Урок навколишнього світу в 4-му класі за авторською програмою про

Мета: на практичному занятті закріпити первинні знання про план, кресленні, малюнку; навчити орієнтуватися за планом будівель при НС і топографічній карті.

  1. Сформувати знання учнів про способи зображення предметів на плані і топографічній карті.
  2. Закріпити знання про масштаб і його практичному використанні.
  3. Закріпити вміння користуватися компасом.
  4. Ознайомити учнів з топографічними знаками.
  5. Навчити орієнтуватися за планом будівель при НС.

2. Картки з топографічними знаками.

3. Таблиця «Етапи складання плану».

4. Картки на клейкою основі - геометричні фігури із зображенням форм класної меблів.

5. Ілюстровані посібники (зразки плану евакуації з будівлі школи, топографічний план місцевості).

6. Мультимедійне обладнання (проектор, комп'ютер, екран).

1. Організаційний момент

2. Підготовча бесіда до практичного завдання. повторення пройденого

Учитель: Сьогодні на уроці, виконуючи практичне завдання, ви зможете самостійно створити план класної кімнати і план місцевості. Для цього згадайте ключові поняття план, малюнок, креслення. (На дошці виставляються картки з ключовими поняттями і їх зображення в довільному порядку)

- Зіставте поняття з зображеннями. Поясніть свій вибір.

- У чому гідність малюнка? (Малюнок передає колір, обсяг, світло, його просто зрозуміти ...)

- У чому гідність плану? (За планом можна орієнтуватися ...)

- У чому перевага креслення? (Дані точні розміри ...)

Учитель: Зупинимося на плані місцевості.

- Що називається планом місцевості (Вид зверху ...)

- Яким чином можна побачити місцевість зверху? (Піднятися на літаку, вертольоті)

- Чи зручно виконувати графічні роботи на ходу літака, вертольота?

- Як же тоді бути? Як запам'ятати, що бачили зверху? (Потрібно використовувати фотозйомку)

Складіть план дій, які потрібно зробити для складання плану місцевості.

Спочатку хлопці висловлюють свої припущення. а потім на дошку вивішується план дій:

1. Подивитися зверху.

3. Зобразити на аркуші (на площині).

3. Практична робота «Складання плану класної кімнати»

- Уявіть, як виглядає меблі в класі зверху?

(Використовуються картки геометричних фігур, визначається за розміром карток кожен об'єкт меблів, налічується кількість парт, стільців, шаф ...)

Хід практичної роботи

1. На дошці вивішується основа для плану класної кімнати (аркуш паперу форматом А3)

- Це план класу? (Ні.)

- Чого бракує? (Умовних знаків меблів.)

2. Які об'єкти в класі зручніше розмістити в першу чергу? (Ті, що біля стін.)

3. У дошки працюють два учні: наклеюють умовні позначення меблів знаходиться біля стін.

4. Розстановку парт і стільців по рядах виконують хлопці з різних рядів ланцюжком.

5. Застосування плану будівель (окремих приміщень) в практиці.

Отже, план готовий! Як його можна використовувати? (Зробити перестановку, організувати свято ...)

4. Читання плану евакуації з будівлі школи

А ще можна за допомогою плану будівлі орієнтуватися під час надзвичайних ситуацій. Такий план називають «План евакуації».

- Розгляньте план евакуації нашої школи. Які умовні позначення додані? (Стрілки)

- Для чого ці стрілки? (Вони вказують напрямок руху)

- Розставте стрілки на плані класу так, щоб було ясно, як нам потрібно виходити з класу при виникненні НС.

- Чого ще не дістає на нашому плані? (Напрям сторін горизонту)

5. Визначення сторін горизонту за компасом (повторення)

- Як визначити сторони горизонту? (За компасу)

- Слухання вірша А.Усачева «Магнітна стрілка» (Читають підготовлені учні напам'ять)

Магнітну стрілку на північ манила
Якась всім незрозуміла сила.
І ось розгорілися наукові суперечки:
Що тягне її в крижані простори?
Ведмеді? Тюлені? Підступні льоди?
А може сяйво Полярної зірки?
Учитель Попов, посміхаючись, відповів:
- Ох, любите ви фантазувати, діти!
Науці відомо давно, що вабить
Магнітну стрілку на північ магніт ...

- Згадайте правила користування компасом.

1. Компас покласти на рівну поверхню.

2. Повернути корпус компаса так, щоб магнітна стрілка вказувала на північ.

3. Орієнтуватися щодо сторін горизонту.

