Іменник, відкритий клас
На початку цурока проводиться фронланий опитування з пройденої теми.
«Ім'я іменник як частина мови»
Мета уроку:
Навчально-пізнавальні:
закріпити і узагальнити відомостей про ім'я іменник, вивчених за курс початкової школи.
Інтелектуально-розвиваючі: розвивати мислення, вміння порівнювати, класифікувати, розвиток самооцінки.
Виховні: виховувати інтерес до предмету, комунікативні здібності, культуру поведінки, формувати навички співпраці
Форми навчальної діяльності: навчальний співробітництво, індивідуальна і спільна навчальна робота, навчально - дослідницька діяльність, контрольно - оцінна і рефлексивна діяльність.
Тип уроку: комбінований
Технологія: елементи технології розвиваючого, проблемного, випереджаючого, ігрового, здоров'язберігаючих навчання, ІКТ.
Методи і прийоми, що сприяють успішному формуванню УУД:
· Прийом рефлексивної діяльності
· Метод конкретизації цілей навчання
· Метод відкритого обговорення нових знань
· Метод рішення і обговорення проблемних завдань і ситуацій, відповідних досвіду школярів.
Хід уроку
1. Орг. момент
- Здрастуйте, хлопці. Сідайте. Я рада бачити ваші життєрадісні особи і добрі очі. Сподіваюся, що урок принесе нам радість спілкування один з одним.
2. Перевірка домашнього завдання
Фронтальне опитування по попередній темі «Службові і самостійні частини мови»
3. Актуалізація знань
-четвертий зайвий: курінь, ніч, з-за хмар, пейзаж
- водорості, паросточок, вік, виріс
- поставити наголоси в словах: столяр, торти, жалюзі, каталог
-розведіть за значенням і написання слова:
розвивається дитина - майорить прапор
- скільки букв і звуків у словах: яма, лист,
4.Постановка проблеми і завдань уроку
На попередніх уроках ми почали повторювати частини мови, і сьогоднішнє заняття я хочу почати з загадки, відповідь на яку дозволить вам визначити тему уроку: «Давно живу я в світі цьому, даю назви предметів». Про яку частини мови ця загадка? Чому ви так вважаєте?
- Правильно, це іменник.
- Прочитайте епіграф уроку:
Іменник - хліб мови.
Л.В.Успенскій
-Доведіть це висловлювання.
- Поясніть постановку тире.
(Про справедливості цього твердження говорять цифри: в українській мові на кожні 100 слів припадає 40 іменників).
- Запишіть в зошити сьогоднішнє число, класна робота і тему уроку (Іменник як частина мови).
- З іменником ви знайомі з початкових класів. Сьогодні на уроці ви розширите свої знання про цю частину мови: познайомитеся зі значенням іменника, виявите його морфологічні ознаки і синтаксичну роль.
-А щоб вам не було нудно, я хочу запропонувати вам невелику подорож. А що потрібно знати, щоб йти в правильному напрямку і не заблукати? Як же називається заздалегідь намічений маршрут? (Маршрут)
Кожен з вас отримає маршрутний лист, який буде вказувати, по яким станціям нам треба буде пройти. Кожен буде виставляти себе бали в ці листи. Вирушаємо в путь!
5. Робота по темі уроку
1 зупинка «Опознаватнльная»
-Спробуємо свої сили в першому випробуванні.
-Чи можна написати по - російськи розповідь, що складається зі слів, яких немає в українській мові? Як ви думаєте? Виявляється, можна. Ось як це зробила письменниця Людмила Петрушевська, а ви спробуйте дізнатися в тексті іменники і довести це.
(Текст розмножений)
- Прочитайте текст, знайдіть іменники, випишіть їх, в дужках записуючи питання, на які вони відповідають. Доведіть, що це іменники.
Пуськи бятие.
Сяпала Калуша по напушке і увазіла бутявку. І воліт:
- Калушата, калушаточкі! Бутявка!
Калушата прісяпалі і бутявку стрямкалі. І подудонілісь.
А Калуша воліт:
- ОЕЕ, ОЕЕ! Бутявка - то некузявая!
Калушата бутявку вичучілі.
Бутявка вздребезнулась, сопрітюкнулась, усяпала з напушкі і брянчіт:
- Калушата подудонілісь! Зюмо непалявие! Пуськи бятие!
