Конспект уроку на тему природа
Цілі: познайомити учнів з різноманітністю природи; розглянути взаємозв'язок між живою і неживою природою; визначити значення природи для людини, прищеплювати дбайливе ставлення до природи.
Про б о р у д о в а н і е: ілюстрації із зображенням живої і неживої природи.
I. Організаційний момент.
З про про б щ е н і е т е м и і ц е л е й у р о к а.
- докажу слівце і дізнаєтеся тему нашого уроку:
Поле, річка і трава,
Гори, повітря і листя,
Птахи, звірі і ліси,
Грім, тумани і роса.
Людина і пору року -
Це все навколо ... (природа).
- Правильно, тема нашого уроку «Природа». Сьогодні ми познайомимося з різноманітністю природи. Розглянемо взаємозв'язку в природі і значення її для людини. А допоможе нам в цьому наш новий підручник.
- Прочитайте назву нового підручника. З чим він буде знайомити вас на уроках?
- Які розділи увійшли в даний підручник? Як називається перший розділ?
II. Вивчення нового матеріалу.
- Що таке природа? (Все, що нас оточує і не зроблено руками людини.)
І г р а - з а г а д к а.
На столі у вчителя розкладені картки із зображеннями живої та неживої природи.
Відгадавши загадку, учні розподіляють їх на дві групи: жива і нежива природа.
1. Білі горошки на зеленій ніжці. (Конвалія.)
2. У воді вона живе, немає дзьоба, а клює. (Риба.)
3. Синенька Шубєнков весь світ покрила. (Небо.)
4. По синьому морю білі гуси пливуть. (Хмари.)
5. Навколо носа в'ється, а в руки не дається. (Муха.)
6. Маленька кулька під лавкою шарить. (Миша.)
7. Без нього плачемо,
Все ховаємося. (Сонце.)
8. Після зливи та грози
Міст небаченої краси,
Ні помацати, ні забратися -
Можна тільки милуватися. (Веселка.)
9. Він з вусами, але не кіт
Ходить задом наперед.
Він не тесля, але з кліщами ...
Здогадайтеся, діти, самі. (Рак.)
10. Вранці намиста заблищали,
Всю траву собою заткали.
А пішли шукати їх днем -
Шукаємо, шукаємо, не знайдемо. (Роса.)
- За якими ознаками природу класифікують або розподіляють по групах на живу і неживу?
Робота за підручником.
- Прочитайте абзаци розділу 1.
- Нас оточує безліч предметів. Чи є серед них ті, які не належать до природи?
В и п про л н е н і е з а д а н і я 1 (с. 8).
- Живу природу вивчає особлива наука - біологія. Це слово походить від двох грецьких слів: «біос» - життя, «логос» - наука.
III. Цікава сторінка.
1. Наші поросятки
Виросли на грядці,
До сонечку бочком,
Хвостики гачком. (Огірки.)
2. Увечері додолу злітає,
Вночі на землі перебуває,
Вранці знову летить. (Роса.)
3. По горах, по долах ходять шуба та каптан. (Баран.)
4. Летить - каже, а сяде - мовчить. (Оса.)
5. Без рук, без ніг, а ворота відриває. (Вітер.)
6. Дає час молодцу
Щорічно по кільцю. (Дерево.)
7. Без рук, без ніг, а малювати вміє. (Мороз.)
- Прочитайте, яке слово вийшло у виділеному стовпці. (Царство.)
- Як ви уявляєте собі «царство»?
- Усе живе вчені-біологи ділять на великі царства: царство рослин, царство тварин, царство грибів. Ще одне царство, в якому живуть крихітні організми, побачили тільки тоді, коли винайшли мікроскоп - збільшувальний прилад. Це царство бактерій.
І г р а «Живе-неживе».
- Я показую слова. Якщо це об'єкт живої природи, показуєте, як він рухається, а якщо об'єкт неживої природи - стоїте на місці.
Сніг, ластівка, дощ, заєць, хлопчик, гора, дощ, ведмідь, сонце.
IV. Виділення взаємозв'язків.
Н а д о с к е зміцнити малюнок із зображенням сонця, дерева, річки, хмари з дощем.
- Я знаю, що ці елементи живої та неживої природи тісно пов'язані, але не знаю, як довести. Доведіть.
V. Бесіда «Значення природи для людей».
- До якої природи належить людина?
- Чи впливає природа на загальний стан здоров'я людини?
Ч т е н і е т е к с т а «Значення природи для людей» (с. 5 в робочому зошиті) (див. Примітку).
VI. Робота зі словником.
Якщо залишається кілька хвилин, варто показати дітям алгоритм роботи:
1) запис термінів;
2) вичитування значення терміна в підручнику або словнику;
3) запис значення в словничок;
4) прочитання записаного.
Ч т е н і е в и в о д а по темі «Природа».
- Що нового ви відкрили для себе?
Домашнє завдання: прочитати текст (с. 4-6); питання (с. 7); завдання 1, 2 (с. 8).