Урок-конспект по темі природні зони землі

Урок-конспект по темі природні зони землі
Тема: «Природні зони Землі»

Мета: розширити вже наявні знання учнів про природні зони Землі (продемонструвати розміщення основних зон на поверхні планети, пояснити причини зміни природних зон, показати зміни природних зон під впливом діяльності людини).

Завдання навчальні:

  1. Пояснити поняття «природна зона», «висотна поясність», «широтная зональність».
  2. Сформувати цілісне уявлення про природних зонах Землі як природних територіальних комплексах.
  3. Показати закономірність і причину зміни природних зон.

Завдання розвиваючі:

  1. Розвиток навичок роботи з географічною картою.
  2. Уміння узагальнювати і класифікувати інформацію (самостійне складання характеристик природних зон Землі).

Завдання виховні:

  1. Розвиток шанобливого і дбайливого ставлення до живої природи.
  2. Розвиток інтересу до географії та суміжних дисциплін (біологія, ботаніка і т.п.).

Етапи уроку:

  1. Організаційний момент (читання вірша-епіграф).
  2. Введення в тему (метод повторення пройденого матеріалу), постановка проблеми.
  3. Вивчення нового матеріалу (лекційний метод, робота з географічною картою, ігровий момент).
  4. Физкультминутка.
  5. Узагальнення пройденого матеріалу.
  6. Домашнє завдання.

організаційний момент

В якості додаткового введення в тему вчитель може прочитати вірш (або попросити зробити це учня) про природні зони Землі. Це необхідно для створення в учнів особливого настрою і кращого засвоєння нових знань.

Як епіграф можна використовувати:

  • В. Кеулькута «Тихо в тундрі на світанку»;
  • В. Безладнов «А на Півночі, друзі»;
  • М. Заболоцький «В тайзі»;
  • Е. Асадов «В тайзі»;
  • Ю. Друніна «В степу»;
  • П. Вяземський «Ще трійка»;
  • Н. Божукова «Ви розповіли про пустелю. ».
  1. Введення в тему, постановка проблеми

    Урок-конспект по темі природні зони землі

    Учитель нагадує учням про пройдені суміжних темах про природних зонах землі, задає навідні запитання:

    Клімат однаковий на всій Землі?

    Що таке зональність?

    Які причини зональності?

    Скільки поясів освітленості на Землі, як вони називаються?

    В якому з поясів освітленості ми живемо?

    Що таке висотна поясність?

    Педагог корегує відповіді дітей, доповнюючи їх.

    Вивчення нового матеріалу

    Урок-конспект по темі природні зони землі

    Учитель під запис дає визначення терміну «природна зона» і пояснює його на конкретних прикладах. Далі педагог звертається до географічній карті, а учні - до особистих атласу. Наочно показуються природні зони Землі. Для стимуляції мозкових процесів задається питання:

    Чому природні зони називаються природними. (Названі так через переважної на цій території рослинності)

    У формі розповіді педагог пояснює причину розміщення природних зон (закон широтноїзональності). Так відбувається остаточне формування поняття «широтная зональність».

    Для закріплення нових знань учні по черзі викликаються до дошки і на карті показують ту чи іншу природну зону.

    Урок-конспект по темі природні зони землі

    Учитель пояснює, що природні зони змінюються не тільки по широті, але і по висоті (формування поняття «висотна зональність»). Для кращого запам'ятовування і рефлексії задається питання:

    Чому це відбувається? (З висотою змінюється тиск і температура)

    Для закріплення результату впроваджується ігровий момент - загадки. Як загадок можуть використовуватися такі:

    Ось перед нами лісової биом,

    Рослин і тварин дуже багато в ньому.

    Він багатоярусний, ліаною обплетений,

    І «легкими Землі» зветься він.

    У ньому багато «коштовностей» росте,

    Їх в медицині використовує народ.

    На карті уздовж екватора знайдеш

    І мені ти цю зону назвеш

    (Відповідь: вологі екваторіальні ліси)

    З наближенням літа з кожним днем ​​все спекотніше. Промені гарячого сонця випивають останню воду з грунту і рослин. Ось проноситься гарячий суховій. І немає вже квіток, немає яскравої трави - пожовкла, вигоріла, ніби вогонь спалив: залишилися тільки трави з вузькими листям

    Це безлісна заболочена рівнина на півночі країни. Природа тут сувора. Зима вітряна, холод ная, з морозами нижче 50 градусів, триває 8-9 місяців,

    снігу небагато, земля промерзає на велику глибину?

    (Відповідь: тундра) і т.п.

    Урок-конспект по темі природні зони землі

    Педагог робить короткі висновки за отриманим обсягом знань.

    Физкультминутка

    Проводиться в традиційній формі, тобто у вигляді зарядки (присідання, стрибки на місці і т.д.). Може бути присутнім і пізнавальний момент: на кожне скоєне фізична вправа учень повинен відповісти на будь-яке питання (наприклад, які тварини зустрічаються в тундрі або чим корисні для планети вологі екваторіальні ліси).

    Узагальнення пройденого матеріалу

    Здійснюється у вигляді розповіді з елементами бесіди, тобто залученням дітей в процес навчання. Ще раз проводиться робота з географічною картою. Як закріплення діти малюють контурні карти в зошитах, зафарбовуючи природні зони певним кольором.

    Резюме уроку здійснює вчитель самостійно або за допомогою учнів. Для цього задаються питання про отримані поняттях (природна зона, широтна і висотна зональність).

    Домашнє завдання

    Дається за рекомендацією підручника. В якості творчого завдання можна запропонувати синтезовану роботу - твір на тему «Як я побував в. (Тундрі, пустелі, тайзі і т.п.) ». Це одночасно закріпить отримані на уроці знання, розвине творчі здібності і сприятливо позначиться на розвитку мови.