Конспект відкритого уроку української мови в 6 класі «числівник як частину мови»

32 33 34 1 2 35 36 37 38 39 40 41 4 42 43 44 45 46 47 5 48 49 6 50 51 52 53 54 55 56 57 58 9 59 10 60 7 61 62 63 64 65 66 67 68 69 8 70 71 72 11 73 74 75 76 77 78 14 79 80 81 31 17 15 82 16 20 83 84 85 19 86 87 88 30 89 18 90 21 91 92 93 94 95 96 97 98 99 22 100 101 102 103 104 105 23 24 106 107 108 26 109 13 110 111 29 28 112 113 114 115

Увага Знижка 50% на курси! поспішайте подати
заявку

Професійної перепідготовки 30 курсів від 6900 руб.

Курси для всіх від 3000 руб. від 1500 руб.

Підвищення кваліфікації 36 курсів від 1500 руб.

Конспект відкритого уроку української мови в 6 класі «Числівник як частина мови»

Муніципальне загальноосвітній бюджетна установа

середня загальноосвітня школа № 3 с. Инзер

Конспект відкритого уроку

української мови в 6 класі

«Числівник як частина мови».

учитель української мови та літератури

Яковлєва Лариса Олексіївна

ТЕМА УРОКУ: Ім'я числівник як частину мови.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань і способів діяльності.
ТЕХНОЛОГІЯ: проблемне навчання
МЕТА УРОКУ: відкрити нове знання: числівник - частина мови, яка називає кількість предметів або порядок при рахунку.
ПЕДАГОГІЧНІ ЗАВДАННЯ:
1. Створити умови для відкриття нового знання учнями;
2. Навчати дітей дізнаватися числівник в ряду інших частин мови;
3. Почати формувати вміння розрізняти порядкові і кількісні числівники.
4. Розвивати уміння утримувати увагу при вирішенні навчального завдання; здійснювати самоконтроль за правильністю і послідовністю виконання окремих навчальних операцій; мобілізувати в конкретній навчальній ситуації отримані знання та досвід.
5. Розвивати уміння висловлювати власну думку та аргументувати його; оформляти свою думку відповідно до граматичним нормам мови.
6. Виховувати вміння працювати в групі (висловлювати свою думку та аргументувати його, слухати співрозмовника, приходити до спільної думки.)
7. Сприяти збереженню і зміцненню здоров'я учнів через проведення физминутки текстів.

8. Узагальнити і закріпити знання і вміння про різні частини мови української мови.
ОБЛАДНАННЯ:
Маленькі конверти (написи на маленьких конвертах: іменник, прикметник, дієслово) і картками зі словами: урок, красень, сон, стрибок, біг, гарний, високий, сонний, сумний, хороший, стрибати, сплю, бігати, вивчи, бігаємо , шостий, вісімсот, дванадцять, двадцять шоста, сто тридцять сім, шість, двісті й сорок п'яте, дванадцятий, сімдесят, перший.
проектор
ноутбук
екран

Хід уроку
1.Організаціонний момент. Запис числа в зошит. 1 хвилина
2. Підготовчий етап для настрою емоційного стану учнів

Увага, в ефірі рубрика «Це цікаво» Слайд1 - 1 хвилина

Вчителями математики підраховано, що за 6 років навчання, вами, шановні учні, отримано понад 1000 000 відміток; нам, вчителі за 1 навчальний рік говорять «молодець» близько 300000 раз і дарують більше 1000000 посмішок.

Курс 6 класу становить близько 150 уроків української мови та близько 70 уроків літератури. Всім відомо, що літні канікули тривають більше 90 днів (і вони стрімко наближаються). Ну і, нарешті, найприємніше: сьогодні за урок близько 6 учнів отримають хороші оцінки.

3. Актуалізація знань 7 хвилин
Сьогодні у нас незвичайний урок. На цьому уроці ми з вами будемо закріплювати ті знання, які у вас вже є і здобувати нові знання. Але незвичайний урок тим, що знання ці ви повинні буде знайти і сформулювати самі.

