Конспект уроку з презентацією по навколишньому - чому дзвенить дзвінок початкові класи, уроки

Темаурока: Чому дзвенить дзвінок. Займає четверте місце в загальній темі «Чому і навіщо?»
Тип уроку - комбінований, форма уроку - урок-практикум.
Мета: Ознайомити учнів з виникненням і поширенням звуків.
Освітня: Формувати початкове уявлення про звук, його виникненні і поширенні;
Розвиваюча. Показати різноманітність звуків навколишнього світу, забезпечити досвід дослідження і пояснення природних явищ;
Виховна. Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих людей.
Характеристика діяльності учнів:
Розуміти навчальне завдання уроку і прагнути її виконувати;
аналізувати малюнок підручника і передавати голосом звуки навколишнього світу;
практична робота в групі: дослідити виникнення і поширення звуків;
обговорювати. чому і як слід берегти вуха;
відповідати на підсумкові питання і оцінювати свої досягнення на уроці.
Передбачувані результати: учні дізнаються про виникнення звуку і усвідомлюють необхідність дбайливого ставлення до органу слуху.
Устаткування: гумка, барабан з паличками, дзвінок, маленький гумовий м'ячик, кольорові мордочки настрою, комп'ютер, екран, проектор.
Вихід на тему уроку є діяльністю самих учнів шляхом класифікації предметів і явищ. Відбір змісту уроку був зроблений з опорою на особистий досвід учнів. Всі види завдань відповідають темі, цілям і задачам уроку. За основу були обрані: метод дослідження, метод навчального діалогу, коли в ході питань діти самостійно приходили до відкриття нових понять. З огляду на вік дітей, використовувалися загадки. На уроці використовувалися як традиційні форми організації, так і інтерактивні (робота в групах).
Розкриваючи поняття про виникнення і поширення звуків, взаємозв'язку явищ природи, розвиває в учнів діалектичний погляд на природу. Природа розглядається в стані безперервного руху, оновлення та розвитку. На уроці учні були в ролі дослідника, читця, помічника, учня. Учитель був в позиції лектора-експерта, організатора, консультанта помічника. На уроці була створена предметно-розвиваюче середовище, хлопці працюють з картками, один з одним в групах, з учителем. Був присутній і облік індивідуальних можливостей, самооцінка учнів. Існувала зворотний зв'язок на основі вербальних і невербальних реакцій. Використовувалися сигнальні кола з кольоровим індикатором.
«Чому дзвенить дзвінок»
Вивчення нового матеріалу
Тема. Чому дзвенить дзвінок?
Мета: Ознайомити учнів з виникненням і поширенням звуків.
Освітня: Формувати початкове уявлення про звук, його виникненні і поширенні;
Розвиваюча. Показати різноманітність звуків навколишнього світу, забезпечити досвід дослідження і пояснення природних явищ;
Виховна. Виховувати дбайливе ставлення до свого здоров'я та здоров'я оточуючих людей.
Характеристика діяльності учнів:
Розуміти навчальне завдання уроку і прагнути її виконувати;
аналізувати малюнок підручника і передавати голосом звуки навколишнього світу;
практична робота в групі: дослідити виникнення і поширення звуків;
обговорювати. чому і як слід берегти вуха;
висказиватьпредположенія. здійснювати самоперевірку;
відповідати на підсумкові питання і оцінювати свої досягнення на уроці.
Передбачувані результати: учні дізнаються про виникнення звуку і усвідомлюють необхідність дбайливого ставлення до органу слуху.
Устаткування: гумка, барабан з паличками, дзвінок, маленький гумовий м'ячик, кольорові мордочки настрою. презентація до уроку, комп'ютер, екран, проектор.
1. Організаційний момент.
Доброго ранку (день) хлопці, гості!
А що нам створює ранок або день? (Сонце)
А хто його робить добрим? (Людина)
Так давайте ставитися один до одного по -Доброго, не ображати і не засмучувати один одного.
Він піде хлопці про запас,
Якщо постарайтеся все зрозуміти
І багато чого довідатися.
2. Актуалізація знань
- Яке питання нам задасть Мурашка, ви дізнаєтеся пізніше, а зараз давайте відповімо на питання Мудрого Черепахи: (Картинка Черепахи і Сонця)
- Що таке Сонце? (Найближча до Землі зірка).
- Чому Сонце світить вдень, а зірки вночі? На дане питання ви відповісте, виконавши тест на с. 43.
Перевірте себе, порівнявши відповіді (Відповіді: 115-В, 116-Б, 117-Б) та оцініть свої досягнення по таблиці.
Скільки жовтих, зелених, червоних?
