Стаття 70
1. На підставі перших примірників протоколів про підсумки голосування, отриманих з нижчестоящих комісій, результати виборів, референдуму шляхом підсумовування містяться в цих протоколах даних визначає комісія, наділена цим правом законом. Члени відповідної комісії з правом вирішального голосу визначають результати виборів, референдуму особисто. Про результати виборів, референдуму складаються у двох примірниках протокол і зведена таблиця, які підписують всі присутні члени даної комісії з правом вирішального голосу. На підставі протоколу про результати виборів, референдуму комісія приймає рішення про результати виборів, референдуму.
2. Вибори визнаються відповідною виборчою комісією не відбулися у разі, якщо:
б) відповідно до пункту 35 статті 38 цього Закону голосування проводилося по одній кандидатурі і за відповідного кандидата проголосувало менше 50 відсотків від числа виборців, які взяли участь в голосуванні;
в) менш ніж два списки кандидатів при голосуванні за списки кандидатів отримали згідно із законом право взяти участь у розподілі депутатських мандатів;
г) за списки кандидатів, які отримали відповідно до закону право взяти участь у розподілі депутатських мандатів, було подано в сумі 50 або менше відсотків голосів виборців, які взяли участь в голосуванні по єдиному виборчому округу. Законом зазначений відсоток може бути підвищений;
д) всі кандидати вибули при проведенні повторного голосування;
е) а також у випадку, передбаченому абзацом третім пункту 1 статті 71 цього Закону.
Законом не можуть встановлюватися додаткові підстави визнання виборів такими, що.
21. Число виборців, учасників референдуму, які взяли участь в голосуванні, визначається за кількістю бюлетенів встановленої форми, виявлених в ящиках для голосування. Число учасників референдуму, які взяли участь в референдумі, визначається за кількістю підписів учасників референдуму в списку учасників референдуму, які проголосували в приміщенні для голосування в день голосування, і за кількістю відміток в списку учасників референдуму про те, що учасник референдуму проголосував за межами приміщення для голосування або достроково .
4. Закон, за винятком випадку, зазначеного в пункті 1 статті 71 цього Закону, не може містити норми, що допускають можливість визнання невибраним кандидата, який отримав найбільшу кількість голосів виборців, в разі, якщо вибори визнані такими, що відбулися і дійсними.
5. У разі, якщо після підведення підсумків голосування у багатомандатних виборчих округах не всі мандати виявилися заміщеними, по незаміщених мандатів призначаються повторні вибори.
6. Відповідна виборча комісія після визначення результатів виборів сповіщає про це зареєстрованого кандидата, обраного депутатом, виборним посадовою особою, після чого він зобов'язаний в п'ятиденний термін подати до відповідної виборчої комісії копію наказу (іншого документа) про звільнення його від обов'язків, несумісних зі статусом депутата , виборного посадової особи, або копії документів, що засвідчують подачу в установлений термін заяви про звільнення від зазначених обов'язків. Якщо зареєстрований кандидат, визнаний обраним за результатами голосування за список кандидатів, не виконає зазначену вимогу, він виключається зі списку кандидатів, а його депутатський мандат передається іншому зареєстрованому кандидату в порядку, передбаченому законом. Якщо зареєстрований кандидат, обраний депутатом по одномандатному (багатомандатному) виборчому округу або обраний виборним посадовою особою, яка не виконає зазначену вимогу, відповідна виборча комісія скасовує своє рішення про визнання кандидата обраним.
7. Законом може бути передбачено, що, якщо кандидат без змушують до того обставин не склав з себе повноваження, несумісні зі статусом депутата, виборного посадової особи, в результаті чого призначені повторні вибори, цей кандидат повинен повністю або частково відшкодувати відповідної виборчої комісії вироблені нею витрати, пов'язані з проведенням повторних виборів. Відповідний закон повинен також містити перелік обставин, при яких зазначене відшкодування не проводиться.
8. Референдум визнається відповідною комісією референдуму не відбувся у разі, якщо в ньому взяло участь не більше половини учасників референдуму, внесених до списків учасників референдуму на території проведення референдуму. Відповідна комісія референдуму визнає рішення не прийнятим на референдумі в разі, якщо за це рішення проголосувало не більше половини учасників референдуму, які взяли участь в голосуванні. Законом суб'єкта Укаїни не можуть встановлюватися додаткові підстави визнання референдуму таким.
9. Відповідна комісія визнає підсумки голосування, результати виборів, референдуму суб'єкта Укаїни, місцевого референдуму недійсними:
а) в разі, якщо допущені при проведенні голосування або встановлення підсумків голосування порушення неможливо достеменно визначити результати волевиявлення виборців, учасників референдуму;
б) в разі, якщо вони визнані недійсними на частині виборчих дільниць, дільниць референдуму, списки виборців, учасників референдуму на яких на момент закінчення голосування в сукупності включають не менш ніж одну четверту частину від загального числа виборців, учасників референдуму, внесених до списків виборців, учасників референдуму на момент закінчення голосування у відповідному виборчому окрузі, окрузі референдуму;
11. Порядок зберігання, передачі в архів і знищення виборчої документації, документації референдуму затверджується Центральною виборчою комісією Укаїни, виборчими комісіями суб'єктів Укаїни за погодженням з відповідними державними архівними органами.
Вказівка на те, що члени комісій з правом вирішального голосу встановлюють результати виборів, референдуму особисто, підкреслює відповідальність зазначених осіб за правильність підсумовування даних протоколів нижчестоящих комісій. Зведену таблицю, яка містить дані нижчестоящих виборчих комісій, на основі яких складено протокол про результати виборів, так само, як і протокол про результати виборів, підписують всі члени комісії з правом вирішального голосу.
Якщо повноваження ДВК виконує ОВК (або навпаки) або комісія, яка організовує вибори (така ситуація може скластися на виборах органів місцевого самоврядування поселення, розташованого в межах виборчої дільниці), то рішення про результати виборів може бути прийнято безпосередньо на підставі протоколу ДВК про підсумки голосування.
а) виходячи із загальновизнаних принципів народовладдя демократична більшість, на основі якого, за змістом статей 1 і 3 Конституції Укаїни, повинна визначатися воля народу, висловлена ним на виборах, і наявність якого необхідна для визнання легітимності органу народного представництва, не може бути лише відносною більшістю ;
б) за змістом статей 1 і 13 Конституції Укаїни демократія, заснована на політичному різноманітті і багатопартійності, виходить з необхідності існування опозиції і не допускає монополії на владу 2.
Критерієм визнання підсумків голосування, результатів виборів, референдуму недійсними є виявлення порушень, вчинених під час проведення голосування або встановлення підсумків голосування і не дозволяють з достовірністю визначити результати волевиявлення виборців (учасників референдуму). У кожному конкретному випадку повинна бути проведена оцінка порушень закону та визначено ступінь їх впливу на результати волевиявлення виборців (учасників референдуму). При цьому повинні бути прийняті до уваги ступінь серйозності порушення, різниця голосів між обраним кандидатом і іншими кандидатами, масовість і доведеність порушень 1.
Порядок зберігання, передачі в архів і знищення виборчої документації, пов'язаної з підготовкою та проведенням виборів до органів державної влади, референдуму цього суб'єкта Укаїни, а також виборів до органів місцевого самоврядування, місцевих референдумів, що проводяться на території відповідного суб'єкта Укаїни повинен узгоджуватися ІКСРФ з урахуванням зазначені положень.