрутство).

Особа, яка отримала ліцензію арбітражного керуючого, зобов'язана зареєструватися як мінімум в одному арбітражному суді, за призначенням якого вона зобов'язується виконати обов'язки арбітражного керуючого, з повідомленням ФСФОУкаіни (територіального агентства ФСФОУкаіни) (п.3 ст. 19 закону про банкрутство).

Винагорода арбітражного керуючого за кожен місяць здійснення ним своїх повноважень встановлюється в розмірі, що визначається зборами кредиторів і (або) затверджується арбітражним судом. У випадках, передбачених федеральним законом і іншим правовими актами Укаїни, арбітражному керуючому встановлюється додаткова винагорода, що виплачується за результатами його діяльності (п.1, 2 ст.22 Закону про банкрутство).

Якщо інше не передбачено угодою з кредиторами, винагороду особам, залученим арбітражним керуючим для забезпечення своєї діяльності, виплачується за рахунок майна боржника (п.3 ст.22 Закону про банкрутство).

Залежно від процедура банкрутства виділяють наступні види арбітражного керуючого:

1) тимчасовий керуючий

2) адміністративний керуючий

3) зовнішній керуючий

4) конкурсний керуючий