Літературна мова і його норми
Ви тут: Головна › пунктуація › Літературна мова і його норми. А ось варіативність норми
Мета: Ознайомити учнів з літературною мовою як вищою формою мови, з формами існування національної мови, нормами літературної української мови; розширити і поглибити предметну компетенцію учнів; виховувати потребу в практичному використанні мови в різних сферах діяльності. Устаткування: Навчальні тексти, РМ для практичної роботи, підручник. Тип уроку: Урок застосування знань і формування умінь. ПрогнозіруемиеРезультати: Учні знають про літературну мову як вищу форму національної мови, про співвідношення літературної мови і діалектах; розпізнають і дотримуються норми літературної мови і вимоги до мови в усних і письмових висловлюваннях; розрізняють нормативне і ненормативне використання мовних засобів; виявляють і виправляють стилістичні та граматичні помилки в усній і письмовій мові відповідно до норм літературної мови. Хід уроку Організаційний етапАктуалізація опорних знанійБеседа Що таке літературна мова? Які сфери людської діяльності він обслуговує? Назвіть основні ознаки літературної мови.
Які три аспекти культури мови вважаються провідними? Охарактеризуйте їх. III.Постановка мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності Учитель.
Щоб зрозуміти, що собою являє літературну мову, необхідно відповісти на питання: Що таке національний українську мову? Відомий лінгвіст І. а. Бодуен де Куртене одного разу висловив парадоксальну думку: «Перш за все, мова існує тільки в душах людських. Якби ми всі, тут присутні, замовкли, якби в цьому залі запанувала абсолютна тиша, перестав би існувати людську мову взагалі, а українська мова в особливості ... Йому нічого було б переставати існувати, бо його і без того немає як реального цілого.
Але зате є індивідуальні мови як безперервно існуючі цілі. І вони-то існують в наших душах незалежно від того, чи ми говоримо, чи ні ... »Погодимося ми з І. а. Бодуен де Куртене? Або доведемо помилковість його судження?
Щоб розуміти, що ж відбувається з українською мовою сьогодні, щоб правильно оцінювати особливості сучасної російської мови, потрібно знати етапи розвитку мови. Сучасна норма виникла не на порожньому місці, вона сформувалася в процесі історичного розвитку ...
У науковій лінгвістичній літературі визначені основні ознаки літературної мови: оброблена, стійкість, обов'язковість, наявність усній і письмовій форми, нормированность, наявність функціональних стилів. Термін «норма» по відношенню до мови міцно увійшов в ужиток і став центральним поняттям культури мовлення. Мовні норми єдині для літературної мови в цілому, вони об'єднують всі нормативні одиниці незалежно від специфіки їх функціонування. літературна мова з'єднує покоління людей і тому його норми, що забезпечують спадкоємність культурно-мовних традицій, повинні бути якомога більш стійкими, стабільними. До нормам, загальним для усного та писемного мовлення, відносяться: лексичні, граматичні, стилістичні.
Спеціальними нормами писемного мовлення є: норми орфографії і пунктуації. До усного мовлення застосовні норми вимови, наголоси, інтонаційні норми. Норми, загальні для усного та писемного мовлення, стосуються мовного змісту і побудови текстів.
Як і чому змінилася мова Енріко після першої репліки? «Переведіть» текст на літературну українську мову і запишіть. Енріко сміливо простягнув руку Доменіко і чистою російською мовою сказав: Добрий день! Давай познайомимося. Мене звуть Енріко. Дозвольте привітати вас від свого імені.
Не чекав вас побачити. Яка приємна зустріч! Як ви поживаєте?
Вітання. - напівзапитально сказав Доменіко. - Ти що, зациклився? Вранці в общаге лукавалісь ... Зрозумів.
Я теж по-російськи сєку. Поспілкуємося, будь спок! Кинь заливати, мене не колише. Спікать, що кулька береш. Манею не вистачає.
Жістяка сіра, з общаги в Новомосковсклку, з Новомосковсклкі в общагу ... У тебе теж фейс круглий і трузера шалені.
Коріння у мене тут є. Тільки спілкуємося рідко. Делов по горло. Ну, покедова! Пора робити ноги.
Для справкі.Зацікліться - збожеволіти (образно). Лукавать-ся - бачитися. Січ - розуміти що-небудь, розбиратися в чому-небудь.
Будь спок - не хвилюйся. Чи не колише - не хвилює. Спікать - говорити, розмовляти з будь-ким, про що-небудь.
2) ребуси практікумКарточка № 2 Розставте наголос відповідно до норм літературної мови. Вимовте вголос слова, дотримуючись орфоепічних норми.
Матеріали по темі:
- Урочиста частина програми, присвячена Дню міста «Улюблене місто»

- Тема. Пологи, види і жанри ораторської мови. Їх структурні особливості та відмінності

- Розвиток мовлення. Складання статті на суспільну або морально-етичну тему в публіцистичному стилі мовлення

- Стильові вкраплення в художній текст

- Сприймання мистецтва. Види та жанри скульптури

- Суперечка про призначення людини: «три правди» в п'єсі Горького «На дні», їх трагічне зіткнення