Працювати почнемо в групах.
Отже. У вас на столі лежать слова ... Ваше завдання -разложіть ці картки в конверти в залежності від того, до якої частини мови належить слово. Постарайтеся працювати дружно, так щоб кожен був активний. Зараз наше основне завдання -не швидкість, а якість виконання.
Прочитайте написи на конвертах. А якщо ви зустрінете слова, які ні до однієї з частин мови не підійдуть -оставьте їх на столі.
Перевіримо, що у нас вийшло.
Група № 1 - прочитайте, будь ласка, картки з якими словами ви поклали в конверт «Іменник»
Читають слова: урок, красень, сон, стрибок, біг
Доведіть, що ці слова є іменниками.
Дякуємо. Чи всі згодні? Може бути, хтось хоче доповнити?
Відповіді дітей: Іменник - це частина мови, що позначає предмет і відповідає на питання «хто? що? »
Група № 2 - прочитайте, будь ласка, картки з якими словами ви поклали в конверт «Прикметник»
Читають слова: гарний, високий, сонний, сумний, хороший
Дякуємо. Чи всі згодні? Може бути, хтось хоче доповнити?
Кого-то з вашої групи я хочу попросити дати характеристику імені прикметника, як частини мови. Хто відповість?
Відповіді дітей: Прикметник - це частина мови, що позначає ознаку предмета і відповідає на питання «який? яка? яке? Які саме? »В пропозиції найчастіше є визначенням.
Група № 3 прочитайте, будь ласка, картки з якими словами ви поклали в конверт «Дієслово»
Читають слова: стрибати, сплю, бігати, вивчи, бігаємо
Дякуємо. Чи всі згодні? Може бути, хтось хоче доповнити?
Хто з вас дасть характеристику дієслова?
Відповіді дітей: Дієслово - це частина мови, що позначає дію предмета і відповідає на питання «Що робити? Що робив? Що зробив? Що буду робити? Що роблю?")
Можливі помилки:
Ті, що навчаються можуть припуститися помилки у визначенні частини мови в словах «хороший», «біг», «стрибок», «гарний», «красень»,
У разі помилки, інші учні намагаються визначити частину мови і довести свою точку зору.
4. Постановка проблеми. 3 хвилини
Які ж слова у нас залишилися?
Читають слова: шостий, вісімсот, дванадцять, двадцять шоста, сто тридцять сім, шість, двісті й сорок п'яте, дванадцятий, сімдесят, перший.
Отже. Ось вона - проблема № 1. Як ви думаєте, що ми повинні зараз зробити?
Відповіді дітей: визначити частину мови.
Формулювання проблеми: нам треба дати характеристику і назву нової частини мови ..
Давайте подумаємо, що називають ці слова? (Числа)

-Що за допомогою чисел можна зробити? (Порахувати кількість предметів і визначити порядок при рахунку)

-Наведіть приклади (порахуйте кількість гостей). Визначте, хто де сидить)

Отже, ми з'ясували, що ці слова означають. порядок при рахунку або кількість предметів
Як ми можемо назвати таку частину мови?
в українській мові ця частина мови називається .... щоб це дізнатися виконаємо буквений диктант.

5. Виконання вправи на слайді (вставити орфограмму, пояснивши її. По буквах визначаємо, що це - числівник. Слайд 2

Отже, ми з вами добули нове знання. Визначили тему уроку і значення імені числівника. - 5 хвилин

6. Запишемо тему уроку в зошити. слайд 3

- 1 хвилина. епіграф

Я кожен день і кожну годину

Сказати готове, скільки вас,

І я можу, май на увазі,

Сказати, що ти в ряду.

В результаті роботи ми змогли прийти до визначення імені числівника.
Слайд 4 Новомосковський визначення

Повідомлення учня про походження числівників. 2 хвилини

- Спочатку люди використовували для рахунку предметів тільки такі слова: один, два, три і багато. Коли ж виникала необхідність в більш точній підрахунку (наприклад, домашніх тварин), стали вважати і десятками. Десять стало головним словом: числа від 11 до 19 так і утворилися: один на десяти - одинадцять, два на десяти - дванадцять

Йдемо далі. Два десятка - двадцять, три десятка - тридцять. Чотири десятки -. Так, за законами логіки мало б вийти слово четиредцать або четиредесят. Але такого числівника в українській мові немає, а є слово сорок. Звідки ж воно взялося? У Древній Русі цим словом називали мішок, куди містилося рівно чотири десятки болючих або соболиних шкур - набір на одну шубу. Незабаром мішок зник, а словом сорок стали називати будь-які предмети в кількості чотирьох десятків.

Від п'ять десятків утворилося п'ятдесят. Від шість десятків -. (І так до 80, І ось знову порушення закономірності. Замість девятьдесят ми маємо дев'яносто. На Русі не було слова тисяча, а було інше слово - тьма. Залишилося воно зараз тільки в фразеологізмах. (Людей тьма-тьмуща, тьма народу.)

У слова мільйон цікава історія. Кажуть, коли всесвітньо відомий мандрівник Марко Поло побачив незліченні багатства Китаю, він так висловив своє здивування: «Мільйон!». Дослівно, якщо перевести на українську мову все італійські морфеми, вийде тисячіща. Світ, таким чином, отримав нове числівник, яке позначає тисячу тисяч

Отже. Ми поставили перед собою завдання - визначити частину мови і ми її визначили. Які цілі уроку ми сьогодні поставимо? 2 хвилини

7. Відпочинемо одну хвилинку, Як затишно в нашому класі,
Відновимо пильність очей. Ні печалі, ні тривог.
Ми відчуємо всім тілом, І продовжимо ми трудитися.
Як тепло зігріло нас. І триває урок.
Фізкультмінутка.Слайд окремий 2 хв.

