Навіщо людині потрібна мова мети уроку

Навіщо людині потрібна мова мети уроку - сторінка №1 / 1


1. Тема: НАВІЩО ЛЮДИНІ ПОТРІБЕН МОВУ

Мета уроку:

  • освітні: з'ясувати, для чого людині потрібна мова, чи можливо володіння мовами поза суспільством, якою промовою повинен володіти людина; показати роль мови в житті суспільства; познайомитися з видатними українськими лінгвістами;

  • розвиваючі: сформувати навик читання лінгвістичного тексту;

  • виховні: продовжити прищеплювати любов і повагу до рідної мови.

Тип уроку: урок повідомлення нового матеріалу.

Форма уроку: традиційний.

Методи і прийоми: пояснювально-ілюстративний (слово вчителя, робота з підручником, вправи).

Обладнання: підручник.
Мова всіх знань і всієї природі ключ.

Хід уроку

  1. організаційний момент

  2. інтрига

Чому наш шкільний журнал відкривається сторінкою «українська мова», а за нею розташовуються сторінки, які називають інші предмети? (Коротка бесіда про важливість предмета «українська мова».)

Наш урок присвячений дуже цікавого питання, але, щоб відповісти на нього, потрібно провести, як кажуть вчені, експеримент. Що означає це слово? (Досвід.) Хто з вас хоче хоч на хвилину побути актором? Завдання дітям (три людини біля дошки) без слів розіграти сценку. Теми сценок: «Зловив велику щуку»; «Ох, болить зуб»; «П'ятірку отримав»

- Що зображували наші «актори»?

- Якою мовою вони говорили? (Мова міміки і жесту, пантоміми.)

- Чому нам не завжди було зрозуміло, що зображували товариші? (Безсловесна, неозвучена мова важка для розуміння і спілкування.)

Учні записують епіграф в зошит і намагаються пояснити його сенс. Учитель знову звертається до терміну «епіграф» (фраза перед твором, главою, яка пояснює ідею, зміст тексту).

  1. слово вчителя

З давніх-давен люди замислювалися над загадкою мови, таємницею його походження. Скільки цікавих лінгвістичних легенд, дивовижних сказань, сміливих наукових припущень знає історія людства!

Одні доводять, що мова - безцінний дар Бога; інші запевняють, що здатність до мови прийшла до людини сама по собі; треті стверджують, що мова з'явилася в результаті тривалого, багатовікового перетворення тварин (мавп) в людини. Четверті думають, що людська мова - це подарунок якоїсь невідомої космічної цивілізації.

Хто знає, може, вам вдасться в майбутньому наблизитися до розгадки таємниці людської мови. А поки загадка залишається загадкою, і тільки в одному одностайні сучасні вчені: якби раптом зник мову, люди перестали б бути людьми. Мова робить людину людиною.

Ми постійно розмовляємо з ким-небудь, повідомляючи щось і слухаючи інших, Новомосковськ, пишемо, співаємо, думаємо, мріємо. І у всіх цих випадках використовуємо рідну мову. Без мови суспільство людей не могло б існувати.



  1. Робота по темі уроку

Згадаймо історію, розказану Редьярдом Кіплінгом - англійським письменником. Слухайте уважно, тому що розповідь закінчиться питанням.

Жив колись хлопчик на ім'я Мауглі. Будучи дитиною, він потрапив до вовків, і мати-вовчиця виховала маленьке безволосе істота. Подорослішавши, Мауглі навчився наслідувати бойового кличу оленів в джунглях і рохкання диких свиней. Але одного разу він потрапив до людей. «Який сенс бути людиною, якщо не розумієш людської мови?» - подумалося Мауглі. Мессуа, жінка, у якої колись вовки вкрали сина, вирішила, що Мауглі її дитя, і стала вчити його словами. Як тільки Мессуа вимовляла якесь слово, Мауглі дуже схоже повторював його і досить швидко завчив назви багатьох предметів в хатині.

- Навіщо Мауглі так старанно вчив слова?

- Розтлумачте записані на дошці вирази. Зрозумів би Мауглі їх зміст?

МОВУ МАЛ, А ВЕЛИКИМ СПРАВОЮ ворушиться.

Ласкаве слово І КІСТКУ ломить.

- Що представляють ці вирази по формі? (Прислів'я.)

- Розкрийте сенс прислів'їв на прикладах.

... що канадські індіанці розводили багаття, дим яких передавав на великі відстані важливу інформацію одноплемінникам?

що в Африці звістки передавалися дробом великого барабана-тамтама?

що мова свисту допомагав жителям островів уздовж узбережжя Африки передати новина і навіть покликати в гості?

