Відкритий урок української мови у 2-му класі за програмою - школа-2100

Тема: Слова, які відповідають на питання Хто? Що?

Мета: Ознайомити з поняттям одухотворені і неживі предмети; вчити розрізняти слова-предмети і правильно ставити до них питання хто? що ?; розвивати орфографічну пильність, комунікативні вміння; виховувати любов до української мови, культуру спілкування.

Обладнання: предметні картинки, таблички зі словами, текстами, магнітофон, підручник

I. Організаційний момент (звучить музика)

Що за диво-чудеса: раз рука і два рука!
Ось долонька права, ось долонька ліва.
.? скажу, вам не тая, руки всім потрібні, друзі.

- Візьміть за руки того, хто сидить поруч з вами, відчуєте тепло рук ваших друзів, які будуть вам добрими помічниками.

II. .? Нтеллектуальная розминка

1) Відповідаємо швидко хором:

- Зимове лежбище ведмедя?
- Жіноче прикраса, яке надягають на шию?
- Що залишається від розбитої чашки?
- Вона мовчки вчить. Що це?
- Назва якого місяця коротше всіх?
- Він є у полум'я, у людини, у дзвони, у черевика. Що це?
- Будинок для автомобіля?
- Дівчинка з Країни Чудес?

2) Назви слова у множині: нога - ..., чобіт - ..., зошит - ..., людина - ...; дитинчат тварин: коза - ..., слон - ..., тигр - ..., кінь - ..., корова - ....

3) Знайди зайве слово і поясни:

Точка, знак оклику, плюс, три крапки, знак питання.
Корінь, суфікс, м'який знак, приставка.

4) Назвіть небезпечні місця - орфограми в словах: миші, пружина, сім'я, щука, клас, Таня, купини, чашка, в лісі, Салехард, дивак, зошит.

III. Актуалізація знань.

- Сьогодні ми на уроці продовжимо дослідження об'єктів української мови, але спочатку повторимо пройдений матеріал.

1) Дайте відповідь на питання:

- Що висловлює пропозицію?
-.? З чого складається пропозицію?
- Які розділові знаки ставляться в кінці речення?
- Що таке текст?
- Чим текст відрізняється від пропозиції?
-.? З чого складається наша мова?
- Які слова бувають?

2) Словникова робота:

- Чому важлива словникова робота?
- Вставте пропущені букви в слова, поставте наголос і підкресліть небезпечні місця. (Самоперевірка - звірка з дошкою)
-.? З перших букв кожного слова складіть нове слово:

М_роз, _осіна, с_бака, к_рова, вет_р, _ртіст. (Київ).

- Що означає це слово? (Учениця зачитує, звідки походить це слово, на дошці ілюстрації із зображенням Москви).
- Запишіть нове слово в зошит і підберіть до нього споріднені слова: Київ, московський, москвичі.
- Як по-іншому можна назвати ці слова? Чому? Виділи корінь. А хто з вас може розібрати ці слова за складом?
- Складіть пропозиції з новими словами.

IV. Постановка проблеми. Відкриття нового знання.

1) Робота в групах.

- Постарайтеся словникові слова розділити на групи і пояснити за якою ознакою виконали.
- За якою ознакою ви це зробили? Які питання можна поставити до цих слів? Чому до одних словами ми задаємо питання хто? до інших що? Що означають ці слова?
- Як ви думаєте, яка тема нашого уроку? (Тема вивішується на дошку, поступово, відповідаючи на питання, на дошці з'являється запис).

- Хлопці, слова, що відповідають на питання хто? що? є частиною нашої мови. А хто з вас знає, якою частиною мови є ці слова? Чому їх так називають?

2) Озвучування записи хором за вчителем, потім індивідуально.

3) Фронтальна робота:

а) - Знайди помилки і поясни:

Хто? Маша, вогник, кінь, кулька.
Що? Дочка, Шарик, ваза, чашка.

б) - Як ти запитаєш про героїв цього вірша: Хто це? або Що це? Поясніть чому? (.? Нсценіруют вірш учні в костюмах).

- Ми лисички, дружні сестрички,
- Ми лисички теж.
- Як з одного-то лапкою?
- Ні, ще з капелюшком. (А. Шибаєв).

Гімнастика для очей (обертання очей по колу, вліво, вправо, вгору, вниз)

- Називаю слова, якщо, слово відповідає на питання Хто? - руки вгору, стати на носочки, якщо слово відповідає на питання Що? - присідаємо руки вперед.

.?збушка, журавель, сонце, ведмідь, ягода, сорока, небо, бабуся, повітря.

V. Закріплення знань

1) Робота в парах (на партах лежать картинки)

- Виберіть картинку і задайте питання один одному: Хто це ?. Що це?

2) Диференційована робота по групах (даються завдання різної складності на картках).

1 група - Скласти пропозиції за схемами:

Що? що? що? - це фрукти. Хто? намалював що? Хто? катає що? по підлозі.

2 група - Кому з казкових героїв належать ці заповітні бажання. З'єднай пари слів і постав до них питання Хто ?. Що?

- Хочу нове корито!
- Хочу, щоб відра самі по воду пішли!
- Хочу перо Жар-птиці!
- Хочу золоті дзвіночки!
- Хочу золотий ключик!

.?ван
Ємеля
Золотий Чубчик
стара
Карабас Барабас

дзвіночки
корито
ключик
відро
перо

3 група - Встав пропущені слова, постав до них питання Хто? або що?. Озаглавьте текст.

Особливу красу лісі надає _______. У неї ажурна _______. Восени дозрівають яскраво-червоні _______. .? З них варять киселі, ______, _______. Дуже люблять горобину _____, ______.

Слова для довідок: дрозди, листя, плоди, варення, снігурі, компоти.

4 група - Знайдіть в тексті слова, що відповідають на питання хто? що?

Настала осінь. Вітер зриває з дерев останнє листя. Птахи відлетіли у вирій. Ведмідь заліг у сплячку.

(Виконану роботу учні перевіряють за картками, на яких правильно виконане завдання. Для учнів, які виконають швидко свою роботу: придумати слова на питання Хто. Що?).

3) Самостійна робота за підручником: с. 36, упр.50 - випиши слова до питань хто? що? Зроби фонетичний розбір слова життя (для тих, хто зробить завдання раніше).

Взаимопроверка - звірка з дошкою.

- Які нові знання ви «понесе» з собою?
- Які завдання вам сподобалися? Які труднощі мали на уроці? Кому було легко і все зрозуміло? Оцініть свій настрій на уроці, намалювавши мордочку.

VII. Домашнє завдання на вибір:

- Знайти загадки, відгадки яких відповідали б на питання Хто? і що?
- Намалювати або підібрати малюнки предметів, що відповідають на питання Хто ?. Що?
- Робота за підручником с. 37, упр.52.

Пошук по всій базі матеріалів: