Веселі і сумні вірші про дитинство емми Мошковський - літературна студія олени посашковой

Тема заняття:

Веселі і сумні вірші про дитинство.

Мета заняття:

Ознайомити першокласників зі своєрідністю творів Е.Е.Мошковской, поглиблювати інтерес учнів до поетичного слова.

Предметні завдання заняття:

Універсальні навчальні дії:

  • особистісні: формувати навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу, здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності;
  • регулятивні: вчити розуміти і зберігати навчальну задачу, адекватно сприймати оцінку вчителя і однокласників;
  • пізнавальні: вчити будувати мовне висловлювання в усній формі, виділяти суттєву інформацію з художнього тексту.

Для проведення заняття клас розділений на чотири групи.

хід заняття

- Привіт, діти!

Довгоочікуваний дано дзвінок -
Починається урок.
Тут затії і завдання,
Ігри, жарти, все для вас.
Побажаю всім удачі -
За роботу! В добрий час!

II. Актуалізація знаній.Созданіе проблемної ситуації. Постановка теми та мети заняття

- Сьогодні, на початку нашого заняття, ми вирушаємо в фотогалерею, в зал, де зібрані портрети відомих поетів, які писали для дітей. Розгляньте портрети. На жаль, під портретами немає підписів, імен поетів. Працюючи в групі, ми повинні це виправити.

Інструкція для роботи в групі. Кожна група отримує набір карток з різними іменами, по батькові та прізвищами і портретом одного з поетів. Завдання для кожної групи.

  • Вирішіть, чий це портрет.
  • Виберіть потрібне ім'я, по батькові та прізвище, складіть вірну підпис.
  • Прикріпіть підпис на дошку під портретом поета в фотогалереї.

- Прочитаємо, хто зображений на портреті.

У моїй Вообразіліі,
У моїй Вообразіліі
Базікають з вами запросто
Настурції та лілії.
( «Моя Вообразілія» Б.В. Заходер)

А я не знав, що я росту
Весь час, кожну годину.
Я сів на стілець -
Але я росту,
Росту, крокуючи в клас.
( «Я росту» А.Л. Барто)

показав садівник
Нам такий город,
Де на грядках засіяні густо,
Огурбузи росли,
Помідині росли,
Редісвекла, чеслук і репуста.
( «Дивовижний город» Н.П. Кончаловская)

Це нічия кішка,
Імені немає у неї
У вибитого вікна
Яке їй тут жітьyo.
( «Нічия кішка» І.П. Токмакова)

У подарунок можна дудіти.
Подарунок можна надіти.
Подарунки смачні є.
Мені шоколадка подобається:
Можна подарунок з'їсти,
Золота папірець залишиться.
Подарунок може злетіти.
У клітці сидіти і співати.
Подарунок може повзти.
Плисти. Плавниками гребти.
Але кожен, напевно, хоче
Подарунок, який ходить!
Який хвостом виляє!
І гавкає. Кожен бажає!

Робота в групі. Для роботи кожної групи учнів видається набір букв і складів, з букв складається ім'я Емма, з складів - Мошковская.

Веселі і сумні вірші про дитинство емми Мошковський - літературна студія олени посашковой

Робота в групі. Для роботи кожної групи учнів видається набір букв і складів, з букв складається ім'я Емма, з складів - Мошковская.

- Назвіть тему заняття, мета заняття. (Тема заняття - вірші Е. Мошковський. Мета - дізнатися які вірші для дітей писала Е. Мошковская, що хотіла сказати дітям, в своїх віршах).

Бесіда з питань:

Робота над віршем «Кислі вірші»

- Вас здивувало назва вірша? Що буває кислим? (Так. Кислим може бути лимон, суп.).

- Припустімо, про що може йти мова в цьому вірші. (Висловлюють припущення).

- Прочитайте вірш самостійно в зошиті «Читацький портфель» на стор. 18.

Встало сонце кисле,
Дивиться - небо скисло,
У кислому небі кисле хмара повисло.
І поспішають нещасні кислі перехожі,
І їдять жахливо кисле морозиво.
Навіть цукор кислий!
Скисло все варення!
Тому що кисле був настрій.