Але був винайдений і «мова», більш зрозумілий нам.

Прочитаємо уривок з поеми американського класика Генрі Лонгфелло «Пісня про Гайавату».

У чому своєрідність «мови», винайденого древніми індіанцями?


. З мішка він вийняв фарби,

Всіх кольорів він вийняв фарби

І на гладкій на бересті

Багато зробив таємних знаків,

Чудових і фігур і знаків.

Всі вони зображували

Наші думки, наші мови.


- Що ж намалював Гайавата? давайте намалюємо «мову» древніх.

Навіщо людині потрібна мова мети уроку

Важко зрозуміти його сучасній людині без пояснень поета:


Далі йшли зображення

Неба, зірок, місяця і сонця.

Вод, лісів, і гірських висот,

Землю разом з людиною.

Для землі намалював він

Для сходу точку зліва,

Для заходу точку праворуч,

А для півдня на вершині.

І все, що населяє

Весь простір під дугою

Білий день означало,

Зірки в центрі час ночі,

Фарбою лінію пряму,

А хвилясті смужки -

Для небес - дугу під нею,

Хмари, дощ і негоду.


Такий лист називають рисункові або піктографією. До нього іноді вдається і сучасна людина, зображуючи знаки-символи. Чи знаєте ви їх?

- Що означає зображення червоного хреста? П'яти кілець, тісно пов'язаних між собою? чаші і над нею головки змії?

Спробуємо зробити висновки з виконаної роботи та відповісти на питання уроку: «Навіщо людині потрібна мова?» (Мова потрібен для передачі думок однієї людини до іншої, для спілкування, взаєморозуміння.)

Цікаве завдання. Продовжіть думку англійського драматурга Бернарда Шоу: «Якщо у вас і у мене є яблуко і якщо ми обміняємося цими яблуками, то у вас і у мене залишиться по одному яблуку. А якщо у вас є ідея і у мене є ідея і ми обміняємося цими ідеями, то. »(Діти здогадаються про продовження:«. То у кожного з нас буде дві ідеї ».)

Ідея - це думка, виражена словами. А у мене, наприклад, є думка подарувати вам в формі диктанту вірші (пишемо на дошці).

Рідна мова, рідні звуки,

Батька і матері мову,

Яким з дитинства радість, муки

І думка я висловлювати звик.

Виразно прочитайте вірші.

- Яка ідея цієї строфи?

- Як ці вірші доповнюють наше дослідження ролі мови в житті людини? (Мова допомагає висловити найпотаємніші почуття.)

Лінгвістика (від лат «лінгва» - мова) - наука про мову.

Запишемо головні думки тексту:

- люди замислюються над загадкою, звідки з'явилася мова;

- мова робить людину людиною;

- без мови не було б суспільства людей.

Як би ви назвали текст? Нагадаю, що в заголовку повинна бути відображена тема (про що текст) або ідея (заради чого написаний текст).

  1. підсумок уроку

Підсумуємо, для чого ж людині потрібна мова?

1. Мова дозволяє людям думати.

Без мови, без слів, без пропозицій думати не можна. «А як же скажете ви, - німі? Хіба вони не думають? ». Думають, і саме за допомогою слів і пропозицій. Тільки вони не можуть їх вимовити.

2. Мова дозволяє людям повідомляти думки один одному.

За допомогою мови можна передавати свої спостереження, свої переживання, можна фантазувати, міркувати, припускати, об? Нять, тобто обмінюватися один з одним думками.

3.Язик дозволяє людям жити в суспільстві, тільки в суспільстві люди опановують мовою.

Люди працюють, допомагають один одному. Інакше кажучи: діють спільно. Уявіть собі завод, де робітники, майстри раптом втратили здатність розмовляти один з одним. Завод не працюватиме.

Жити в людському суспільстві без мови не можна.

4.Язик дозволяє людям радіти його красі.

Якщо людина не розуміє, що є в світі краса, він живе неповної життям. Мова вміє бути красивим і вчить людей розуміти прекрасне.

Краса полягає не тільки в книгах, в піснях, в грі артистів. Ми зустрічаємо людей, які прекрасно вміють жартувати, розкривати іншим людям (за допомогою слова) свою щедрість.

Учень Новомосковскет лекцію. Думка складна, важка. Слухачі болісно прориваються до її суті. І раптом лектор знайде таке пояснення, таку словесну форму, яка важку думку зробить сліпуче яскравою і зрозумілою.

І таких випадків багато. Ми живемо, оточені океаном мови. І часто помічаємо, як він гарний.

  1. Домашнє завдання