3.Самоопределеніе до діяльності.
1.Сообщеніе теми
- Хлопці, а зараз сядемо тихо і послухаємо вірш Н. Матвєєвої «Було тихо ...» :( СЛАЙД-2)
Було тихо, дуже тихо -
Ніч на всій землі.
Лише будильник боязко цокав
На моєму столі.
Було тихо, дуже тихо -
Тихий, тихий час ...
Лише будильник боязко цокав,
Миша в кутку зашкреблася.
Було тихо, дуже тихо -
Дрімота без турбот ...
Лише будильник боязко цокав,
Миша зашкреблася,
цвіркун пілікати
Так муркотів кіт.
Було тихо, дуже тихо -
Тиха година тіней ...
Лише будильник боязко цокав,
Миша зашкреблася,
Цвіркун пілікати,
Козлик Мека,
Кот нявкав,
Порося зухвало хрюкав,
Бик ревів
І дві собаки
Дружно вторили в темряві
Іржання коней.
- «Чи можна сказати, що було тихо? (Ні) \
- Як одним словом назвати і цокання будильника, і нявкання кота, і рев бика. (Звуки.)
- Припустімо, про що сьогодні піде мова на уроці. (Про звуках)
- Мурашка Вопросик приніс нам загадку:
Те сядь, та вчися,
Те встань, розійдись.
- Що це? (Це шкільний дзвінок) (СЛАЙД-3)
- З Скажіть, коли ми чуємо звуки цього предмета. (Відповіді дітей) (СЛАЙД-4)
- А чи замислювалися ви про те: чому дзвенить дзвінок? (Ні) (СЛАЙД-5)
- Хочете спробувати знайти відповідь на це питання? (Так)
- Яка ж тема нашого уроку? (Чому дзвенить дзвінок)? (СЛАЙД-1)
(Відкривається запис на дошці. На дошці запис теми, картинка Мурашки питаннячко і завдання уроку: 1) Дізнайтеся, як виникає і поширюється звук; 2) Навчіться берегти вуха.
- Прочитайте. які навчальні завдання перед нами ставить Муравьшка Вопросик. (Читання учнями Столярова Н. Карпова М.)
- Ми з вами живемо в світі різних звуків. Живі і неживі предмети можуть їх видавати.
2. Гра «Дізнайся по звуку»
- Розгляньте малюнки на с.38 підручника.
- Давайте уважно послухаємо, які звуки видають ці предмети і живі істоти. (Слайд 6-14)
(Діти уважно слухають)
- А хто бажає озвучити предмети, які є на картинці, але не звучали? А щоб в класі не було шумно і було всім все зрозуміло, ми з вами трохи пограємо. (Викликаються бажаючі учні, вчитель на вушко каже йому, який малюнок йому треба "оживити" голосом або дитина вибирає сам. (Муха, комар, собака, барабан, джміль, бджола) Учень зображує, клас вгадує. Потім виходить інший учень.) Оцінити : (Жетон того, хто зобразив і тому, хто вгадав)
-Як художник зобразив, що всі предмети видають якісь звуки? (Слайд 15) - СТОП!
- Але як виникає і поширюється звук? П випробуємо знайти відповідь на це питання, виконавши практичну роботу в групах.
3. Практична робота в групах.
- Сьогодні на уроці наш клас перетворитися в науково-дослідну лабораторію. А ми з вами будемо молодшими науковими співробітниками.
- За завданнями робочого зошита на с.25 вивчіть виникнення і поширення звуків.
1 група - за допомогою канцелярської гумки. (Рук.Маркічева В.) №1
2-група - за допомогою барабана. (Жаворонкова А) №2
(Учитель допомагає групам робити висновок.)
Перевірка виконання практичної роботи по групах:
- Звучали ці предмети, коли вони лежали на парті? (Ні).
- Що ви зробили з гумкою і барабаном, щоб від них виник звук? (Розтягли пальцями гумку, щипком потягнули на себе і відпустили. Ударили паличками по барабану.)
Висновок: Значить ви впливали на предмет (кріплю та дошку)
- Що ви побачили в момент удару і щипка? (Предмети від наших дій почали рухатися, тремтіти.)
Висновок: Невелике рух, коливання, тремтіння предмета
- Що ви відчули? (Ця тремтіння передалася повітрю. Так народився звук.)
