План-конспект уроку з орксе - як християнство прийшло на Русь - 4 клас - нові твори

Урок 18. Як християнство прийшло на Русь

Епіграф до уроку:

Хрещення дало нашим предкам вищу свободу - свободу вибору

між Добром і Злом, а перемога

Православ'я подарувала Русі тисячолітню історію

Мета уроку. познайомити учнів з історичними подіями, пов'язаними з Хрещенням Русі; осмислення учнями факту Хрещення Русі, прийняття православ'я, етапу, з якого почалося якісно інший розвиток особистості, нашої державності і культури.

Навчальна: дізнатися історичні обставини, пов'язані з Хрещенням Русі; познайомити з особистістю князя Смелаа як реформатора.

Розвиваюча: зрозуміти, яке значення має Хрещення в житті окремої людини і цілої країни; створити умови для розвитку і розкриття творчих здібностей, учнів засобами образотворчого мистецтва; розвиток образного мислення; продовжити формування вмінь працювати з текстом підручника і документом, публічно виступати, систематизувати матеріал.

Виховує: сприяти вихованню у дітей патріотичних почуттів; поваги до історії і минулого свого народу, формування гуманістичних і громадянських позицій, розуміння ролі особистості в історії.

Ключові поняття. Церква, Хрещення, Свята Русь.

Персоналії і дати: княгиня Ольга, князь Святослав, князь Сміла, принцеса Анна, 988 м

Обладнання уроку: карта

Давньоруська держава в IX-XI

слайдовая презентація, ноутбук, мультимедійний проектор, дидактичний матеріал.

Комбінований урок з використанням ІКТ.

1.Організаціонний момент уроку.

2. Вивчення нової теми.

Слайд № 2: (Епіграф до уроку)

Уч. Хлопці перед вами висловлювання Л. Н. Гумільова

Хрещення дало нашим предкам вищу свободу - свободу вибору, між Добром і Злом, а перемога православ'я подарувала Русі тисячолітню історію

1. Чому саме цей вислів я вибрала епіграфом до сьогоднішнього уроку? або

2. Яке відношення ці рядки мають до нашого заняття?

Приблизний відповідь учнів: це висловлювання належить до нової теми уроку - Хрещення Русі.

Тему уроку формують самі учні (вчитель підводить учнів до усвідомлення теми)

Уч .: Отже, ми з вами з'ясували тему уроку, а тепер давайте спробуємо разом з вами сформулювати цілі нашого уроку, для цього ще раз прочитайте рядки епіграфа.

Учні самостійно формулюють цілі уроку. При скруті у виконанні даного завдання вчитель за допомогою питань допомагає учням сформулювати цілі уроку.

Чи знаєте ви звідки і коли (з якої країни і в який час), християнство прийшло на Русь?

Хто був той чоловік або правитель, який вирішив встановити православною віру в нашій державі?

За якими об'єктивних причин була обрана саме ця релігія?

Яке значення мало хрещення Русі для окремої людини, для народу і держави в цілому?

Уч. З'ясувати відповіді на ці питання і буде основною метою нашого заняття.

(Учні записують тему та мету уроку в зошитах)

Уч. До прийняття християнства у наших предків слов'ян була язичницька релігія, яка не задовольняла князя. Слов'яни вірили в безліч богів, обожнювали і поклонялися силам і духам природи, вважали, що багато природні предмети (наприклад, камінь, дерево, струмок) мають надприродною силою.

У 10 столітті правителем Київської Русі був князь Сміла Святославович.

Народився князь Сміла в 963 році. Його батьком був князь Святослав Ігорович, матір'ю простолюдинка Малуша, родом з міста Любеча. Вона не була законною дружиною князя Святослава Ігоровича. Вона була ключницею, тобто берегинею хутра, срібла, монет та інших коштовностей правлячої княгині Ольги. Ставши наложницею молодого спадкоємця князя Святослава, вона зберігала своє становище при дворі княгині Ольги, народила майбутнього князя Смелаа і виховала його при дворі, намагаючись підкреслити його князівське походження. У цьому їй допомагав її брат Добриня Малкович - воєвода при дворі княгині Ольги, фігура історична, а не билинна.

