Урок української мови «підготовка до стиснутого викладу в екзаменаційній роботі ДПА»

Презентація до уроку

Мета уроку: підготувати учнів 9 класу до написання стислого викладу на матеріалі публіцистичного тексту.

Завдання уроку:
  1. Повторити прийоми стиснення тексту.
  2. Навчити застосовувати прийоми стиснення тексту на практиці.
  3. Повторити особливості публіцистичного тексту.
  4. Ознайомити з текстом на літературну тему.
  5. Сприяти розвитку вміння самостійно оцінювати свої можливості.

Тип уроку: урок закріплення знань, вироблення умінь і навичок.

Вид уроку: урок розвитку мовлення.

I. Організаційний момент.

- Добрий день, хлопці! Сьогодні ми продовжимо з вами готуватися до майбутньої державної підсумкової атестації. Наш урок буде уроком з розвитку мовлення. Ви вже знаєте, що перша частина іспиту - це написання стислого викладу на основі прослуханого тексту.

II. Актуалізація отриманих раніше знань.

Постановка мети і завдань уроку.

- Запишемо в зошитах з розвитку мовлення сьогоднішню тему уроку: Стислий виклад публіцистичного тексту.

- Хлопці, перш ніж ми почнемо роботу з текстом, прошу вас сформулювати проблемні питання з даної теми: на іспиті нам належить написати стислий виклад прослуханого тексту, а сьогодні ми будемо готуватися до написання стислого викладу тексту публіцистичного стилю. Згадаймо матеріал минулих уроків і відповімо на питання:

- Як правильно стиснути текст?

Звернемося до наших пам'яток, записаним в зошит для підготовки до ДПА.

Пам'ятка для учнів "Як писати стислий виклад" (Додаток 1)

- З якими прийомами стиснення тексту ми познайомилися раніше?

Прийоми стиснення тексту
  1. Виняток докладної інформації. (Спочатку виділяємо головне, а потім прибираємо подробиці)
  2. Узагальнення приватної інформації. (Спочатку виокремлює поодинокі істотні факти, об'єднуємо їх в одне ціле, підбираємо відповідні мовні засоби і складаємо новий текст.)

- Текст, який ми маємо стиснути, відноситься до публіцистичного стилю.

Назвемо особливості публіцистичного стилю мовлення. Яке завдання даного стилю?

(Передача інформації, вплив на Новомосковсктелей або слухачів; Цей стиль використовується у висловлюваннях (текстах), звернених до багатьох особам, до всіх, хто цікавиться тієї чи іншої наукової проблемою.)

- Які мовні засоби характерні для публіцистичного стилю?

(Вступні слова, антитези, повтори, окликупропозиції, пропозиції спонукальний характеру.)

- Які жанри публіцистики вам відомі?

- Згадаймо, що означає стиснути текст?

- Чим відрізняється докладний виклад від стисненого викладу?

III. Практична робота на уроці.

- Сьогодні ми продовжимо роботу над прийомами стиснення тексту. Зверніть увагу: перед вами лежить з текст В.А. Сухомлинського. Якщо ви помітили: текст не розбитий на абзаци. Прочитайте його.

Додаток 2 (Початковий варіант тексту. (Без поділу на абзаци)

(Доброта - єдино вірний шлях людини.)

- Підберемо заголовок до даного тексту.

- Підкреслимо в тексті тільки те, без чого не можна зрозуміти сенс міркування.

- Згадайте структуру тексту-міркування. З яких частин складається текст міркування? Наше завдання - знайти в тексті тезу, аргументи, приклади і висновок.

- Тепер розіб'ємо текст на абзаци. Як і в завданнях ДПА микротем в стислому викладі має бути три.

- Підкресліть в кожної мікротеми тільки те, без чого не можна зрозуміти сенс міркування

Мікротеми до тексту
  1. Без доброти неможлива душевна краса людини.
  2. Шлях добра був, є і буде єдино вірним життєвим шляхом людини.
  3. Виховувати в дитині добрі почуття важко, для цього дитина повинна пройти емоційну школу.