Висновок: Тремтіння, коливання предметів передаються повітрю, так народився звук
(На дошці появляетсясхема: ВПЛИВ НА ПРЕДМЕТ-тремтіння, КОЛИВАННЯ предмета- ПЕРЕДАЮТЬСЯ ВОЗДУХУ- НАРОДЖУЮТЬСЯ ЗВУКИ
4. Робота і бесіда за підручником. (Діти сідають за парти)
1. Робота з підручником
- Як поширюються звуки, п рочітаем на с.39 підручника внизу. (Чібарова Н)
- Як поширюються звуки? (Ці коливання невидимої хвилею доходять до наших вух) Висновок: Звуки невидимою хвилею доходять до вух, вуха вловлюють звук і ми чуємо. (Міцніла на дошку) (слайд 16)
(Продовження схеми - невидимі ХВИЛЕЮ доходить до вух - ВУХА вловлює звуки і ми чуємо. МОЛОДЦІ!
- Може, хтось здогадався, що художник зобразив дугами?
(Це звук біжить невидимою хвилею.)
2. Дослідницька робота
-Хто відповість Чому дзвенить дзвінок? (Учитель демонструє роботу дзвінка)
-(Від наших дій мову дзвінка почав тремтіти. Ця тремтіння передалася повітрю. Так народив ся звук. Тремтіння повітря невидимою хвилею доходить до нашого вуха. Вуха вловлюють цю хвилю. Ось чому ми чуємо звук дзвінка.)
- Ви напевно втомилися, потихеньку все встали.
Вийшли качечки на луг: кря-кря-кря. (Похитування в сторони)
Прилетів веселий жук: ж- ж- ж. (Руки в сторони).
Гуси шиї вигинають, дзьобом пір'я розправляють: га-га-га. (Нахили)
Зашепотів в річці очерет: ш-ш-ш (Руки вгору, погойдуються)
Дзвінко кумкає жаба: ква-ква-ква (Стрибки)
Діти пісеньки співають: ля-ля-ля. (Жести головою вліво, вправо)
6.Продолженіе роботи по темі уроку.
1.Беседа і робота за підручником.
- Отже, звук біжить невидимою хвилею. (СЛАЙД-17)
Наші уші- це органи слуху, а ще це чудові прилади, які вловлюють звуки. (СЛАЙД-18- 24)
- Як треба ставитися до такого складного органу? (СЛАЙД-25) (Дбайливо)
- Правильно дбайливо (слайд 26)
- Послухайте вірші на тему нашого уроку (слайд 27)
- Давайте прочитаємо про це в підручнику. (Пропонує кому-небудь з учнів прочитати вголос текст підручника на с. 95 Маркічева В. або Новомосковскет сам.)
- Чого бояться вуха? (Шума, різких, гучних звуків) (слайд 28)
- Що потрібно робити, щоб зберегти вуха? (Потрібно мити, чистити вуха і не колупати в них гострими предметами). Доповнення (Звертатися до лікаря, якщо захворіли, не допускати попадання вода в них)
- А у тварин є вуха? »(Слайд 29-34)
2. Дослідницька робота.
- Хлопці, уявіть, що ми з вами опинилися в лісі. Що ж нас зустрічає? Відгадайте.
Каже без мови;
Ніхто його не бачить,
А всякий чує. (Ех о)
- Кому з вас доводилося чути відлуння? А чи знаєте ви, як утворюється відлуння? (Відповіді дітей) (слайд 35-36) (вимкнути)
- Звук біжить невидимою хвилею. Іноді звук добігає до якого-небудь перешкоди (наприклад, до гори або лісу) і, натрапивши на нього, повертається назад. Тоді ми чуємо луну. Ви зрозуміли, як утворюється відлуння?
(Якщо діти не зрозуміли, то у читель розповідає, наводячи приклад м'ячика і стіни)
- Хлопці, Мурашка не надто зрозумів, як утворюється відлуння. Давайте допоможемо йому.
(Учні ще раз повторюють, як утворюється відлуння).
(З'являється схема луни: ЗВУК БІЖИТЬ невидимі ХВИЛЕЮ - добігає до ПЕРЕШКОДИ - натрапивши, ПОВЕРТАЄТЬСЯ)
- Хлопці, давайте пограємо з відлуння.
- Ви кричали, а відлуння вам відповідало, але лише кінець слова. Спробуємо пограти в цю гру.
Машина-ШИНА; СМЕХ- МЕХ; КОСА-ОСА; ЕКРАН-КРАН; Олень-ЛІНЬ.
7. Рефлексія. (ВКЛЮЧИТИ ІНШУ ПРЕЗЕНТАЦІЮ СЛАЙД -1-2)
(Учні відповідають на питання підручника с. 39 в рамці)
- Як виникають звуки? (СЛАЙД 4)
- Як поширюються звуки? (СЛАЙД 5)
- Як потрібно берегти вуха?
Оцініть свої досягнення на уроці. (Учитель може пояснити по таблиці)