- (Іменники - це Пуськи, Калуша, напушка, бутявка, калушата, калушаточкі)
-Що таке іменник? Що воно означає? (Іменник - це частина мови, яка позначає предмет)
- Кожен з вас добре знає, що іменник, відповідаючи на питання що? або хто? і позначає предмет. Хіба слова -Доброта, милосердя, співчуття - це предмети? Справа в тому, що в лінгвістиці термін «предмет» вживається в широкому значенні. Це і назва предметів, речей, людей, явищ, подій і навіть якостей. У зв'язку з цим іменники можна розділити на великі групи.
Щоб з'ясувати, які назви предметів дає іменник, ми попрацюємо в парах і виконаємо друге завдання.
2 зупинка «Теоретична»
На столах у вас лежать картки. На них позначено номер вашої групи.
1. Прочитайте слова:
2. Обговоріть в парі і випишіть в зошит тільки ті слова, які позначають зазначені назви. Працюйте дружно, обговорюйте пошепки.
дитина, Байкал, ножиці, білизна, борошно, дівчинка, біг, щука, юнак, стіл, пожежа, вікно, крупа, синява, Росія, стрілянина, мікроб, вершки, бесіда, свіжість, стрибок, кішка, Білгород, спектакль
1 група назви осіб (дитина, дівчинка, юнак
2 група назви речей (стіл, вікно, ножиці)
3группа назви речовин (крупа, борошно, вершки),
4 група назви живих істот і організмів (кішка, щука; мікроб),
5. група географічні назви (Росія, Байкал, Бровари),
6 група назви фактів, подій, явищ (пожежа, спектакль, бесіда
7 група назви ознак (свіжість, білизна, синьо)
8 група назву дій (біг, стрибок, стрільба)
-Хлопці! Ви любите грати? Я дуже люблю грати. Тільки грати треба з користю. Давайте я і вас навчу. Хлопці, коли почуєте іменники 1 відміни -подніміте руки вгору, коли прозвучить ім'я іменник 2 відміни - присядьте, а третього -руки перед собою.
Зима, ранок, урок, море, ніч.
3 зупинка «Морфологічна»
1 група -1 ряд
Розподіліть іменники за родами і зробіть висновки. Які слова вам допомагали при розподілі?
Вода, корабель, ніч, меч, блюдечко, вікно, жито,
2 група - розподіліть іменники на одухотворені і неживі. Зробіть висновок.
Дама здавала в багаж
диван,
чемодан,
Саквояж,
картину,
кошик,
картонку
І маленьку собачку.
3 група.
Розподілити слова в два стовпчики. За якою ознакою розподіляли
Пушкін, поет, річка, книга, Дніпро, птиця Прілукі- місто Прилуки, доброта
4 зупинка «Синтаксична»
-Визначте, яку роль відіграє слово дерево в наведених реченнях.
Дерево піднялося вище будинку.
На косогорі ми побачили дерево з білосніжним стовбуром і яскраво зеленою кроною.
Сосна - це хвойне дерево.
З-за рідкісних дерев вимальовувалися білі корпусу будинків.
-Ми наближаємося до кінця маршруту і повинні для себе визначити, що ми дізналися про іменник. Свої знання порівняйте з правилом в підручнику
Читання правила в підручнику стор. 191
1. Іменник - відповідає на питання ...
Позначає ...
2.Морфологіческіе ознаки: власне і ..., одухотворені і .... рід (....), схиляння.
Змінюється по числам, відмінками
3. У пропозиції є X
Кінцева зупинка «Перевірочна»
тест "Іменник"
1. Знайдіть неправильне твердження.
А. Іменник - частина мови, яка позначає предмет.
Б. Іменники змінюються за родами.
В. Власні імена іменники пишуться з великої літери.
2. Вкажіть іменник
А. сміливість Б. сміливо В. сміливий
3. Визначте, яким членом речення є виділене слово в реченні
"Берези прикрашають ліси":
а) підлягає; б) доповненням; в) обставиною.
4. Визначити рід іменників: чесність, правда, книги.
5. Як називаються іменники, які називають неживий предмет?
самоперевірка
відповіді
1. Б
2. А
3. Б
4. жіночий
5. неживі
«5» - 5 правильних відповідей;
«4» - 4 правильних відповіді;
«3» - 3 правильні відповіді
6.Виставленіе оцінок.
7.Рефлексія (Продовжіть фразу).
- У мене вийшло…
- Було цікаво…
- Було важко…
- Тепер я знаю…
8. Домашнє завдання: складіть розповідь на основі текст «Початки бятие»
Дякую вам за урок!