Конспект уроку по навколишнього світу природна зона

Учитель: Картушина Є.В. Урок навколишнього світу в 4 класі УМК «Гармонія»
ТЕМА: Природна зона. сувора арктика

Мета: познайомити дітей з особливостями зони арктичних пустель.

- ввести поняття «природна зона»;

- формувати знання про кліматичні умови, характерних рослинах і тваринах, заняттях людей в Арктиці;

- розглянути екологічні проблеми, що виникають з вини людини;

- виховувати розуміння краси і мудрості природи, екологічного світогляду, комунікативної культури.

Устаткування. карта «Природні зониУкаіни»; презентація, тестові завдання, картки схеми

I. Організаційний момент.

II. Перевірка домашнього завдання.

ТЕСТ. (ТЕМА: «Корисні копалини».)

1. Корисними копалинами називають ...

А) гірські породи землі.

Б) гірські породи, які добувають із глибини землі і

використовують для потреб людини.

2 Родовища - це ...

А) місця залягання корисних копалин;

Б) місце, де видобувають корисні копалини.

3. Приведи приклади видів корисних копалин:

1) Горючі: __________________________________________;
2) Рудні: __________________________________________;

3) Нерудні: ________________________________________;

Чому потрібно дбайливо використовувати корисні копалини?

III. Повідомлення теми уроку.

- Сьогодні на уроці ми вирушаємо в велику подорож по природним зонамУкаіни. Ми будемо знайомитися з кліматом, рослинним і тваринним світом кожної природної зони; дізнаємося, чим займається людина.

Але спочатку нам належить з'ясувати, що таке природна зона.

IV.Ізученіе нового матеріалу.

Зробіть припущення, що таке природна зона.

Узагальнення: - Однакові грунту тягнуться на сотні і тисячі кілометрів, на них утворюється однаковий рослинний покрив. В результаті на великих територіях Землі з близькими кліматичними умовами і ґрунтами виростають відповідні рослини і поселяються відповідні тварини. Такі території отримали назву природні зони. Тут виникає ланцюжок зв'язків, в якій грунту виступають сполучною ланкою між неживою і живою природою. Якщо в місцевості змінюється клімат, змінюються грунту, слідом змінюється рослинність. Наприклад, десь клімат став тепліше і сухіше - починають пересихати болота і перетворюватися в луки. Болотні рослини зникнуть, з'являться лугові. Чи зміниться рослинність - зміниться і тваринний світ.

- Основні природні зони: арктичні пустелі, тундра, тайга, степи, пустелі. Назви їм дано по переважної в них рослинності. Природні зони закономірно змінюються від полюса до екватора і від екватора до полюса.

- Кожну природну зону будемо вивчати за планом:

1. Географічне положення природної зони.

2. Положення Сонця над горизонтом і тривалість освітлення земної поверхні влітку і взимку.

3. Опис кліматичних умов влітку і взимку.

4. Рельєф, водойми, особливості ґрунту.

5. Рослини, тварини і їх пристосованість до природних умов, харчові ланцюги.

6. Житла, заняття і промисли корінного населення, оброблювані культури, домашні тварини.

7. Екологічні проблеми кожної природної зони, пріродоохраняемих діяльність.

- Сьогодні ми починаємо подорож по природних зонах і наша перша зупинка - Арктика.

2. Природа Арктікі.Презентація 1 кадр

- До безкрайніх просторах арктичних пустель лежить наш шлях. Наш шлях проходить через крижини.

- Чому цю природну зону називають арктичною пустелею? (Бідна рослинність і тваринний світ.)

- Вірно. Виявляється, пустеля - це не тільки місця з жарким посушливим кліматом, але і райони, де дуже холодно.

-Арктична пустеля займає острови в Північному Льодовитому океані і частково заходить на материк.)

Велика частина Північного Льодовитого океану протягом всього року покрита льодами. Товщина льоду сягає від 1 до 25-30 м. Арктика - край дивовижної природи, край контрастів, царство снігу і льоду. Лише де-не-де на островах його немає. Суша промерзає на багато метрів в глибину. Грунт майже не утворюється.

- Північний Льодовитий океан скутий потужними льодами і покритий снігом. Взимку часто вирують заметіль, лютують морози. У цей час сонце довго не показується над лінією горизонту. Триває полярна ніч. Тільки блідий світло зірок та місяця, а іноді полярного сяйва висвітлює безкраї снігові простори.

Знайдіть в підручнику як описує північне сяйво мандрівник

На зміну довгої ночі приходить полярний день. Цілодобово світло. Настає коротке літо. Сонце зовсім не приховується за лінією горизонту. Але воно піднімається невисоко, його промені мало нагрівають поверхню, покриту льодом і снігом. Тільки біля берегів сильними вітрами лід зламуються і починає танути.

Учні Новомосковскют статтю «Чим особлива зона арктичних пустель» на с. 108-110 підручника.

- Складіть картки погоди літнього та зимового дня в Арктиці після прочитання тексту (картки)

Робимо висновок про неживу природу цього району.