Бесіда з питань:

Діти Новомосковскют вірш вголос, вибирають картинку, яка підходить до тексту вірша, прикріплюють на дошку:

Робота над виразним читанням вірша.

- Кожен справжній поет - талановита людина і трошки чарівник. Подивіться, як зміниться вірш, якщо в ньому замінити слово кисле на слово протилежне за значенням.

Прочитайте рядок вірша, знайдіть слово, яке потрібно замінити, яким словом його замінимо, прочитайте що вийшло.

Встало сонце кисле (яскраве),
Дивиться - небо скисло (чисте),
У кислому (світлому) небі кисле (веселе) хмара повисло.
І поспішають нещасні (щасливі) кислі (веселі) перехожі,
І їдять жахливо кисле (дуже смачне) морозиво.
Навіть цукор кислий (солодкий)!
Скисло (солодко) все варення!
Тому що кисле (добре) був настрій.

(Діти Новомосковскют текст вірша, замінюючи в кожному рядку слово кисле на відповідний за змістом антонім. По ходу читання вибирають із запропонованих учителем картинок підходять за змістом і прикріплюють на дошку. Вислуховуються всі варіанти відповідей дітей, вибирається найвдаліший).

- Хлопці, що хотіла сказати дітям Е. Мошковская, написавши цей вірш? (Настрій людини залежить від самої людини).

- Чи залежить настрій людини від вчинку, який він зробив? (Так).

- Образити - це хороший або поганий вчинок, а образити маму? (Це дуже поганий вчинок).

Який настрій у того, кого скривдили? У того хто образив? (Сумне, сумне).

Робота над віршем «Я маму мою образив»

- До кого своїм віршем звертається поетеса? (До дітям і дорослим, щоб вони не кривдили своїх мам).

- Прочитайте вірш в «Читацький портфелі» на стор. 18 самостійно.

- Як хлопчик і мама ставилися один до одного до сварки? (Вони дружили, разом гуляли, розповідали все один одному). Знайдіть ці рядки і прочитайте.

- Яку пораду ви б дали хлопчикові? (Вибачитися перед мамою. Мама - найближча людина, найрідніша. Підійди тихесенько до мами, обійми її і скажи ласкаві, ніжні слова).

- Чи змінюються почуття героя на початку, середині і наприкінці вірша? (Так, на початку хлопчик сердитий на маму, ображений, придумує, що буде робити, щоб мама його пробачила, його настрій змінюється, а в кінці йому сумно, він розуміє, як погано він вчинив, образивши маму).

- Який темп і гучність виберемо для читання цього вірша? (Спокійний темп, не голосно).

- Прочитаємо вірш (по четверостишиям), намагаючись голосом передати настрій хлопчика, його почуття, стан. (Читання вірша дітьми).

- Хлопці, що Е. Мошковская хотіла вам сказати, написавши цей вірш? (Не потрібно ображати людей. Погано і тому, кого скривдили, і тому, хто образив. Вихована людина не образить ні словом, ні ділом).

- Наше заняття закінчується. Вірші, який поетеси Новомосковсклі? Для кого писала Е. Мошковская?

Емма Мошковская написала для дітей багато цікавих віршів, випущено багато книг з її віршами, деякі з них ви бачите на нашій виставці, після заняття ви можете взяти і почитати інші вірші поетеси. Всі ці книги зі шкільної бібліотеки, там ви можете взяти вподобану книгу для домашнього читання.

- До якого з віршів захотілося намалювати ілюстрацію? Я пропоную зробити в нашому класі виставку ілюстрацій до віршів Е.Мошковской, кожен з вас вибирає вподобаний вірш і виконує до нього ілюстрацію, а потім з ваших робіт ми оформимо виставку.

- Відкрийте «Читацький щоденник» на стор. 4 і висловіть свою Новомосковсктельское думку про вірші Е.Мошковской, які Новомосковсклі на уроці.

Урок закінчується обговоренням дитячих робіт і оформленням виставки ілюстрацій до віршів Е.Мошковской.