Княгиня Ольга, бабуся князя Смелаа, в останні роки свого князювання вже була християнкою. Можна вважати, що і люди її оточують, в тому числі і ключниця Малуша, були християнами. У той час в Києві вже існували християнські церкви. Можна припустити, що князь Сміла з дитинства познайомився з християнством і що вплив княгині Ольги допомогло, йому в формуванні християнського світогляду. З восьми річного віку юний князь Сміла був відправлений батьком в Новгород під наглядом дядька чи Добрині, який як грубий язичник, давав повну волю пристрастям свого вихованця.

- Хлопці ви уважно мене слухали, з якими новими словами ви зараз познайомилися?

Відкрийте свої словнички і запишіть значення нових слів.

Язичнікі- люди, які вірять у безліч богів і поклоняються силам природи.

Князь- правитель Київської Русі

Уч: Сміла не відразу пішов на введення християнства, адже прийняття нової віри було такою важливою подією, але особисто для себе він уже прийняв рішення. Питання про зміну релігії не міг бути вирішене одним розпорядженням князя, всупереч волі

з князівської дружини. Пам'ятаючи про небажання батька прийняти хрещення, щоб не посваритися з дружиною, Сміла, перш за все своєму найближчому оточенню повинен був показати політичну і практичну необхідність прийняти релігію, що завоювала вже весь цивілізований світ.

2. Яким чином князь Сміла обирав нову віру?

3. Представники, яких релігій приходили до князю? З якою метою?

4. Що означає рада бояр своєму правителю:

Знай, князь, що свого ніхто не хулить, а тільки хвалить. Якщо хочеш випробувати на ділі пішли мужів своїх, щоб вони побачили, хто і як служить Богу!

5. Прислухався князь до ради бояр, як він вчинив?

6. Що для послів князя Смелаа стало підставою вибору саме православ'я?

7. Спеціально або випадково посли князя Смелаа виступали зі звітом прилюдно? Чому? (Аргументуйте свою думку)

Підготувати своїх підданих до хрещення

9. Який був вибір князя?

Уч. В кінцевому рахунку, князь Сміла, підтриманий соратниками, вирішив звернутися в Православ'я. Тим більше, що Русь і Візантію пов'язували не тільки військові протистояння, але, перш за все, давні торгові, політичні і навіть релігійні контакти. Прийнявши християнську православну віру, князь Сміла (в хрещенні Василь) зважився "звернути всю Землю в християнство".

Хрещення це приєднання до церкви, ...... ..

Робота з ілюстративним матеріалом - живописні твори. М.Васнецова "Хрещення киян" або

Запитання і завдання до ілюстрації:

Що ви бачите на картині?

Що на ній зображено?

Що ще зображено на картині?

Що відбувається на картині?

Що ви бачите тут такого, що дозволяє вам так говорити?

Де ви це бачите, покажіть?

Що знаходиться в центрі картини?

Як ви думаєте, на картині зображено

Те, що зображено на картині, відбувається часто або це поодинокі випадки?

Як розташовані фігури на картині: поодинці, групами, ладом? Чому?

Як зображені дійові особи?

Розгляньте портрет героя (ів). Які риси характеру героя і особливості його зовнішності підкреслив художник?

Які деталі одягу, предметів говорять нам про епоху, коли відбуваються ці події?

Якими деталями художник передає одягу національну і релігійну приналежність зображених персонажів?

Як художник передав настрій картини?

Як художник передав емоційну і смислове суть зображуваної сцени?

У чому цінність інформації, яку несе в собі цей твір живопису? Або ця інформація відсутня?

Охарактеризуйте емоційний настрій ілюстрації. Яке враження справляють вони на вас?

Як художник передав емоційну і смислове суть зображуваної сцени?

Як би ви назвали цю картину?

Які емоції викликала ця картина?

