Відрізок натурального ряду
Вчитель початкових класів
Авдейчик Олена Олексіївна
Відрізок натурального ряду
Мета уроку: створення умов для оволодіння учнями знаннями про відрізок натурального ряду, про види ліній, рахунку предметів і позначенні числа цифрою; для оволодіння просторовими уявленнями; для формування УУД учнів (пізнавальних, регулятивних, комунікативних)
Устаткування: набір геометричних фігур (трикутники великі і маленькі, квадрати) аркуш паперу, клей.
I. Організаційний момент.
-Хлопці, я пропоную вам відправитися в морську подорож. Як ви думаєте, на чому зручніше буде подорожувати?
II. Актуалізація знань учнів.
1. Повторення знань про геометричні фігури.
-Давайте побудуємо корабель. Перед вами деталі майбутнього корабля. Назвіть їх.
-Чим геометричні фігури відрізняються один від одного?
- Мій корабель уже готовий. Побудуйте свій з геометричних фігур і наклейте його в центрі листа.
- Розправимо вітрила. Для цього візьміть великий трикутник. Вітер дме справа наліво. Розгорніть вітрило в потрібному напрямку.
2.Составление рівностей і нерівностей.
-Порівняйте кількість квадратів і трикутників і складіть рівності або нерівності.
3.Заданія на розвиток уваги і орієнтації.
- Внизу корабля намалюйте води океану.
- Як називаються вікна на кораблі? Намалюйте на кораблі віконця їх повинно бути більше 3, але менше 5.
-Про що ви будете пам'ятати, малюючи віконця на кораблі?
-Які лінії ви використовували для малювання хвиль і вікон?
- В дорозі нас буде зігрівати сонечко. Наклейте його справа вгорі.
-Що б ви хотіли додати сонечку?
- Накресліть у сонця 3 променя. А що ви знаєте про промені, як про геометричній фігурі?
(Це геометрична фігура, частина прямої лінії, у променя є початок, але немає кінця.)
-Як ви думаєте, що об'єднує натуральний ряд чисел і геометричну фігуру промінь?
- Нам ваші знання сьогодні знадобляться. Намалюйте зліва від сонечка 2 хмарки.
Яку лінію ви будете використовувати?
III.Уточненіе знань про натуральному ряді чисел.
- Перш ніж вирушити в плавання, визначимо маршрут?
- Яку фігуру нагадує майбутній маршрут? Охарактеризуйте ламану лінію. Скільки ланок в ламаної лінії?
- Розгляньте отримані приклади. Як назвати отримані, вирази, одним словом? Як називаються компоненти і результат дії додавання?
- Випишіть з кожної суми другий доданок.
- У нас вийшов ряд чисел.
-В якому порядку можна записати ці числа? Запишіть числа в порядку збільшення.
-Чи можна назвати цей ряд чисел реальним? Внесіть зміни, щоб цей числовий ряд став поруч натуральних чисел.
- Як називають людей, які ходять в плавання по морях і океанах?
- Яким повинен бути справжній моряк?
- Моряки - міцні і сильні люди, тому що займаються спортом.
(Під керівництвом вчителя хлопці виконують гімнастичні вправи)
- Ще моряки повинні добре знати математику. Зараз ви пройдете невелике випробування.
- Запишіть попереднє число числа 4.
- Яке число на 2 більше 2.
- Яке число на 1 менше 6.
- Запишіть число, яке в числовому ряду стоїть праворуч від числа 5.
- Запишіть число, яке в числовому ряду стоїть зліва від числа 8.
Діти: Вийшов ряд 3 4 5 6 7.
VI.Формірованіе знань про відрізок натурального ряду чисел.
-Що спільного між даними поруч чисел з натуральним рядом чисел?
Чи можемо ми сказати, що перед нами натуральний ряд чисел?
Діти: Це частина натурального ряду чисел.
- Поясніть, що означає частину натурального ряду чисел. З якою геометричною фігурою можна порівняти частина натурального ряду чисел?
Учитель. Запишіть свій відрізок натурального ряду чисел, щоб він складався з 4 чисел.
Діти: Можна 1 2 3 4; 2 3 4 5; 3 4 5 6; 4 5 6 7; 5 6 7 8; 6 7 8 9.
1.- Подивіться, ми добралися до острова. Зустрічає нас мавпочка. Вона так зраділа, що відразу взялася за частування. Запишіть, числа, що позначають кількість бананів в порядку збільшення.
- Що ви записали?
-Знайдіть натуральний ряд чисел.
-Знайдіть відрізок натурального ряду чисел.
VIII. Вирішення задач. (Вправа в складанні математичних оповідань.)
1.Стало жарко. Я пропоную вам викупатися, а заодно розглянути підводний світ моря.
---Яких тварин ми тут бачимо? Чим зайнятий восьминіг?
-З каменів восьминоги будують будинки. Складіть задачу про восьминога на складання.
(Скільки каменів він уже приніс? Скільки ще несе? Що можна запитати? Складіть розповідь з питанням. Скільки всього каменів приніс восьминіг? Як отримали 9? Запишемо вираз в зошит. Як до 7 додати 2?)
2. Скільки ніг у восьминога? Скільки пар черевиків знадобитися восьминогу?
3.Составьте завдання про риб на віднімання.
(Подивіться, скільки було риб? Що сталося? Про що можна запитати? Складіть розповідь з питанням. Скільки залишилося риб? Як отримали? Запишемо вираз. Як з 8 будемо віднімати 2?)
4. Скільки морських коників сховалося за першим каменем? За другим каменем сховалося стільки ж і ще 2. Як ви думаєте, скільки морських ковзанів за другим каменем? А скільки морських коників разом?
-Запаси повітря закінчуються. Пора повертатися. На березі нас зустрічає папуга. Яке завдання пропонує виконати папуга?
-Назвіть числа, які є рішенням даного нерівності.
-Упорядкуйте числа, т. Е. Назвіть в порядку збільшення. Що вийшло?
-Що ж є рішенням даного неравество?
Діти. відрізок натурального ряду чисел від 1 до 6.
- Запишіть числа даного відрізка натурального ряду.
7> Рішення: 1,2,3,4,5,6.
- Назвіть відрізок натурального ряду чисел, який є рішенням даного нерівності. Запишіть ці числа.
6<<10 Решение: 7,8,9.
7.Заданіе на корекцію і розвиток уваги, пам'яті, уяви, мислення.
1. Гуляючи по острову, ми побачили на каменях знаки. Місцеві жителі пишуть повідомлення за допомогою таких знаків. Цей запис означає: «Ласкаво просимо». Які ще слова - вітання ви знаєте? На що схожі знаки? Постарайтеся їх запам'ятати. Замалюйте.
2. З собою в подорож ми брали воду в бочках. Як ви думаєте, чому? Намалюйте плоску фігуру, що нагадує форму бочки і зафарбуйте в колір бочки. Змініть розмір (колір, форму).
Учитель. Молодці, напишіть, скільки великих бочок води ми могли взяти в подорож, якщо їх більше 2, але менше 6.
Діти. 3, 4 або 5. У нас вийшов відрізок натурального ряду чисел.
-Чим відрізок натурального ряду чисел відрізняється від натурального ряду чисел?
На парті перед кожною дитиною два жетона: один - з усміхненим личком, інший - з сумним. На дошці кораблик з віконцями, на яких позначені етапи уроку. Дітям пропонують прикріпити «веселе личко» в віконце. яке вказує на те завдання, яке вам було цікаво виконувати, а «сумне личко» в той, який символізує завдання, яке здалося нецікавим. Можна використовувати тільки один жетон на розсуд учня.