- Розподіліть назви сторін горизонту на плані класу.

Щоб з планом розібратися,
Потрібно дружно порозумітися.

Тихо встаньте. Підрівняти.
Вліво, вправо нахиляйтеся.
Північ, захід, схід, південь
- Випрямляти, милий друг.

А тепер ривки руками:
Один два три чотири,
Відкривайте руки ширше.

Повороти починайте.
Орієнтир не забувайте!
Два на захід - на схід.
Можемо зробити раз по сто!
Не лінуйтеся, повторюйте,
Час даром не втрачайте!

Дивимося вниз,
По сторонам…
Сядьте тихо.
Приступаємо ...
Будувати незвичайний план!

7. Складання плану місцевості

З планом класу все ясно. А як же бути з планом місцевості? Адже природні об'єкти не мають строгих геометричних форм.

- Як зобразити на плані озеро, ліс, село. (Діти висловлюють свої припущення)

- Для цієї мети прийнято зображати природні об'єкти спеціальними умовними позначеннями - топографічними знаками.

8. Мовна розминка

Мовна розминка допоможе нам познайомитися з деякими топографічними знаками. (Використовуються слайди презентації, мультимедійне обладнання, малюнки природних об'єктів.)

Завдання 3: Закінчи скоромовку і підбери відповідні малюнки.

1. Як смішно поспішають бабусі
В ... (сад) по яблука, по грушки.

2. Щеня породи коллі
Втік від Поли в ... (поле).

3. Їхав Грека через ... (річку).
Бачить Грека в річці рак.
Сунув Грека руку в річку.
Рак за руку Греку цап!

4. Біжить лисиця по ... (ліску),
Лизни, лисиця, пісочку.

5. Покотився Колобок.
На ... (дорозі) нишпорить вовк.

9. Демонстрація топографічних знаків

Завдання 4. Зіставте обрані вами малюнки до скоромовки з топографічними знаками.

- Із запропонованих знаків виберіть тільки ті, які позначають рослини і місця їх зростання (Луг з чагарниками, окремі дерева, сад ...)

- Практичне завдання: намалюйте на магнітній дошці топографічний знак дерева (можна хвойного, можна листяного). Поміркувати, як можна цей знак перетворити в знак «Вирубка».

Вирубка - вирубаний ліс. Це пеньки. Щоб отримати новий знак можна стерти верхню частину. Отриманий знак звіряємо з підручником.

10. Екологічна бесіда

Порівняйте плани місцевості. Як змінилася місцевість за 4 роки?

(Ліс перетворився в вирубку. Річка - в болото і яри ...)

- Хто винен? Як можна змінити ситуацію?

- Послухайте вірш С. Маршака про те, як людина впливає на природу.

Ми приїхали на річку
Неділя провести,
А вільної місцини
Біля річки не найти!

Тут сидять і там сидять:
Загоряють і їдять,
Відпочивають, як хочуть,
Сотні дорослих і дітей.

Ми по бережку пройшли
І поляночку знайшли.

Але на сонячній галявині
Тут і там порожні банки
І, як ніби нам на зло,
Навіть бите скло!
Ми по бережку пройшли,
Місце нове знайшли.

Але і тут до нас сиділи;
Палили багаття, папір жглі-
Теж пили, теж їли,
Насмітили і пішли!

Ми пройшли, звичайно, повз ...
- Агов хлопці! - крикнув Діма.-
Ось містечко хоч куди!
Джерельна вода!
Дивний пляж!
Розпаковувати багаж!

Ми купались,
загоряли,
Палили багаття,
У футбол ігралі-
Веселилися, як могли!
Пили квас,
Консерви їли,
Хорові пісні співали ...
Відпочили і пішли!

І залишилися на галявині
У згаслого багаття:
Дві розбитих нами склянки,
Дві розмоклих баранкі-
Словом сміття гора!

Ми приїхали на річку
Понеділок провести,
Тільки чистого містечка
Біля річки не найти!

11. Підведення підсумків

- Як можна використовувати нові знання в практичній діяльності?

- Розгляньте топографічну зйомку району нашої школи. (Картки у кожного учня). Щоб вам було легше, я розфарбувала школу червоним кольором.

- Порахуйте, скільки дерев посаджено з південної (з північної, зі східною, з західної) сторони?

- Скільки спортивних майданчиків?

А тепер виберіть найактивніших хлопців. Для них особливе завдання! На перевернутих картках записані природні об'єкти. Виберіть відповідний топографічний знак.