Розробка уроку в 3-му класі по темі пропорції особи - портрет

Мета уроку. Передати при зображенні голови людини (на площині і в обсязі) пропорції, характер, вираз обличчя. Розвинути почуття симетрії. Виховати адекватне сприйняття емоцій людини.

Наочність. Живопис - Ж.Л.Давіда, Ж.Д.Енгра, О.Ренуара, Д.Левицького, В.Боровінского, К. Брюллова, О.Кіпренського, І.Рєпіна, В. Сєрова та д.р. Графіка - малюнки і гравюри Леонардо да Вінчі, Рафаеля, А.Дюрера, І.Рєпіна, В. Сєрова, К. Сомова.

Оформлення дошки. Учитель на дошці пише словникові слова:

"Пропорції особи" - Портрет

Ці слова вчитель виділяє в ході уроку.

I. Організаційний момент (вступна бесіда).

Портрет - від французького - "зображення". Один з жанрів живопису, скульптури, графіки, присвячений зображенню певних людей. Портрет може зображати одного або декількох людей. Портретний жанр відомий в світовому мистецтві з глибокої давнини і не втратив свого значення до наших днів.

Дивлячись на портрети, ми дізнаємося, які в той час були звичаї, одяг, прикраси і т.д.

Художник-портретист завжди прагне не тільки до передачі зовнішнього вигляду, зовнішньої схожості, а й до розкриття внутрішнього світу свого героя, його настрій.

Дуже часто ми зустрічаємося з портретами в нашому житті - це в галереях і виставкових залах, будинки (фотографії), в школі (портрети письменників, вчених, музикантів), в книгах які ви Новомосковскете.

II. Пояснення нового матеріалу.

На даному уроці ми згадаємо казку Джанні Родарі "Чиполліно". Хлопці згадують і описують кожного героя за таким планом:

Якої форми обличчя?

Злий або добрий?

Веселий чи сумний? Чому?

III. Основна частина.

На дошці вішаються малюнки з головними героями. Під малюнками малюються схеми особи і міміки.
  1. Чиполліно - обличчя кругле, догори витягнуте, веселий, добрий.
  2. сеньйор ПОМИДОР - обличчя кругле, злий, червоний (від гніву червоніє навіть людина).
  3. граф ВИШЕНКА - обличчя кругле, добрий, розумний, сумний (щоб передати особа розумної людини досить одягнути окуляри).
  4. дідусь ГАРБУЗ - обличчя овальне в ширину, добрий, але сумний, нещасний.
  5. принц ЛИМОН - обличчя овальне в висоту, злий, що не дуже розумний.
Далі - малюнки прибираються з дошки. Учні замальовують схеми в альбом. За навідним питань вчителя діти самі роблять висновок:
  • за схемами можна намалювати будь-яка особа;
  • міміку обличчя можна передати за допомогою брів, очей, губ.

Пробуємо і перевіряємо на практиці.

Практична робота.
  1. Для того, щоб портрет вийшов в центрі листа, ми повинні (з усіх боків аркуша) відступити по 4 пальчика.
  2. Послідовність роботи вчитель веде на дошці, одночасно учні працюють в альбомі.
  3. Малюємо овал обличчя (вибираємо одну зі схем).
  4. Проводимо осьові лінії: вертикальну - ділимо овал на 2 частини; 2 горизонтальні - ділимо овал на 3 частини.
  5. Верхня лінія - лінія брів (вибираємо за схемами форму брів).
  6. Малюємо очі: відстань між очей дорівнює величині ока; відстань між бровою і оком дорівнює висоті очі.
  7. Найбільше на обличчі? - НІС. У центрі особи малюємо ніс (до 2-ий лінії).
  8. Показуємо, як малюють рот: опускаємо осьові лінії від центрів очей на саму нижню частину обличчя. Ставимо зарубки; за схемою вибираємо лінію губ; губи повинні вийти в центрі 3-ої частини обличчя.
  9. Уточнюємо форму особи: віскі втиснули (лінія брів); кісточки скул опуклі; підборіддя видається вперед.
  10. Вуха рівні висоті носа, знаходяться на середній частині обличчя, між двох ліній.
  11. Шия трохи вже особи.
  12. Волосся трохи пишніше, ніж овал обличчя, всю верхню частину обличчя займають лоб і волосся.

За бажанням учнів обговорюються декілька робіт. Весь клас знаходить помилки. Разом виправляють їх.

Даючи час на виправлення, вчитель дає гру на увагу іншим учням.