Грунти дуже мало і вона дуже бідна.

Працюючи в групах, зробіть припущення який:

Показ слайдів після відповідей

(Слайд №4) Рослинний світ

- Які рослини зустрічаються в Арктиці можна побачити на слайді.

- Тут панують мохи та лишайники.

- Найчастіше лишайники поселяються на каменях і скелях. Деякі відрізняються виключно яскравими кольорами - відтінками жовтого і помаранчевого. Лишайники схожі на накип, тому їх називають накипними.

Крім мохів та лишайників тут можна побачити і інші рослини. Арктичні рослини туляться лише в низинах, тріщинах та інших захищених від вітру місцях. Незважаючи на дуже суворі умови, тут існує група вищих квіткових рослин

- Як рослини пристосувалися до суворих умов Арктики?

- Який же тваринний світ арктичних пустель? (Дуже бідний.)

Як не сувора природа Північного Льодовитого океану і його островів, тут мешкають багато тварин, наприклад тюлені, моржі. Товстий шар підшкірного жиру у цих тварин захищає їх від холоду, коли вони знаходяться у воді або виповзають на лід. За крижаним просторах бродять білі ведмеді. Густа біла шерсть ведмедя і товстий шар жиру оберігають його від сильних морозів. Ведмідь - прекрасний плавець, він полює за рибою і тюленями. Взимку у білих ведмедів народжуються дитинчата. Через два місяці вони виходять із засніженої барлогу. Ведмедиця привчає їх ловити рибу, а потім і тюленів.

На острови в літній час злітається безліч птахів: Кайра, гагарки, тупики, чистики. Вони знаходять в море багату поживу: різних риб, дрібних рачків. На скелястих берегах відкладають яйця і виводять пташенят. Гнізд ці птахи не влаштовують. Одні з них відкладають яйця на голих карнизах скель (Кайра), інші - в нішах (гагарки), треті - в щілинах між камінням (чистики). Підстилки або немає зовсім, або це просто тонкий шар сухої трави.

На зиму птахи відлітають до незамерзаючим морів.

Заздалегідь підготовлені учні роблять повідомлення про деяких тварин Арктики (ведмідь, морж, тюлень)

- Прочитайте статтю «Які рослини і тварини живуть в Арктиці на с. 110-113 підручника.

- Складіть харчові ланцюги, використовуючи текст підручника:

 водорості  рачки  риби  тюлені  білий ведмідь;

 водорості  рачки  риби  гагарка.

- Як тварини пристосувалися до суворих умов Арктики? (Товстий шар жиру, тепле хутро, пух.)

- Чим же займаються люди в Арктиці?

На берегах островів в суворих умовах живуть і працюють люди. Вони ловлять рибу, полюють на морського звіра. На багатьох островах, навіть на льоду океану створені наукові полярні станції, на яких вчені вивчають сувору природу Півночі: погоду, води океану, тваринний світ, рух льодів.

Арктика має дуже великий вплив на погоду всієї країни, і тому її необхідно вивчати. З 1937 р почалося регулярне вивчення цього району шляхом організації станцій «Північний полюс», які розташовуються на льодах океану і рухаються разом з ними. Крім того, на островах і берегах морів живуть зимівники, провідні постійні спостереження за погодою Арктики. Уздовж берегів Північного Льодовитого океану прокладений морський шлях, який називають Північним морським шляхом. Суду проходять його за допомогою потужних криголамів.

Далі учні Новомосковскют статтю «Життя людей в Арктиці» на с. 111-116 підручника.

- Чим займаються корінні жителі Арктики? (Рибальством, полюванням.)

- Що вивчають полярники? (Погоду, води океану, тваринний світ, рух льодів.)

- Якої шкоди завдає Арктиці господарська діяльність людей? (Винищення тварин.)

- Які тварини Арктики занесені в Червону книгу? (Білий ведмідь, гренландський кит, морж, вівцебик, рожева чайка.)

V. Закріплення знань.

Позначте правильні відповіді

1.Пріродние зона арктичних пустель розташована на островах:

а). Тихого океану

б). Північного Льодовитого океану

в). індійського океану

2. Територія зони:

а). Густо населена людьми

б). Не має корінного населення

в). На короткий час живуть вчені, дослідники, геологи.

3. В Арктиці для рослин і тварин склалися:

а). Сприятливі умови

б). Комфортні умови

в). суворі умови

4. В Арктиці живуть тварини:

а). Леви, слони, бегемоти

б). Бурі ведмеді, зайці, кабани.

в). Білі ведмеді, тюлені, моржі.

VI. Підсумок урока.Рефлексія.

- Що нового ви дізналися на уроці?

- Які території на Землі географи називають природними зонами?

- Чому на терріторііУкаіни різні природні зони?

- Які кліматичні умови в Арктиці?

Домашнє завдання: підручник (с. 107-116) -Відповісти на питання, скласти ланцюга харчування.