Уч: Згідно із загальноприйнятою думкою, князь Сміла прийняв хрещення в 988 році в Корсуні (грецький Херсонес у Криму); разом з князем хрестилася і частина його дружини. При Хрещенні князь Сміла був наречений Василем. Василь перекладається з грецької як

Після цього Сміла одружився на царівні Ганні, сестрі візантійських імператорів Василя II і Костянтина VIII. До того жоден український князь ніколи не укладав шлюб з представниками

з візантійської династії. На згадку про поразку язичника Смелаа і народження християнина Василя він поставив в Корсуні на насипний горі церкву. Залишаючи місто і вирушаючи додому в Київ, він взяв з собою кількох корсунських священнослужителів, а також ікони та церковне начиння, необхідні для влаштування майбутніх київських храмів.

Урочисте вінчання, яке стало для Смелаа другим християнським таїнством, справило глибоке враження на князівське оточення. Згода між дружиною і князем усталилося. Опір язичників було зламано. Поки Сміла був молодий, багато хто не приховували зневаги до сина рабині-ключниці. Шлюб з грецькою царівною змив з Смелаа клеймо

і підніс його на недосяжну висоту над іншими державними володарями.

Після прибуття до Києва, Сміла насамперед охрестив своїх синів і звільнив від обов'язків подружжя своїх язичницьких дружин. Рогнеді, наприклад, він відправив пропозицію вибрати собі за чоловіка будь-якого зі своїх знатних наближених. Але вона відповіла:

Княгинею я була, княгинею і залишуся, і нічиєї рабою не буду. А якщо ти сподобився святого хрещення, то і я можу бути нареченою Христової

- і прийняла чернечий постриг.

Потім князь наказав розгромити і знищити дерев'яних ідолів. Вони були порубані на друзки і спалені. Ідола бога Перуна прив'язали до кінського хвоста і потягли до Дніпра. Процесію супроводжували 12 воїнів, які били кумира палицями, щоб вигнати з нього бісів. Перуна волочили і кинули у володіннях печенігів. Таким чином, головний язичницький бог був відправлений у вигнання.

У Новгороді, куди були послані Добриня і єпископ Іоаким Корсунянин, все повторилося. Статую Перуна було посічене і скинуто в Волхов.

Після повалення кумирів Сміла велів зібрати всіх жителів Києва на берег Дніпра. Настав незабутнє і єдине в своєму роді ранок хрещення киян. Напередодні князь Сміла оголосив по місту:

Якщо хто не прийде завтра на річку - багатий чи бідний, жебрак або раб - буде мені ворог

Святе бажання князя було виконано беззаперечно:

в один час вся земля наша прославив Христа з Отцем і Святим Духом

Там, при впадінні річки Почайни в Дніпро, над зайшли в воду людьми - чоловіками, жінками, дітьми - грецькі (

) І корсунские священики здійснили обряд хрещення.

Життя князя Смелаа ділиться на два періоди - до і після Хрещення. Перший період був дуже коротким - до 25-річного віку. Це час Сміла жив, як язичник, мав багато дружин, був жорстоким і нещадним людиною.

Якою людиною став князь Сміла після прийняття нової віри, ви зараз визначте самостійно з роздаткового матеріалу.

Робота з текстовим документом уривок з книги М. В.Толстого

Історія українського православ'я

складання кластера характер князя Смелаа після хрещення.

Уривок з книги М. В.Толстого

Історія українського православ'я

Жорстокий і мстивий в язичництві Сміла-християнин став зразком лагідності і любові ближнього; він не хотів карати навіть злочинців. Єпископи представили йому, що лиходійства множилися і суворі заходи правосуддя необхідні. Послухавши їх, він став карати злочинців, але дуже обережно і без жорстокості. Бідним і нужденним був відчинений вхід до нього: він щедро роздавав їм їжу, одяг, гроші, плекав мандрівників, викуповував боржників, невільникам і полоненим повертав свободу. Бачачи, що хворі не в силах приходити до нього за допомогою, він наказував розвозити по вулицях м'ясо, рибу, хліб, овочі, квас і мед. У святкові дні завжди у нього було три трапези: перша - для митрополита з єпископами, ченцями і священиками; друга - для жебраків; третя - для самого князя з дружиною. Такою була християнське життя пріснопам'ятного хрестителя землі Руської!