IV. Самостійна робота учнів.

- Визначте, які фрагменти тексту можна скоротити за допомогою прийому узагальнення, які - за допомогою виключення. Запишіть короткий переказ цих фрагментів.

V. Взаимопроверка самостійної роботи.

VI. одведеніе підсумків уроку.

VII. Домашнє завдання.
  • Написати твір на тему "Модно бути добрим?"

Додаток 1

Додаток 2

Початковий варіант тексту. (Без поділу на абзаци)

Я згадував сотні відповідей хлопчаків на питання, якою людиною тобі хочеться стати. Сильним, хоробрим, мужнім, розумним, спритним, безстрашним. І ніхто не сказав - добрим. Чому доброта не ставиться в один ряд з такими чеснотами, як мужність і хоробрість? Але ж без доброти, справжньої теплоти серця неможлива душевна краса людини. Добрі почуття, емоційна культура - це осередок людяності. Сьогодні, коли в світі і так достатньо зла, нам варто бути більш терпимими, уважними і добрими по відношенню один до одного, по відношенню до навколишнього живого світу і здійснювати найсміливіші вчинки в ім'я добра. Дотримання шляхом добра - шлях найприйнятніший і єдиний для людини. Він вірний, вірний, він корисний і людині поодинці, і всьому суспільству в цілому. Вчити відчувати і співчувати - це найважче, що є у вихованні. Якщо добрі почуття не виховані в дитинстві, їх ніколи не виховаєш, тому що вони засвоюються одночасно з пізнанням перших і найважливіших істин, головна з яких - це цінність життя, чужий, своєю, життя тваринного світу і рослин. У дитинстві людина повинна пройти емоційну школу, школу виховання добрих почуттів.

додаток 3

Вірний шлях людини

Я згадував сотні відповідей хлопчаків на питання, якою людиною тобі хочеться стати. Сильним, хоробрим, мужнім, розумним, спритним, безстрашним. І ніхто не сказав - добрим. Чому доброта не ставиться в один ряд з такими чеснотами, як мужність і хоробрість? Але ж без доброти. справжньої теплоти серця неможлива душевна краса людини. Добрі почуття. емоційна культура - це осередок людяності. Сьогодні, коли в світі і так достатньо зла, нам варто бути більш терпимими, уважними і добрими по відношенню один до одного. по відношенню до навколишнього живого світу і здійснювати найсміливіші вчинки в ім'я добра.Следованіе шляхом добра - шлях найприйнятніший і єдиний для людини. Він вірний, вірний, він корисний і людині поодинці, і всьому суспільству в цілому. Вчити відчувати і співчувати - це найважче. що є у вихованні. Якщо добрі почуття не виховані в дитинстві, їх ніколи не виховаєш, тому що вони засвоюються одночасно з пізнанням перших і найважливіших істин. головна з яких - це цінність життя, чужий, своєю, життя тваринного світу і рослин. У дитинстві людина повинна пройти емоційну школу. школу виховання добрих почуттів.

Текст для стиснення

Я згадував сотні відповідей хлопчаків на питання, якою людиною тобі хочеться стати. Сильним, хоробрим, мужнім, розумним, спритним, безстрашним. І ніхто не сказав - добрим. Чому доброта не ставиться в один ряд з такими чеснотами, як мужність і хоробрість? Але ж без доброти, справжньої теплоти серця неможлива душевна краса людини. Добрі почуття, емоційна культура - це осередок людяності.

Сьогодні, коли в світі і так достатньо зла, нам варто бути більш терпимими, уважними і добрими по відношенню один до одного, по відношенню до навколишнього живого світу і здійснювати найсміливіші вчинки в ім'я добра. Дотримання шляхом добра - шлях найприйнятніший і єдиний для людини. Він вірний, вірний, він корисний і людині поодинці, і всьому суспільству в цілому.

Вчити відчувати і співчувати - це найважче, що є у вихованні. Якщо добрі почуття не виховані в дитинстві, їх ніколи не виховаєш, тому що вони засвоюються одночасно з пізнанням перших і найважливіших істин, головна з яких - це цінність життя, чужий, своєю, життя тваринного світу і рослин. У дитинстві людина повинна пройти емоційну школу, школу виховання добрих почуттів.