8. - За виконання физминутки вам всім можна поставити «п'ятірку». І ось знову проблема № 2 - п'ятірка - це іменник? Ми можемо вирішити цю проблему. Відмінність числівників від інших частин мови. - Слайд + виконання завдання по слайду з розмежування частин мови-

8. Проблема № 3. Попрацюйте з рештою словами, порадившись і визначте, чим вони відрізняються за будовою, правопису, значенням.

3 хвилин
-Висування гіпотези (групова робота):
-Виділення числівників, що складаються з одного слова, з двох слів, з трьох слів.
-Виділення числівників по групах на підставі останньої літери в слові: числівники, які закінчуються на голосну букву, числівники, які закінчуються на приголосну букву, числівники, які закінчуються на Ь.
- Кількісні числівники і порядкові числівники.
аналіз
слайд 5
9. Застосування нового знання Слайд 6 - 7 2 хвилини

Порядкові та кількісні числівники. Потренуємося їх впізнавати.
Чому це числівник порядкове? Чому це числівник кількісний?
Імена числівники, які називають кількість предметів, відповідають на питання скільки?
Імена числівники, які називають порядок предметів при рахунку. відповідають на питання який? яка? яке? Які саме?

«7 чудес світу» Слайди 7-14 Записати порядкові числівники.

- Випишіть зустрілися числівники в два стовпчика

(Кількісні та порядкові) Слайд 15 5 хвилин

1 варіант 2 варіант

кількісні (скільки?) порядкові (який?)

4. А ось ще якісь групи числівників існують: Слайд2 хвилини
10. Проблема № 4 - визначення морфологічних ознак і синтаксичної ролі. - 5 хвилин

- Як ми зможемо дізнатися про морфологічних ознаках? (Провідмінювати, змінити по числах, родах)

1. Схиляння числівника. Перевірка. слайд 16-18

2. Зміна по числам.

3. Визначення роду

4. Визначення числівників як членів речення.

Надалі ми дізнаємося про особливості. (Порядкові числ. Вим. За родами і числами, кількісні не зміниться. За родами і числами, за винятком рахує. «Один» і «два». Числівник «один» зрад. За родами і числами, а числиться. «Два» зрад . тільки за родами, причому форма чоловічого роду і середнього збігається.)
11. - А тепер скажіть «Як часто ми використовуємо числівники в мовленні?»

(8-е місце по використанню) Приклади фразеологізм, прислів'їв. слайд 19-20

Ви, тепер, напевно, здогадалися, що я і урок почала з повідомлення «Це цікаво» невипадково, а тому що в воно містило числівники. Чи легко вживати їх у мовленні?

Конкурс «Я телеведучий» 4 хвилини

В ефірі навчально-пізнавальна програма «Здоров'я» і її ведуча ... (Ф.І. учня)

1 місце займає порушення постави - захворювання виявлено в 45 випадках зі 100. 2 місце - це захворювання органів зору - 38 чоловік з 100 страждають тією або іншою формою втрати зору. І на 3 місці - неврологічні захворювання, які складають 18% з 100 обстежуваних підлітків. Загальна кількість захворювань серед учнів близько 15.

Дослідження дозволяють зробити наступні висновки: спосіб життя учнів впливає на стан здоров'я, недотримання режиму дня може привести до виникнення хронічних захворювань.

12. Підсумок уроку. 1 хвилина
Отже, наш урок добігає кінця, давайте обговоримо, з якими проблемами ми сьогодні зіткнулися? На які питання намагалися знайти відповідь? Відповіді дітей: Ми відкривали нове знання. Ми зустріли слова невідомої частини мови, зуміли дати формулювання нової частини мови. Вчилися групувати числівники за різними підставами. Виконували самостійну роботу по закріпленню матеріалу. Вчилися працювати в групі.
13. Гете сказав «Недостатньо лише отримати знання, треба знайти їм застосування. Недостатньо тільки бажати, треба робити ».

Рефлексія. 2 хвилини

Сьогодні я дізнався (а) ... У мене вийшло ....

Було цікаво ... Я виконувала ... Мене здивувало ... Я зрозуміла, що ... Тепер я можу ... Мені захотілося ...

Я навчився / навчилася ...

14. Домашнє завдання 1 хвилина
Наш урок підійшов до кінця. На будинок ви отримуєте диференційоване домашнє завдання (роздаю картки). Дякую за урок.

Завдання: визначте, до якої частини мови відносяться дані слова.

Сім, сім'я, сімнадцятирічний, семицветик, сьомий.

Сто, сотня, сотенний, сотий.

Пара, два, двійня, двійка, другий, двушка, двоповерховий.

Завдання: Підберіть 6-7 прикладів назв художніх творів, в яких є прикметники. (Можна використовувати ресурси Інтернету)