1. Читання документа

2. Словникова робота

Єпископ - Вища духовна особа в православній та інших церквах, глава церковного округу.

Митрополит - Титул глави Російської православної церкви.

3. Відповіді на питання:

Вплинуло християнство згодом на характер Смелаа? (Обґрунтуйте свою думку)

Як змінив своє ставлення князь Сміла до злочинців?

З яким радою звернулися священики до князю?

Як ставився князь Сміла до православних священиків, їхніх порад?

Як князь ставився до жебраків, бідним людям? Що він робив для них?

Як проводив свята великий князь?

Складання кластера: характер князя Смелаа після хрещення

Робота з підручником

Основи православної культури

Уч .: Прочитайте на стор.60 тест підручника і дайте відповідь на питання:

Чому Русь стали називати Святою Руссю?

Які цінності проповідує християнство?

Чому воно вчить нас?

Уч .: Подія Хрещення Русі, що відбулося в 988 році, стало знаковим для нашого народу. Разом з християнством на Русь прийшли писемність, освіту, церковне мистецтво. Священики з Болгарії Кирило і Мефодій - принесли на Русь абетку і книги. На Русі з'явилися монастирські та князівські школи, почалося кам'яне храмове будівництво, з'явилася мозаїка фресковий живопис, церковний спів. Християнство сприяло зміцненню державної влади, розвитку національного законодавства. Зміцнюються міжнародні зв'язки Русі Важко переоцінити глибину духовного перевороту, що відбулася у український народ, у всій його життя, в усьому світогляді. Християнство зміцнювало сім'ю, вимагало гуманного ставлення до жінки, до матері, дітям, до людини взагалі. Релігія проголошувала загальнолюдську мораль ( "не убий", "возлюби ближнього, як самого себе"), рівність усіх перед Богом. Для них наших предків, вчорашніх язичників стало ясно, що метою короткочасної земного життя є спасіння душі. Людина покликана пройти нелегкий земний шлях і врятувати свою безсмертну душу.

Уч .: Дякую Вам, хлопці. Ви чудово сьогодні працювали! А зараз давайте ви поділіться своїми враженнями, які отримали на уроці, методом незакінченого пропозиції:

1. Я дізнався (а), що ________________________

2. Я був здивований (а) тим, що _______________

3. Мені сподобалося, що __________________

4. Для мене хрещення - це ____________________

Уч .: - Хлопці, домашнє завдання ви отримуєте на вибір:

1. Прочитати підручник стр.58-61.

2. Міні-твір на тему:

У хрещенні народжується нова людина

3. Підготувати міні-повідомлення на тему (за вибором):

Яке ім'я дав український народ князю Смелау?

Як хрещення торкнулося богослужіння, книговидавництво, освіту, побут людей?

4. Усно підготуйте розгорнуту відповідь як ви розумієте слова літописця:

Тоді почав морок ідольський від нас відходити, і зоря Православ'я з'явилася, і сонце євангельське землю нашу осяяло

СТРУКТУРА І ХІД УРОКУ

Твори по темі

Рейтинг творів

Пастух у струмочки співав жалібно, в тузі, Свою біду і свій шкоди недосяжний: Ягня у нього улюблений Нещодавно потонув в

Сюжетно-рольові ігри для дітей. Сценарії ігор. # 038; quotС вигадкою йдемо по життю # 038; quot Ця гра виявить самого наглядової гравця і дозволить їм

  • Тест ЗНО з хімії Оборотні і необоротні хімічні реакції Хімічна рівновага Відповіді

    Оборотні та необоротні хімічні реакції. Хімічна рівновага. Зміщення хімічної рівноваги під дією різних факторів 1. Хімічна рівновага в системі 2NO (г)

    Ніобій в компактному стані являє собою блискучий сріблясто-білий (або сірий в порошкоподібному вигляді) парамагнетичний метал з об'емноцентрірованной кубічної кристалічною решіткою.

  • Роль частин мови в художньому творі

    Іменник. Насичення тексту іменниками може стати засобом мовної образотворчості. Текст вірша А. А. Фета «Шепіт, боязке дихання. », В свою